X
  • #1 20 Mar 2012 11:03
    gonzi_89
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Niedawno kupiłem i zamontowałem tuner WIWA HD-50. Usunąłem z kabla końcówkę z własnym zasilaczem i zarobiłem zwykłą końcówkę antenową. Instalacja przebiegła bez większych problemów, tuner znalazł ok 20 kanałów i wszystko pięknie działało. Jedynie musiałem w opcjach włączyć zasilanie anteny z tunera.

Problemy zaczęły się później. Co jakiś czas (różnie, raz się zdarzało kilka razy dziennie, drugim razem działało kilka dni bez zarzutu) w ustawieniach zmienia się opcja zasilania anteny z WŁĄCZONY na WYŁĄCZONY a na ekranie pojawia się "BRAK SYGNAŁU". Myślałem, że problemem jest to, że w czasie gdy się nie ogląda telewizji całkowicie odcinamy dopływ prądu. Jednak to nie to, bo dla testów tuner był cały czas pod prądem i również pojawiały się takie problemy. Aby wszystko naprawić wystarczyło wejść w ustawienia i zmienić opcję zasilania anteny na WŁĄCZONY.

Znajomy mówił, że końcówka z własnym zasilaczem musi być zarobiona przy kablu, jednak sam zasilacz ma być NIEWŁĄCZONY do prądu. Trochę mi się to wydawało bez sensu ale spróbowałem. Przy zasilaczu wyciągniętym z gniazdka nic nie działało. Na ekranie ciągle "BRAK SYGNAŁU" bez względu czy w ustawieniach tunera zasilanie anteny było włączone czy wyłączone. Po włożeniu zasilacza do gniazdka wszystkie programy odbierały ładnie oprócz programów TVP (1,2,info, polonia, kultura itd.) które strasznie cięły i nie dało się oglądać. Również tutaj zmiana ustawień zasilania anteny z tunera nic nie dawała.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że antena jest już wiekowa i nie nadaje się do współpracy z tym tunerem.

Proszę o poradę.

Pozdrawiam

Maciek
  • #2 20 Mar 2012 11:25
    mihal2002
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    Wystarczyło użyć opcji szukaj.
    Dekoder ma możliwość zasilania wzmacniacza ale 5V. Ty pewnie jak piszesz posiadasz jakąś zabytkową antenę z ? wzmacniaczem i taki tego efekt.
    Zamontuj zasilacz jak był lub wymień co coś przy antenie.
  • #3 20 Mar 2012 11:54
    gonzi_89
    Level 2  
    Topic author Helpful post? (0)
    Użyłem opcji szukaj jednak nie znalazlem odpowiedzi na mój konkretny problem.

Antena oczywiście jest zabytkowa, podłączenie zasilacza nie rozwiązuje problemu gdyż źle odbierają kanały TVP. Korzystając z zasilania z tunera wszystkie kanały odbierają bardzo ładnie, problem tylko taki jak pisałem: co jakiś czas zmieniają sie utawienia w tunerze i wyłącza się zasilanie.
  • #4 20 Mar 2012 11:56
    _cheetah_
    Level 37  
    Helpful post? (0)

możesz mieć kilka problemów:

Wiwa może mieć uszkodzony swój zasilacz, który z jemu tylko znanych powodów sam się wyłącza.

Wiwa może mieć błędy w swoim sofcie, które powodują okresowe wyłączanie się dekodera. Spróbuj zmienić soft na inny - tu są wątki o Wiwach, znajdź o swojej . Niestety, Wiwy i im podobne tak miewają, że czasami robią coś same z siebie.

może to być też problem z instalacją antenową (okablowanie, wzmacniacz...), która może czasami zwierać sygnał lub przeciążać zasilacz Wiwy i powodować jego wyłączenie.
  • #5 20 Mar 2012 12:32
    LeDy
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    Tyle pisania i nawet nie wiadomo skąd odbierasz, odległóść do nadajnika , jaka antena, stan wzmacniacza w niej.
  • #6 09 Apr 2012 15:53
    gonzi_89
    Level 2  
    Topic author Helpful post? (0)
    Problem rozwiązany, uszkodzony był kabel na dachu. Izolacja była już tak twarda, że sama popękała i raz dobrze przewodziło a raz nie. Wymieniłem kabel i przy okazji antenę na kierunkową. Wszystko działa bez zarzutu.
  Search 4 million + Products
Browse Products