Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Tokarko-kopiarka do drewna sterowanie kopiału

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Automatyka- Automatyka Ogólna -> Tokarko-kopiarka do drewna sterowanie kopiału
Autor
Wiadomość
GIZMOK
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 04 Sty 2005 01:47   

Panowie zbudowałem tokarke do drewna a sciśle mówiąc kończe ją bo nie wiem jak wykonać sterowanie kopiału ,chciałbym to srobić na serwomechaniżmie tylko nie wiem czy dobrze główkuje wyczytałem że przy odpowiednim sterowniku do serwa regulując potenciometrem uzyskujemy odpowiedni kąt przesunięcia na serwie ,i tak sobie myśle a jakby do potenciometru zastosować wodzik który by slizgał się po wzorcu w tedy bym uzyskał odpowiednie przesunięcie na serwie ktore by popchało suport poprzeczny z nożem , tylko jak silne mosi być te serwo aby dało rade przesunąć suport modelarskie chyba odpada bo za słabe ,
a co oznacza 7,5kg /cm jak to się przelicza w praktyce jaka to siła bo takie serwo znalazłem a może ktoś zna inne rozwiązanie zrobienia kopiału , zaznaczam że to do drewna to dokładność aż tak super to nie musi być ,no i gdzie wrazie czego można zdobyć mocniejsze serwa
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Sty 2005 01:47   

Powrót do góry

wekar
Poziom 13
Poziom 13

Post#2 04 Sty 2005 17:35   

Re: Tokarko-kopiarka do drewna sterowanie kopiału

Witam.
tak się składa że mam w domu tokarko-kopiarkę do drewna pomysłu mojego taty i w tej maszynie nie zastosowalismy zadnych serwomechanizmów. Całość jest czysto mechaniczna i działa bez zarzutu do tej pory. Jest to zrealizowane w taki sposób że łoże noża (tzn jego posuw) jest połaczony z dźwignią na końcu której zamocowane jest łozysko. To łożysko o stosunkowo małej średnicy toczy się po wzorcu i w ten sposób albo odciąga albo popycha nuż w kierunku materiału obrabianego. Prostrzego sposobu pewnie nie ma ale gwarantuję że ten działa już u mnie od kilku lat.
Postaram się naszkicować to co mam u siebie.
pzdr

Dodano po 23 [sekundy]:

Witam.
tak się składa że mam w domu tokarko-kopiarkę do drewna pomysłu mojego taty i w tej maszynie nie zastosowalismy zadnych serwomechanizmów. Całość jest czysto mechaniczna i działa bez zarzutu do tej pory. Jest to zrealizowane w taki sposób że łoże noża (tzn jego posuw) jest połaczony z dźwignią na końcu której zamocowane jest łozysko. To łożysko o stosunkowo małej średnicy toczy się po wzorcu i w ten sposób albo odciąga albo popycha nuż w kierunku materiału obrabianego. Prostrzego sposobu pewnie nie ma ale gwarantuję że ten działa już u mnie od kilku lat.
pzdr

Dodano po 24 [sekundy]:

Witam.
pzdr

Dodano po 3 [godziny] 9 [minuty]:

Tak to mniej więcej wygląda.[/img]

Załączniki:
Powrót do góry

GIZMOK
Poziom 4
Poziom 4

Post#3 Post autora tematu 05 Sty 2005 00:11   

Jak byś mógł to wyślimi mi ten pliczek na skrzynke bo z forum coś nie da rady gizmok666(malpa)o2.pl
Powrót do góry

wekar
Poziom 13
Poziom 13

Post#4 05 Sty 2005 21:41   

Wysłałem, mam nadzieję że doszło?
Powrót do góry

GIZMOK
Poziom 4
Poziom 4

Post#5 Post autora tematu 06 Sty 2005 01:28   

Dzięki obrazek doszedł ,tylko nie zabardzo go rozumiem skoro ramie z ośią obrotu jest przymocowane do prowadnicy noża rozumiem że to suport porzeczny to jakim cudem ma to się wszystko przesuwać chyba że nuż u Ciebie chodzi jakby w korytku pryzmowym no to na rysunku brakuje połączenia dżwigni z nożem .A jak małe łożysko posiadasz zamontowane , rozwiązanie z łożyskiem uważam za dobre ale jest jeden feler takiego rozwiązania że nie pozwala wytoczyć bardzo ostrych krzywizn wklęsłych bo łożysko nie wjedzie w taki rowek i trza ręcznie poprawiać. Jak Byś kiedyś posiadał może zdjęcie swojej maszyny to poprosił bym na skrzynke ,i jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

A zapomniałem dzisiaj Twój obrazek widać w przeglądarce wczoraj był tylko napis
Powrót do góry

wekar
Poziom 13
Poziom 13

Post#6 06 Sty 2005 10:11   

Dokładnie tak. Całe mocowanie noza w mojej maszynie pracuje na jaskółczym ogonie i ma prawo się przesuwać.
Łożysko ma średnicę 18mm i faktycznie jest feler tego tupu ze nie można wykonać ostrych krawędzi. No w moim przypadku to wystarcza bo toczy się tylko tralki do schodów o danym kształcie.
Pzdr

Dodano po 4 [minuty]:

Faktycznie strzeliłem gafę z rysunkiem. dokładnie to wygląda tak.
[/img]

Załączniki:
Powrót do góry

GIZMOK
Poziom 4
Poziom 4

Post#7 Post autora tematu 06 Sty 2005 22:15   

Coś ta moja przeglądarka znów szwankuje i nie pokazuje obrazków jeśli można to poprosił bym ten poprawiony rysunek na skrzynke
Powrót do góry

GIZMOK
Poziom 4
Poziom 4

Post#8 Post autora tematu 07 Sty 2005 17:14   

Dzieki za drugi rysunek,a mam pytanie czy tz warkocze tez robicie bo poszukuje frezow ksztaltowych do robienia tych warkoczy , moze wiesz gdzie takie nabyc to frezy trzpieniowe o odpowiednim ksztalcie
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Sty 2005 17:14   

Powrót do góry

chrisi
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Bochum

Post#9 07 Sty 2005 17:24   

Czegos takiego szukalem .Podziekoj tacie.
Powrót do góry

wekar
Poziom 13
Poziom 13

Post#10 07 Sty 2005 18:04   

Tak robimy tez warkocze. A frez jest do tego mniej więcej w takim kształcie jak na rysunku. Niestety nie wiem gdzie to mozna kupić. frezy mój tato wykonuje sam, albo przerabia z innych. Pzdr

Załączniki:
Powrót do góry

Mirek_1968
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Jawor

Post#11 09 Sty 2005 19:26   

Witam!! Gizmok ==> Możesz się ze mną skontaktować za pomocą e-maila. Mój mail to: styljawor(malpa)neostrada.pl Mam kilka pytań dotyczących tokarko-kopiarki. Proszę o szybki kontakt. Z góry dzięki!!
Powrót do góry

GIZMOK
Poziom 4
Poziom 4

Post#12 Post autora tematu 12 Sty 2005 02:21   

Mirek a o co dokładnie Ci chodzi
Powrót do góry

Mirek_1968
Poziom 2
Poziom 2

Post#13 12 Sty 2005 17:41   

Chodzi mi głównie o sterowanie kopiału. Przeglądałem rysunek, który jest na tej stronie. Jest to ciekawe rozwiązanie ale nie zadowala mnie ponieważłożysko które chodzi po wzorcu nie pozwala wytoczyć bardzo ostrych krzywizn wklęsłych bo łożysko nie wjedzie w taki rowek.
Czy znasz inne rozwiązania?? I czy mógłbyś się nimi podzielić??

Czytałem na tej stronie, że interesuje Cię toczenie warkoczy. Jeżeli chcesz to mam cały plan warkoczarki.
Powrót do góry

GIZMOK
Poziom 4
Poziom 4

Post#14 Post autora tematu 13 Sty 2005 02:25   

Mirek zobacz na swoją skrzynke i jak byś mógł to wyślij mi projekt tej warkoczarki
Powrót do góry

Mirek_1968
Poziom 2
Poziom 2

Post#15 06 Mar 2005 21:28   

Ja juz Ci wysłałem....
A masz teraz rozwiązanie na ten kopiał??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Mar 2005 21:28   

Powrót do góry

wojtk
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Nowy Sącz

Post#16 17 Cze 2006 22:58   

mozecie mi przeslac plany tej warkoczarki?? na adres wojtek.zrywak(malpa)vp.pl?? z góry dziekuje
Powrót do góry

Doominus
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Okolice Krakowa

Post#17 04 Kwi 2010 10:40   

wekar napisał:
Tak robimy tez warkocze. A frez jest do tego mniej więcej w takim kształcie jak na rysunku. Niestety nie wiem gdzie to mozna kupić. frezy mój tato wykonuje sam, albo przerabia z innych. Pzdr

Te frezy nazywają się ovolo
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Automatyka- Automatyka Ogólna -> Tokarko-kopiarka do drewna sterowanie kopiału
Strona 1 z 1