Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

wyrejestrowanie/przerejestrowanie pojazdu?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> wyrejestrowanie/przerejestrowanie pojazdu?
Autor
Wiadomość
lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: łódz

Post#1 Post autora tematu 03 Kwi 2012 12:37   

wyrejestrowanie/przerejestrowanie pojazdu?

Witam.

Od pewnego czasu mam motor i jestem współwłaścicielem (niepełnoletnim) Właścicielem jest mój wujek. Mam zamiar sprzedać motor, lecz nie mogę, ponieważ, gdy ktoś będzie chciał przerejestrować motor, to muszę iść do sądu rodzinnego, aby on mógł przerejestrować. Nie wiem czy to prawda, lecz tak powiedzieli mi w urzędzie.
Powrót do góry

pawel-jwe
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: średnie

Post#2 03 Kwi 2012 12:46   

Re: wyrejestrowanie/przerejestrowanie pojazdu?

A co z tym wujkiem?
Powrót do góry

lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Post#3 Post autora tematu 03 Kwi 2012 12:52   

Nie rozumiem, wujek żyje:P

Dodano po 4 [minuty]:

Razem próbowaliśmy wyrejestrować, skuter wyrejestrowałem, a motoroweru nie udało mi się.
Powrót do góry

pawel-jwe
Poziom 21
Poziom 21

Post#4 03 Kwi 2012 12:52   

Wiec po co sąd?! Najlepiej niech wujek "odsprzeda" swoją część motoru dla Ciebie (ja tak zrobiłem z autem którego wartość była na umowie 4tys., "sprzedałem" swoją część dla drugiego współwłaściciela za 2 tys. i on przerejestrował już tylko na siebie, skarbówka też nic nie chciała bo kwota była za mała). Wtedy przerejestruj go na siebie i możesz sprzedać bez problemów z dalszym przerejestrowaniem.
Problemem może być tutaj Twoja niepełnoletność (nie wiem czy na osobę niepełnoletnią można zarejestrować pojazd, nawet przez sąd).
W razie co sprzedajcie go razem, tzn. na umowie sprzedaży musisz widnieć Ty i wujek i nie będzie problemu (to by było najszybsze i najprostsze rozwiązanie)
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 03 Kwi 2012 12:52   

Powrót do góry

lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Post#5 Post autora tematu 03 Kwi 2012 12:58   

Ok, dzięki za pomoc.
Powrót do góry

pawel-jwe
Poziom 21
Poziom 21

Post#6 03 Kwi 2012 13:00   

PS.
lojtek napisał:
to muszę iść do sądu rodzinnego, aby on mógł przerejestrować. Nie wiem czy to prawda, lecz tak powiedzieli mi w urzędzie.

Bzdura, żaden sąd nie przepisze Ci od tak części czyjegoś majątku jeśli ta osoba żyje (zresztą jak by nie żyła to tez nie było by takie proste bo są jeszcze spadkobiercy). Tak że w urzędzie trochę bzdur Ci nagadali.
Powrót do góry

lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Post#7 Post autora tematu 03 Kwi 2012 13:03   

To muszę iść do urzędu po jaki dokument? I jeśli wujek mi odsprzeda to będę właścicielem, i nie będę mógł sprzedać, bo jestem nie letni.
Powrót do góry

pawel-jwe
Poziom 21
Poziom 21

Post#8 03 Kwi 2012 13:28   

Najprościej to sprzedaj motor razem z wujkiem, tzn. na umowie sprzedaży musieli byście widnieć Ty i wujek (i podpisy obojga was) to jest najprostsze (bez dodatkowych kosztów i ganiania).
Jeśli chcesz to zrobić inaczej to najpierw dowiedz się w urzędzie czy jako osoba niepełnoletnia możesz kupić motor i zarejestrować go tylko na siebie? Jeśli tak to niech Ci wujek odsprzeda "swoją część" motoru i przerejestruj go na siebie (dodatkowe koszty i czas) i dalej ze sprzedażą i kolejnym przerejestrowaniem nie będzie problemu.
Jeśli nie będziesz mógł zarejestrować tylko na siebie to poproś kogoś żeby Ci pomógł (tata, mama czy pełnoletni brat, nie musi mieć nawet prawka) i niech wujek odsprzeda swoją część tej osobie. Wtedy przerejestrujecie na siebie i tą drugą osobę (dodatkowe koszta i czas) i dalej z następną sprzedażą i kolejnym przerejestrowaniem nie będzie problemu. Aczkolwiek jest to rozwiązanie bez sensu ponieważ motor znowu będzie miał 2 właścicieli i obaj muszą być na umowie dalszej sprzedaży (a dodatkowo dochodzą koszty z przerejestrowaniem i stracony czas), czyli sytuacja analogiczna do tej gdzie w dowodzie jesteś Ty i wujek, tylko tracisz czas i pieniądze - jednym słowem nie warto tak kombinować (chyba że są jakieś inne "warunki" takiego postępowania).
Tak więc najprostsza i najtańsza jest pierwsza opcja, tj. sprzedaj motor "razem z wujkiem" (tzn. jako współwłaściciele).
A do dokonania kupna-sprzedaży motoru nie potrzeba żadnych dokumentów z urzędu, dopiero przy przerejestrowywaniu mogą być potrzebne ale o tym powiedzą Ci już w urzędzie.
Powrót do góry

lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Post#9 Post autora tematu 03 Kwi 2012 13:40   

Zrobiłem raz tak, to koleś który ode mnie odkupił motor nie mógł go przerejestrować, powiedział, że musi mieć zgodę sądu rodzinnego.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 03 Kwi 2012 13:40   

Powrót do góry

pawel-jwe
Poziom 21
Poziom 21

Post#10 03 Kwi 2012 14:35   

lojtek napisał:
Zrobiłem raz tak

Tzn. sprzedałeś samodzielnie motor którego byłeś jedynie współwłaścicielem? Jeśli tak to się nie dziw, po prostu jest to niezgodne z prawem i to ewentualnie z Twojej winy.
Tak w ogóle to czegoś tu nie rozumiem... czemu po prostu nie chcesz sprzedać motoru wspólnie z wujkiem (skoro obaj jesteście współwłaścicielami tego motoru to tak powinno to się odbyć).
Powrót do góry

lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Post#11 Post autora tematu 03 Kwi 2012 16:47   

Normalnie sprzedałem z wujkiem, były 2 podpisy.

Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

No i dalej nie wiem co.
Powrót do góry

daavid117
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Bdg

Post#12 03 Kwi 2012 17:19   

Bez sensu. Po pierwsze to Ty nie wyrejestrowujesz niczego. To dopiero osoba kupująca przerejestrowuje pojazd. Nie można wyrejestrować pojazdu bez zezłomowania go. Dlatego Ty po prostu sprzedajesz i na umowie widnieją podpisy obu współwłaścicieli - od tego momentu już Cię nic nie obchodzi. Pierwsze słyszę by ktoś w urzędzie doczepił się o to, że współwłaściciel motoroweru jest nieletni... Może chodzić o prawo do posiadania własności materialnej (jest coś ten deseń), ale skoro jeździsz motorowerem to 16 lat ukończone masz i to Cię już też nie obchodzi. Wielu moich znajomych za szkolnych czasów miało motorowery "na siebie" i nie mieli żadnych problemów ze sprzedażą.
Powrót do góry

lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Post#13 Post autora tematu 03 Kwi 2012 20:13   

Ale podobno teraz weszło takie prawo od roku 2011, nie wiem czemu, ale kupujący nie może przerejestrować motoroweru.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 03 Kwi 2012 20:13   

Powrót do góry

pawel-jwe
Poziom 21
Poziom 21

Post#14 03 Kwi 2012 20:56   

Pierwsze słyszę o czymś takim... problem z przerejestrowaniem przez kupującego chyba wynikał z błędów w papierach albo niespełnieniu warunków rejestracji (np. przegląd).
Przerejestrowanie motoroweru opiera się o takie same przepisy jak przerejestrowanie samochodu czy motoru (sam kupowałem auto w zeszłym roku, a brat w ostatnim półroczu kupił dwa motory i nie było żadnych problemów z przerejestrowaniem).
Zresztą przerejestrowanie pojazdu leży w gestii kupującego, a nie sprzedającego (czyli Ciebie). To kupujący ma dopilnować aby wszystko do przerejestrowania było "tip top", a Ty jako sprzedający powinieneś mieć tylko umowę z poprawnymi danymi osobowymi, danymi pojazdu i podpisami.
Powrót do góry

lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Post#15 Post autora tematu 03 Kwi 2012 22:29   

Zrobię tak, weźmie mój tata zarezerwuje kolejkę w urzędzie, po czym pójdzie przerejestrować motor na siebie i zobaczymy czy będą wołać, zgodę sądu.
Powrót do góry

daavid117
Poziom 26
Poziom 26

Post#16 03 Kwi 2012 22:32   

lojtek napisał:
Zrobię tak, weźmie mój tata zarezerwuje kolejkę w urzędzie, po czym pójdzie przerejestrować motor na siebie i zobaczymy czy będą wołać, zgodę sądu.
Musisz więc spisać z ojcem umowę kupna/sprzedaży (wraz z wujkiem) lub przekazać jako darowiznę (również na papierze).
Powrót do góry

pawel-jwe
Poziom 21
Poziom 21

Post#17 04 Kwi 2012 10:43   

lojtek napisał:

Postępowanie bez sensu, motorower znowu będzie miał dwóch współwłaścicieli, dodatkowo dochodzą koszta z przerejestrowaniem na Ciebie i i tatę i stracony czas (i tak jak wspomniał daavid117 do przerejestrowania potrzebna jest umowa kupna-sprzedazy lub darowizny).
Dodatkowo jeśli w obecnym dowodzie rejestracyjnym wujek jest wpisany jako "pierwszy właściciel" a Ty jesteś tylko dopisany w tym dowodzie to przy przerejestrowywaniu na Ciebie i tatę trzeba wydać całkowicie nowy dowód, co generuje większe koszty przerejestrowania (gdy pojazdu "pozbywa" się współwłaściciel dopisany w dowodzie to go tylko wykreślają z dowodu i przybijają pieczątkę, bez ponownego wydawania dowodu rej.)
I cały czas nie rozumiem jednego... co do tego wszystkiego ma sąd?!? Najpierw dowiedź się dokładnie o co chodziło z tym sądem i co ten sąd miał potwierdzić/zrobić? Inaczej stracisz czas i pieniądze, a nie wiadomo czy to w ogóle potrzebne.
Powrót do góry

mati2106
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Ostrowiec Świętokrzyski

Post#18 04 Kwi 2012 13:11   

dla mnie to podejrzana sprawa
Powrót do góry

lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Post#19 Post autora tematu 04 Kwi 2012 21:37   

No, to tak poszedł mój ojciec do urzędu z przerejestrowaniem motoru na siebie, a ja poszedłem z nim. No to na początku daję umowę kupna sprzedaży i baba w okienku mówi tak. "" Musi mieć Pan wniosek, bo sprzedający jest osobą nie pełnoletnią a ma odziały w motorze"" No to ja się odzywam, że jestem tą osobą niepełnoletnią, a ona na to, że mogę być zmuszany do tego sprzedania. No to ja odpowiadam, że próba sprzedania jest moją decyzją bo brakuję mi pieniędzy na edukację. Odpowiedziała mi, że niestety, ale musi być wniosek z sądu.
Powrót do góry

daavid117
Poziom 26
Poziom 26

Post#20 04 Kwi 2012 22:22   

lojtek napisał:
"" Musi mieć Pan wniosek, bo sprzedający jest osobą nie pełnoletnią a ma odziały w motorze"" No to ja się odzywam, że jestem tą osobą niepełnoletnią, a ona na to, że mogę być zmuszany do tego sprzedania. No to ja odpowiadam, że próba sprzedania jest moją decyzją bo brakuję mi pieniędzy na edukację. Odpowiedziała mi, że niestety, ale musi być wniosek z sądu.
Jak zmuszany jak jesteś z rodzicem?! Przecież to totalna bzdura. Pierwsze słyszę o takich utrudnieniach. Coś tu nie gra.
Powrót do góry

pawel-jwe
Poziom 21
Poziom 21

Post#21 04 Kwi 2012 22:33   

No i od razu sprawa się rozjaśniła, problemem nie jest wujek tylko Twoja osoba (gdyż jak wspomniałeś jesteś niepełnoletni). Przerejestrowanie na Ciebie i tatę nic nie da ponieważ znowu osoba niepełnoletnia (Ty) będzie współwłaścicielem pojazdu i będą kolejne komplikacje. Jeśli chcesz to załatwić raz i mieć spokój to spisz umowę kupna-sprzedaży gdzie Ty i wujek sprzedajecie motor Twojemu tacie (w razie potrzeby zróbcie to przez sąd, aczkolwiek jest to dla mnie dziwne) i przerejestrujcie motor tylko na Twojego tatę, wtedy dalsza sprzedasz i kolejne przerejestrowywania będą odbywały się bez takich problemów i ceregieli.
PS. Osobiście uważam, że jest to co najmniej dziwne, że nawet jako osoba niepełnoletnia nie możesz sprzedać (legalnie z umową) pojazdu jakim jest motorower. Radził bym Ci jeszcze zadzwonić, gdzieś do urzędu komunikacji (tylko do inne filii) i spytać czy coś takiego (tj. orzeczenie sądowe) jest konieczne (może wystarczy orzeczenie opiekuna prawnego - tj. rodzica, tylko Pani w urzędzie nie raczyła o tym wspomnieć...). Ewentualnie na Twoim miejscu spróbuj uzyskać jakieś informacje w sądzie grodzkim (dla Twojej "okolicy") odnośnie tej sytuacji.
Powrót do góry

lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Post#22 Post autora tematu 05 Kwi 2012 09:18   

Przecież, tata rejestrował tylko na siebie i mu nie kazali.
Powrót do góry

lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Post#23 Post autora tematu 06 Kwi 2012 10:17   

Więc trzeba mieć zgodę sądu rodzinnego.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 06 Kwi 2012 10:17   

Powrót do góry

pawel-jwe
Poziom 21
Poziom 21

Post#24 07 Kwi 2012 00:11   

lojtek napisał:
Więc trzeba mieć zgodę sądu rodzinnego.

Konkretnie na co ta zgoda? (albo raczej według jakiego prawa zgoda sądu)
I wyprzedzając odpowiedź, dlaczego zgoda opiekuna prawnego (tj. rodzica) nie wystarczy?
Powrót do góry

lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Post#25 Post autora tematu 07 Kwi 2012 11:52   

Jeszcze raz pójdę w środę, może będzie ktoś inny w okienku i przyjmie. Wezmę napiszę na samym dole, że wyrażam zgodę na sprzedaż w/w pojazdu, za zgodą opiekuna(rodzica)
Powrót do góry

eurotips
Poziom 20
Poziom 20

Post#26 07 Kwi 2012 11:59   

Tak to jest jak się jest totalnym ablegatem i niczego się nie kuma.
Pani w urzędzie pewno wskazała podstawę prawną ale jak ona mówiła o jakimś rozporządzeniu czy ustawie to ty oczywiście nie raczyłeś niczego zanotować bo łatwiej durnia strugać niż czegoś się samemu dowiedzieć. Twój ojciec też nie lepszy.

Moderowano przez ANUBIS:
3.1.9. (4, 10.8, 10.4) Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

Powrót do góry

lojtek
Poziom 16
Poziom 16

Post#27 Post autora tematu 07 Kwi 2012 12:14   

Chyba, wiem co mówiła, durnia to ty sobie w rodzinie szukaj.

Moderowano przez ANUBIS:
3.1.9. (4, 10.8, 10.4) Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

Powrót do góry

daavid117
Poziom 26
Poziom 26

Post#28 07 Kwi 2012 13:05   

Skoro wiesz, to po co ten temat? Pani "w okienku" na pewno udzieliła Ci wszystkich wymaganych informacji.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> wyrejestrowanie/przerejestrowanie pojazdu?
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.068 seconds

elektroda.pl temat RSS