Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Neostrada Fiber 40Mb (Sagem 3764) - rozszerzenie zasięgu WiFi

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Sieci, Internet -> Sieci WiFi -> Neostrada Fiber 40Mb (Sagem 3764) - rozszerzenie zasięgu WiFi
Autor
Wiadomość
Michal_b1
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Leszno / Zielona Góra

Post#1 Post autora tematu 23 Mar 2012 14:23   

Potrzebuję rozszerzyć zasięg WiFi w kamienicy.

Obecnie wygląda to tak:
Sagem F@st 3764 z podłączoną anteną kierunkową przysyła internet do komputera z drugą anteną kierunkową (ledwo się widzą a na zwykłych antenach w ogóle). Prędkość w porywach do 2-3Mb/s. Pozostałe dwa komputery nie są w linii anten i nie widzą sieci.

Chcę zrobić tak:
Sagem anteną kierunkową przesyła internet do urządzenia umieszczonego w centrum kamienicy (odległość komputerów od tego punktu max 10m, 2-3 ściany do pokonania). Następnie urządzenie to rozsyła sieć anteną dookólną do trzech komputerów.

Do dyspozycji mam:
- 2 anteny kierunkowe,
- wspomniany Sagem 3764,
- router TL-WR340G.

Jeżeli dobrze myślę to potrzebny jest repeater. Znalazłem na allegro coś takiego: "SINUS 1054 DSL jako SIEMENS GIGASET SE515 DSL" (tytuł aukcji: "Siemens SE515 Neostrada 54MBit/120mW/WPA+KartaWLAN"). Cena atrakcyjna. Z opisu wynika, że może działać w trybie repeater/WDS. Mało jest informacji na temat tego Sagema ale prawdopodobnie nie obsługuje trybu repeater/WDS (WR340G niby go obsługuje). Czy cała ta sieć zadziała jeżeli będzie podłączone to w taki sposób:

Sagem->RJ45->WR340G->WiFi(anteny kierunkowe)->SE515->WiFi->3 komputery
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Mar 2012 14:23   

Powrót do góry

mbo
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Dębniaki

Post#2 23 Mar 2012 16:25   

Re: Neostrada Fiber 40Mb (Sagem 3764) - rozszerzenie zasięgu WiFi

W taki wypadku zapup sam AP np. Edimax EW-7206APg lub Tp-Link TL-WA500G, do trybu repeater router nie musi nic dodatkowo posiadać.
Powrót do góry

Michal_b1
Poziom 16
Poziom 16

Post#3 Post autora tematu 23 Mar 2012 17:33   

Jeżeli dobrze rozumiem to w takim trybie TL-WA500G będzie bezprzewodowo odbierał sygnał z Sagema i jednocześnie nadawał go dalej?

Czy przepustowość łącza WiFi TL-WA500G w takim wypadku spadnie o połowę(najpierw odbiera dane a następnie je wysyła)?
Jeżeli tak to czy łącząc ze sobą TL-WA500G i TL-WR340G w poniższy sposób wykorzystam w pełni przepustowość WiFi?
Sagem->WiFi_nr1->TL-WR340G->RJ45->TL-WA500G->WiFi_nr2->3 komputery
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Mar 2012 17:33   

Powrót do góry

Michal_b1
Poziom 16
Poziom 16

Post#4 Post autora tematu 14 Maj 2012 19:26   

Zakupiłem EW-7206APg i ustawiłem w tryb "universal repeater". Zasięg został rozszerzony, komputery połączyły się z siecią jednak przepustowość tego łącza nie przekraczała 1kB/s... Nie dociekałem dlaczego i od razu stworzyłem sieć tak jak na poniższym obrazku:

Edimax jest ustawiony w tryb AP-Client a TP-Link jako zwykły AP.
Sieć niby działa ok. Przepustowość plus minus 10-15Mb/s. Na komputerach pokazuje, że siła sygnału jest dobra lub bardzo dobra. Problemy pojawiają się przy oglądaniu filmików na youtube itp. i przy pobieraniu dużych plików. System nie informuje o jakimkolwiek zerwaniu połączenia a pobieranie lub oglądanie nagle się urywa. Problemy te pojawiają się tylko na komputerach podłączonych przez WiFi.

Przy uruchamianiu tej sieci miałem kłopoty z adresami IP. Na komputerach czasami pojawiał się komunikat "konflikt adresów IP" i zrywało połączenie. Spisałem więc MAC adresy wszystkich urządzeń w sieci i w zakładce DHCP Sagema przypisałem im stałe adresy IP. Problem z konfliktami ustąpił jednak zauważyłem, że to DHCP nie działa za każdym razem. Kilka razy zdarzyło mi się zaobserwować, że niektóre urządzenia mają inny adres niż ten przypisany.

Kilka screenów z ustawień Sagema i Edimaxa :

Neostrada Fiber 40Mb (Sagem 3764) - rozszerzenie zasięgu WiFi Neostrada Fiber 40Mb (Sagem 3764) - rozszerzenie zasięgu WiFi Neostrada Fiber 40Mb (Sagem 3764) - rozszerzenie zasięgu WiFi Neostrada Fiber 40Mb (Sagem 3764) - rozszerzenie zasięgu WiFi

Nie wiem co jest nie tak. Proszę o Wasze sugestie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Maj 2012 19:26   

Powrót do góry

Ficu
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Nowa Sól

Post#5 14 Maj 2012 21:52   

1. Sagem i edimax mają podpięte anteny kierunkowe (jakie?), zapewniona jest widoczność optyczna?
2. Wyłącz DHCP na wszystkich routerach z wyjątkiem sagema.
3. Połącz edimaxa z tp-linkiem portami lan (nie wan).
4. Ustaw tryb G only przynajmniej w sagemie i edimaxie.
5. Jak wyglądają pingi do sagema/wp w momencie przerwy w oglądaniu filmu?

Tryb repeater z różnymi urządzeniami działa różnie. Ogólnie nikt tego nie stosuje bo z trybu g robi się b (w sensie przepustowości).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Maj 2012 21:52   

Powrót do góry

Michal_b1
Poziom 16
Poziom 16

Post#6 Post autora tematu 18 Maj 2012 20:40   

1) Sagem korzysta z techniki MIMO, ma dwie małe anteny na PCB, jedną odłączyłem i zamiast niej podpiąłem domowej roboty antenę kierunkową jak z linka poniżej:
http://martybugs.net/wireless/biquad/
Do Edimaxa próbowałem podpiąć drugą antenę kierunkową ale siła sygnału wtedy była słaba więc zostawiłem zwykłą antenę dookólną bodajże 3dBi. W ustawieniach widnieje, że siła sygnału z Sagema wynosi 75 na 100. Widoczności optycznej nie ma - na drodze stoją dwie ściany, odległość anten to około 8 - 10m.

2) Tak właśnie mam od początku ustawione.

3) Tak właśnie mam od początku ustawione.

4) Sagem uniemożliwia ustawienie tylko jednego trybu - do wyboru mam tylko "b/g" (ten aktualnie ustawiony) i "b/g/n". W Edimaxie ustawiłem teraz tryb "only G".

5)Postaram się to uchwycić i wrzucić do wątku w najbliższym czasie.
Powrót do góry

Ficu
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Nowa Sól

Post#7 18 Maj 2012 23:24   

1. Jesteś pewien że akurat tą antenkę używa do nadawania tylko b/g?
Sam zaczynałem od biquadów, ale lepiej wydać 30-40zł na panel netusa albo interline.
Powrót do góry

Michal_b1
Poziom 16
Poziom 16

Post#8 Post autora tematu 27 Maj 2012 00:30   

Ficu napisał:
1. Jesteś pewien że akurat tą antenkę używa do nadawania tylko b/g?

Zrobiłem dzisiaj mały test i wydaje mi się, że używa obu. Odczytywałem siłę sygnału z Edimaxa przy następujących ustawieniach:
- podłączona antena kierunkowa - siła 81%,
- podłączona antena dookolna ("patyk") - siła 55%,
- bez anteny (w sensie podłączona tylko jedna wewnętrzna) - siła 49%.

Sprawdziłem też pingi (do Sagema i do wp.pl) na komputerze oznaczonym na powyższym schemacie nazwą "Komputer_1". Nie miałem włączonego ściągania ani niczego innego. Wygląda to tak, że co kilkadziesiąt sekund pojawia się opóźnienie rzędu 600-1900ms. Czym może to być spowodowane?

Postaram się w najbliższym czasie poobserwować pingi na innych komputerach i zarejestrować momenty w których następuje przerwanie ściągania.

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Sieci, Internet -> Sieci WiFi -> Neostrada Fiber 40Mb (Sagem 3764) - rozszerzenie zasięgu WiFi
Strona 1 z 1