Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja kolumn Audio Lab Consort Al40 (Tonsil Zg 40)

leniviec 14 Kwi 2012 10:16 6024 18
  • #1 14 Kwi 2012 10:16
    leniviec
    Poziom 15  

Witam!

Mam kilka pytań do kolegów akustyków w związku z renowacją kolumn Audio Lab Consort Al40 (Tonsil Zg 40) 8Ω.
    Mianowicie w kolumnach tych brakowało mi głośników niskotonowych, mambran biernych oraz średniotonówek. Po dłuższym czasie udało mi się w końcu skompletować brakujące przetworniki oraz membranę bierną, tyle tylko że wszystko w wersji 4Ω i na dodatku na płóciennym zawieszeniu (w oryginale było wszystko na piankowym).
    I tutaj właśnie mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów w dziedzinie akustyki, czy charakterystyki głośników na piance i na płótnie mocno różniły się od siebie, co za tym idzie czy będę zmuszony do zastosowania zwrotnic z polskich wersji zg40? Czy może lepiej jak bym wymienił membrany, zawieszenia i cewki w głośnikach jak i w membranie biernej na właściwe dla tych kolumn (zestaw naprawczy)? Zakup oryginalnych GDN25/40/1 8Ω oraz membran biernych na piance w tej chwili graniczy z cudem, tak że opcja dokupienia przetworników i membran biernych całkowicie odpada.

Pozdrawiam,
    Michał

• #2 14 Kwi 2012 19:02
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

Z tego co mi wiadomo to te zestawy nie posiadały głośników niskotonowych na zawieszeniu piankowym.Czemu uważasz że Twoja wersja takowe miała?

• #3 14 Kwi 2012 19:17
    leniviec
    Poziom 15  

Ponieważ gdy 20/30 lat temu wychodziły z fabryki tonsila to właśnie z takimi je odbieraliśmy.
    Zaraz postaram się wrzucić jeszcze schemat zwrotnicy która w nich siedzi, ponieważ mam problem z rozszyfrowaniem wartości niektórych elementów - może ktoś będzie w stanie mi pomóc z tym...

• #4 14 Kwi 2012 23:45
    wkj
    Poziom 34  

goraj krzysztof napisał:
    Z tego co mi wiadomo to te zestawy nie posiadały głośników niskotonowych na zawieszeniu piankowym.Czemu uważasz że Twoja wersja takowe miała?

Oczywiście nie można się z tym zgodzić. Skoro kolega nie wie to po co głos zabiera?

Cały typoszereg 201 w skład którego wchodziły opisane tu 40-ki, była wypuszczana dla eksportera na USA pod AL audio lab consort.
    Jak wiadomo w ZG 40 C201 niskotonowy i MB były na piance.
    Na potwierdzenie załącznik.

Moim zdaniem nic nie kombinuj, rób jak było w oryginale.

• #5 14 Kwi 2012 23:52
    leniviec
    Poziom 15  

wkj napisał:
    Moim zdaniem nic nie kombinuj, rób jak było w oryginale.

No tak, tyle tylko że na chwile obecną membrany bierne na piance jak i GDN są nie do dostania, dlatego chciałbym aby wypowiedział się ktoś znający ten temat czy przekładką membran/cewek/zawieszeń w tych głośnikach jak i membranie biernej nie zniszczę tylko tych wersji które aktualnie posiadam, a to co osiągnę będzie dalekie od oryginału...

• #6 15 Kwi 2012 06:43
    wkj
    Poziom 34  

Kolego leniviec jaki nie do dostania? Sprzedaj te 25/40/1 a kup 25/40/3, Twoja sprawa czy nowe, czy do regeneracji, (osobiście wolę 2 rozwiązanie), z membraną bierną, przełożył bym membranę z zawieszeniem, bowiem nie dostaniesz już oryginału, za stary temat, a jak dorwiesz to na banko pianki będą do wymiany, lub ktoś wymieniał.

W ZG 40C201 nie był 25/40/1 tylko 25/40/3 dlatego napisałem to co stoi powyżej.

Jeżeli chcesz oryginalne części, napisz pw do mnie.

Osobiście uważam że im mniejsza ingerencja w głośnik tym bardziej zachowujesz jego parametry. Najlepszym rozwiązaniem była by wymiana samego zawieszenia, wymiana wszystkiego to loteria.

• #7 17 Maj 2012 02:17
    FUBU1984
    Poziom 11  

Mam membranę bierną na piance. pianka rozpadła się. Oczyściłem kosz dokładnie z resztek kleju odkleiłem zawieszenie spodnie delikatnie ponieważ membrana do wymiany popleśnała polamiona (poprzedni właściciel nie dbał). Mogę to oddać. Mam też kosz od od gdn 25/40/3. Ale poprzedni właściciel zabrudził szczelinę magnetyczną (muszę oczyścić) zastanowie się za ile oddać. Ale na pewno nie drogo.

• #8 23 Maj 2012 20:58
    FUBU1984
    Poziom 11  

Napisz czy masz już pokompletowane wszystkie przetworniki. To jest na prawdę zacny zestaw głośnikowy.
    Dlatego swoje też remontuje. Ale u mnie jedna kolumna zg40 jest w wersji 201 a druga jest zg 40c/5. Człowiek od którego kupiłem musiał mieć 4 kolumny z których zostały 2 ale z różych par po jednej. Więc muszę dać obie kolumny na przetwornikach z płuciennymi zawieszeniami.
    Mój znajomy akustyk mi pomaga w odrestaurowaniu.
    Zostanie mi 8 omowa zwrotnica może ją sprzedam zastanawie się.

• #9 23 Maj 2012 21:08
    leniviec
    Poziom 15  

Tak, temat już zamknięty. Nawiązałem kontakt z człowiekiem który niegdyś produkował te zestawy w tonsilu. Wszystkie głośniki mam już oryginalne (nawet klej ;-)
    A odnośnie membrany biernej, aby rozwiać wszelkie mity, nigdy niebyły one niczym dociążane oryginalnie, był to poprostu GDN25 okrojony o magnes i cewkę. A najistotniejsze w tych kolumnach to zachowanie hermetyczności obudowy.

Jedynie co mi pozostało to renowacja "stolarki", jeśli ktoś ma pomysł jak tego dokonać lub gdzie można zlecić, to wszelkie rady mile widziane :-)

Pozdrawiam,

• #10 24 Maj 2012 01:02
    FUBU1984
    Poziom 11  

Jak możesz to daj mi kontakt do tego człowieka z tonsilu byłbym bardzo wdzięczny. Może dokupiłbym przetworniki w wersji gdn 25/40/1. Sfotografuj kolumny po regeneracji. Z chęcią zobaczę piorunujący efekt wymiany przetworników na zupełnie nowe.

Dodano po 3 [godziny] 31 [minuty]:

A co do renowacji to jest fajny filmik z renowacji wersji zg40c/5 na youtube jak znajdę jeszcze raz to dam link

tu jest renowacja zg15c
    http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=HRCrpbUEb0U

następny link to o zg40c malowanie wypełnianie ubytków
    http://www.youtube.com/watch?v=wtis8vlGDmc

A tu o kompletnej renowacji wersji wyprodukowanej dla thomsona
    http://www.audiofilek.pl/index.php/home?sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1527

• #11 30 Maj 2012 22:16
    leniviec
    Poziom 15  

Poniżej fotka jak to wygląda po wymianie przetworników

Natomiast co do filmiku o zg40c do których podałeś link, to moim zdaniem, delikatnie mówiąc to żenada... ;-)

Pozdrawiam

• #12 31 Maj 2012 05:21
    1874028
    Usunięty  
  • #13 01 Cze 2012 19:58
    FUBU1984
    Poziom 11  

Piękne te kolumny po regeneracji. A jak grają?
    Tylko że nie kupiłeś chyba oryginałów tylko dorwałeś membranki co nie?

• #14 09 Cze 2012 00:29
    FUBU1984
    Poziom 11  

Kolumny zg40 c zrobił mi mój przyjaciel akustyk. Grają jak złoto a to dzięki jego fenomenalnemu słuchowi. Trochę namęczyliśmy się ze zwrotnicami ponieważ książki serwisowe nie przedstawiały późniejszej wersji zwrotnic do tych kolumn. jutro tylko muszę je odpowiednio ustawić w pokoju i wyprać maskownice i założyć.

• #15 15 Cze 2012 22:39
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam!!

Z całym szacunkiem dla Kolegi Leniviec ale jak dla mnie wygląd jest i owszem ładny i dobrze zrobiony ale znacznie odbiega od oryginału a jeśli odbiega wizualnie to i dźwiękowo pewnie też.

Jasne Kolego FUBU1984 Kolega Akustyk pewnie tak zestroił kolumny/zwrotnice by z tymi przetwornikami grały jak najlepiej się da ale do oryginału pewnie daleko. A jeśli robił to na słuch to na pewno nie jest wymierne w 100% do parametrów które by zostały zmierzone.

Bez obrazy Koledzy Leniviec i FUBU1984 ale chciałem tylko wyrazić swoje zdanie na temat zastosowań materiałów oryginalnych oraz nie oryginalnych przy regeneracji/odnowie kolumn.
    Jestem zdania że oryginały to są takie jak Tonsil produkował na rynek krajowy, normalne będzie natomiast to że na rynek zagraniczny robił "cuda" by pasowały do tamtego rynku i dla tego zawieszenia w kolumnach Kolegi są/mogą być gąbkowe. Ja mam oryginalne ZG40C/9 z 83 roku w stanie idealnym i mają zawieszenia materiałowe tak jak większość z poprzednich lat produkcji. Mało tego nawet pierwsza wersja ZG40 z innym układem głośników miała zawieszenie z materiału.
    Poza tym myślę że jak danego produktu jest dużo ale w różnych wersjach to wyznacznikiem oryginalności będzie najwięcej wersji takich samych, dokładnie takich samych i tu mi chodzi o zawieszenie materiałowe nie żadne inne.

Pozdrawiam Serdecznie

• #16 29 Cze 2012 17:38
    FUBU1984
    Poziom 11  

Ten mój znajomy akustyk nie dostrajał kolumn tylko zreperował mi je ale wyłapał na słuch czy nie ma rezonansów i innych wad (fal stojących). Ale niestety po parunastu minutach grania coś sie stało z zwrotnicą (najpewniej kondensatory już dostały przebicia) wycięło mi częstotliwości od około 100 do 150 Hz może trochę więcej generatorem sprawdziliśmy softwarerowym a na słuch też od razu coś brakowało. Czyli nie robiliśmy końcowych testów na "oko" znaczy się ucho. ALe jego słuch wyłapał wadę przed generatorem. A leniwiec miał wersję zg40c 201 jak napisał w temacie dla audio lab consort który zażyczył sobie GDN 25/40/3. Ja miałem jedną kolumnę z tej wersji drugą z wersji zg40c/6. Czyli trzeba było mocno ją przerobić znaleźć zwrotnicę od wersji 6 bo w tej z piankami jest zwrotnica używana w zg 40c/115 dałem ją temu koledze che z niej zrobić użytyk do innej kolumny. A tutaj jest link do zg 40c-201
    http://unitra.eu.org/node/10336
    Widać wyraźnie jak kliknie się na zdjęciu aby powiększyć żę mają GDN 25/40/3

• #18 06 Gru 2012 10:03
    dolphin123
    Poziom 21  

Kiedyś odnawiałem skrzynki po ZG40:

• #19 05 Sty 2015 09:46
    lmilczarek
    Poziom 8  

witam , czy ktoś mi pomoże w regeneracji ? chodzi o uszczelnienie i doprowadzenie obudowy do stanu idealnego ? ewentualnie regeneracja przetworników po odsłuchach ? mam od wczoraj zg 40 C w tym jeden exportowy francuski. Prośba o kontakt na piva co do ceny dogadamy się.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME