Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Świadectwo Kwalifikacji "E" i "D" jakie różnice?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Świadectwo Kwalifikacji "E" i "D" jakie różnice?
Autor
Wiadomość
gieniek
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: warszawa

Post#1 Post autora tematu 13 Mar 2012 09:42   

Świadectwo Kwalifikacji "E" i "D" jakie różnice?

Witam, na wstępie zanim zadam pytania zaznaczę że szukałem dużo na forum i nie znalazłem interesujących mnie informacji, do tego mnóstwo wpisów jest nie jasnych i zagmatwanych z których nic nie wynika, zatem będe wdzięczny za jasna i konkretna pomoc bez zbędnych dodatków typu "a gdyby coś tam"

Mianowicie chce zrobić uprawnienia SEP, i moje pytania są następujące:
Wiem do czego są uprawnienia E i D, ale czy np D są uprawnieniami wyższymi od D?
Wiem że mając Eksploatację nie mogę podpisywać papierów, ale czy mając Dozór mogę również wykonywać to co w przypadku E, czyli prace techniczne? Czy to tylko dozór i robota papierkowa?

Druga sprawa to czy wyrabiając pierwsze uprawnienia to czy muszę najpierw robić do 1KV, czy mogę od razu zrobić powyżej 1 kV i jeżeli tak to czy zakres materiału się zmienia i jak bardzo, oraz jak wygląda to w praktyce (chodzi o egzaminatorów, czy nie przeszkadza im że ktoś od razu mierzy wyżej)

kolejne pytanie dotyczy pomiarów, dowiedziałem się że to ciężko zrobić, mógłby mi ktoś powiedzieć w czym problem (ochrona rynku, czy ciężki materiał do nauki, czy może jeszcze coś innego), czy też jest możliwość zrobić to za jednym razem z E lub D?

Ostatnie pytanie dotyczy wyboru punktów na formularzu, czy jeżeli na wniosku zgłoszeniowym zaznaczę kilka opcji a na egzaminie któryś z tych punktów mi nie pójdzie, to mam niezdany cały egzamin, czy będę posiadał uprawnienia z tymi punktami które zaliczyłem?

Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Mar 2012 09:42   

Powrót do góry

tehaceole
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Koszalin

Post#2 13 Mar 2012 09:58   

Re: Uprawnienia Elektryczne SEP E i D jakie różnice?

Uprawnienia "E" oraz "D" wydawane są na następujące stanowiska:
- obsługa
- konserwacja
- remonty
- montaż
- kontrolno pomiarowe

Wybrane stanowiska oraz zakres urządzeń i instalacji wraz z dopuszczalnym napięciem są wpisane do Twojego Świadectwa Kwalifikacyjnego.

Uprawnienia "E" upoważniają Cię do wykonywania czynności przewidzianych na stanowiskach jakie masz wpisane w Świadectwie Kwalifikacyjnym - możesz np. wykonać instalację elektryczną u Klienta i (co ważne!) wykonać jej pomiary. Nie możesz natomiast podpisać się pod pomiarami.
Uprawnienia "D" upoważniają Cię do dozoru nad eksploatacją wykonywaną przez człowieka z "E" - nie możesz bezpośrednio wykonywać np wspomnianej instalacji, ale za to możesz już podpisać się pod protokołami z badań.

Reasumując: możesz równocześnie posiadać "E" i "D". Jednak w przypadku, gdy sam wykonasz instalację ("E") a później "klepniesz" na protokołach swoją pieczątkę ("D") to możesz mieć problemy z przyjęciem protokołów. Wszystko zależy od "widzimisię" danego ZE. Jeden do podłączenia klienta wymaga tylko oświadczenia osoby z "E", że instalacja może zostać zasilona, inny ZE życzy sobie szczegółowych protokołów np z pomiaru rezystancji izolacji WLZ podpisanych przez człowieka z "D". Zdarzają się także ZE wymagające od elektryka uprawnień budowlanych energetycznych. Poszukaj na forum, mnóstwo jest o tym wątków. Generalnie wszystko zależy od regionu w jakim planujesz prowadzić swoją działalność i od wymagań tamtejszych ZE.

Co do egzaminów: naprawdę warto jest pójść na kurs przed podejściem do egzaminu. Tylko nie mówię tu o kursie czterogodzinnym, po którym 99% ludków dostaje full wypas w papierach, tylko o rzetelnym kursie trwającym nierzadko kilka tygodni (spotkania 1-2 razy w tyg po kilka godzin po południu) z mnóstwem ćwiczeń praktycznych. Kurs, oprócz zaznajomienia z najświeższymi aktami prawnymi pozwala także na swobodną wymianę doświadczeń z innymi fachowcami, a nie rzadko - nawet na nawiązanie jakiejś owocnej współpracy.

Cena kursu zależy od jednostki organizacyjnej, która go przeprowadza. Natomiast cena jednego egzaminu to 1/10 płacy minimalnej. Teraz to chyba jest 133,50zł.
Jednak idąc na "zaliczenie" z "E" i "D" musisz wiąć pod uwagę, że wtedy nie zdajesz jednego egzaminu (formalnie, bo w praktyce odpytuje Cię ta sama komisja w tym samym czasie) tylko 2 (jeżeli wcześniej miałeś pełne "E" bez kontrolno pomiarowych a teraz chcesz je rozszerzyć) lub nawet 3 (jeżeli wcale nie posiadasz uprawnień).

Co do uprawnień powyżej 1kV nie wypowiem się.
Zajrzyj także tutaj
Powrót do góry

retrofood
Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Miasto: Stalowa Wola

Post#3 13 Mar 2012 10:12   

gieniek napisał:
Uprawnienia Elektryczne SEP E i D jakie różnice?

Zacznijmy od tego, że takie coś nie istnieje. W poprzedniej Twojej próbie umieszczenia tego tematu na forum, podałem Ci linki, abyś zapoznał się z właściwą terminologią i nazewnictwem. Dlaczego z tego nie korzystasz?

tehaceole napisał:
Uprawnienia "E" oraz "D" wydawane są na następujące stanowiska:

jak wyżej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Mar 2012 10:12   

Powrót do góry

tehaceole
Poziom 21
Poziom 21

Post#4 13 Mar 2012 10:41   

Edytowałem wcześniejszy post - poczytaj.

Możesz mieć samo "D" jeżeli np masz pod sobą ekipę elektryków (tu już nie jestem pewien czy nie powinieneś mieć także UB). Wtedy samodzielnie niczego nie wykonujesz - masz od tego ludzi. Ty odpowiadasz za ich pracę (i BEZPIECZEŃSTWO).
Poczytaj materiały z linku, jaki umieściłem w poprzednim poście. Jest tam zwięźle i rzetelnie wszystko opisane. Fragment poniżej:
Cytat:
2.1 Eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania
kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy:
1) eksploatacji - do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi,
konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym;
2) dozoru - do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace
w zakresie określonym w pkt 1 oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór
nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Mar 2012 10:41   

Powrót do góry

mrst
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Żywiec

Post#5 13 Mar 2012 18:08   

Re: Świadectwo Kwalifikacji "E" i "D" jakie różnice?

tehaceole napisał:
Reasumując: możesz równocześnie posiadać "E" i "D". Jednak w przypadku, gdy sam wykonasz instalację ("E") a później "klepniesz" na protokołach swoją pieczątkę ("D") to możesz mieć problemy z przyjęciem protokołów

Mam dwa pytania do powyższego cytatu:
Czy osoba posiadająca Świadectwo kwalifikacyjne E podpisuje jakieś "papiery"?
Bo jeśli nie to z skąd wiadomo że instalacje zatwierdziła osoba, która ją wykonała?
Powrót do góry

retrofood

Post#6 13 Mar 2012 18:23   

mrst napisał:
tehaceole napisał:
Reasumując: możesz równocześnie posiadać "E" i "D". Jednak w przypadku, gdy sam wykonasz instalację ("E") a później "klepniesz" na protokołach swoją pieczątkę ("D") to możesz mieć problemy z przyjęciem protokołów

Mam dwa pytania do powyższego cytatu:
Czy osoba posiadająca Świadectwo kwalifikacyjne E podpisuje jakieś "papiery"?
Bo jeśli nie to z skąd wiadomo że instalacje zatwierdziła osoba, która ją wykonała?

Po pierwsze, to wzmiankowany cytat jest absolutnie nieprawdziwy.
Po drugie, to nie sprowadzajcie prac elektryków tylko i wyłącznie do wykonawstwa instalacji domowych. Elektrycy pracują w wielu miejscach i zaręczam, że podpisują sporo papierów. Z wykonywania pomiarów też.
Przykłady? Proszę bardzo: książki warsztatowe i maszyn w utrzymaniu ruchu. wszelkie prace konserwacyjne i pomiarowe, konserwacja dźwignic - każda wizyta elektryka musi być odnotowana, pomiar obrabiarki po remoncie itd., itp.
Pomijam stacje wysokich napięć, gdzie do książki obiektu wpisuje się każdą wykonywaną czynność, już nawet nie wspominam o czynnościach łączeniowych, ale nawet tak prozaiczną, jak koszenie trawy...
Powrót do góry

tehaceole
Poziom 21
Poziom 21

Post#7 13 Mar 2012 18:36   

Nie mogę zgodzić się z Kolegą retrofood, że
tehaceole napisał:
jest informacją nie prawdziwą. Nie napisałbym tego, gdyby nie była to prawda. Jak już pisałem:
tehaceole napisał:
wszystko zależy od regionu w jakim planujesz prowadzić swoją działalność i od wymagań tamtejszych ZE.
a niestety w moim regionie takie zwyczaje sporadycznie występują. I przeważnie wysyłanie pism z prośbą o podanie podstawy prawnej, wyjaśnienie nie przynosi jakiegokolwiek rezultatu. Jak ZE się uprze to szary Kowalski niczego nie zdoła wskurać, takie nasze małe energetyczne państwo w państwie.
Prawdziwosci
tehaceole napisał:
możesz równocześnie posiadać "E" i "D"
chyba nie muszę udowadniać.
Co do dalszej części wypowiedzi Kolegi moderatora absolutnie się zgadzam.
retrofood napisał:
podpisują sporo papierów. Z wykonywania pomiarów też
Ale musi Kolega przyznać, że te pomiary i tak muszą zostać zatwierdzone przez osobę z "D" :)
Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#8 13 Mar 2012 18:47   

Retrofood miał na myśli że nie ma czegoś takiego jak SEP E i D, to jest poprostu Świadectwo Kwalifikacyjne E lub Świadectwo Kwalifikacyjne D.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Mar 2012 18:47   

Powrót do góry

retrofood

Post#9 13 Mar 2012 18:49   

tehaceole napisał:

Co do dalszej części wypowiedzi Kolegi moderatora absolutnie się zgadzam.
retrofood napisał:
podpisują sporo papierów. Z wykonywania pomiarów też
Ale musi Kolega przyznać, że te pomiary i tak muszą zostać zatwierdzone przez osobę z "D" :)

Nie, nie muszą. To nie budowa i Prawo Budowlane tutaj nie obowiązuje. To robią ludzie, którzy mają do tych czynności stosowne kwalifikacje i to wystarcza.

Nie bardzo rozumiem, dlaczego spora część elektryków miesza dwie rzeczy: pomiary oraz interpretację wyników pomiarów.
Elektryk wykonujący konkretny pomiar (mający odpowiednie, stosowne kwalifikacje) wpisuje wynik pomiaru i podpisuje się pod tym! I nikogo ani niczego więcej nie potrzeba.

Nie wszystko jest budową.

PS. Nie znam tego, co wyprawia ZE Kolegi, ale to nie ma żadnych podstaw prawnych. I należałoby kogoś tym zainteresować. Chociażby lokalną prasę albo telewizję.
Powrót do góry

sp6vga
Poziom 5
Poziom 5

Post#10 02 Sie 2012 03:41   

Proponuję zajrzeć do tych komentarzy - http://gep.com.pl/PDF/upr_do_kontr.pdf - , a zwłaszcza zwrócić uwagę na treść pisma z Ministerstwa Gospodarki i Pracy Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego z 20 grudnia 2004r, gdzie jednoznacznie określona jest różnica pomiędzy kategorią E i D bez względu na to czy dotyczy to grupy G1, G2, G3 czy zakresu uprawnień w danej kategorii. W tym przypadku pismo dotyczy uprawnień kategorii D w zakresie prac kontrolno-pomiarowych.
Osoba posiadająca uprawnienia kategorii D zawsze może wykonywać prace w kategorii E w tym samym zakresie gdyż zdaje egzamin z wiedzy z zakresu kategorii E poszerzony o wiedzę wymaganą w kategorii D. :cry:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Świadectwo Kwalifikacji "E" i "D" jakie różnice?
Strona 1 z 1