Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jaką antenę kupić do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Co kupić? -> Jaką antenę kupić do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej
Autor
Wiadomość
124
Poziom 3
Poziom 3

Post#1 Post autora tematu 02 Mar 2012 12:05   

Jaką antenę kupić do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Witam.
Jestem na forum nowy, także jeśli umieściłem temat w złym dziale to z góry przepraszam. Przechodząc do sedna sprawy proszę doświadczonych użytkowników o poradę jaką antenę kupić aby odbierać cyfrową telewizję naziemną. Dotychczasowa antena siatkowa nie daje rady nawet z sygnałem analogowym, jak szukam cyfrowego to nic nie znajduje. Wysokość anteny od ziemi to jakieś 7m, długość przewodu do telewizora to jakieś 10-15m.
Najlepiej aby cena była w granicach do 100zł brutto chyba, że lepiej dołożyć.
Przesyłam link do mojej lokalizacji, najbliższy nadajnik znajduję się chyba na świętym krzyżu w woj. świętokrzyskim chyba, że doradzacie skierować antenę w innym kierunku.: http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark19364
A oto widok na antenę: Jaką antenę kupić do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej
Jak widać oprócz lasu bardzo niedaleko przebiega linia wysokiego napięcia i tak się zastanawiam czy to nie ona zabija tak sygnał który do mnie dociera.
Proszę również o informację czy potrzebuję jakiś zasilacz lub coś innego do przyszłej anteny.
Dziękuję i pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Mar 2012 12:05   

Powrót do góry

highlanderus
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Radom / Wa-wa

Post#2 02 Mar 2012 12:56   

Re: Jaką antenę kupić do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Antena siatkowa odpada na pewno. Do odbioru cyfrowej TV naziemnej używa się anten BEZ WZMACNIACZY kierunkowych o średnim i dużym zysku energetycznym. Powinna Ci kolego pomóc ta prezentacja.

Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

124
Poziom 3
Poziom 3

Post#3 Post autora tematu 02 Mar 2012 13:16   

Dziękuję za prezentację. Z tego co z niej wyczytałem to antena odpowiednia dla mnie to antena kierunkowa z dużym zyskiem, bez wzmacniacza i odbierająca na kanałach 21-60.
A teraz pytanie jaki to jest duży zysk dla takiej anteny lub jaki zysk dobrać do mojej lokalizacji. Może jakieś propozycje anten?
Powrót do góry

highlanderus
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Radom / Wa-wa

Post#4 02 Mar 2012 13:20   

Proponuję

Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digital
Powrót do góry

124
Poziom 3
Poziom 3

Post#5 Post autora tematu 05 Mar 2012 09:35   

bobi1326 a możesz mi powiedzieć jaka była odległość od nadajników tam gdzie zakładałeś te anteny i czy odbiór na wcześniejszych antenach u tych osób był kiepski czy raczej dobry a także czy były przeszkody w bliskiej odległości tak jak u mnie (las na lekkim wzniesieniu i linia wysokiego napięcia).
Dzięki
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Mar 2012 09:35   

Powrót do góry

bobi1326
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Toruń

Post#6 05 Mar 2012 15:16   

Np ostatnio nadajnik był jakieś 50 km. A co do poprzednich anten to nie wiem, bo to nowa instalacja była. Ja dałem jeszcze wzmacniacz wwk, bo tam też analog miał chodzić i inne rzeczy. Ale sygnał na antenie był już sam w sobie zadowalający.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Mar 2012 15:16   

Powrót do góry

prezesmarcin
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Siedlce

Post#7 05 Mar 2012 22:02   

To zależy czy po drodze do nadajnika są drzewa np. ja mam lepszą antenę niż sąsiad bo zapłaciłem 180 i jest naprawdę mocna i nie mam tyle kanałów co on,ponieważ rośnie kilka drzew koło mojego domu.
Powrót do góry

bobi1326
Poziom 17
Poziom 17

Post#8 06 Mar 2012 00:01   

Fakt liczy się najbardziej bliskie otoczenie obiektu. Jak jest coś zalesione na około to trzeba antenę jak najwyżej dawać.
Powrót do góry

angelo1966
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Wodzisław

Post#9 06 Mar 2012 09:51   

Z tego co widzę na tym zdjęciu możesz mieć problem z wysokim napięciem musisz pochodzić trochę po dachu i znzjdź inne miejsce dla antenki ale na tej siatkowej możesz mieć problem
Powrót do góry

124
Poziom 3
Poziom 3

Post#10 Post autora tematu 06 Mar 2012 12:17   

Mam do was jeszcze pytanie czy te złącza typu f to się tylko zaciska czy można w jakiś inny sposób nie pchając się w koszt zaciskarki, która posłuży tylko jeden raz.
I gdybym jednak chciał spróbować najpierw z samym symetryzatorem to w jaki sposób powinien być podłączony kabel do niego. I czy przy symetryzatorze stosuje się zasilacz czy nie a jeśli nie to czy można z niego wykorzystać wtyczkę bez podłączania go do sieci?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Mar 2012 12:17   

Powrót do góry

nemko
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: ok Warszawy

Post#11 06 Mar 2012 14:45   

124 napisał:
Mam do was jeszcze pytanie czy te złącza typu f to się tylko zaciska czy można w jakiś inny sposób nie pchając się w koszt zaciskarki, która posłuży tylko jeden raz.
I gdybym jednak chciał spróbować najpierw z samym symetryzatorem to w jaki sposób powinien być podłączony kabel do niego. I czy przy symetryzatorze stosuje się zasilacz czy nie a jeśli nie to czy można z niego wykorzystać wtyczkę bez podłączania go do sieci?

Możesz użyć złącz typu F które się nakręca na odpowidnio zarobiony kabel.
Do symetryzatora kabel podpinasz identycznie jak do płytek przedwzmacniaczy wykorzystywanych np. do anten siatkowych. Mam na myśli przedwzmacniacze starego typu gdzie kable mocuje się za pomoca wkrętów.
Gdy używasz symetryzatora nie potrzebny jest Ci zasilacz.
Zapytałeś o wykorzystanie wtyczki od zasilacza. Rozumiem że chodziło Ci o tę wtyczkę zakładaną na kable którą później podłączasz do TV. Jeżeli o nią Ci chodziło, to możesz jej użyć. Tylko nie podpinaj zasilacza do sieci.
Powrót do góry

bobi1326
Poziom 17
Poziom 17

Post#12 06 Mar 2012 16:40   

W nowszych antenach są takie rozwiązania, że do symetryzatora wkręca się wtyk F. Czyli zorientuj się jak jest w Twojej antenie albo kup dwie F'ki na jakby co.
Powrót do góry

124
Poziom 3
Poziom 3

Post#13 Post autora tematu 29 Mar 2012 18:10   

Dziękuje wszystkim za poświęcony czas i rady.
Udało mi się w końcu niedawno uporać z tym problemem i teraz wszystko działa jak powinno:). Może napiszę co zrobiłem to być może to komuś w przyszłości pomoże.
Anteny nie zmieniałem, położenia również, została stara siatkowa. W antenie zmieniłem starą płytkę na nowy symetryzator zarabiając od nowa przewód antenowy a z drugiej strony przy telewizorze postanowiłem wykorzystać wtyczkę od zasilacza antenowego który obecnie był założony. Po tym zabiegu wyszukało mi 8 kanałów cyfrowych i analogowa się troszkę poprawiła ale nie dość zadowalająco. Jakość sygnału w cyfrowych kanałach była na poziomie 0-15% a poziom błędów na poziomie 90-100% co skutkowało zielonymi pikselami na całości ekranu zamiast obrazem. I tutaj finał który ostatecznie pomógł mi rozwiązać problem a jest nim zmiana owej końcówki od zasilacza antenowego na zwykłą wtyczkę antenową co mnie niezmiernie zaskoczyło i uradowało:) Jakość sygnału podskoczyła do 75-78% a poziom błędów spadł do 0.

A teraz jeszcze pytanie, czy ktoś wie dlaczego zmiana samej końcówki dała taki efekt?
Czasami pojawiają mi się w cyfrowych kanałach zielone piksele tak jak by rwało obraz, czym to może być spowodowane.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy się udzielili w rozmowie i pozdrawiam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Co kupić? -> Jaką antenę kupić do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej
Strona 1 z 1