Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słuchawowy :lampa, kl. A, tranzystor, scalak

Mietek Woźniak 31 Gru 2004 17:30 5002 14
  • #2 31 Gru 2004 19:11
    SQ9PXB
    Poziom 27  

no pieknie, ale moze podzielilbys sie schematem tego cacka:> co mi z samego zdjecia? tylko zazdroszcze:P pozdrawiam

------
    P.S. Mietek - moglbys to zdjecie zmniejszyc, aby mniej zajmowalo i prowizja byla mniejsza, trochu bezsensu placic te punkty za samo zdjecie...co innego za caly projekt!

pozdrawiam

___
    Scalilem.
    tom

• #4 01 Sty 2005 19:11
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  

Oto schemacik końcówki. Pewnie jest tu parę błędów ale działa. I przez 2 miesiące się nie spalił. Uwaga bo ostro się grzeje. Przedwzmacniacz to opamp wzmocnienie regulowane hellitrimami 1* - 7* i wtórnik katodowy na ecc83/82 bo końcówka wymaga dużego sygnału no a poza tym można sobie ładnie lampę przesterować.

BŁĄD na schemacie: zenerka ma być 12V.

Regulując potencjometrem (tym w końcówce mocy) zaczynać od położenia w którym suwak zwiera do katody zenerki i kręcić mierząc prąd spoczynkowy do pożądanej wartości, tak około 3V/rezystorze 27Ohm czyli ponad 100 mA

• #5 01 Sty 2005 19:58
    SQ9PXB
    Poziom 27  

dokladnie, zapodaj schematem przedwzmacniacza, i jesli dobrze czytam, to nie napisales jakie to sa te lampy:) i jeszcze jak mozesz, to wzory plytek, bo nie ma sensu projektowac od nowa, skoro , ktos juz to zrobil:P:)

pozdrawiam

• #6 01 Sty 2005 20:35
    lechoo
    Poziom 39  

W EDW kiedyś był projekt podobnej końcówki mocy klasy A do słuchawek, ale na MOSFET-ach. Ciekawe jak wypadłoby porównanie brzmienia z Twoją bipolarną...

• #7 02 Sty 2005 13:54
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  

Nie no nie spodziewałem się takiego zainteresowania...
    Wzorów płytek już nie mam bo projektuję na skrawku kartki a ta poleciała już w śmietnik...
    Lampy napisałem jakie są.
    Można w szerokich granicach zmieniać ten rezystor 47k
    Na schemacie zamiast lampy narysowałem tranzystor.
    Trochę Wam skłamałem ;-) wzmocnienie można regulować 1-11* ale i tak się aż tyle nie daje.

• #8 02 Sty 2005 21:48
    Panda02
    Poziom 32  

I lampy są zasilane z 25V? Ja w dalszym ciągu jednak ponawiam prośbę o dokładniejszą dokumentację przedwzmacniacza. Zrozumiałem, że ideą tego działu jest pokazywanie własnych konstrukcji innym tak, żeby mogli bez kłopotu je powtórzyć.

• #9 04 Sty 2005 17:14
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  

Tak, lampy zasilam z 25 V.
    Schemat masz, o płytce mówiłem że projekt w koszu więc szerszej dokumentacji nie mogę dać.

• #10 04 Sty 2005 21:03
    SQ9PXB
    Poziom 27  

To moze chociaz zdjecie od strony druku?

• #11 11 Sty 2005 14:41
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  

mam Chociaż wstyd pokazywać wrzucę jutro bo dzisiaj jestem tylko chwilowo.

--------
    tu jest zdjęcie ścieżek od spodu sory za przerwę ale nie miałem kompa sory że zdjęcie trzeba ściągac ale z tego kompa nie mam możliwości zmniejszenia.

___
    Scalilem - uzywaj ZMIEN!
    tom

Obrazek płytki zmniejszono! 3molo.

• #12 11 Sty 2005 20:49
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! A mnie by interesowało, jaka jest maksymalna dynamika wejściowa tego stopnia, jakie jest wzmocnienie tego stopnia, zrób jakieś konkretne pomiary, takie, co faktycznie są potrzebne.
    Pozdrawiam

• #13 12 Sty 2005 18:36
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  

Bo ja wiem jaka dynamika? Chodzi o dopuszczalne nap. na wejściu bez przesterowania? No to zależy jakie ustawisz wzmocnienie i jakie zniekształcenia dopuszczasz... Wzmocnienie to już mówiłem - opamp 1-11 a lampa wtórnik 1.
    Napisz przystępnie co mam pomierzyć to pomierzę mam oscyla i gen. funkcyjny Nie wiem tylko nakiedy bo jestem ostatnio trochę zajęty. ;-)

• #14 12 Sty 2005 19:17
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Właśnie o to mi chodzi, zadaj 1kHz na wejście, a na wyjście tego przedwzmacniacza podłącz oscyloskop i wysteruj do maksymalnej czystej amplitudy i zmierz to napięcie wejściowe i wyjściowe.
    Pozdrawiam

• #15 14 Sty 2005 13:13
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  

No więc tak:
    max. napięcie na wyjściu bez przesteru to 12Vp, tj. 8,5Vsk

napięcie wejściowe można więc policzyć.
    Max. Wzmocnienie uzyskałem 7 (?), minimalne 1.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME