Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Impulsowy wykrywacz metali

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Impulsowy wykrywacz metali
Autor
Wiadomość
Jacek1234gml
Poziom 10
Poziom 10

Post#1 Post autora tematu 16 Kwi 2012 20:02   

Witam, chciałbym przedstawić projekt impulsowego wykrywacza metali. Nie mam jeszcze dużego doświadczenia w elektronice, mimo to lubię majsterkować i przeglądać wasze projekty. Też chcę podzielić się swoimi spostrzeżeniami, pomysłami i problemami.

Elektronika wykrywacza to znany kit AVT5196, zamknięta w obudowie po zasilaczu od drukarki. Kupiłem cały zestaw przez Internet, ponieważ w swoim mieście miałbym problem ze skompletowaniem wszystkich części. Podczas montażu przez pośpiech omyłkowo odwrotnie zamontowałem regulator IC7, co spowodowało podaniem za IC1 i IC3 napięcia -5V, +14V: Problem naprawiłem, jednak zamiast LF357 zamontowałem inny wzmacniacz operacyjny o dłuższym czasie zadziałania co najprawdopodobniej poskutkowało skróceniem zasięgu (przy najbliższych zakupach przez Internet okazyjnie zamówię LF357 i zamontuję)
Zasilanie stanowi akumulator kwasowy 12V (kupiony okazyjnie), który obudowany noszę w plecaku, dla polepszenia komfortu pracy. Dla uwygodnienia obsługi w obudowie zamontowałem zaciski do ładowania, zamontowałem przełącznik: zasilanie – 0 – ładowanie, oraz bezpiecznik i diodę LED.

Sonda wykrywacza, w wersji testowej była to cewka średnicy 30cm (17zwojów). W testach zauważyłem że ma zadowalający mnie zasięg lecz trudno jest zlokalizować małe przedmioty, co skutkowało dłuższym czasem poszukiwania… po prostu więcej machania szpadlem. Zainspirowany projektem zauważonym na YT polegającym na przełączaniu między dwoma cewkami różnej średnicy postanowiłem zbudować sondę z dwoma cewkami – 30cm i 16cm. Jako że jestem zielony w tematach indukcji, myślałem że używana cewka będzie wykrywała drugą. Przeprowadziłem testy praktyczne z których wynika że jeśli ekrany przewodów obydwu cewek są połączone to nie będą się one wzajemnie wykrywały:)
Budowę zacząłem od nawinięcia cewek. Do płyty wiórowej po okręgu który mnie interesował (30cm i 16cm) wbiłem gwoździe na które nawijałem drut izolowany grubości 0,7mm z uszkodzonego elektro-włącznika, po czym cewkę owinąłem taśmą izolacyjną. Końce drutu przypalałem i odrapywałem z nich izolację przy pomocy nożyka.
Kolejnym krokiem było wykonanie obudowy:
Wyciąłem z kawałka cienkiej sklejki laminowanej dwa koła i do jednego z nich przykleiłem poxipolem 5 klocków z płyty wiórowej grubości 10mm (takiej długości i w takim rozmieszczeniu aby obie cewki opierały się na nich)
Następnie wykonałem uchwyt do stelaża, z cienkiej płyty z włókna szklanego. W jednym z widocznych wyżej kół wyciąłem dwa podłużne otwory do umieszczenia uchwytu, który następnie przykleiłem poxipolem oraz wywierciłem otwór na przewód do wewnętrznej cewki.
Kolejnym krokiem było ułożenie i przyklejenie klejem na gorąco cewek oraz podłączenie i ułożenie przewodów ekranowanych (w sklepie poprosiłem o przewód do anteny radia CB).
Nastąpił czas na wyjęcie drugiego koła spod stołu i przyklejenie go (poxipolem) do sondy poprzez widocznych 5 klocków. Po wyschnięciu kleju szpary po bokach sondy zakryłem za pomocą szpachli z włóknem szklanym. Nierówności wygładziłem zwykłą szpachlówką samochodową, po czym pomalowałem na czarno.
Stelaż zbudowałem pod własny wzrost oraz długość ręki. Wykonałem go przy pomocy kija od szczotki, kawałka rurki PVC i trójnika. W rękojeści zamontowałem przycisk do przełączania cewek w sondzie.

Kosztorys:
Kit AVT 66zł z przesyłką
Akumulator 10zł
Przełączniki, gniazdo bezpiecznika, dioda, zaciski 0zł (z demontażu)
Sklejka, obudowa, płyta wiórowa, drut do cewek, resztki szpachlówek, kij od szczotki 0zł (wydobyte ze szpargałów w warsztacie)
Przewód ekranowany (3m) 6zł
Śruba plastykowa 5zł
Trójnik i kawałek rurki PVC około 5zł
Poxipol 8zł
W sumie 100zł
Powrót do góry

eurotips
Poziom 20
Poziom 20

Post#2 16 Kwi 2012 22:42   

Re: Impulsowy wykrywacz metali

Jedyne rozsądne zasilanie to bateria LiIon od starego laptopa,
wydajna i szybko się ładuje nawet z aku auta w terenie.
No ale aku w plecaku też można nosić.
Powrót do góry

zygfryd.W
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: kraina wielkiego kornika

Post#3 16 Kwi 2012 22:43   

Wyszło bardzo ładnie:) ale o ile nie jest kolega leworęczny to potencjometry po lewej stronie są złym pomysłem:P wiem co mówię miałem okazje weekend latać z gerberem kolegi co tak był zrobiony i wiecznie mi się rozstrajał:/
Ale przynajmniej wiedziałem jak swoich nie robić:) Tak z ciekawości ile waży wszystko? Kit do składania był bez błędów na płytce?
Polecam stelaż w kształcie S z pcv a końcówka stelaża ze składanego mopa:P miałem taki zakupiony za 8zł w chińskim straganie i wakacje prze chodził piszczałce aż poszedł do ludzi:P

Ładnie kolega wykończył cewkę mnie ostatniej się wykończyć nie chciało a raczej czasu brakło i jak tylko zdatna była fdo użytku tak ją już zostawiłem:P a szkoda bo kilka szczegółów ją szpeci:/
Oto i ona: Impulsowy wykrywacz metali

Tak to jest jak potrzeba czegoś na szybko i w sobotnie południe uświadamia sobie człowiek że na niedziele musi być gotowa wylakierowana i sucha sonda:P
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Kwi 2012 22:43   

Powrót do góry

Jacek1234gml
Poziom 10
Poziom 10

Post#4 Post autora tematu 16 Kwi 2012 22:45   

zastosowałem aku bo takie było za półdarmo... w instrukcji z AVT piszą o aku żelowym. Kiedyś pomyślę nad zastosowaniem LiIon bo jej waga pomogłaby wyeliminować plecak i ciągnący się przewód:)

Nie zważyłem ale coś koło 2kg. chciałem zastosować PVC ale po zakupie rurki wodnej stwierdziłem że jest za bardzo giętka, a drewniany kij jest sztywny i waży tyle samo co rurka.

Co do potencjometrów to jestem leworęczny:) mimo to wykrywacz noszę w prawej ręce... jakoś problemów nie miałem z rozstrajaniem się a kilka godzin już go nosiłem.
Powrót do góry

zygfryd.W
Poziom 18
Poziom 18

Post#5 16 Kwi 2012 22:46   

Jeśli chodzi o akumulator polecam od wkrętarek:)
Ja ładuje raz na jakieś 20godzin i nigdy nie padł do końca, ale jak mi saperke z 40zm zaczyna łapać dopiero to znak że trzeba ładować:P
Powrót do góry

maly.borkowo
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Gdańsk

Post#6 16 Kwi 2012 22:50   

Jak zwykle posypie się, że to kolejny zmontowany kit, ale przyznam, że bardzo starannie wykonana obudowa i cewki, aż sam mam ochotę zbudować taki wykrywacz :)
Jaki to akumulator siedzi w plecaku (pojemność?) i jak długo można używać wykrywacza bez ładowania? (jaki pobór prądu układu?)
Powrót do góry

Jacek1234gml
Poziom 10
Poziom 10

Post#7 Post autora tematu 16 Kwi 2012 22:51   

bateria od wkrętarki ma 14V boję się że to mogłoby być za dużo dla tego wykrywacza

Poboru prądu nie sprawdziłem sam ale około 100mA
Akumulator jak już pisałem kupiony okazyjnie używany (od skutera). Wersja jakaś chińska bo nie jest napisane jaka pojemność.
Co do długości pracy to nie miałem okazji sprawdzić dokładnie bo zawsze czasu brakuje na dłuższe poszukiwania. Najdłużej szukałem około 3godzin bez wyłączania.
Akumulator ładuję prostownikiem do ładowania akumulatorów samochodowych z regulowanym prądem ładowania(zrobionym również własnoręcznie)

PS. Zygfryd ładnie ci wyszła ta cewka... ale takiego lakieru to grzech w leśne błoto brać;)
Powrót do góry

zygfryd.W
Poziom 18
Poziom 18

Post#8 16 Kwi 2012 23:01   

Mój ma 18V stabilizowany na 12V, gerbera raz na testach z zasilacza kręciłem na 14V przez przypadek i było ok:P ale zawsze daję napięcie 12V czy to jabel, gerber czy inna piszczałka:) zasadniczo w tych wykrywaczach im więcej tym lepiej do pewnej granicy:)
Co do twego akumulatora pewnie coś w granicy 10Ah więc teoretycznie powinien chodzić ze 4 dni bez przerwy:P
Pobór prądu w moim AVT wynosił 68mA do 105mA przy wykryciu przedmiotu.

Ponawiam pytanie czy teraz w sprzedaży są kity bez błędów? bo ja jeszcze miałem z błędem ale to daawno temu było:P

Co do cewek nauczył byś się namierzać dokładnie nawet i 50cm cewką wystarczy trochę po chodzić:)
Baaa nawet i ramą da się namierzyć dokładnie:P
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Kwi 2012 23:01   

Powrót do góry

zygfryd.W
Poziom 18
Poziom 18

Post#9 16 Kwi 2012 23:05   

Rachel wykrywacz typu PI skłąda się właśnie na pozostałości z IIWŚ, mówimy tutaj o bezpiecznych pozostałościach oczywiście:) Klamerki łuski odłamki:) nawet nie wiesz jak to pięknie wygląda po oczyszczeniu:)

PS NIE CZYŚCIMY CZEGOŚ CZEGO NIE JESTEŚMY PEWNI ŻE JEST BEZPIECZNE!!
To tak na przyszłość dla potomnych:)
Powrót do góry

Jacek1234gml
Poziom 10
Poziom 10

Post#10 Post autora tematu 16 Kwi 2012 23:06   

nadal są błędy w instrukcji. pierwszy to to że nie wypisali wszystkich elementów przetwornicy stąd mój błąd o którym pisałem, nie chciało mi się analizować schematu i uruchomić przetwornicy przed podłączeniem reszty. Kolejny to kondensator C4 na którego nie ma miejsca.

Właśnie po to go złożyłem jednak mam bardziej szczęście do śmieci niż do czegoś co ma jakąś wartość... A i dobra pogoda z czasem na poszukiwania mi się nie zgrywa:(
Powrót do góry

eurotips
Poziom 20
Poziom 20

Post#11 16 Kwi 2012 23:10   

zygfryd.W napisał:
..
Pobór prądu w moim AVT wynosił 68mA do 105mA przy wykryciu przedmiotu...

Piszesz o średnim poborze,
w impulsie (wykrywacz PI) to dobre kilka amperów w zależności od użytego tranzystora który kluczuje cewkę, dlatego nie ma możliwości użycia stabilizatora napięcia, to przełączanie cewek również jest nie bardzo, nawet złącza na dobrą sprawę przy takim prądzie nie powinno się stosować po drodze z płytki do cewki.
Powrót do góry

Jacek1234gml
Poziom 10
Poziom 10

Post#12 Post autora tematu 16 Kwi 2012 23:14   

eurotips trochę się bałem tego kiedy myślałem nad przełączaniem cewek jednak przełącznik zamontowałem tak że w razie awarii w terenie można go wyrwać i zewrzeć kable.
Oczywiście miałem też możliwość zamontowania przekaźnika 12V ale tu znów bałem się zakłóceń więc zostałem przy zwykłym styku.
Powrót do góry

eurotips
Poziom 20
Poziom 20

Post#13 16 Kwi 2012 23:29   

Jacek1234gml napisał:
eurotips trochę się bałem tego kiedy myślałem nad przełączaniem cewek jednak przełącznik zamontowałem tak że w razie awarii w terenie można go wyrwać i zewrzeć kable.
Oczywiście miałem też możliwość zamontowania przekaźnika 12V ale tu znów bałem się zakłóceń więc zostałem przy zwykłym styku.

A nie zastanawiałeś się aby użyć drugiego klucza tranzystorowego i poprowadzić do cewki 2 przewody? Przełączałbyś tylko bazy tranzystorów, tam płynie niewielki prąd.
Na plus byłaby wtedy możliwość zestrojenia każdej cewki z osobna.
Powrót do góry

Qujav
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Kołobrzeg

Post#14 16 Kwi 2012 23:33   

eurotips napisał:
zygfryd.W napisał:
..
Pobór prądu w moim AVT wynosił 68mA do 105mA przy wykryciu przedmiotu...

Piszesz o średnim poborze,
w impulsie (wykrywacz PI) to dobre kilka amperów w zależności od użytego tranzystora który kluczuje cewkę, dlatego nie ma możliwości użycia stabilizatora napięcia, to przełączanie cewek również jest nie bardzo, nawet złącza na dobrą sprawę przy takim prądzie nie powinno się stosować po drodze z płytki do cewki.

Te kilka amperów płynie w tak krótkim czasie, że trzeba mieć talent żeby spalić jakiś przełacznik. Zbyt mało energii się odłoży w formie ciepła. Projekt ogólnie ciekawie wykonany, osobiście bym chyba jednak pokusił się o zbudowanie takiego wykrywacza od podstaw, z tą przetwornicą to chyba coś nie halo, ale widocznie kiedyś nie można było inaczej. Pozdrawiam
Powrót do góry

Jacek1234gml
Poziom 10
Poziom 10

Post#15 Post autora tematu 16 Kwi 2012 23:42   

nie pomyślałem nad taką opcją ale z tego co zauważyłem oddzielne strojenie nie jest potrzebne bo po zmianie cewki nie rozstraja się radykalnie.
Co do palenia się styków również myślę że krótkie impulsy nic złego nie powinny zrobić... jeśli praktyka pokaże coś innego to wymienię przełącznik na mocniejszy
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Kwi 2012 23:42   

Powrót do góry

eurotips
Poziom 20
Poziom 20

Post#16 17 Kwi 2012 08:15   

Jacek1234gml napisał:
..
Co do palenia się styków również myślę że krótkie impulsy nic złego nie powinny zrobić....

A gdzie ja pisałem o "paleniu styków" ?
zwróciłem tylko uwagę że przy dużym prądzie rezystancja zestyków może powodować jego spadek a co za tym idzie spadek czułości. Pamiętaj że użytkujesz to outdoor ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Powrót do góry

zygfryd.W
Poziom 18
Poziom 18

Post#17 17 Kwi 2012 14:41   

Wprowadzenie przełącznika o małej powierzchni styku nawet na pewno w jakimś stopniu ograniczy zasięg, nie mówię już o tym że niektóre przełączniki całkowicie spaprają sprawę, może się okazać że ciągle w głośniku będzie dyskoteka, tak samo jak przy luźnym złączu lub niektórych rodzajach kabla koncentrycznego, wbrew pozorom koncentryk to najgorsza opcja z możliwych:P
Powrót do góry

puszak
Poziom 21
Poziom 21

Post#18 17 Kwi 2012 15:23   

zygfrydzie. Zapytam czemu kabel koncentryczny to najgorsza z możliwych opcji ?
Wykrywacz PI jest dobry pod względem osiągów, lecz ja nie dałem rady z nim pracować z powodu gwoździ itp. PI udało mi się znaleźć tylko kilka łusek, reszta to śmieci, odkąd mam dyskryminacje łuski są wszędzie :)
Może zdjęcia fantów zamieścisz ?
Powrót do góry

Jacek1234gml
Poziom 10
Poziom 10

Post#19 Post autora tematu 17 Kwi 2012 16:04   

z rezystancją styku może być faktycznie problem... w sobotę okaże się jak to działa w terenie. wtedy napiszę bo z moich doświadczeń wiem że teoria znacznie różni się od praktyki.

Co do fantów: z tego co znalazłem największą wartość przedstawia wierzch z pieca kaflowego z racji swojej wagi;)
Powrót do góry

zygfryd.W
Poziom 18
Poziom 18

Post#20 17 Kwi 2012 18:01   

Jeśli chodzi o mocne sygnały to na głębokości prawie metra znalazłem 2 klapki od pieca:P A sygnał był jak od czołgu przez rdze w ziemi,
Co do kabla jest pewna regułka o właściwościach tego kabla ale jakoś ona mnie nie interesuje:P poszukajcie koledzy to się dowiecie o niej jest w kilku miejscach np na exploracji napisane. A z praktyki wiem że ten oplot który działa też jako jedna żyła sygnałowa przez to że z biegiem czasu robi się luźny w szczególności przy wtyczce i w czasie upalnego dnia podczas ruchów i luźnego kabla daje "lewy" sygnał:P To tak z praktyki...
Powrót do góry

arkadiustr
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Włocławek

Post#21 17 Kwi 2012 19:19   

Zainspirowałeś mnie kolego. Zaraz zamawiam ATV. Napisz jakie są wymiary płytki - od razu poszukam obudowy. A jak się ma wykrywanie metali kolorowych tym sprzętem?
Powrót do góry

Jacek1234gml
Poziom 10
Poziom 10

Post#22 Post autora tematu 17 Kwi 2012 19:23   

Metale kolorowe również wykrywa ale nie rozróżnia. Nawet doczytałem się że najlepiej wykrywa srebro i złoto, a miedź jest lepiej wykrywana od stali, natomiast aluminium najsłabiej

Wymiary płytki to około 120x60 [mm]

Po wykonaniu koniecznie podziel się zdjęciami i relacjami;)
Powrót do góry

arkadiustr
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Włocławek

Post#23 17 Kwi 2012 23:22   

Zygfrydzie, to co proponujesz zamiast koncentryka. Chcąc wymieniać ten przewód w przyszłości lub podczas prób należało by w jakiś sprytny sposób wyprowadzić końcówki cewki. Może np. zakończyć je blaszkami, które wystawały by z obudowy?
Jacku, ile zwojów liczy sobie ta mniejsza cewka?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Kwi 2012 23:22   

Powrót do góry

Jacek1234gml
Poziom 10
Poziom 10

Post#24 Post autora tematu 17 Kwi 2012 23:27   

Mniejsza cewka ma około 16cm średnicy, w wyliczyłem że powinno być 31 zwojów i tyle zastosowałem.

Nie pojmuję twojego pomysłu z blaszkami z obudowy.... ale oczywistym jest chyba że w pobliżu sondy nie może być żadnego metalu.

Nie lepiej byłoby zastosować tulejkę z tworzywa sztucznego wklejoną w sondę i trochę nadmiaru przewodów do cewki. a przewód wklejałoby się w tulejkę za pomocą sylikonu?

swój pomysł pokażę na rysunku
Powrót do góry

spirol
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: grieskirchen

Post#25 18 Kwi 2012 17:48   

Czy może ktoś wie jak wypada ten wykrywacz w porównaniu z kitem avt 2874?
Powrót do góry

mario14_15
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Żary

Post#26 18 Kwi 2012 17:58   

Może jakieś Wideo??
Powrót do góry

homman
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: śląsko-podkarpackie

Post#27 18 Kwi 2012 18:59   

Dobra ale nikt nie porównał tego do gotowych chińskich wykrywaczy za 200 300pln z allegro.

Bo szczerze sam myślałem nad kupnem takiego. Ma ktoś taką możliwość ??
Powrót do góry

Jacek1234gml
Poziom 10
Poziom 10

Post#28 Post autora tematu 18 Kwi 2012 20:12   

Znajomy ma taki wykrywacz kupił za 300zł, bez akumulatora (baterie trzeba wymieniać) ciągle się rozstraja. poza tym mój wypada przy jego lepiej pod względem zasięgu
Powrót do góry

zygfryd.W
Poziom 18
Poziom 18

Post#29 18 Kwi 2012 21:01   

Porównanie?:P to wyobraź sobie że z tym normalnie chodzi jedyny minus to piszczy na wszystko dosłownie idealny do ram jak większość PI
A chińczyk które często licytuje dla stelaża :D więcej jak 40zł z przesyłką nie dam:P to nawet potencjometry się nie nadają do odzysku bo się po prostu rozlatują! Już 3 razy taki miałem jeden kopie z wyglądu tylko Baunty huntera zresztą drugi też tylko wersji junior a 3 taki jajkowaty co nie chciał nawet się włączyć...
To badziew jest chciałem raz rozpracować jak by tu coś zrobić ale elektronika do tej pory leży w garażu :P

Ps co do kabla najlepiej dwużyłowy o dużym przekroju, np głośnikowe lub dawne gramofonowe 4 żyłowe ja złączyłem po 2 leżał z 40lat u mnie i się przydał, dla testu założyłem i został bardzo dobrze chodzi można ruszać zginać i żadnego pisku, a na zasięgu nie zauważyłem różnicy, zresztą tutaj ma nawet znaczenie długość zalutowanego drutu z cewki do kabla w brew pozorom.
Powrót do góry

LightOfWinter
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków

Post#30 19 Kwi 2012 14:29   

eurotips napisał:
Jedyne rozsądne zasilanie to bateria LiIon od starego laptopa,
wydajna i szybko się ładuje nawet z aku auta w terenie.
No ale aku w plecaku też można nosić.

Nie mogę się zgodzić. Moim zdaniem dużo lepszy jest zwykły akumulator żelowy.
Mniej problemów z ładowaniem. Nie trzeba mieć dedykowanego układu do ładowania itd. Koszt śmieszny ok.15PLN z przesyłką z Alledrogo.
Używam już takiego 3-ci rok działa bez problemów.

Większa waga może być zaletą, bo jak go dobrze umocujesz stanowi przeciw wagę dla cewki detektora. I ręka się nie męczy. Oczywiście wybieramy akumulatorek taki jak do skutera lub trochę mniejszy.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Impulsowy wykrywacz metali
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny