Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Instalacja TN-C na TN-C-S wspólny uziom anteny i przewodu ochronnego

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Ochrona -> Instalacja TN-C na TN-C-S wspólny uziom anteny i przewodu ochronnego
Autor
Wiadomość
ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#1 Post autora tematu 23 Mar 2012 21:53   

Instalacja TN-C na TN-C-S wspólny uziom anteny i przewodu ochronnego

Witam,
Na początku napiszę, że przeglądałem różne posty i wciąż mam wątpliwości dlatego opiszę sytuację i proszę tylko o konstruktywne komentarze i rady.

Chcę zmodernizować istniejącą instalację w domu jednorodzinnym. Instalacja jest typu TN-C (dane z transformatora), przewody są aluminiowe. Modernizacja polega na przeniesieniu licznika na ścianę zewnętrzną, wymianie wszystkich przewodów. Wewnątrz budynku (w ganku) znajdować się będzie rozdzielnia główna. Chcę zmienić typ instalacji na TN-C-S aby móc zainstalować wyłącznik różnicowoprądowy oraz ogranicznik przepięć. I tu pojawia się problem przewodu ochronnego. Mam sztuczny uziom w postaci metalowej rury do wody fi 20 o długości ok. 50 m zakopanej na głębokości ok. 1,2 m, która zasila budynki gospodarcze. Sieć wodociągowa wykonana jest z tworzywa. Dom jest parterowy w połowie podpiwniczony. Rura znajduje się w piwnicy a rozdzielnia na parterze. Chciałbym podłączyć szynę PEN z rozdzielni z tą rurą (uziomem) przewodem miedzianym 16 mm2. Instalacja kanalizacyjna i centralnego ogrzewania wykonane są z tworzywa.

Aby skomplikować sprawę modernizuję jeszcze instalację RTV. Chcę dać maszt antenowy o wysokości 2 m dla anten RTV który umieszczony będzie na dachu. Maszt będzie wyższy od komina jakieś 1,5 m. W pobliżu są wyższe obiekty jak drzewo oddalone o jakieś 15 m czy dom sąsiada oddalony o 30 m, mimo to zgodnie z przepisami i dla bezpieczeństwa chciałbym uziemić również maszt. Dom nie ma instalacji odgromowej, wykonywanie jej teraz nie wchodzi w grę. Chciałbym podłączyć maszt ze sztucznym uziomem (rurą) która także ma uziemiać punkt rozdziału przewodu PEN. Uziemienie przewodem miedzianym 25 mm2.

Układ pomiarowy oczywiści przenosi elektryk z uprawnieniami. Ja chcę wykonać instalację zaczynając od rozdzielni. Na rysunkach zaznaczyłem układ pomieszczeń, położenie skrzynek, rury (uziomu) oraz w jaki sposób chcę poprowadzić przewody rozdzielnia-uziom, maszt-uziom. Pytanie brzmi czy jest to prawidłowe a jak nie to w jaki sposób należy to poprawić? Wykonywanie instalacji piorunochronnej jak pisałem nie wchodzi w grę.

Instalacja TN-C na TN-C-S wspólny uziom anteny i przewodu ochronnego Instalacja TN-C na TN-C-S wspólny uziom anteny i przewodu ochronnego

Proszę o porady

http://obrazki.elektroda.pl/6953363700_1332532716.png
http://obrazki.elektroda.pl/1342577700_1332532717.png
Powrót do góry

czolgista
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Malbork-Elbląg

Post#2 23 Mar 2012 22:39   

Re: Instalacja TN-C na TN-C-S wspólny uziom anteny i przewodu ochronnego

Wykonać konstruktywny plan schemat całego budynku począwszy od instalacji odgromowej ,najlepiej wezwać elektryka powinien poradzić jak to wykonać a przede wszystkim samemu bez jakiejkolwiek wiedzy tego nie robić .Proponuję trochę więcej poczytać na temat w/w instalacji .
Powrót do góry

Darom
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Łódź

Post#3 24 Mar 2012 09:47   

Witam

Kol. ferguson napisał, że wyklucza montaż instalacji odgromowej.
Mam pytanie. Czy równocześnie wyklucza kolega prowadzenie przewodu uziemiającego antenę po fasadzie budynku - czyli przewód uziemiający (ten 25mm2Cu) miałby być poprowadzony pionowo od masztu do rury pełniącej rolę uziemienia?

pzdr
-DAREK-
Powrót do góry

czolgista
Poziom 21
Poziom 21

Post#4 24 Mar 2012 10:00   

dla kolegi -ferguson123456 http://www.e-dach.pl/a/2362,ochrona-odgromowa-na-dachu i tu http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,209/Itemid,45/
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Mar 2012 10:00   

Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#5 24 Mar 2012 12:33   

Cytat:
Chciałbym podłączyć maszt ze sztucznym uziomem (rurą).

Co to za rura? Bo jeśli wodociągowa nie masz prawa użyć jej jako naturalnego uziemienia.
Cytat:
która także ma uziemiać punkt rozdziału przewodu PEN

Nie trzeba tego robić, wałkowane tyle razy na forum.
Powinieneś odseparować antenę i zrobić dla niej taki piorunochron. Chodzi mi o to, żeby doczepić do anteny w odpowiedniej odległości ~0,5 metra szpice, która w razie uderzenia uchroni antenę przed bezpośrednim uderzeniem pioruna. Ta iglica powinna być odseparowana od masztu. Masz także należy uziemić. Ekrany przewodów RTV należy uziemić i podłączyć do GSW. Jeśli mamy uziemienie ekranów i masztu możemy stosować ograniczniki przepięć dla odbiorników RTV. Po 12 zł, można zobaczyć na stronie Dipol.com.
Powrót do góry

e-sparks
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Suwałki

Post#6 24 Mar 2012 17:03   

lordpakernik napisał:
Co to za rura? Bo jeśli wodociągowa nie masz prawa użyć jej jako naturalnego uziemienia.
Może tak coś więcej na temat tego zakazu?

Pozdrawiam, Wiesław
Powrót do góry

mar_cik
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Zabierzów

Post#7 24 Mar 2012 17:12   

e-sparks napisał:
lordpakernik napisał:

Pozdrawiam, Wiesław

Jakiego zakazu? Metalowa rura wodociągowa wchodząca do budynku ma być połączona do głównej szyny wyrównawczej (lub jak kto woli uziemiającej), Szyna wyrównawcza ma być uziemiona. Coś się zmieniło, ma być odwrotnie i szyna uziemiona do rury czy jak?
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#8 Post autora tematu 24 Mar 2012 18:08   

Dziękuję za odpowiedzi.

Kolego czolgisto ta odpowiedz jest mało konstruktywna. Będę miał okazję poradzić się elektryka, który będzie przenosił układ pomiarowy ale wcześniej chciałbym się poradzić innych osób ponieważ różnie to bywa z fachowcami. Wysłane linki dotyczą wykonania instalacji odgromowej, której teraz nie będę wykonywał. Zresztą sam mogę polecić stronę domową profesora Sowy na ten temat gdzie jest więcej szczegółów.

Do Darom. Tak chcę uziemić sam masz antenowy. Przewód uziemiający miedziany ma być położony pod tynkiem na ścianie wewnętrznej.

Do lordpakernik. Pisałem, że rura jest moja i zasila budynki gospodarcze, rura wodociągowa jest z tworzywa sztucznego. Maszt jest metalowy, dodatkowo nie chcę zwiększać wysokości budynku wykonując szpice. Ograniczniki przepięć na przewody już kupiłem (właśnie z Dipola).

Moje pytanie podstawowe brzmi czy można połączyć maszt anteny wspomnianym przewodem Cu 25 mm2 prowadzonym pod tynkiem na ścianie wewnętrznej z uziomem i równocześnie podłączyć punkt podziału PEN z uziomem w tym samym miejscu przewodem Cu 16 mm2. Uziom znajduje się w piwnicy przy suficie (rura), rozdzielnia w ganku a maszt wiadomo, tak jak zaznaczyłem na rysunkach.

Proszę o odpowiedź.
Powrót do góry

Darom
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#9 24 Mar 2012 19:21   

Witam kolegę.

Powiem, że trudno mi się wypowiadać na temat obiektu, którego nie widziałem, i nie znam wielu uwarunkowań mających wpływ na ocenę danego rozwiązania.

Z opisu budynku mogę wnioskować, że zewnętrzna instalacja odgromowa nie jest konieczna (zarówno przed postawieniem masztu antenowego jak i po jego postawieniu). Zakładam, że tak jest. Wtedy wystarczy uziemić maszt antenowy - może to być proponowany przez kolegę 25mm2Cu.

Proponuję dokładnie przeczytać:Link Sowa strona 7 począwszy od "Obiekty budowlane bez urządzeń piorunochronnych"

Oczywiście siły natury nie sprawdzają, czy dany budynek podlega obowiązkowi założenia instalacji odgromowej czy nie. Po prostu "walą" gdzie popadnie. Dlatego, jeśli byłym zdecydowany tak jak kolega przewód uziemiający poprowadzić wewnątrz budynku - to na pewno zwrócił bym uwagę na zbliżenia tego przewodu z innymi instalacjami. W stosunku do koncepcji kolegi dokonałbym też pewnej modyfikacji uziemienia.

Moim zdaniem koncepcja kolegi nie jest zła, aczkolwiek nastawiona na zrobienie tylko koniecznego minimum.

Co do tych ograniczników przepięć z Dipola, to jestem do takich gadzetów trochę sceptycznie nastawiony - ale to to bardziej z powodu, że użytkownicy (i chyba Dipol także) nie za bardzo wiedzą jak powinno się je podłączyć.

pzdr
-DAREK-
Powrót do góry

zdzisiek1979
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Pabianice

Post#10 24 Mar 2012 19:28pomocny post - solucja   

Jeśli chcesz wykorzystać rurę w piwnicy do podłączenia uziemienia anteny to ja to widzę kiepsko zwłaszcza jak byś chciał jeszcze do tej samej rury podpiąć uziemienie PE z rozdzielni.
Robi się coś takiego, że jest instalacja odgromowa obiektu i ma uziom otokowy. W budynku trzeba wykonać szynę wyrównawczą i trzeba ją uziemić więc można podłączyć się do otoku ale warunek taki połączenie z otokiem jest pod ziemia.
W twoim wypadku wydaje mi się że jest to rura przymocowana do ściany i ją chcesz wykorzystać jako uziemienie dla dwóch instalacji. 1 instalacja odgromowa masztu, 2 uziemienie szyny wyrównawczej ( uziemienie punktu podziału PEN lub szyny PE ) Dla mnie to jest potencjalne zagrożenie i niewypał.
Wolał bym wykonać szynę wyrównawczą w piwnicy i do niej podpiąć szynę PE w rozdzielni i pod nią podpiąć przewód uziemiający ochronniki zamontowane na przewodach antenowych. Maszt bym zostawił w spokoju. Jak bym miał uziemiać maszt to tylko z wykorzystaniem instalacji piorunochronnej na dachu. I wtedy maszt uziemiony do instalacji piorunochronnej bezpośrednio lub poprzez odizolowanie drążkami izolacyjnymi ale wydaje mi się że to by było zbędne.
Powrót do góry

mar_cik
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#11 24 Mar 2012 19:33   

Mam odmienne zdanie niż Kolega Darek. Maszt antenowy NA DACHU z natury staje się potencjalnym miejcem uderzenia pioruna. Albo musi sam spełniać wymogi zwodu i mieć odpowiedni przewód odprowadzający i uziom, albo być chronionym (i to jest dużo lepsze rozwiązanie) przez taki zwód.
Innymi słowy kierujemy się tutaj zasadami ochrony odgromowej, to co proponujesz (to do Kolegi ferguson oczywiście) jest już nie powiem że bez sensu, jest niebezpieczne.
Zaglądnij na stronę Dr. Andrzeja Sowy, masz tam ten temat omówiony.
http://ochrona.net.pl/?page_id=35
Powrót do góry

Darom
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#12 24 Mar 2012 20:13   

mar_cik napisał:
Mam odmienne zdanie niż Kolega Darek.

Witam kolegę Marka

1. Nie twierdzę, że postawienie masztu antenowego nie zwiększa ryzyka wystąpienia wyładowania w dany obiekt. Zwiększa się wysokość obiektu. Jednak będę się upierał, że ryzyko to nie będzie większe niż jeśli był by to budynek z 1piętrem (hipotetycznie). Przypominam, że maszt ma wysokość 1,5m ponad komin.

2. Nie chciałbym być nie zrozumiany, że jestem niechętny instalacjom odgromowym. Kolega ferguson postawił jasno sprawę, że nie chciałby instalacji odgromowej. Natomiast chce wiedzieć, czy przyjęte rozwiązanie jest zgodne z przyjętą wiedzą techniczną. Aby to sprawdzić, należało by przeprowadzić niezbędne obliczenia (najlepiej wg normy 305) dla całego budynku (łącznie z masztem). Domyślając się wyniku (instalacja nie obowiązkowa) - mogę uważać, że koncepcja kol. fergusona jest, poza drobnymi szczegółami, dobra.

pzdr
-DAREK-
Powrót do góry

mar_cik
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#13 24 Mar 2012 20:25   

ferguson123456 napisał:
... Dom jest parterowy w połowie podpiwniczony. ... Chcę dać maszt antenowy o wysokości 2 m dla anten RTV który umieszczony będzie na dachu. Maszt będzie wyższy od komina jakieś 1,5 m. W pobliżu są wyższe obiekty jak drzewo oddalone o jakieś 15 m czy dom sąsiada oddalony o 30m ...

Gdyby chodziło o n.p. talerz satelitarny z boku komina to bym się z Tobą Kolego Darku zgodził.
Powrót do góry

Darom
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#14 24 Mar 2012 20:54   

Witam

Nie znam budowy domku, z rysunków wydaje mi się, że jest dot w miarę płaski dach. Przy takich dachach przewiduję, że wyładowania o znacznych prądach będą preferowały narożniki budynku a nie jego środek z masztem (chyba, że komin jest dość wysoki). I to mnie najbardziej boli, bo narożniki (a nie maszt antenowy) pozostają odsłonięte (nie mam tam zwodów). Poza tym mając 4 przewody odprowadzające - w dużym stopniu kompensujemy szkodliwe pole magnetyczne towarzyszące wyładowaniu.
Korzyści z zewnętrznego LPS-u są niewątpliwe.
Ale nie przesadzajmy, że zamocowanie tego niewielkiego masztu powoduje jakąś diametralną zmianę warunków i znaczne narażenie na wyładowanie, gdyż wcześniej (bez masztu) też ono występowało. Powiem więcej - jest bezpieczniej, gdyż "kanalizujemy" niewielkie wyładowania.

mar_cik napisał:
Gdyby chodziło o n.p. talerz satelitarny z boku komina to bym się z Tobą Kolego Darku zgodził.

A jak uderzy w komin to co? Może prześlizgnąć się po sadzy do pieca, ale równie dobrze może ....

pzdr
-DAREK-
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#15 Post autora tematu 24 Mar 2012 21:09   

Z dotychczasowej dyskusji wyłoniły się dwa rozwiązania (przy założonych przeze mnie ograniczeniach). Pierwsze z nich to zaproponowane przez zdzisiek1979 i mar_cik uziemienie tylko PE i zostawienie anteny w spokoju bo i tak w tych warunkach nie da się tego dobrze zrobić oraz budynek i tak nie jest wysoki a dodatkowe 1,5 m niewiele zmienia. Drugie Daroma który napisał, że moja propozycja nie jest złym rozwiązaniem.

I tu doszliśmy do mojej wątpliwości czy podłączenie się do rury (uziomu) w piwnicy przy suficie w tym samym miejscu szyny PE i anteny jest dobrym pomysłem. Z tego co zrozumiałem przy wyładowaniu atmosferycznym spowoduje to popłynięcie niebezpiecznego prądu w instalacji elektrycznej. Aby móc połączyć maszt antenowy z uziomem i żeby było bezpiecznie musi to być zrobione pod ziemią. Wtedy prąd z wyładowania popłynie do rury pod ziemią nastąpi wyrównanie potencjałów i instalacja elektryczna nie będzie zagrożona (ludzie też).

Czy wyciągnąłem dobre wnioski?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Mar 2012 21:09   

Powrót do góry

Darom
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#16 24 Mar 2012 21:20   

Witam
Właśnie przeczytałem wypowiedź kolegi Zdziśka - i niestety w kilku punktach się z nią nie zgadzam. Ale najistotniejsza sprawa, o której już kilka razy (na innych forach elektrycznych) dyskutowałem to wiara znacznej części elektryków, że w maszt nie uziemiony w sposób cudowny staje się niewidzialny dla sił natury i pioruny go omijają.
zdzisiek1979 napisał:
...Maszt bym zostawił w spokoju. Jak bym miał uziemiać maszt to tylko z wykorzystaniem instalacji piorunochronnej na dachu. ...

Nie trzeba nawet dużej wiedzy z fizyki elektromagnetyzmu, żeby udowodnić, że wiara ta mija się z prawdą. Maszt ( i anteny) musiałby być chyba z gumy :). A tak naprawdę jakieś hipotetycznie diaelektrycznego materiału :)

Pozostawienie nieuziemionego masztu antenowego - jest najgorszym rozwiązaniem. Ponadto grozi pożarem nawet przy niewielkich wyładowaniach

Dodane:
ferguson123456 napisał:
... to zaproponowane przez zdzisiek1979 i mar_cik uziemienie tylko PE i zostawienie anteny w spokoju ...

Rozumiem, że kolega Zdzisiek aprobuje/zaleca nie uziemienie masztu na dachu przy braku LPS (sam czytałem), ale żeby kolega Marek (mar_cik) się też pod tym podpisał to jestem troszkę zdziwiony.

pzdr
-DAREK-
Powrót do góry

czolgista
Poziom 21
Poziom 21

Post#17 24 Mar 2012 22:38   

Można na tym etapie dyskutować i podważać sugestie co do różnych sposobów instalowania bądż nie instalowania uziemienia ale jak pisałem wyżej minimum wiedzy autora o uziemieniach rozwiała by mu pewne problemy. A skoro chce wykonać samodzielnie instalację najtaniej i bez kosztów podłączając do rury kanalizacyjnej uziemienie , i zainstalować instalację TN-C-S to zrobi sobie kłopot a nawet innym .Taka instalacja nie przejdzie przy pierwszych pomiarach i może stanowić zagrożenie .
Powrót do góry

mar_cik
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#18 24 Mar 2012 22:47   

Darom napisał:
Rozumiem, że kolega Zdzisiek aprobuje/zaleca nie uziemienie masztu na dachu przy braku LPS (sam czytałem), ale żeby kolega Marek (mar_cik) się też pod tym podpisał to jestem troszkę zdziwiony.

Ja też :evil:
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#19 Post autora tematu 25 Mar 2012 00:35   

Koledzy czolgista i mar_cik wasze odpowiedzi nic nie wnoszą.
Czolgista nawet nie przeczytał problemu i pisze "podłączając do rury kanalizacyjnej uziemienie" gdzie tak napisałem? Podważanie mojej wiedzy i pisanie o większych kłopotach też nic nie daje. Dla przykładu napiszę ze obecnie instalacja jest dwużyłowa i nawet bolce uziemiające w gniazdkach nie są podłączone do przewodu neutralnego a przecież kiedyś elektryk wykonał tę instalację. Nie będę też rozpisywał się o innych przypadkach pseudo fachowców którym się płaci a robią fuszerkę. Tak jak ktoś powiedział święci garnków nie lepią.

Reasumując pytanie jest jedno, proste i konkretne. Teraz je ponownie wkleję:

I tu doszliśmy do mojej wątpliwości czy podłączenie się do rury (uziomu) w piwnicy przy suficie w tym samym miejscu szyny PE i anteny jest dobrym pomysłem. Z tego co zrozumiałem przy wyładowaniu atmosferycznym spowoduje to popłynięcie niebezpiecznego prądu w instalacji elektrycznej. Aby móc połączyć maszt antenowy z uziomem i żeby było bezpiecznie musi to być zrobione pod ziemią. Wtedy prąd z wyładowania popłynie do rury pod ziemią nastąpi wyrównanie potencjałów i instalacja elektryczna nie będzie zagrożona (ludzie też).

Czy wyciągnąłem dobre wnioski?

Proszę o odpowiedź na to pytanie i tylko to pytanie najlepiej z uzasadnieniem.
Powrót do góry

czolgista
Poziom 21
Poziom 21

Post#20 25 Mar 2012 01:05   

ferguson123456 napisał:
Rura znajduje się w piwnicy a rozdzielnia na parterze. Chciałbym podłączyć szynę PEN z rozdzielni z tą rurą (uziomem) przewodem miedzianym 16 mm2. Instalacja kanalizacyjna i centralnego ogrzewania wykonane są z tworzywa.

Aby skomplikować sprawę modernizuję jeszcze instalację RTV. Chcę dać maszt antenowy o wysokości 2 m dla anten RTV który umieszczony będzie na dachu. Maszt będzie wyższy od komina jakieś 1,5 m. W pobliżu są wyższe obiekty jak drzewo oddalone o jakieś 15 m czy dom sąsiada oddalony o 30 m, mimo to zgodnie z przepisami i dla bezpieczeństwa chciałbym uziemić również maszt. Dom nie ma instalacji odgromowej, wykonywanie jej teraz nie wchodzi w grę. Chciałbym podłączyć maszt ze sztucznym uziomem (rurą) która także ma uziemiać punkt rozdziału przewodu PEN. Uziemienie przewodem miedzianym 25 mm2.

Układ pomiarowy oczywiści przenosi elektryk z uprawnieniami. Ja chcę wykonać instalację zaczynając od rozdzielni. Na rysunkach zaznaczyłem układ pomieszczeń, położenie skrzynek, rury (uziomu) oraz w jaki sposób chcę poprowadzić przewody rozdzielnia-uziom, maszt-uziom. Pytanie brzmi czy jest to prawidłowe a jak nie to w jaki sposób należy to poprawić? Wykonywanie instalacji piorunochronnej jak pisałem nie wchodzi w grę.

Instalacja TN-C na TN-C-S wspólny uziom anteny i przewodu ochronnego Instalacja TN-C na TN-C-S wspólny uziom anteny i przewodu ochronnego

Proszę o porady

http://obrazki.elektroda.pl/6953363700_1332532716.png
http://obrazki.elektroda.pl/1342577700_1332532717.png

Ciekawe jaki elektryk się pod tym podpisze , podłączenie do rury........nie jest to pod żadnym względem fachowe i zgodne z przepisami .Dalej kolega nie rozumie zagadnienia co to jest instalacja odgromowa .Podłączenie samego masztu z tą nieszczęsna rurą nic nie da tylko pogorszy całą zmodernizowaną instalację w mieszkaniu ,mało tego zabezpieczenia różnicowo-prądowe nie będą funkcjonawać należycie.Nie wspomnę o wyładowaniu atmosferycznym .

Dodano po 19 [minuty]:

Dach z jakiego jest materiału?
Powrót do góry

mar_cik
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#21 25 Mar 2012 01:56   

Kolego ferguson123456. Gdybyś raczył zaglądnąć na wskazaną przez mnie stronę zobaczyłbyś że drugie opracowanie od góry ma tytuł "Bezpieczny montaż anten na dachach obiektów budowlanych".
Gdybyś był uprzejmy je przeczytać dowiedziałbyś się niemal wszystkiego co potrzebujesz. Tam jest opisany wariant (rys. 2) gdy maszt pełni rolę zwodu i ma odpowiedni przewód odprowadzający i uziom, wariant gdy maszt jest odizolowany a chroniony (rys. 10 i to jest dużo lepsze rozwiązanie) przez taki zwód z przewodem odprowadzającym i uziomem. Jest też opisane rozwiązanie bez ochrony a tylko z uziemieniem, które poddał pod rozwagę Kolega Darek.
Sposoby wykonania uziomów są tam opisane. Nie będę przepisywał tekstów Dr. Sowy. Pomysł z rurą jako uziomem masztu jest niebezpieczny i nie ma co się na ten temat rozwodzić.
Powrót do góry

cichyno1
Poziom 4
Poziom 4

Post#22 25 Mar 2012 05:46   

Witam.
Nawiązując do tematu wspólny uziom anteny i przewodu ochronnego jak najbardziej tylko jeżeli chodzi o ekran przewodów antenowych.
Maszt anteny natomiast jeśli chcesz już uziemiać to osobno i prowadzic bezpośrednio do ziemi.
Połaczenie wyrównawcze z rurą od wody to dobry pomysł, można równierz poprowadzić przewód do licznika od wody, wtedy musiałbys połaczyć miejsca po obu stronach licznika (zrobic mostek). Położyłbym dodatkowo bednarke, im wiecej połączeń tym lepiej, skoro chcesz przebudowywać całą instalacje. Istnieja równierz specjalne zeliwne połaczenia do rur kanalizacyjnych z pcv, wystarczy wyciąć kawalek rury pcv i wstawić rzeliwny połączony przewodem z główną szyna wyrównawczą
Pisownia!!!
Po raz ostatni upominam.[kkas12]

Powrót do góry

slawekx
Poziom 20
Poziom 20

Post#23 25 Mar 2012 13:28   

cichyno1 napisał:
Witam.
wystarczy wyciac kawalek rury pcv i wstawic rzeliwny polaczony przewodem z glowna szyna wyrownawcza

Co to daje ?
Powrót do góry

czolgista
Poziom 21
Poziom 21

Post#24 25 Mar 2012 13:41   

Proponuję lekturę http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?p=25530
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Mar 2012 13:41   

Powrót do góry

cichyno1
Poziom 4
Poziom 4

Post#25 25 Mar 2012 14:12   

slawekx napisał:
cichyno1 napisał:
Witam.
wystarczy wyciac kawalek rury pcv i wstawic rzeliwny polaczony przewodem z glowna szyna wyrownawcza

Co to daje ?

Dodatkowe połączenie wyrównawcze, jak już cos robić to porządnie
Powrót do góry

slawekx
Poziom 20
Poziom 20

Post#26 25 Mar 2012 14:29   

slawekx napisał:
cichyno1 napisał:
Witam.

Co to daje ?

Proszę o porządne wyjaśnienie.
Powrót do góry

kasprzyk
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Wielkopolska

Post#27 25 Mar 2012 14:45   

Witam

Kolego ferguson123456 rura o której piszesz to nie uziom sztuczny, tylko naturalny. Jeżeli jesteś pewny jej przeznaczenia, znasz wartość rezystancji (o ile mi wiadomo takie rury nie leżą "gołe" w ziemi, ale to Ty już musisz wiedzieć) , i przez następne wieki nie będziesz jej likwidował, możesz ją wykorzystać do "swoich" celów czyli:

1: łączysz z nią główną szynę wyrównawczą (oczywiście do GSU prowadzisz główne połączenia wyrównawcze, także PE rozdzielni głównej)

2: łączysz z nią (na zewnątrz w ziemi) złącze kontrolne do którego doprowadzisz przewód odprowadzający od omawianego masztu antenowego, na zewnętrznej ścianie budynku.
Takie połączenie nie gwarantuje Tobie, że podczas wyładowania atmosferycznego napięcie nie wniknie w instalację elektryczną, ale jest to poprawniejsze wykonanie aniżeli sprowadzenie bezpośrednio przewodu odprowadzającego do wnętrza budynku. Złącze kontrolne (ZK) możesz zlicować ze ścianą w puszce PZO, bądź umiejscowić w specjalnie przeznaczonej to tego studzience w ziemi.

Wyładowanie atmosferyczne, może także wprowadzić niebezpieczny potencjał do wewnątrz budynku poprzez omawiany uziom (w sytuacji kiedy piorun uderzy w ziemię), dlatego pomyśl o zainstalowaniu ochronników przepięć.
pzdr
p.s Teraz przyjrzałem się rysunkom - czy nie masz żadnej możliwości prowadzenia przewodu odprowadzajacego na zewnątrz ?
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#28 Post autora tematu 25 Mar 2012 15:29   

Dziękuję koledze kasprzyk i cichyno1 za odpowiedzi na pytanie, reszta kolegów tergo nie zrobiła.

Wyjaśniam pytania: dach pokryty jest eternitem, rura jest ocynkowana nieizolowana, jakieś trzy lata temu wykonywałem wykop koło domu i rura jest w dobrym stanie. Co do prowadzenia przewodów odprowadzających po zewnętrznej ścianie dlatego jest/byłem niechętny ponieważ elewacja wykończona jest sidingiem.

Do kologi czołgisty, cytuję:
Cytat:
podłączenie do rury........nie jest to pod żadnym względem fachowe i zgodne z przepisami
.
Cytat z artykułu prof. Sowy-Uziemienia w ochronie odgromowej.Proste układy uziomowe.:
Cytat:
Do celów ochrony odgromowej i zapewnienia poprawnego działania układów ograniczających przepię-
cia należy w pierwszej kolejności wykorzystać uziomy naturalne obiektu, którymi mogą być: ...
metalowe rurociągi wodne oraz osłony studni artezyjskich znajdujące się w odległości nie większej
niż 10 m od chronionego obiektu,...

Proszę o wyjaśnienie czemu moja rura się nie nadaje i konkretnie jaki przepis został tu przywołany.

Kolego Marcinie czytam polecone artykuły opierając się właśnie o rysunek 2 pytałem gdzie należy podłączyć przewód odprowadzający od masztu do rury. Z rysunku jak i odpowiedzi wcześniej wspomnianych kolegów jasno wynika ze pod ziemią.

Temat w zasadzie został wyczerpany, poczekam do jutra z zamknięciem tematu może ktoś będzie miał jakieś inne sugestie lub potwierdzi wcześniejsze kolegów.
Powrót do góry

Darom
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#29 25 Mar 2012 23:42   

Witam
Jeśli mógłbym coś zaproponować to dać wypowiadającym się kolegom jeszcze chociaż 2 dni. Wielu wyjechało na weekend. Ja sam chętnie coś bym napisał o samym uziomie (tej sprawy nie poruszałem), ale teraz nie mogę, bo wróciłem z wyjazdu i siedzę nad projektem. Oczywiście dalej podtrzymuję, że proponowana przez kolegę koncepcja jest poprawna.

pzdr
-DAREK-
Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#30 26 Mar 2012 01:58   

Cytat:
e-sparks napisał:
lordpakernik napisał:

Pozdrawiam, Wiesław

Cytat:
mar_cik napisał:

Jakiego zakazu? Metalowa rura wodociągowa wchodząca do budynku ma być połączona do głównej szyny wyrównawczej (lub jak kto woli uziemiającej), Szyna wyrównawcza ma być uziemiona. Coś się zmieniło, ma być odwrotnie i szyna uziemiona do rury czy jak?

Proszę bardzo:
Link

Poza tym autor sam nie wie czy rury na calej długości są z metalu. Ta instalacja mogła być miejscami modernizowana z materiałów z PCV. Takie podłączenie może przynieść więcej nieszcześć niż korzyści.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Ochrona -> Instalacja TN-C na TN-C-S wspólny uziom anteny i przewodu ochronnego
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny