Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Unitra reaktywacja" - kolumny Ruthiego

ruthi7 03 Sty 2005 23:00 7081 7
  • Witam wszystkich!
    Przedstawiam wam moją pierwszą konstrukcje.

WSTĘP

Założenia były następujące:
    -stworzyć coś co zagra lepiej niż moje oryginalne kolumny surround;
    -coś co będzie przypominało wyglądem moje fronty ( Tonsil ALTON);
    -coś co zapełni lukę po sprzedanych oryginalnych kolumnach od zestawu;
    -i nie zrujnuje mnie finansowo (tzw."konstrukcja budżetowa" )

Oryginalnie były to małe "plastixy" jak ja je nazywałem. Czyli jeden głośniczek w plastykowej obudowie. Po prostu był sobie po to żeby być. Nadarzyła mi się okazja sprzedać cały komplet za bardzo atrakcyjną dla mnie cenę więc nawet się nie zastanawiałem. Środki w ten sposób uzyskane w całości przeznaczyłem na budowę subwoofera (i jeszcze będę musiał troszkę dołożyć ).

Z założenia ta konstrukcja nie miała ujrzeć światła forum (dlatego właśnie nie prowadziłem dokumentacji od samego początku) ale jak zobaczyłem na forum doniczkę z głośnikiem to stwierdziłem, że czemu nie! Nie jest to mój docelowy zestaw, a tworzyłem go po to by zapełnić „dziurę” więc proszę traktować tą konstrukcje z przymrużeniem oka:))

OBUDOWA

Kiedyś podczas porządków na strychu u mojej dziewczyny odkopaliśmy dwie kolumny UNITRY. Jedna była nie rozkręcana, natomiast druga była że tak powiem „w częściach”. Zaopiekowałem się tym, bo i tak by poszło na śmietnik. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że posłużą mi do budowy monitorów.
    Obudowa typu BR. Do zestrojenia BR wykorzystałem informacje z forum elektrody: „Strojenie br w przypadku głośnika „No Name”” autora : „tomaszo”. Kolumny mają wymiary: 21x26x46. Oryginalnie nic nie zmieniane. Zdementowałem tylko przednią i tylną ściankę, gdyż przednia była cofnięta do środka kolumny jakieś 0,5cm a tylna była odkręcana. Zamiast tych zamontowane zostały na stałe ścianki z płyty wiórowej 1.8 cm (znacznie grubsze od oryginalnych). Płyty pochodziły ze starych mebli. Zostały przykręcone 10 wkrętami i zalane klejem do paneli podłogowych.
    Następnie pudełka poszły do szpachlowania. Nałożone zostały 3 warstwy. Teraz wiem, że mogły być nałożone jeszcze 3. Następnym punktem było obklejenie ich okleiną drewnopodobną czarna ( względy finansowe). Sposób obklejania FPPfan-a. Uważam za najlepszy, po obklejeniu najmniej widocznych łączeń. Całość postanowiłem pomalować lakierem bezbarwnym, aby okleina nie odklejała się na rantach – błąd – ale o tym później.
    Pudełka zostały wytłumione lekko gąbka, tylnia oraz dolna i górna ścianka, gąbką 2.
    Pod kolumienki zostały stworzone jeszcze „standy”. Górna podstawka ma wymiary kolumny, czyli 21 x 26, natomiast dolna 30 x 25 cm. Wysokości mają 65 cm. Za materiał posłużyły oczywiści stare płyty wiórowe z mebli. Miejsca po cięciach wyrzynarką zostały zaszpachlowane, lepiej wygląda po malowaniu niż klejenie pasków okleiny na ranty. „Standy” zostały pomalowane pistoletem czarną farbą.

GŁOSNIKI

Bez rewelacji. Ze względów finansowych zdecydowałem się na regeneracje oryginalnych głośników jakie były zamontowane w tych UNITRACH. A więc:

Tonsil GDN 20/10

Do drogi wysokotonowej posłużył mi wymysł ALPHARADA TW 318 8 ohm.
    Szukałem jakiegoś głośnika tonsila, z altonów czy mildtonów ale niestety nie znalazłem. TW 318 do takiej konfiguracji wydaje mi się wystarczający, zwłaszcza za takie pieniądze. Gra zadawalająco, nie wybija się ponad tego tonsila, chociaż początkowo myślałem, że trzeba będzie go tłumić. Jak dla mnie jest OK.!!!

ZWROTNICE
    W zasadzie to ich brak:). Ten element dopiero powstanie. Właśnie na tych koumnach chciałbym się troszkę pouczyć, jak takowe tworzyć. Na razie założony jest tylko kondensator 2,2 mikro w drodze wysokotonowej, co stanowi może tylko ochronę głośnika (6dB/okt).

WNIOSKI

Nie żałuje ani jednej chwili jaką spędziłem przy konstruowaniu tych monitorów jak również ani jednej złotówki, jaką w nie włożyłem (choć nie było ich wiele). Wszystkie punkty jakie sobie założyłem zostały spełnione, a co najważniejsze uchroniłem UNITRY od śmietnika!!!:)) J Zestaw gra dużo lepiej niż oryginały, a co do wyglądu to podobają mi się takie bloczki jak altony. Do budowy znalazłem dużo materiałów i wiedzy o głośnikach i zestawach, a to na pewno mi się przyda w przyszłości do finalnej konstrukcji.

KOSZTY

Jak już mówiłem nie było ich wiele. Dużo rzeczy, takich jak: wkręty, czarna farba, szpachla – zostały mi po budowie stolika RTV. Więc za to tak jak bym nie płacił. Płyty wiórowe, klej do paneli i lakier bezbarwny posiadałem w domu. Docinanie płyt (wyrzynarką), malowanie i regeneracja Tonsilów wykonywałem sam.
    A teraz to za co zapłaciłem:
    -membrany wraz z kopułkami do głośników Tonsil : 14zł
    -głośniki wysokotonowe: 38 zł
    -okleina drewnopodobna: 20 zł
    -tunele BR : 6zł
    -wejścia głośnikowe: 12 zł
    -ramki do głośników Tonsil: 5zł + koszt przesyłki 3,5 = 8,50
    -czarne wkręty do kartongipsu: 1,50 zł
    -kondensatory 2,2 mikro: (chyba) 2zł

RAZEM: 102 zł (za 2 sztuki)

Jak już mówiłem, wiele rzeczy posiadałem, za które nie musiałem płacić. W tym również stare kolumny UNITRY (jedna ta rozkręcona służyła jako podstawka podczas mycia boazerii)J Więc polecam takie rozwiązanie tym, którzy posiadają taki zestaw w domu lub babci, cioci, wujka, bo za 150zł (doliczając to, za co ja nie płaciłem) na pewno nie kupicie nic konkretnego.

WRAŻENIA

W porównaniu z tym co miałem, jest o niebo lepiej. Przede wszystkim pasmo o wiele się poszerzyło, zarówno w dół jak i w górę. Śmiało mogłyby mi służyć jako monitory do kompa. W docelowym miejscu, gdzie mają służyć sprawdzają się zadowalająco. Dźwięki są dużo wyraźniejsze. Przy filmach dają lepsze efekty niż oryginały.

FAQ1.Dwu drożna kolumna z głośnikiem 20cm i gwizdkiem??? Wiem, 20 cm to za dużo, lepiej pasowałby jakaś 14, czy 16. Ale niestety takich nie posiadałem. Wykorzystałem to co miałem.
    2.Okleina??? No ale chyba fornir to byłaby przesada i lekki przerost formy nad treścią.
    3.Alpharad i regenerowany Tonsil?? Niestety liczyłem każdą złotówkę.
    4.Czemu takie duże?? Bo mi się takie podobają!! A po 2 to pasują do altonów. W przyszłości taki podobny zestaw będzie łatwiej sprzedać a środki przeznaczyć na to co powstanieJ
    5.Po co ten bezbarwny?? Teraz też się zastanawiam! To jest pomyłka. Lakier pęka np. w miejscach dokręcania głośnika wysokotonowego. Okleina jest miękka i się poddaje, a lakier niestety nie i pęka. Chciałem dobrze ale niestety przesadziłem. Po przykręceniu głośników musiałem lekko zetrzeć papierem wodnym tam gdzie pękło i przymalować małym pędzelkiem. Przeczytałem kiedyś na forum, że fajnie to wygląda i jest lepiej!! NIE PLECAM, OKLEINA NIE JEST DO MALOWANIA!!!!!!

Tak więc nawet przy tak prostych (jak by się zdawało)pudełkach, można spotkać trudności i wiele się nauczyć!!!

A oto fotki! Poddaje się pod wasz osąd, i powiedzcie czy za te pieniądze dało się zrobić coś lepiej?? Pozdrawiam!!!!
    Nie używaj dużych liter w tytule - REGULAMIN. [h]

____
    Tutaj tez nie nalezy stosowac TYLKO wielkich liter w temacie...poprawilem.
    tom

Fajne!
  • #3 04 Sty 2005 00:39
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mogles pozostac przy wgłebionej plycie przedniej. Wtedy obudowa nie jest zwyklym klockeim. Ja nie dalbym tych plastikowych maskownic. Mozna kupic za grosze stare kolumny z pierscieniami aluminiowymi to montowania tych gdn ktore sa o wiele estetyczniejsze. Ale co tam - to wszystko rzecz gustu. Wazne aby kolumny podobaly sie Tobie. Widac ze wlozyles w nie sporo pracy.

• #4 29 Sty 2005 16:50
    Trabi
    Poziom 36  

Ja bym się tych plastików nie czepiał. Widać że kolega chciał je upodobnić do posiadanych Altonów i wg. mnie wyszło mu to w 100% dobrze. Gdyby zmienił ramki na aluminiowe, to musiał bym wymieniać też w Atonach, a nie to było jego zamysłem.

Jestem na TAK - Gratulacje!

• #5 29 Sie 2005 00:37
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

ale ramki altonow sa paskudne!

• #6 12 Mar 2006 01:43
    kris_k73
    Poziom 18  

Mogę skrytykowac "sta(e)ndy":)?
    Jak dla mnie wyglądają deczko "pusto",jak kurze stopki :P

pozdrawiam

• #7 12 Mar 2006 10:11
    Kamilz89
    Poziom 16  

Konstrukcja kolegi bardzo mi sie podoba! Mile komponuja sie z altonami i calosc wyglada poteżnie :D dzwiek tez musi byc zadowalajacy.. mimo ze ramki altonow nie wygladaja estetycznie to mimo wszystko "zestaw" sie ladnie komponuje :) oby tak dalej :D

• #8 12 Mar 2006 11:08
    bratek58
    Poziom 23  

Jeśli chodzi o pierścienie maskujące, to dałbym je również na wysokotonowca, takie same jakie są na średniotowych w Altonach.
    A te standy, nie chwieją się na boki?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME