Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Budowa linii napowietrznej AsXSn

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Budowa linii napowietrznej AsXSn
Autor
Wiadomość
zdzisiek1979
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Pabianice

Post#1 Post autora tematu 11 Kwi 2012 20:24   

Witam.
Mam brak wiedzy w takiej oto sprawie jak mw. w tytule , a mianowicie:
Jest budynek mieszkalny na podwórku są dwa budynki gospodarcze niema możliwości doprowadzenia do nich zasilania w ziemi plac wyłożony ładnie kostką i wzorki i inne cuda kopanie odpada. Stare zasilanie zepsuli robotnicy koparką nic nie powiedzieli i uszkodzenie naprawili chyba na McGyvera i teraz popaliło się wszystko gdzieś ale gdzie nie wiadomo. Rada jedna poprowadzić warkocz na granicy z sąsiadem ( rodzina dała mu błogosławieństwo na to ) i teraz mam problem jak wyliczyć ilość potrzebnego przewodu.
Od budynku domu do gospodarczego 1 jest 42m od budynku 1 do budynku 2 jest 27m. Linie puszcze od domu do budynku 2 w całości i zastosuję zaciski i uchwyty jak należy.
Mniejsza o to, mam problem jak obliczyć zwis by linia nie zwisała byle jak a wyglądało jak należy. Nigdy tego nie robiłem a jak coś się robiło to byli fachowcy z takimi sprzętami że fiu fiu :D
Znalazłem taki temat: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1657004.html Jest tam wzór podany na obliczenie zwisu ale jest tam podana jednostka w Pa i tu by trzeba zastosować jakiś chyba miernik siły naciągu dynamometr czy coś w tym klimacie. Jak można się domyśleć nie mam ów takiego cacka.
Dodatkowo nie mogę rozgryźć wzoru na naprężenie maksymalne o tego:
-----------------
Istnieją trzy stany przewodu :
*upał (+ 40 °C)
*mróz (-25 °C)
*sadź (-5 °C)

Naprężenie maksymalne może wystąpić w stanie "mróz" lub "sadź" a zwis maksymalny w stanie "sadź" lub "upał" . Wiedza, w którym stanie wystąpi na prężnie maksymalne jest istotna , gdyż stanowi podstawę wszystkich obliczeń. Decyduje o tym wielkość zwana rozpiętością przełomową "αp"

αp = σ0√ [480 * α] / √[(g²p+s) - (g²p)]

indeks "p" odnosi się do przewodu , natomiast "p+s" do przewodu z sadzią
-----------------
Zakładam że muszę wyliczyć naprężenie max i zwis max .
Ale nie mogę sobie poradzić z tym wszystkim.

Jest podany wzór:
Wzór na zwis w środku przęsła : ƒ = (α² * g) / (8 * σ)

α - rozpiętość przęsła
g - ciężar jednostkowy przewodu w N/(m*mm²)
σ - naprężenie w Pa

Jest podane g ciężar w N/(m*mm2) czy mając 4x16mm2 to liczę dla 64mm2 czy dla 16mm2 wydaje mi się że dla 64mm2 ale nie wiem czy dobrze myślę.
Nie wiem czy dobrze myślę ale ten wzór określa to co na obrazku linia niebieska warkocz a czarna to tak tylko jako odniesienie do zwisu.Budowa linii napowietrznej AsXSn
Ale nie wiem jak wykorzystać tu ów obliczenie naprężenia max.
Dodatkowo wzór wymaga podania jednostki Pa a ja nie mam skąd to podać ( brak miernika ).
Mam się do jutra z tym przespać pomyśleć ewentualnie zrezygnuję z tej roboty ale bym był wdzięczny za jakieś uwagi wskazówki co do ów prowadzenia linii.
Niby prosta robota ale te obliczenia mnie zniechęcają. Może jest jakieś prostsze rozwiązanie, jakieś prostsze obliczanie.
Nie wiem czy nie namieszałem tym wszystkim.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Kwi 2012 20:24   

Powrót do góry

karolq
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wolica

Post#2 11 Kwi 2012 22:02pomocny post - solucja   

Re: Budowa linii napowietrznej AsXSn

Zajrzyj kolego na stronę ENSTO. Swego czasu był tam program do obliczania lini Nn i SN może ci coś pomoże w temacie.

Może jeszcze tu coś będzie
AsXSn
Powrót do góry

remik_l
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#3 11 Kwi 2012 23:05pomocny post - solucja   

Może program KWPLE Ci pomoże.

KWPLE - prod. Generik Energetyka
Program do :
* wyliczanie zwisów przewodów dla napowietrznych linii elektroenergetycznych, po wprowadzeniu podstawowych danych zgodnie z normą PN-E-05100-1 i 2 (zobacz)
* przedstawienie wielkości obliczonych w formie tabeli oraz wykresu krzywej łańcuchowej z możliwością analizy w zależności od zadanej temperatury (zobacz)
* analiza zwisu w przęśle z możliwością wprowadzenia przeszkód w terenie (zobacz)
* baza przewodów izolowanych oraz gołych z możliwością poszerzenia o nowe przekroje (zobacz)
* możliwość zapisania wykonanych obliczeń
* drukowanie raportów z przeprowadzonych obliczeń
Powrót do góry

zdzisiek1979
Poziom 22
Poziom 22

Post#4 Post autora tematu 12 Kwi 2012 13:01   

Nie mogę zainstalować tego programu KWPLE :cry: Windows coś z nim koliduje ale spróbuję na Vistę bo kiedyś miałem na pewno go bo coś mi ta nazwa mówi i działał na Viscie. Jedyny mankament był taki że do danych trzeba było podać siłę naciągu w Pa.
Na razie czekam jak klient pospawa maszty na garaże i gospodarczy łącznie potrzeba 3. Linie puszczę w całości bez połączeń zacznę w piwnicy tam ja połączę w puszce `` przejściowej `` i wyprowadzę w korytku plastykowym po elewacji i tylko będzie uchwyt.Nie chcę tam dodawać zaciski i tam łączyć bo poco dodawać ozdoby ścianie. Garaż podepnę poprzez zaciski przebijające a na gospodarczym zakończę linię zaciskami.
Co do ów moich zmartwień z naciągnięciem jej to ugadałem z klientem że będziemy na wyczucie to robić. Powiedziałem wprost że tego nigdy nie robiłem i mogę spaprać on że damy sobie radę z tym a jak co nie tak to się poprawi.
Powrót do góry

masonry
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Szczecin

Post#5 12 Kwi 2012 13:39pomocny post - solucja   

Kolego zbyt akademicko podszedłeś do tematu. Te wszystkie wzory to się przydają do robienie projektu.
Dodaj sobie 4m do ogólnej długości przewodu i będzie ok.
Z czego będą te maszty i jakie wysokie?
Jakie długie przęsła i czy w linii prostej czy będzie załamanie?
Rozumiem że jedno przęsło wychodzi ci 42m, to dość sporo i raczej martwił bym się o wytrzymałość masztu niż o zwisy. Siły naciągu przy tej długości będą znaczne, jak będzie załamanie to jeszcze większe. Aby zmniejszyć siłę naciągu wystarczy zrobić większy zwis. Jak na długości 42m zwis będzie się zawierał w 0,5 do 1m na środku przęsła to jest dobrze. Nie przejmuj się brakiem dynamometru i naciągaj ręcznie lub wielokrążkiem.
Przyda ci się klucz dynanometryczny do przykręcania zacisków przebijających.
Wartość siły z jaką dokręcać jest wybita na każdym zacisku, chyba że kupisz zaciski ze śrubą zrywalną wtedy dokręcasz aż się śruba zerwie.
Narysuj jakiś rysunek poglądowy jak ma to wyglądać z wymiarami przęseł.
Powrót do góry

zdzisiek1979
Poziom 22
Poziom 22

Post#6 Post autora tematu 12 Kwi 2012 15:23   

Zaciski zastosuje z śrubą zrywaną bo nie mam klucza.
Gościu ma zespawać jakieś rury, płaskowniki by to miało ręce i nogi jak powiedział a ma giętarkę, spawarki to wie co ma robić, ale będą to maszty mocowane na ognio murze bo dach jest z OSB + styropapa i termozgrzewalna więc będzie lipa. Jedynie pozostaje ognio murek.
Jeszcze wysokości dokładnie nie znam poznam jak pospawa.
Na rysunku zaznaczyłem na czerwono linie. Na garażu jak sprowadzę z masztu to poprowadzę w korytku plastykowym po ognio murze i wprowadzę na drugi maszt. W gospodarczym to normalnie już na maszcie zakończę linie i zaciski i do rozdzielni kablem.
Planuję zastosować kable na odpływy YAKY. Sieć zasilająca w TN-C a dopiero w budynkach TN-C-S. Nie widzę sensu stosowania miedzi, fakt będzie problem z sektorem ale zastosuję zugi lub coś wymyślę. Ewentualnie zastosuję YKY. Ale to jak będziemy kupować materiał to się ustali jakie mają zaciski i co i jak by było łatwo.
Druga cześć bliźniaka to jego rodzina i ma ich zgodę na powieszenie tego na granicy podwórek. Murek to taka lipa z cegły jakoś łupana by była ozdobna ale nie wiem czy wejdzie w grę na nim jakiś maszt przelotowy. Obawiam się że mur by się posypał :D
Jak zaproponowałem by po murze puścić w korycie kabel to nie pozwolił, a dało by radę tylko wytrzymałość muru niewiadoma i chyba to tylko przeszkadza.
Pierwotnie wymyślił by pociągnąć kabel na lince stalowej i go po przyczepiać.
Przekrój zastosuję albo 25mm2 lub 35mm2. W garażu to spawarka piła i co tam trzeba w warsztacie a gospodarczy to hydrofor oświetlenie i chyba na zimę będzie montowane ogrzewanie pompy zbiornika i rur bo mróz zniszczył mu pompę.
Mniej więcej tak to wygląda.
Wymiary odcinków to tak +/- 1m ale myślę że w 110m AsXSn się wyrobię z lekkim zapasem :D
Powrót do góry

zbich70
Specjalista Energetyk
Specjalista Energetyk

Miasto: CBR

Post#7 12 Kwi 2012 16:04   

Tak czy owak Zdziśku Twoje wzory z pierwszego posta i próby obliczeń naciągu możesz między bajki włożyć, skoro ma to być na masztach mocowanych do ogniomuru - musisz to naciągnąć w miarę luźno. Rzekłbym, że bardzo luźno.

Pamiętaj, że siła naciągu na szczycie masztu przełoży się na siłę wielokrotnie większą w punktach jego kotwienia. Dźwignia - czym dłuższy maszt i mniejsza odległość między punktami kotwienia, tym gorzej.
Radziłbym pomyśleć o odciągach :!:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Kwi 2012 16:04   

Powrót do góry

remik_l
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#8 12 Kwi 2012 17:02   

Czy nie ma możliwości puszczenia linii nad budynkiem B1 (od masztu do masztu) ? Siły lepiej się rozłożą i nie masz kombinacji z korytkami.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Kwi 2012 17:02   

Powrót do góry

Miniax
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bielsko-Biała

Post#9 12 Kwi 2012 17:33pomocny post - solucja   

Tak jak koledzy pisali, nie ma się co bawić w liczenie. Zwis zostawić na oko (w zależności od pory roku w jakiej będziesz kładł - jeżeli podczas wysokich temperatur, zostawiasz większy zwis, niż np, kładąc w zimę). Trasa w sumie jest dobra i jedynie warto się jednak zastanowić nad jakimś "słupem" przelotowym na tym odcinku 47 m.
Słupy przelotowe praktycznie przejmują tylko siły pionowe wzdłuż osi, dlatego nie musi to być jakaś wymyślna konstrukcja. Nawet te słupy przelotowe stosowane w sieciach są wątłe i przy najmniejszej sile poprzecznej gibają się na wszystkie strony.
Do naciągu kabla w 100% sprawdzi się jakiś najzwyklejszy rukcug.Natomiast po podłączeniu zacisków, przed podaniem napięcia warto sprawdzić najprostszym miernikiem ciągłość (czy zaciski przebiły), bo czasem zdarzają się sytuacje, że jakiś zacisk nie przebije i jeżeli jest to na PEN-ie, to może być nieciekawie.
Powrót do góry

mar_cik
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Zabierzów

Post#10 12 Kwi 2012 18:07   

Kolego zdzisiek1979, sprawdź jakie masz wysokości zawieszenia przewodu na końcach przęseł. Normy mówią że odległość od ziemi w najniższym punkcie (czyli ze zwisem) nie powinna być mniejsza od 4,5m.
Obejrzyj też dobrze te wysięgniki, jeśli chcesz podwiesić 4x25 czy 4x35 siły będą już niemałe, nawet z minimalnym naciągiem.
Powrót do góry

zdzisiek1979
Poziom 22
Poziom 22

Post#11 Post autora tematu 12 Kwi 2012 19:44   

Na 1 będzie w korytku by nie robić pajęczyny na dachu i tak już dość popsuje widok linia, ale cóż tak wyszło i tak chcą. Kostka drobna pikolo i wzory wygibasy kształty i po rozebraniu by była lipa. Dodatkowo pokazał mi jaki tam jest podkład z tłucznia z betonu to oj kucie by było.
Na razie zaczął spawać ów maszty, ale to będą raczej konstrukcje :D pierwszy będzie coś na trójnogu oparty na ognio murze, ale będzie zakotwiczony jeszcze łapami do wieńca. Budowali na bogato. Jutro powinien zamontować je to może w sobotę zaczniemy i zrobimy. Ogólnie robota prosta :D odetnę kabel w piwnicy ten uszkodzony i dam puszkę przejściową i od niej puszczę już AsXSn i na elewacje w korytku i do zaczepu. W budynku 1 będzie trzeba tylko zrobić zejście zasilania do rozdzielni. W gospodarczym już trzeba będzie zrobić małą instalację oświetlenia, gniazdka i zasilanie pompy. W ostateczności ma rozważyć maszt przelotowy gdyby co tam nie pasowało. Ale to już wyjdzie w czasie pracy najwyżej zrobi się przerwę na godzinkę i go pospawa.
Z tymi wzorami obliczeniami może przesadziłem ale chciałem odrobić pracę domową.
Nie ufam zbytnio zaciskom bo mam takie głupie wrażenie że robią połączenie na małej powierzchni przewodnika poprzez przebicie izolacji ale skoro je wymyślono i się stosuje to powinno być ok. Owszem po podaniu napięcia zrobię pomiary pętli to jak by coś nie tak to wyjdzie zawyżony wynik przecież.
Jedno zadam pytanie może troszkę się skompromituję ale pomiar izolacji na AsXSn robi się normalnie czy w tym przypadku są jakieś inne procedury? Bo tego nigdy nie badałem :D
Powrót do góry

zbich70
Specjalista Energetyk
Specjalista Energetyk

Miasto: CBR

Post#12 13 Kwi 2012 11:24   

zdzisiek1979 napisał:
Jedno zadam pytanie może troszkę się skompromituję ale pomiar izolacji na AsXSn robi się normalnie czy w tym przypadku są jakieś inne procedury? Bo tego nigdy nie badałem :D

Pozwolę sobie podpiąć się pod pytanie. Może też się skompromituję, ale czy pomiar rezystancji izolacji przewodu AsXSn jest w ogóle wymagany???
Pytanie wzięło się stąd, że z tego co wiem, to Energetyka lub firmy współpracujące mierzą izolacje kabli, natomiast o pomiarach AsXSn-ów nie słyszałem.
Czy zatem ZE łamią prawo, czy może jednak nie jest to wymagane?

EDIT:
Link
W katalogu powyżej dla wszystkich kabli i przewodów, z wyjątkiem AsXSn, podana jest najmniejsza dopuszczalna lub minimalna rezystancja izolacji, natomiast dla AsXSn jest tylko rezystancja izolacji (bez najmniejsza lub minimalna).
Chyba jest coś na rzeczy.
Gdyby ktoś miał dostęp do normy ZN-CB-16: 2003 byłoby jasne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Kwi 2012 11:24   

Powrót do góry

revolt
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: POZNAŃ

Post#13 13 Kwi 2012 12:17   

Jak na bogato budowali to było przecisk albo od razu przewiert sterowany zrobić ;)
Powrót do góry

klamocik
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Jasło

Post#14 13 Kwi 2012 12:46   

Przeczytałem cały temat i na twoim miejscu jednak bym odkopał otwór po koparce i zrobił uczciwe połączenie, mniej roboty i po zakończeniu nic nie widać.
Powrót do góry

zdzisiek1979
Poziom 22
Poziom 22

Post#15 Post autora tematu 13 Kwi 2012 17:35   

Odkopanie nie wchodziło w grę a po za tym to było by szukanie uszkodzenia na odcinku przeszło 40m :| bym prędzej zniósł jajo niż zdemontował kostkę odkopał kabel i jego tropem odkopywał dalej dalej aż do usterki. Gra niewarta dla mnie świeczki.
Robili na bogato, ale jak ekipa przyszła robić kostkę to logiczne że powinni uważać na instalacje podziemne i zachować ostrożność a w razie uszkodzenia zgłosić to właścicielowi. Jedyne podejrzenie to właśnie że podczas korytowania go musieli uszkodzić świadomie lub bez ale już po ptokach.
Działało dobrze, po ułożeniu kostki też było dobrze aż się popsuło.
Jak dobrze pójdzie to jutro będzie prąd :D Dzisiaj już przygotowałem sobie front robót zrobiłem w piwnicy przyłącze położyłem korytka w gospodarczym instalację kable odpływowe też tylko jeszcze potrzeba mi ``fajki`` na rurki i zaciski będą jutro jestem w szoku bo kabel mam na bębnie. Klient załatwił 4x35mm2 wziął kupił ok 130m bo mieli na magazynie i zaraz dali z bębnem. Jutro będzie rozkładanie linii. Myślę że w 2 damy radę :D
Powrót do góry

MuNiO
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Gdańsk

Post#16 13 Kwi 2012 22:18   

zdzisiek1979 napisał:
Myślę że w 2 damy radę :D

Bez wciągarki łańcuchowej lub wielokrążka to i w 4 osoby nie dacie rady.

Kiedyś naprawiałem zerwaną linie, brakowało ludzi i sprzętu. Powiesiłem chłopa z pasami na słupie aby mógł zakładać ucha na kabel. Sam kabel naciągałem podnośnikiem koszowym.
Powrót do góry

masonry
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Szczecin

Post#17 13 Kwi 2012 23:09pomocny post - solucja   

Zwykły wielokrążek wystarczy.
Może być też lina przywiązana do przewodu, przeciągnięta przez hak i jeden ciągnie ją na dole.
Najlepiej zamontuj pierwszy uchwyt odciągowy następnie naciągnijcie przewód i zaznacz na przewodzie gdzie mniej więcej ma być drugi uchwyt. Następnie przewód zluzować założyć uchwyt i naciągnąć tak aby dało się założyć uchwyt na hak.
Na naciągnięty Asx bez klinów nie uda się założyć uchwytu odciągowego.
Powrót do góry

zdzisiek1979
Poziom 22
Poziom 22

Post#18 Post autora tematu 14 Kwi 2012 18:23   

Nigdy więcej takiej roboty :!: Daliśmy radę, ale mieliśmy wciągarkę na łańcuch.
Dokładnie tak naciągnęliśmy zaznaczyłem gdzie ma być uchwyt i popuściliśmy założyłem ów uchwyt udręka jak się niema ów kliników by rozdzielić żyły. Na razie jest wszystko OK. Zakładanie zacisków też była udręka by rozdzielić żyły i nie pokaleczyć ich. Zaciski zacisnęły się OK sprawdziłem pętlę zwarcia i OK jak by któryś źle przebił izolację to na pewno by to wyszło na pętli L-PEN.
Dzięki za wsparcie i porady. No jakieś już doświadczenie z liniami AsXSn mam :D
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Budowa linii napowietrznej AsXSn
Strona 1 z 1