Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Podłączenie niedużej rozdzielni budowlanej do przyłącza ZE

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Podłączenie niedużej rozdzielni budowlanej do przyłącza ZE
Autor
Wiadomość
czarn-y
Poziom 6
Poziom 6

Post#1 Post autora tematu 03 Mar 2012 18:44   

Witam

Potrzebuję zrobić niedużą rozdzielnię budowlaną. Proszę o analizę moich zamierzeń projektowych i oczywiście o porady co można ulepszyć. Obecnie posiadam zamontowane przyłącze przez ZE na słupie w granicy mojej działki. Na słupie zamontowana jest skrzynka SP260 z zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A. Skrzynka jest zasilana z czterożyłowej(4x25mm2) sieci napowietrznej, pracującej w układzie TN-C.

Zdjęcie skrzynki przyłączeniowej:

Mam zamiar kupić nową rozdzielnię budowlaną w następującej konfiguracji:
- obudowa S-9 klasy IP44
- wyłącznik różnicowo-prądowy 40A/30mA
- bezpiecznik S-303 20A w charakterystyce C dla obu gniazd 3f(1x32A/5, 1x16/5)
- bezpiecznik S-301 16A w charakterystyce B dla obu gniazd 1f
- szyna zerowo-uziemiająca

Zdjęcie RB, którą mam zamiar kupić:

Czy mogę taką erbetkę zamontować bezpośrednio na słupie ZE pod skrzynką mojego przyłącza, czy muszę ją zamontować w jakiejś odległości na jakimś prowizorycznym słupie lub stojaku? Teren budowy domu jest w odległości ok 10-15m od słupa, więc nie będą potrzebne jakieś długie przedłużacze.

Moim obowiązkiem jest również rozdzielenie w erbetce przewodu PEN na PE i N, oraz uziemienie punktu tego rozdziału. Pytanie jest następujące: czy dla tej erbetki, którą montuje tymczasowo na czas budowy, wystarczy uziemienie w postaci wbitej do ziemi, ocynkowanej szpili o parametrach fi 16mm i długości 1,5-2m?? Oczywiście wszystkie gniazda dla odbiorników są podłączone za różnicówką 40A/30mA. Docelowo będzie robione uziemienie fundamentowe, lecz na tą chwile prace budowlane są odłożone w czasie, a został mi miesiąc na wykonanie choćby prowizorycznej instalacji budowlanej i zgłoszenie jej do odbioru.

Jaki przewód zastosować do podłączenia zasilania do erbetki?? Czy wystarczy YDY 4x2,5mm? Moc docelowa na umowie jest równa 16kW ale zastanawiam się czy nie zmniejszyć na czas budowy, z wiadomych powodów. Czy np 9kW starczy dla standardowych maszyn typu betoniarka, piła stolarska itp?

To chyba na tyle co na razie mi przychodzi do głowy. Proszę nie udzielać porad typu oddaj sprawę w ręce dobrego elektryka. Elektryka mam znajomego w rodzinie, który podpisze mi oświadczenie i ewentualnie wpadnie ocenić moją pracę i wykonać pomiary. Ja wykonam schemat jedno kreskowy i podłączenie RB. Nie mam dwóch lewych rąk, a lubię się uczyć i robić wiele rzeczy samodzielnie. Mam wykształcenie elektryczne lecz niestety nie pracuję w zawodzie.

Z tej mojej przydługawej wypowiedzi najbardziej chciałbym się dowiedzieć w sprawie tego uziemienia. Czy ta wspomniana szpila wystarczy na czas budowy, czy trzeba coś więcej, np. kłaść bednarkę??

pozdrawiam wszystkich

Pytam o tą szpilę, gdyż śledziłem wszystkie wcześniejsze wątki na forum na temat uziemienia RB i tam właśnie jeden z użytkowników radził, że fi16mm 1,5-2m spokojnie wystarczy. Mój ojciec, elektryk lecz na emeryturze tak samo. Pytam bo chcę się upewnić, może ktoś przerabiał to w praktyce.

Rezystywność gruntu oceniam na 90-150Ohm(ziemia orna)

Wypowiedź na temat odesłania mnie do mojego elektryka- bez komentarza, szkoda zaśmiecać ten wątek, dla mnie nic nie wnosi do tematu, który opisałem, więc proszę nie podejmować dalszej polemiki w tej sprawie.
Powrót do góry

Francelektryk
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Warszawa

Post#2 03 Mar 2012 21:59   

Re: Podłączenie niedużej rozdzielni budowlanej do przyłącza ZE

czarn-y napisał:
Czy mogę taką erbetkę zamontować bezpośrednio na słupie ZE pod skrzynką mojego przyłącza

Możesz sobie tak zamontować, oczywiście słup to własność ZE i jak ktoś by się uparł to nie ale trzeba brać pod uwagę że to rozwiązanie jest tylko tymczasowe
czarn-y napisał:
wystarczy uziemienie w postaci wbitej do ziemi, ocynkowanej szpili o parametrach fi 16mm i długości 1,5-2m??

W tym przypadku pomiary są właściwą odpowiedzią.
czarn-y napisał:
Jaki przewód zastosować do podłączenia zasilania do erbetki?? Czy wystarczy YDY 4x2,5mm

Przewody 2,5 mm2 daje się do odbiorników więc zasilanie to min wymagane 4 mm2 ale pomimo na krótki odcinek to nawet 10 mm2 nie powinno być przesadą
Powrót do góry

sq9jjh
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#3 03 Mar 2012 22:41   

Francelektryk napisał:
... więc zasilanie to min wymagane 4 mm2 ...

Czy może Kolega wyjaśnić, skąd się wzięło to wymaganie? Będę wdzięczny.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Mar 2012 22:41   

Powrót do góry

Francelektryk
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Warszawa

Post#4 03 Mar 2012 22:54   

sq9jjh napisał:
skąd się wzięło to wymaganie?

Przepisy, wymagania ZE, obciążalność prądowa długotrwała
Powrót do góry

karolq
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wolica

Post#5 03 Mar 2012 22:58   

Montowanie RB na słupie mija się z celem zresztą ZE pewnie nawet nie będzie chciało o tym słyszeć. Przyłącze docelowe jakie ma być? Napowietrzne czy ziemne? Minimalny od wielu tematów na forum tołkowany przekrój przewodu PEN to 10mm2 Cu lub 16mm2 Al. Zamontuj rozdzielnię bliżej budowanego domu, pociągnij zasilanie kablem YAKY 4x16mm2 (będzie taniej jak Cu i potem możesz go wykorzystać jako docelowy wlz), dokoaj podziału PEN na PE i N w swojej RB. 9 kW mocy spokojnie na okres budowy wystarczy a opłaty będą mniejsze.
Powrót do góry

sq9jjh
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#6 03 Mar 2012 22:59   

Francelektryk napisał:
sq9jjh napisał:
skąd się wzięło to wymaganie?

Przepisy, wymagania ZE, obciążalność prądowa długotrwała

A co mówią przepisy na temat przekroju przewodu PEN ?
Powrót do góry

czarn-y
Poziom 6
Poziom 6

Post#7 Post autora tematu 04 Mar 2012 01:47   

karolq napisał:
Montowanie RB na słupie mija się z celem zresztą ZE pewnie nawet nie będzie chciało o tym słyszeć. Przyłącze docelowe jakie ma być? Napowietrzne czy ziemne? Minimalny od wielu tematów na forum tołkowany przekrój przewodu PEN to 10mm2 Cu lub 16mm2 Al. Zamontuj rozdzielnię bliżej budowanego domu, pociągnij zasilanie kablem YAKY 4x16mm2 (będzie taniej jak Cu i potem możesz go wykorzystać jako docelowy wlz), dokoaj podziału PEN na PE i N w swojej RB. 9 kW mocy spokojnie na okres budowy wystarczy a opłaty będą mniejsze.

Instalacja docelowa ma być ziemna i dlatego nie chcę robić tymczasowej w jakiejś większej odległości od słupa(przyłącza) bo jak będzie trzeba to poprostu zdemontuję RB i podepnę docelowy przewód, który poleci pod gruntem. Jak na razie prace nie zostały rozpoczęte, nawet geodeta nie wytyczył narożników domu, a muszę zgłosić RB po swojej stronie do odbioru.
Powrót do góry

karolq
Poziom 16
Poziom 16

Post#8 04 Mar 2012 10:03   

Dlatego pisałem żebyś dał kabel ziemny z zostawionym zapasem. Projekt pewnie masz więc wiesz gdzie będzie RG w domu i ZK w granicy działki i będziesz mógł go wykożystać potem jako WLZ od złącza do domu. Jeśli już się uparłeś na usytułowanie RB bliżej słupa to i tak będziesz musiał dać odcinek przewodu o przekroju przynajmniej 4x10mm2 Cu dlatego że punkt podziału ma być w RG. W WTP jest na ten temat wspomniane. A co do uziemienia to nie ma nakazu uziemiania punktu podziału PEN na PE i N ale w WTP też można spotkać w jednym z punktów że rozdział przewodu PEN na PE i N należy skutecznie uziemić, tylko nie wiadomo co ZE rozumie przez słowo "skutecznie" (przytoczyłem podpunkt z WTP wydawanych przez PGE). Nie wiem jak to jest w twoich WTP.
Powrót do góry

czarn-y
Poziom 6
Poziom 6

Post#9 Post autora tematu 04 Mar 2012 11:19   

Cytuje moje WTP: "Zasilanie obiektu mocą przyłączeniową z sieci PE wymaga:
...
c)w zakresie instalacji Podmiotu Przyłączanego: wykonanie odcinka linii czterożyłowej od skrzynki pomiarowej do tablicy rozdzielczej w budynku, gdzie należy wykonać uziemienie oraz rozdział przewodu PEN na PE i N. Instalacja powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami."

Nie chcę na razie zakładać przewodu o docelowej długości, działka jeszcze nie jest ogrodzona i kilkunastometrowy przewód byłby łatwym kąskiem dla okolicznych złomiarzy. Oczywiście można by było go zakopać na czas budowy ale na tą chwile wszystkie papiery mam złożone w starostwie i czekam na pozwolenie na budowę, więc nie wiem nawet, w którym miejscu pobiegnie docelowy kabel zasilający. Dlatego wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie postawić tą RB blisko słupa i podłączyć np. dwumetrowym przewodem 4x10mm2, przecież to nie majątek, a budowę przewiduję na kilka lat.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Mar 2012 11:19   

Powrót do góry

darwil7
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Grudziądz

Post#10 04 Mar 2012 14:14   

Jeżeli chodzi o uziemienie w twojej erbetce to do tego slupa ZE nie jest podłaczona bednarka? Mógłbyś od niej uziemnic rozdzielnię
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Mar 2012 14:14   

Powrót do góry

czarn-y
Poziom 6
Poziom 6

Post#11 Post autora tematu 04 Mar 2012 14:16   

Właśnie ten słup nie ma uziemienia :/
Powrót do góry

karolq
Poziom 16
Poziom 16

Post#12 04 Mar 2012 19:42   

Cytat:
Nie chcę na razie zakładać przewodu o docelowej długości, działka jeszcze nie jest ogrodzona i kilkunastometrowy przewód byłby łatwym kąskiem dla okolicznych złomiarzy

Alu za tanie żeby go wykopywać z połowy działki:) Czyli zostaje RB pod słupem i uziemienie szpilkowe. Jeśli nie ma uziemienia przy słupie to i tak jak będzie robione ZK uziemienie będzie potrzebne do odgromników na wyjściu YAKY na słupie. Jedna szpilka nie wystarczy a pozatym musisz mieć miernik i robić pomiar uziemienia na bierząco. Rezystancja przeliczeniowa =< 10omów jeśli bedzie to także uziemienie docelowe pod ochronniki.
Powrót do góry

czarn-y
Poziom 6
Poziom 6

Post#13 Post autora tematu 16 Mar 2012 21:24   

Hmm, pytałem kilku elektryków, którzy niejedną RB montowali na budowach i każdy stwierdził, że w żadne pomiary dla tymczasowych prowizorek się nie bawią. Jak najbardziej w docelowej instalacji trzeba ich dokonać. Mimo wszystko z ciekawości, gdy wykonam uziom RB zmierzę rezystancję metodą techniczną. Poniżej zamieszczam fotkę mojej RB, proszę o sprawdzenie czy poprawnie rozdzieliłem PEN na PE i N. Rozdziału oczywiście dokonałem przed RCD. Zaznaczony PE będzie podłączony do bednarki poprzez złącze krzyżowe.

Powrót do góry

elpapiotr
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Sosnowiec

Post#14 16 Mar 2012 21:45   

Witam.
czarn-y napisał:
Hmm, pytałem kilku elektryków, którzy niejedną RB montowali na budowach i każdy stwierdził, że w żadne pomiary dla tymczasowych prowizorek się nie bawią.
Hmm, to jak zapewnią bezpieczeństwo zgodnie z arkuszem 704.4 ?
Powrót do góry

czarn-y
Poziom 6
Poziom 6

Post#15 Post autora tematu 16 Mar 2012 22:30   

Pojeździłem, podzwoniłem, popytałem i z tego wynika, że taka praktyka jest nagminnie stosowana. Nie mnie oceniać, czy jest poprawna czy nie. Żeby nie było niejasności, dotyczy to przedstawionej przeze mnie sytuacji. Czyli sieć ZE, do której podłączone jest przyłącze działa w technologi TN-C, gdzie za podstawową ochronę odpowiada PEN. Natomiast uziemienie rozdziału PEN w RB jest ochroną dodatkową, którą zaleca się stosować, lecz przepisy tego nie nakazują.
Powrót do góry

Akrzy74
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Wielkopolska

Post#16 16 Mar 2012 22:36   

czarn-y napisał:
(...) Natomiast uziemienie rozdziału PEN w RB jest ochroną dodatkową, którą powinno(nie musi) się stosować, lecz przepisy tego nie nakazują.

Sprawdź tutaj Link co oznacza słowo powinien/należy i zreflektuj się.
Powrót do góry

mar_cik
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Zabierzów

Post#17 17 Mar 2012 04:14   

Dodatkowe w stosunku do normalnych instalacji wymagania dla placów budowy zawiera norma PN-HD 60364-7-704.
Punkt normy 704.536.2.2 "Urządzenia do odłączania izolacyjnego" mówi że każdy zestaw instalowany na terenie budowy (ACS) powinien zawierać urządzenie do przyłączenia i odizolowania doprowadzonego zasilania oraz że to urządzenie powinno mieć zabezpieczenie pozycji otwarcia. RCD które widać w rozdzielnicy na fotce nie jest takim urządzeniem.
Powrót do góry

15kVmaciej
Poziom 22
Poziom 22

Post#18 17 Mar 2012 04:40   

..Czekam na parafę że na budowach obojętnie jakiej wielkości można stosować zasilanie wyłącznie PELV 110 V :wink:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Mar 2012 04:40   

Powrót do góry

caveman67
Poziom 8
Poziom 8

Post#19 17 Mar 2012 10:20   

czarn-y napisał:
Czyli sieć ZE, do której podłączone jest przyłącze działa w technologi TN-C, gdzie za podstawową ochronę odpowiada PEN. Natomiast uziemienie rozdziału PEN w RB jest ochroną dodatkową, którą zaleca się stosować, lecz przepisy tego nie nakazują.

poczytaj jaka jest różnica pomiędzy ochroną podstawową a dodatkową - więcej info tutaj http://www.ciop.pl/6599.html
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Podłączenie niedużej rozdzielni budowlanej do przyłącza ZE
Strona 1 z 1