Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Instalacja SAT - RTV w domku jednorodzinnym - który wariant wybrać?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> Instalacja SAT - RTV w domku jednorodzinnym - który wariant wybrać?
Autor
Wiadomość
piotr-m
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Lublin

Post#1 Post autora tematu 06 Kwi 2012 15:54   

Witam Serdecznie,
Ponieważ to mój pierwszy post, proszę o wyrozumiałość.

Przejrzałem dziesiątki wątków oraz stronę dipola i inne podobne ale niestety nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi (może takiej nie ma) na nurtujące mnie wątpliwości (może źle szukałem).

Potrzebuję pomocy w wyborze wariantu instalacji RTV - SAT.

Stan faktyczny:
Domek jednorodzinny (parter + poddasze użytkowe), lokalizacja Lublin - ok. 30 km od nadajnika Piaski i ok. 6 km od nadajnika L.Raabego.
Istniejące okablowanie (kabel koncentryczny): przygotowane pod gwiazdę,
miejsce zbiorcze - strych, na dach - komin (docelowe miejsce montażu anten: radiowej, 2 x tv naziemna, satelitarna) wychodzi 9 kabli (prawdopodobnie pod konwerter Octo lub 2x4 + naziemna), ze strychu do poszczególnych pomieszczeń schodzą po 2 kable, a do salonu nawet 4 kable (z tego 2 bezpośrednio na dach do komina - ale można je podzielić w punkcie zbiorczym na strychu).
Wydaje mi się, że długość kabli do punktów odbiorczych nie przekracza 10-15 m.

Potrzeby:
Odbiór: radio, cyfrowa tv naziemna z 2 nadajników, satelita x 1 - tylko HB (Cyfra+ lub n).
Na ten moment odbiór w 3 punktach:
salon (parter): 2 x sat (dekoder PVR) + RTV
2 x pomieszczenia na poddaszu: SAT + RTV.
W bliżej nieokreślonej przyszłości może będzie potrzeba uruchomienia instalacji w kolejnych pomieszczeniach (okablowanie na to pozwala).

Istniejące okablowanie umożliwia spięcie instalacji w dwóch wariantach:

I wariant (uproszczony)
Sygnał SAT przez konwerter Quad przekazywany bezpośrednio do punktów odbiorczych (2 x salon i po 1 do pomieszczeń).
Sygnał R i TV naziemnej zebrany z anten zwrotnicą i w punkcie zbiorczym przez rozgałęźnik skierowany (ewentualnie wzmocniony wzmacniaczem) do 3 w/w pomieszczeń.
Wariant ten wymaga zastosowania w punktach odbiorczych gniazd z podwójnym torem SAT - 2xSAT/R/TV (zakładam, że w takich gniazdach tor SAT2 jest całkowicie odseparowany od toru SAT1/R/TV).

II wariant (rozwojowy :D)
Sygnał SAT przez konwerter Quatro przekazywany na multiswitch 5/4 lub 5/6,
do którego przyłączony jest także kabel z anten R i TV.
Z multiswitcha sygnał przekazywany do poszczególnych pomieszczeń 1 kablem (do salonu dwoma) na gniazda końcowe SAT/R/TV (w salonie SATx2/R/TV)
Wiem, że ten II wariant jest bardziej rozwojowy i pozwala na dalszą rozbudowę instalacji (jest jeszcze kilka pomieszczeń z pociągniętym kablem koncentrycznym).

A teraz pytania:
1. Który z w/w wariantów okaże się lepszy pod względem jakości sygnału satelitarnego i DVB-T kierowanego do odbiorników (tunery/dekodery SAT, TV z MPEG4 lub CRT z dekoderem MPEG4)?
2. Czy w mojej lokalizacji i przy rozdzieleniu sygnału na 3 odbiorniki zajdzie potrzeba wzmocnienia sygnału TV naziemnej?
3. Czy antena SAT 80cm wystarczy, czy lepiej dać większą (bo może mi się kiedyś zachce dołożyć astrę na monoblocku lub zezie)?
4. Jakich producentów i jakie typy podzespołów i z jakimi parametrami najlepiej dobierać do takiej instalacji (konwerter, multiswitch)?
5. A może macie inne koncepcje takiej instalacji, które dadzą lepszą efektywność lub funkcjonalność systemu tv, przy obecnym okablowaniu?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi. Jeśli potrzebne będą jakieś dodatkowe informacje, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam Świątecznie
Piotr
Powrót do góry

Ceneo

Ceneo

Post# 06 Kwi 2012 15:54   

Zobacz najlepsze oferty sprzętu RTV:

Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Warszawa

Post#2 06 Kwi 2012 21:19pomocny post - solucja   

Re: Instalacja SAT - RTV w domku jednorodzinnym - który wariant wybrać?

piotr-m napisał:
1. Który z w/w wariantów okaże się lepszy pod względem jakości sygnału satelitarnego i DVB-T kierowanego do odbiorników (tunery/dekodery SAT, TV z MPEG4 lub CRT z dekoderem MPEG4)?
generalnie, czym mniej urządzeń aktywnych w torze odbiorczym, tym jakość odbieranego sygnału (SAT, DVB-T, DAB,FM) będzie lepsza. Oczywiście, nie są to, przy dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji, jakieś kosmiczne różnice, nie muszące wpływać drastycznie na stabilność odbioru. Inna rzecz, że czym mniej urządzeń tym mniejsza naturalna awaryjność instalacji.

Więc, patrząc pod ww aspekty, lepiej by było QAUD + TV.

Mogą być całkowicie odseparowane tory SAT i TV/FM - najlepsze rozwiązanie.

Może być też QUAD zintegrowany z TV - przykładowo, takie coś lub normalny QAUD + zwrotnica - przykładow, takie coś. Wadą tych rozwiązań jest problem z wzmocnieniem sygnałów z anten (y) TV/FM, gdyby zaszła taka potrzeba.

A jak zajdzie potrzeba rozbudowy instalacji będziesz mógł na początek wykorzystać QAUDa jako źródło sygnału dla multiswitcha(choć oczywiście powinien być wtedy QUATRO).

piotr-m napisał:
2. Czy w mojej lokalizacji i przy rozdzieleniu sygnału na 3 odbiorniki zajdzie potrzeba wzmocnienia sygnału TV naziemnej?
nie wiadomo, gdyż to zależy od konkretnej lokalizacji. Ale, mux-2 oraz mux-1z Piask - prawie napewno nie, co do mux-3 - zagadka, czy go w ogóle odbierzesz.

piotr-m napisał:
3. Czy antena SAT 80cm wystarczy, czy lepiej dać większą (bo może mi się kiedyś zachce dołożyć astrę na monoblocku lub zezie)?
lepiej dać 85 lub 90,oczywiście Alu.
Kable antenowe oczywiście "satelitarne", o wysokim współczynniku ekranowania (>95dB dla UHF) oraz do zastosowań zewnętrznych (wykonanie PE, żel (ekran Alu), kolor czarny).

piotr-m napisał:
4. Jakich producentów i jakie typy podzespołów i z jakimi parametrami najlepiej dobierać do takiej instalacji (konwerter, multiswitch)?
ze środkowej półki cenowej.
Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: M-ce

Post#3 07 Kwi 2012 15:48   

Gdzie dokładnie mieszkasz? Jaka ulica/miejscowość?
MUX 3 nadaje z Raabego kierunkowo na wschód. Na zachód od Raabego prawie wcale nie da się nic odebrać...
Powrót do góry

piotr-m
Poziom 2
Poziom 2

Post#4 Post autora tematu 10 Kwi 2012 09:43   

Witam,
_cheetah_ napisał:
generalnie, czym mniej urządzeń aktywnych w torze odbiorczym, tym jakość odbieranego sygnału (SAT, DVB-T, DAB,FM) będzie lepsza.
...
Mogą być całkowicie odseparowane tory SAT i TV/FM - najlepsze rozwiązanie.

Dzięki bardzo za porady.
Tak też myślałem, jeśli okablowanie pozwala, to lepszy I wariant. Zawsze można go później rozbudować.
I jeszcze jedno pytanie.
Czy są gniazda R/TV/SAT (poza wspomnianymi wcześniej 2xSAT) z wydzielonym torem SAT (z możliwością podpięcia dwóch koncentryków)?

michcio napisał:
Gdzie dokładnie mieszkasz? Jaka ulica/miejscowość?
MUX 3 nadaje z Raabego kierunkowo na wschód. Na zachód od Raabego prawie wcale nie da się nic odebrać...

Lublin - część zachodnia, okolice ul.Raszyńskiej.
Niestety na zachód od Raabego. :cry:

Pozdrawiam
Piotr
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#5 10 Kwi 2012 12:30pomocny post - solucja   

piotr-m napisał:
Czy są gniazda R/TV/SAT (poza wspomnianymi wcześniej 2xSAT) z wydzielonym torem SAT (z możliwością podpięcia dwóch koncentryków)?

hm, zależy o czym tak naprawdę myślisz. Najpopularniejsze rozwiązania to:

RTV/SAT + SAT: podchodzimy do gniazda dwoma kablami antenowymi z sygnałami:

1. FM+TV+SAT - sygnały rozdzielone są odpowiednio na wyjścia R, TV i SAT1.

2. SAT - sygnał podany jest bezpośrednio na wyjście SAT2 (z reguły wykorzystywane jako sygnał dla drugiego wejścia w dekoderze PVR).

2 x SAT: to po prostu dwie "przelotki" do połączenia kabli antenowych w ścianie z odbiornikami.

piotr-m napisał:
Lublin - część zachodnia, okolice ul.Raszyńskiej. Niestety na zachód od Raabego. :cry:
to raczej niewiele zdziałasz (mapy zasięgów (nieoficjalne)), choć trzeba poczekać, co się stanie z nadajnikiem na koniec kwietnia (wygasa pozwolenie).

W maju będziesz miał mux-1 z Piask.
Powrót do góry

piotr-m
Poziom 2
Poziom 2

Post#6 Post autora tematu 12 Kwi 2012 11:49   

Witam,

_cheetah_ napisał:

hm, zależy o czym tak naprawdę myślisz. Najpopularniejsze rozwiązania to:

RTV/SAT + SAT: podchodzimy do gniazda dwoma kablami antenowymi z sygnałami:

1. FM+TV+SAT - sygnały rozdzielone są odpowiednio na wyjścia R, TV i SAT1.

2. SAT - sygnał podany jest bezpośrednio na wyjście SAT2 (z reguły wykorzystywane jako sygnał dla drugiego wejścia w dekoderze PVR).

2 x SAT: to po prostu dwie "przelotki" do połączenia kabli antenowych w ścianie z odbiornikami.

Te rozwiązania znam.
Chodziło mi o to, czy są gniazda 1xSAT/R/TV z dwoma oddzielnymi torami:
1 - SAT - podpięcie jednego koncentryka z konwertera
2 - R/TV - podpięcie drugiego koncentryka z anten naziemnych.

Czy w moim przypadku do DVB-T sprawdzi się taka antena:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-69_dvb-t_A1911.htm
czy lepiej zamontować np. taką:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_eco_A2660.htm

Pozdrawiam
Piotr
Powrót do góry

mateusz81
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Kościerzyna

Post#7 12 Kwi 2012 21:00   

Jeżeli mowa o instalacji w domkach jednorodzinnych,to mam pytanie do was. Jaka jest różnica pomiędzy kablem antenowym o oznaczeniach TC 6 od RG 6 ? Ten pierwszy polecił mi instalator ale za dużo informacji o nim w necie nie znalazłem. Który z tych kabli polecacie do wymiany starych przewodów w domu piętrowym. Dziękuję za pomoc.
Powrót do góry

seba65310
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: niedaleko Częstochowy

Post#8 12 Kwi 2012 23:24pomocny post - solucja   

Jeżeli masz wystarczającą ilość kabli to całą instalację SAT i DVB-T wykonałbym oddzielnie. Całość bez jakichkolwiek wzmacniaczy itd.

Cytat:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-69_dvb-t_A1911.htm
czy lepiej zamontować np. taką:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_eco_A2660.htm

W Twoim przypadku zainstalowałbym najlepiej dwie anteny tzn.
-na Piaski - LOG 21-69 DIGITAL
-na Raabego -MLOG 6-60 lub Dipola 19elm.

Połączyłbym je :zwrotnicą Alcad mm-307, zaś rozgałęził bym sygnał prostym mało stratnym rozgałęźnikiem., ale jeśli jeden z kabli jest wyraźnie dłuższy wtedy możesz zainstalować rozgałęźnik indukcyjny, który na jednym z wyjść ma tłumienie wynoszące tylko 3,9dB (reszta 7,8dB).

Ale tutaj prosiłbym o komentarz bardziej doświadczonego użytkownika, bo boję się, że anteny będą za słabe - niestety sumator, kabel oraz rozgałęźnik dość tłumi.

SAT:

Konwerter INVERTO Black Ultra(bdb)+czasza 90cm Al

Co do gniazd końcowych to ja polecam chyba jedne z najsolidniejszych : na F-ki,tylko nie wiem w takim przypadku co z salonem, bo tam będą 3 wejścia potrzebne, ale zawsze można zainstalować dodatkowo gniazdo
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#9 13 Kwi 2012 15:02pomocny post - solucja   

piotr-m napisał:
Chodziło mi o to, czy są gniazda 1xSAT/R/TV z dwoma oddzielnymi torami:
1 - SAT - podpięcie jednego koncentryka z konwertera
2 - R/TV - podpięcie drugiego koncentryka z anten naziemnych.

jakoś nie kojarzą\ę, abym się spotkał z tego typu gniazdem. Z tym, że z punktu widzenia użytkownika, nie ma to większego znaczenia, czy jest to gniazdo z torem SAT/TV/FM czy TV/FM. Tłumienia na sygnałach TV i FM będą w obu przypadkach podobne. Różnica byłaby, jeśli już, to w cenie.

piotr-m napisał:
masz niedaleko nadajnika, moce mux-2 i mux-1 są duże, kanały niskie, więc właściwie, jeśli nie będzie przed anteną jakichś znaczących przeszkód terenowych, drzew, budynków, etc., to dowolna antena zewnętrzna pasywna powinna dać ci dobry odbiór. Może być 'siatka', Yaga lub logoperiodycna (jak z postu wyżej). Jeśli log to możesz zwrócić uwagę na LP45NF.

Jeśli planujesz kilka odbiorników, to może przydałaby się antena z większym zyskiem, np. UHF-200, choć tu wszystko zależy od twojej lokalizacji.

O mux-3 z Raabego to rzeczywiście, póki co możesz zapomnieć, chyba, że się coś w międzyczasie zmieni.

Kierunek na nadajnik
Powrót do góry

seba65310
Poziom 18
Poziom 18

Post#10 13 Kwi 2012 16:16pomocny post - solucja   

Cytat:
O mux-3 z Raabego to rzeczywiście, póki co możesz zapomnieć, chyba, że się coś w międzyczasie zmieni.

0,7kW - 5,5km - teren "czysty"

Wydaje mi się, że na LOG nie będzie problemu z odbiorem.
ALE doczytałem teraz właśnie, że "Emisja nadajnika ma charakter tymczasowy. Po wyłączeniu przekazu analogowego dla TVP2 k.23 z RTCN Lublin / Piaski emisja mux3 zostanie uruchomiona na tym kanale, zwiększając znacznie zasięg."
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#11 13 Kwi 2012 22:42pomocny post - solucja   

seba65310 napisał:
0,7kW - 5,5km - teren "czysty"
teren "czysty", tylko emisja nie w tę stronę skierowana... rzuć okiem na kierunkowość nadawania mux-3...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Kwi 2012 22:42pomocny post - solucja   

Powrót do góry

seba65310
Poziom 18
Poziom 18

Post#12 13 Kwi 2012 23:17pomocny post - solucja   

Zgadza się, emisja jest silnie skierowana, ale nie w stronę Raszyńskiej i jej okolic. Mój błąd.
Powrót do góry

mateusz81
Poziom 7
Poziom 7

Post#13 15 Kwi 2012 21:20   

Mam w domu z kablówki dekoder cyfrowy,internet i tv analogową.Teraz pytanie do Was czy za kablem wchodzącym muszę mieć taki rozdzielacz o jakim jest mowa w tym temacie?

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2151710.html

Kolesie z serwisu mówią,że nie trzeba tego rozdzielać tylko wystarczy za kablem od razu trójnik np RM-2F i dalej wg potrzeb.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#14 15 Kwi 2012 22:04   

mateusz81 napisał:
Mam w domu z kablówki dekoder cyfrowy,internet i tv analogową.Teraz pytanie do Was czy za kablem wchodzącym muszę mieć taki rozdzielacz o jakim jest mowa w tym temacie?

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2151710.html

Kolesie z serwisu mówią,że nie trzeba tego rozdzielać tylko wystarczy za kablem od razu trójnik np RM-2F i dalej wg potrzeb.
tak, musisz mieć taką zwrotnicę multimedialną (zwaną też gniazdem multimedialnym). Tyle, że to obowiązek kablówki zakończyć ich instalację takim gniazdem.

Takie gniazdo Tris ma dwie podstawowe funkcje (oprócz dzielenia sygnału, oczywiście):

• zabezpiecza kanał zwrotny kablówki przed możliwymi zakłóceniami z twojego mieszkania, a więc twój Internet będzie działał OK;

• separuje galwanicznie instalację kablową na zewnątrz twojego mieszkania od instalacji elektrycznej w twoim mieszkaniu.

Jeśliby nie chcieliby zamontować odpowiedniego gniazda, możesz skontaktować się z UKE - Centrum Informacji Konsumenckiej.

Chyba, że chcesz dokonać dodatkowego podziału na dwa TV - wtedy, po Trisie, z wyjścia TV można podzielić sygnał na dwa właśnie RM-2F.
Powrót do góry

mateusz81
Poziom 7
Poziom 7

Post#15 15 Kwi 2012 22:46   

Serwis takich gniazdek nie instaluje sami zresztą to powiedzieli..tylko czy takiego trisa trateca mogę kupić w sieci? No i co z cyfrówką? Jeżeli tris ma dwa wyjścia jedno to modem,a drugie może być na tv analogową jaki i na cyfrową.Gdzieś czytałem,że cyfrowa też musi być podłączona pod wyj data.Jutro może uda mi się rozrysować schemat mojej sieci domowej.
Powrót do góry

SP5ANJ
Moderator
Moderator

Post#16 16 Kwi 2012 07:34   

Witam.
mateusz81 napisał:
Serwis takich gniazdek nie instaluje sami zresztą to powiedzieli.

Zauważ, że jest to dział Instalacje antenowe więc o jakich tu Serwisach gniazdkowych jest mowa. :?:
Cytat:
tylko czy takiego trisa trateca mogę kupić w sieci?

Oczywiście prawie w każdym "normalnym" sklepie zajmującym się antenami, kablami oraz w każdej hurtowni.
Cytat:
No i co z cyfrówką? Jeżeli tris ma dwa wyjścia jedno to modem,a drugie może być na tv analogową jaki i na cyfrową.

Zasada jest całkiem prosta.
Wyjście DATA - Internet
Wyjście TV - telewizja bez względu jaka "analogowa" czy "DVB-T"
Cytat:
Gdzieś czytałem,że cyfrowa też musi być podłączona pod wyj data.

Czego ludziska nie piszą. :D
Cytat:
Jutro może uda mi się rozrysować schemat mojej sieci domowej.

Rozrysuj - tylko po co jak już wszystko w tym temacie zostało podpowiedziane.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#17 16 Kwi 2012 09:44   

mateusz81 napisał:
Serwis takich gniazdek nie instaluje sami zresztą to powiedzieli..
co to za kablówka?

mateusz81 napisał:
tylko czy takiego trisa trateca mogę kupić w sieci?
nie są to popularne sprzęty, ale gdzieś powinno być. W razie czego: Technetix Poland. Podobne zwrotnice produkuje też Telmor

mateusz81 napisał:
Jeżeli tris ma dwa wyjścia jedno to modem,a drugie może być na tv analogową jaki i na cyfrową.Gdzieś czytałem,że cyfrowa też musi być podłączona pod wyj data.
są różne Trisy. Telmor też ma kilka rodzajów takich zwrotnic.
Telewizory podpina się generalnie pod wyjścia 'TV', dekodery TV z VOD pod wyjście 'DATA'. Dekodery bez VOD można i tu i tu.
Powrót do góry

mateusz81
Poziom 7
Poziom 7

Post#18 16 Kwi 2012 13:51   

Chciałem rozrysować dlatego,że mam jeszcze odejście na drugi budynek i dodatkowo dochodzi jeszcze piętro.Chyba,że nie ma to znaczenia i jeżeli dorzucę trisa za kablem wchodzącym podzielę internet i tv to już dalej nie ma znaczenia jak będę dzieli sygnał.

Kablówka obejmuje kilka niewielkich miejscowości sąsiednich.

Co do tv cyfrowej to nie bardzo wiem co to znaczy dekoder z vod i gdzie mam ostatecznie podłączyć kabel,data czy tv?

Może zapytam jaka porządną zwrotnice multimedialną,bo taka chyba jest pełna nazwa,możecie mi polecić skoro tratec jest mało popularny.

Oto przykłady:
http://technetix.pl/images/TRIS-210EEN.jpg
http://technetix.pl/images/TRIS-268EEN.jpg

czy może to?
http://technetix.pl/images/TRIS-307P.jpg
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Kwi 2012 13:51   

Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#19 17 Kwi 2012 11:45   

mateusz81 napisał:
Co do tv cyfrowej to nie bardzo wiem co to znaczy dekoder z vod i gdzie mam ostatecznie podłączyć kabel,data czy tv?
dekoder z VOD to dekoder z usługą Video On Demand, czyli programów na życzenie. Część sieci kablowych i operatorów platform świadczy już taką usługę. Taki dekoder wymaga zwykle dostępu do kanału zwrotnego, a więc portu 'Data'. Zwykły dekoder cyfrowy TV można podłączać pod dowolne gniazdo zwrotnicy.

mateusz81 napisał:
Chciałem rozrysować dlatego,że mam jeszcze odejście na drugi budynek i dodatkowo dochodzi jeszcze piętro.
i gdzie ten rysunek?

mateusz81 napisał:
Może zapytam jaka porządną zwrotnice multimedialną,bo taka chyba jest pełna nazwa,możecie mi polecić skoro tratec jest mało popularny.
zwrotnice dobiera się w zależności od:
A. konkretnej instalacji wewnątrz-mieszkaniowej
B. poziomów sygnałów IP i TV w kablu
Powrót do góry

mateusz81
Poziom 7
Poziom 7

Post#20 17 Kwi 2012 13:52   

Ok czyli nie ma znaczenia,bo ja mam zwykły dekoder cyfrowy.

Co do sygnału i reszty to nie wiem.Nie mam miernika,a serwisant mówi,że nie potrzeba takiej zwrotnicy.tzn można założyć ale nic się nie zmieni.Więc dalej nie wiem czy i jaką ewentualnie założyć zwrotnice.

http://imageshack.us/photo/my-images/441/scdom.jpg/

Rozrysowałem na szybko schemat tego jak wygląda mw rozkład pomieszczeń.To jest jakby rzut z góry.Narysowałem przewody gdzie są obecnie i jak są połączone.
W pozostałych pomieszczeniach planuje rozbudować instalacje.W tych punktach czerwonych chciałbym aby się zastanowić jakie można zainstalować rozgałęźniki.Obok napisałem jakie mam obecnie.Ten pas pomiędzy jakby budynkami to podwórko,kabel do domu(po lewej) wchodzi ze skrzynki grubość 11 już po pierwszym rozgałęźniku leci rg6.Tak samo 11 leci przez podwórko do budynku obok gdzie są tylko 2 pokoje i kuchnia.Modemy są 3 ale tak naprawdę posiadam 2 z tym ze ten "mniejszy" bo tylko jedno megowy czasami działa w pokoju w domu na pietrze a czasami w pokoju w budynku obok co widać na rysunku.

Mateusz81 proszę o to abyś zadbał o Regulamin i Zalecenia tego Forum. :!:
Zobacz, że wszystkie Twoje wpisy w tym wątku są nie do końca zgodne z zaleceniami tego działu : http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1990612.html (niech już tak zostanie).
Zobacz również, że koniecznie musisz poprawić link do zdjęcia aby był zgodny z zaleceniem Ogólnym tego Forum : http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html .

Popraw zdjęcie.
[SP5ANJ]

Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#21 17 Kwi 2012 14:42   

no, ale masz poplątanie...

Ten GMF-352 Telmora, co masz w prawym budynku oraz RM-2FiO to pomysły kablówki czy twoje? Bo ten GMF-352 to właśnie jest zwrotnica multimedialna, odpowiednik Trisa.

Nie widzę dekodera TV, tylko same TV. Odbierasz tylko analog czy i cyfrę też (bo wcześniej pisałeś, że masz dekoder cyfrowy TV). I z jaką jakością jest analog i cyfra?

Żadnych problemów z Internetem?

Te rozgałęźniki nr 1, 2 i 3 to są na jednym piętrze czy na różnych?
Powrót do góry

mateusz81
Poziom 7
Poziom 7

Post#22 17 Kwi 2012 23:26   

Do admina:przepraszam za ten chaos pisałem to przeważnie z pracy tak "na szybko" przeczytam regulamin dokładniej i poprawie.

Gmf-352 to podpowiedź znajomego zajmującego się siecią innego operatora daleko od mojego domu.RM-2FiO rozgałęźniki chyba serwisant zostawił.

Właśnie internet w godzinach wieczornych i w weekendy strasznie nie stabilnie działa.Tv cyfrowa jak dostaje za wysoki sygnał na dekoder,zaczynają przycinać kanały HD.Usługodawca tłumaczy,że trzeba sygnał przyciąć ponieważ zbyt wysoki źle wpływa na ten dekoder.Tv analogowa wali na niektórych kanałach poziomymi pasami lecącymi w dół.

Dodałem na zdjęciu dekoder.Rozgałęźniki 1,2,3 są wszystkie w piwnicy w skrzynce kawałek za kablem wchodzącym do budynku.Od nic wszystko leci kablami do parteru i pietra przez komin wentylacyjny i kawałek w listwach podłogowych.
Powrót do góry

piotr-m
Poziom 2
Poziom 2

Post#23 Post autora tematu 18 Kwi 2012 10:25   

Witam,

@_cheetah_, @seba65310
dzięki za wyjaśnienia i podpowiedzi.
Jak już uruchomię instalację, dam znać jak to działa.

Pozdrawiam
piotr-m
Powrót do góry

mateusz81
Poziom 7
Poziom 7

Post#24 22 Kwi 2012 16:01   

Ucichło w tym temacie widzę..od wczoraj walczę z cyfrówką.Mam piksele na obrazie tzn pojawiają się i czasami obraz przycina.W menu poziom sygnału jest w normie jakieś 50% pokazuje ale zauważyłem ze jak odłączę internet to przestaje rwać i pokazywać piksele.Jak mam to podłączyć albo co może być tego przyczyną?Czy mam to puścić przez gfm-352? Skoro po odłączeniu internetu nie tnie.. Już zostawmy resztę gniazdek chce tylko za kablem wejściowym połączyć tv cyfrową i internet ewentualnie dorzucić jedno wyjście na analogową.

Mam jeszcze pytanie czy mój dekoder dvb-c działający na częst. 760 Mhz na trójniku gmf-352 muszę podłączyć pod wyjście data razem z modemem? czy zrobić tak:główny kabel-->gmf352-->data(modem)tv(dekoder cyfrowy)tv(analogowa telewizja) albo w ten sposób: kabel gł.-->gmf352-->data--->rm-2f-->jedno wyjście na modem drugie wyjście na dekoder cyfrowy.dwa pozostałe wyjścia z gmf'u na tv analogową.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> Instalacja SAT - RTV w domku jednorodzinnym - który wariant wybrać?
Strona 1 z 1