Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fountek FE 87 propozycja na biurko lub do małego PA. Oko sowy.

SQWAW 23 Mar 2012 22:47 7564 10
  • Fountek FE 87 propozycja na biurko lub do małego PA. Oko sowy.

Małe monitory.
    Głośnik tylko 78 mm średnicy, efekt rewelacyjny jak na takie maleństwo.
    Obudowa zamknięta.

Skrzynka - sklejka 10 mm.
    Po środku wzmocnienie.
    Wymiary sz. 100 wy. 500 gł. 120.
    Netto wewnątrz coś około 90 X 480 X 100.
    Głośnik dość trudny do montażu, duży magnes i mała powierzchnia kosza.
    Otwór musi być bardzo precyzyjny, jeżeli kosz jest na zewnątrz tak jak w moim przypadku.

Technologia wykonania:
    Skrzynka jak na zdjęciu bez płyty czołowej.
    Otwór na terminal.
    Otwór na głośnik w płycie czołowej (luzem bez montażu).
    Zaklejone otwory od wewnętrznej strony obudowy (szlifowanie, oklejanie, lakierowanie, zabezpieczone wnętrze).
    Tłumienie gąbka słupkowa drobna na "plecach", góra i dół.
    Sklejona płyta przednia z resztą.
    Oklejanie, szlifowanie, lakierowanie.
    Usunięte zaślepki.

Montaż
    Krążek maskujący wytoczony ze sklejki i oklejony fornirem.
    Mocowanie krążka na rzep.
    Jak dla mnie zupełnie wystarczy do lampowego wzmacniacza 1 W na 2 X ECL80, ECC81 i 2 X 6Ż1P.

Koszty
    Sklejka 40 zł
    Głośniki 156 zł
    Okleina i dodatki 55 zł
    Praca - satysfakcja wystarczy.

Fountek FE 87 propozycja na biurko lub do małego PA. Oko sowy. Fountek FE 87 propozycja na biurko lub do małego PA. Oko sowy. Fountek FE 87 propozycja na biurko lub do małego PA. Oko sowy.

Fajne!
  • #2 23 Mar 2012 23:04
    pitrala1
    Poziom 32  

Ciekawa konstrukcja. Jakiś kosztorys, dane o obudowie?

• #3 24 Mar 2012 11:23
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Są konstrukcje TL na tym głośniku. Nie myślałeś o czymś takim?

• #4 24 Mar 2012 18:10
    398216
    Usunięty  
  • #5 24 Mar 2012 23:08
    SQWAW
    Poziom 9  

przemo-lukas napisał:
    Są konstrukcje TL na tym głośniku. Nie myślałeś o czymś takim?

Nie jestem aż tak biegły w temacie.
    Ciekawa propozycja , ale chyba trudna do wykonania.
    Sprawy mechaniczne to mały problem.
    Koszt głośników dość wysoki.
    Przyznam się ,że robiłem kilka prób na tych głośnikach różne obudowy i z BR.
    BR nie przemawiał do mnie przekonująco i mniej więcej pokrywa się z parametrami głośnika. Była mniejsza obudowa - no prawie OK.
    Teraz według mnie jest bardzo dobrze.

Dorzucę inną konstrukcje.
    Była na forum , ale dla przypomnienia.

• #6 25 Mar 2012 20:26
    ~ReverseEsper
    Poziom 15  

Do budowy użyłeś sklejki 10mm. Mam wrażenie że zamknięte obudowy wymagają trochę porządniejszej obudowy- tak z 18mm przychodzi na myśl . Wiem że głośnik ma pracować z bardzo małą mocą, ale czy nie powoduje to drgań?

Dookoła głośników umieściłeś dość gruby pierścień. Czy nie kłóci się to nieco z zaleceniami żeby głośnik był na równi z obudową ?

Poza tym, mógłbyś wspomnieć czym to wysterowywujesz teraz , jakie masz odczucia, i czego i najbardziej brakuje.

Po za tym nie pogardziłbym kilkoma zdjęciami w dużo wyszszej rozdzielczości, w tym zdjęcia z odległości kilku centymetrów na kilka newralgicznych punktów obudowy.

Bardzo jestem ciekaw, jak to brzmi.

• #7 25 Mar 2012 20:41
    398216
    Usunięty  
  • #8 25 Mar 2012 21:38
    SQWAW
    Poziom 9  

Sklejka 10 mm w zupełności wystarcza.
    Konstrukcja jest bardzo sztywna , a połączenia uszczelniane przy okazji klejenia.
    Po za tym wymiary miały być jak najmniejsze. Jeżeli użyłbym 18 mm MDF całość straciła by na subtelności.
    Pierścień - jest trochę gruby na 10 mm może macie rację.
    Jak znajdę wolny czas to wytoczę bardziej subtelny z 3 mm blachy. Lekkie fazowanie i będzie OK.
    Czego brakuje ? W zasadzie chyba niczego jeżeli chodzi o odsłuch. Zależy co kto lubi. Z założenia mają grać przy kompie na biurku z wcześniej wymienionym wzmacniaczem. Plastiki nie przemawiają do mnie banalne dziadostwo.
    Myślę ,że to jest dobry pomysł na delikatne słuchanie muzyki w trakcie pracy.
    Tak dla wyjaśnienia konstrukcja , którą dorzuciłem to zupełnie inny zestaw. Przeznaczenie podłoga i dość mocny zestaw. Te są z MDF i sklejki 12 plus sklejka 4 mm na czoło klejona pod prasą jako przód kolumny.

Za bardzo nie wiem o co chodzi z rozdzielczością zdjęć - tutaj nie ma nic do ukrycia. Skrzynka sklejana wspomagana żelaznym gwoździem , drewniana okleina klejona na wikol , szlifowana , lakierowana.

• #9 26 Mar 2012 10:01
    marti_944
    Poziom 28  

Witam!

Bardzo fajna konstrukcja. Lubię takie małe kolumienki. Starannie wykonane, na dobrym poziomie.
    Ze zdjęciami chodzi o to żeby trochę więcej dać w normalnej rozdzielczości (nie zmniejszaj żadnym programem). Też bym chętnie obejrzał sobie całość na biurku, w pełnej krasie, w dużej rozdzielczości ;).

Mam jednak małe pytanko - jakich narzędzi używałeś ? Czy masz może dostęp do jakichś profesjonalnych (jak wspomniana prasa) ?

Powiem tylko jeszcze jedno - takie wpisy na forum są inspirujące :).

Pozdrawiam, gratuluję udanej konstrukcji!

• #10 26 Mar 2012 23:17
    SQWAW
    Poziom 9  

Nie mam specjalistycznych narzędzi.
    Narzędzia można kupić w jakimś budowlanym supermarkecie.
    Nie wydaję więcej niż 120 PLN na szlifierkę lub jakieś inne dodatki.
    Do takich mało profesjonalnych czynności zupełnie wystarczą , służą kilka lat.
    Prasa do wyciskania łożysk jaką mam , duże ramię i ciężar 18,5 kg na haku. Nacisk w granicach 500 kg. Deski i inne podpory spełniają swoje zadania.
    Jak nie dysponujesz pilarką stołową ta kup normalną piłę ręczną z bardzo drobnym zębem i bez nacisku ukroisz każdy element sklejki. Tylko niech będzie jak najszersza wtedy krawędzie będą równe. Ja tak właśnie robię. Wyrzynarka nie zdaje egzaminu. Lepiej wolniej , a dokładniej. Otwory wyrzynarką , ale musisz dysponować końcówką do wycinania dokładnych profili - taki bardzo cienki i wąski element z drobnym zębem.
    Wikol , gwóźdź ( ale to trudne słowo) żelazny i to wszystko. No i praca.
    Polecam szlifierkę okrągłą oscylacyjno- rotacyjną fi 125 mm. Rewelacja do szlifowania. Lepsza niż heble na taśmę ścierną.

• #11 19 Kwi 2012 21:04
    SQWAW
    Poziom 9  

Wersja końcowa.
    Wzmacniacz 2 X 1 W zawiera : 2 X ECL80 , ECC81 , 2 X 6Ż1P.
    Zestaw głośników jak wyżej.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME