Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj | Rejestracja | ZalogujZabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


  Strona Główna -> Forum elektroda.pl-> DIY Konstrukcje -> DIY Poczekalnia ->Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu 
AutorSchowaj lewą kolumnę Wiadomość
Ricorro
Poziom 10
Poziom 10
Miasto: PODKARPACIE
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 57
Pomógł: 3
Ocena postów: 13
Ricorro
Poziom 10
Post#1 16 Kwi 2012 23:05  Autor tematu   

Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


Zrobiłem 3 w 1:
-zabezpieczenie przed sucho-biegiem
-zabezpieczenie przed zatarciem pompy hydroforu,
-zabezpieczenie przed spaleniem silnika hydroforu

Zamieszczam na forum ponieważ żaden opis nie przedstawiał zabezpieczenia elektronicznego w takiej postaci. Chcę podzielić się moimi doświadczeniami w budowie najlepszego zabezpieczenia jeśli chodzi o: wysokie bezpieczeństwo zadziałania, niski poziom ingerencji w istniejąca instalacją

Ostatnio zatarł mi się hydrofor cena wymiany 600zł. Wynik zatarcia sucho-bieg!. Postanowiłem coś z tym zrobić nie będą rozpisywał się co było powodem w studni bo łatwo się domyśleć:
-kosz prawie na dnie,
-drobinki piasku między zawór zwrotny lub zawieszenie zaworu itp...
-ucieczka wody do studni suchobieg i 600 zł nie twoje!?!

Założenia:
-koszt w granicach maksymalnie 130zł + (praca własna)
-silnik w czasie t=35 sekund nabija mi zbiornik do pełna
-w przypadku dłuższej pracy (np.: ciśnieniomierz nie wyłącza pompy w czasie dłuższym niż 45 sekund) zabezpieczenie wyłącza pompę i muszę ja ręcznie zrestartować (trzeba założyć również w czasie pracy możliwość poboru wody co zwiększa czas ogólny zadziałania zabezpieczenia)
-uniknięcie zabezpieczenia ciśnieniowego ze względu na w moim założeniu wadliwość działania w odniesieniu do czas /starzenie materiałów/korozja i inne które można znaleźć na www
-mała ingerencja w hydraulikę studnie i itp.
-najwyższy stopień gwarancji zadziałania

Opis zastosowanych materiałów do schematu uproszczonego:
1. B10A lub inny - „S”/wyłącznik nadmiarowo-prądowy (dobrany do mocy silnika najlepiej B7A jeśli nie będzie wybijało lub C7A jeśli wybija bezpośrednio po włączeniu – pełni również funkcję wyłącznika fydroforu i resetowania zabezpieczenia PCA / PCU w przypadku jego zadziałania
2. PCA-512 (jednofunkcyjny „opóźnione wyłącznie”) lub PCU-511 (wielofunkcyjny też z opóźnionym wyłączeniem) ewentualnie inny producent...
np.:
http://www.fif.com.pl/
3. Obudowa natynkowa na 2S czyli na dwa moduły szyna 35mm
4. przewód 3x2,5
5. przekaźnik x 1P (jedno-stykowy) 230V 50hz - o obciążalności > 16A 230V (zapobiega szybkiemu wypaleniu się styków przekaźnika – zalecam zastosowanie (w przypadku małych pomp do 1KW można pominąć)

Opis działania jest zbędny i wydaje się oczywisty:
1. Ciśnieniomierz włącza się - niskie ciśnienie
2. Podanie napięcia na zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe
3. Włącza się przekaźnik PCA lub PCU i włącza prąd na czas określony na dostateczny do nabicia pompy + np. 10sekund (u mnie 35+10=45 sekund pracy pompy)
4. Jeśli w tym czasie zadanym ciśnieniomierz nie wyłączy pompy zadziała przekaźnik wyłaniając ją
5. Do ponownego włączenia pompy po awaryjnym odłączeniu przez przekaźnik potrzeba manualnego zresetowania – inaczej odłączenia przekaźnika od źródła zasilania (wyłączenie i włączenie zabezpieczenia lub innego włącznika)


Poniżej przedstawiam zrobiony przez mnie plan i jego realizację. Zaznaczam że już po wymianie pompy na nową zrobione zabezpieczenie uratowało ja przed śmiercią kliniczną – jeszcze wtedy nie wiedziałem o wadliwej instalacji. Po 1 roku jestem pełen uznania pracy urządzenia. Działa fantastycznie nie raz wyłaniając hydrofor np.: wydarło mi węża z kranu do zraszania duży upływ wody dłuższe nabicie hydroforu i wyłączyło pompę – kwestia ustawienia. A że korzystałem z pomocy tego szanownego forum i innych planując zabezpieczenie czuję potrzebę podzielania się informacjami które kiedyś szukałem
W załączniku forma odręczna za co przepraszam. Jeśli będą pytania to odpowiem. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam forumowiczów mojego ulubionego forum.
Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł

Oceń post: + +3 -
Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google


Powrót do góry
tehaceole
Poziom 21
Poziom 21
Miasto: Koszalin
Dołączył: 28 Lis 2004
Posty: 1235
Pomógł: 100
Ocena postów: 68
tehaceole
Poziom 21
Post#2 17 Kwi 2012 07:45    

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


Moim zdaniem projekt kompletnie bez sensu - bez obrazy dla Autora. Jako zabezpieczenie silnika wystarczyłby wyłącznik silnikowy - "ES" nie nadaje się do tego zastosowania.
O ile dobrze doczytałem specyfikację PCA-512 / PCA-514 to jest to tzw. TP czyli impuls czasowy a nie opóźnione wyłączenie jak napisał producent (producentom też zdarzają się pomyłki w opisach). W jego miejsce można wstawić dowolny przekaźnik typu TON - opóźnione załączenie.
Rozumiem, że zabezpieczenie miało być "budżetowe" jednak jeśli poważnie myślisz o zabezpieczeniu tego silnika hydroforowego to przyjrzyj się przekaźnikom niedomiarowo nadmiarowym np. FANOX typ PF.
Tanie nie są, ale ich podstawową zaletą jest to, że:
- obsługują silniki z szerokim zakresem prądu
- suchobieg określają na podstawie zmiany cos fi silnika
- sprawdzają kolejność i asymetrię faz zasilających (bez znaczenia przy silniku jednofazowym)
Przepraszam Kolegę za krytykę, ale patrzę na problem z nieco innej strony - zajmuję się automatyką stacji uzdatniania wody i tam priorytetem jest zapewnienie dostaw wody do odbiorców. Sytuacja w której pompa zostaje na trwałe zablokowana aż do resetu przez obsługę jest poprostu niedopuszczalna.
Sugerowałbym:
- zastosowanie zewnętrznego stycznika
- przepuszczenie przez łącznik ciśnieniowy hydroforu wyłącznie sygnału sterującego stycznikiem - dzięki temu nie będą ulegać degradacji styki łącznika co w konsekwencji spowoduje jego całkowitą niezawodność. Tylko raz zdarzało mi się wymieniać tego typu łącznik, ale przyczyną jego awarii była beztroska właściciela ujęcia. Znajomy poprostu za przeproszeniem "olał" kwestię dostawania się deszczówki do studni w której umieszczony był łącznik wraz z hydroforem. Woda lała się po nim strumieniami aż wkońcu wszystko pordzewiało, pośniedziało i zdechło (po co zakładać na łączniku tą plastikową obudowę...ehhh). Jeżeli łącznik jest właściwie zainstalowany (hermetyczność) i nie jest przeciążony to element ten jest praktycznie niezawodny - stąd moim zdaniem niepotrzebnie dałeś ten przekaźnik czasowy.

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
Galareta
Poziom 17
Poziom 17
Miasto: Ustroń
Dołączył: 13 Sty 2006
Posty: 433
Pomógł: 13
Ocena postów: 41
Galareta
Poziom 17
Post#3 17 Kwi 2012 08:17    

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


No ja też nie widzę sensu tego rozwiązania. Poza tym są lepsze sposoby jak pisze kolega wyżej. Ale hydroforu za 600 zł to się nie opłaca raczej zabezpieczać. No i jak już chcesz tanio to albo na rurze plastikowej założyć czujnik pojemnościowy albo to olać i kupić hydrofor za 300zł;) A co do niezawodności wyłączników ciśnieniowych. Mam hydrofor 15 lat piją z niego krowy dość duże stadko (dobrych kilka kubików na dzień) działał parę razy na sucho i jakoś dalej żyje. No i takie zabezpieczenie czasowe u mnie by go wyłączyło w 1 dzień. Jak się obudzą rogacze to hydrofor ma 30 min pompowania na okrągło zapewnione.

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google


Powrót do góry
Ricorro
Poziom 10
Poziom 10
Miasto: PODKARPACIE
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 57
Pomógł: 3
Ocena postów: 13
Ricorro
Poziom 10
Post#4 17 Kwi 2012 16:50  Autor tematu   

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


No niestety nie zgodzę się z Wami i udowadnianie bezsensowności sensu umieszczenia takiego zabezpieczenia nie ma niestety sensu. Nie zamieszczam tego żeby polemizować, zamieszczam ponieważ rok temu szukałem czegoś takiego i nie znalazłem!!!. Podkreślam to urządzenie spełnia kryteria które złożyłem i nie raz udowodniło swoją skuteczność.

A kolegom odpowiem:

Kolego tehaceole czytając twój post czy mam zrozumieć że sugerujesz Ojcu popularnej polskiej rodziny zarabiającemu 1500-3000zł kupno zabezpieczenia wartego około 1000zł, i sugerujesz że PCA-512 lub PCU-511 - nie zadziała, jak mi PCU-511 działa już rok, dziwne?
Kolego Galareta jeśli sądzisz że hydroforu za 600 zł nie opłaca sie zabezpieczać (w domyśle czytam za tani) a sugerujesz kupno chłamu za 300 zł gdzie sens?

Do obu kolegów:
-co w przypadku gdy suchobieg występi niespodziewanie brak wody (ludzie maja takie problemy)
-co w przypadku jeśli ciśnieniomierz się zawiesi kolego Galareta w domu a nie w stajni - ja mieszkam 3 lata wymieniłem już jeden
-co jeśli są okresowe trudności z odpowietrzeniem
-co jeśli ni stąd ni zowąd zawiesi się zawór zwrotny w koszu bo np nie mamy zwrotnego Grundfosa za 60-80zł
-co jeśli nie mamy na wydaniu do 1000zł zeby zabezpiecz coś za 300-600zł
-co jeśli chcemy wykonać coś a do końca nie jesteśmy złota rączką lub nie chcemy i nie umiemy robić hydrauliki

Po prostu można zrobić coś co zrobiłem to jest propozycja (nie pozbawiona wad) ale możliwa tania i skuteczna! Pozdrawiam

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
tehaceole
Poziom 21
Poziom 21
Miasto: Koszalin
Dołączył: 28 Lis 2004
Posty: 1235
Pomógł: 100
Ocena postów: 68
tehaceole
Poziom 21
Post#5 17 Kwi 2012 16:59    

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


tehaceole napisał:
bez obrazy dla Autora


Ricorro napisał:
sugerujesz Ojcu popularnej polskiej rodziny
Niczego nie sugeruję - stwierdziłem jedynie, że "ES" nie jest przeznaczony do zabezpieczania silników. Do tego służą wyłączniki silnikowe.
Ricorro napisał:
sugerujesz że PCA-512 lub PCU-511 - nie zadziała, jak mi PCU-511 działa już rok
A czy ja napisałem, że nie zadziała? Przedstawiłem swoją interpretację noty producenta oraz propozycję innego typu czasówki jako alternatywę (po niewielkich zmianach w konstrukcji elektrycznej).

Tak na marginesie to proponowałbym Koledze przyjrzeć się sprawności technicznej całego posiadanego układu hydroforowego - znajomy już od 18 lat ma jeden i ten sam układ (kiedy go montował to nawet mało kto słyszał o jakichś zaworach zwrotnych grundfosa itp. - sam zrobił smoka z kawałka dętki i tarek, układ działa do dziś :) ).

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
Ricorro
Poziom 10
Poziom 10
Miasto: PODKARPACIE
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 57
Pomógł: 3
Ocena postów: 13
Ricorro
Poziom 10
Post#6 17 Kwi 2012 17:33  Autor tematu   

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


Kolego przyznam że do dziś dnia nie wiem dlaczego co jakiś czas łapie mi powietrze. Układ był sprawdzony dokumentnie. Swoją drogą kosz był wcześniej prawie na dnie i podejrzewam że łapało piasek. Piasek wchodził pomiędzy zwrotny co wywoływało nieszczelność i woda uciekała do studni - to moje domysły. Natomiast po założeniu nowej pompy i sprawdzeniu układu zapowietrzyło go znowu i o mało nie zatarło nowej. Więc nie czekając postanowiłem zrobić to zabezpieczenie które kilka razy zadziałało. Jak po pół roku padł mi ciśnieniomierz po prostu się zawieszał np: po włączeniu, to byłem zadowolony że znowu zabezpieczyło. Dlatego pełen euforii postanowiłem się podzielić jak to zrobić. Zakładam że kolega jak jeden i drugi laikami nie jesteście i znacie się na rzeczy jeśli chodzi o profesjonalne zabezpieczenia ale w warunkach domowych to za drogie niestety a na zabezpieczenie oryginalne ciśnieniowe przed sucho-biegiem jakoś nie miałem przekonania.
Zastosowany układ na popularnym serwisie aukcyjnym można kupic w okolicach 60-80 zł i w sumie tylko ten układ (PCA 511 lub PCA512) wystarczy nie trzeba nic ponadto minimalizując to co zrobiłem - czyli wydatek około 70zł

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google


Powrót do góry
Galareta
Poziom 17
Poziom 17
Miasto: Ustroń
Dołączył: 13 Sty 2006
Posty: 433
Pomógł: 13
Ocena postów: 41
Galareta
Poziom 17
Post#7 17 Kwi 2012 20:02    

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


Nie mam w żadnej stajni hydroforu tylko w domu idzie woda na dom + dość pokaźne stadko krów wypompowanie się już zdarzyło i to nie raz. Zabezpieczenie przed sucho biegiem to albo jak kolega wyżej pisał coś porządnego sprawdzającego obciążenie silnika no albo czujnik pojemnościowy rozłączający jak nie ma wody w rurze. Jedyne co w moim chłamie wpada to zbiornik (membrana wewnątrz) a jest to najtańszy cud który znalazłem w tamtym czasie. Zbiornik 20l malutki silniczek a ilość pobieranej wody naprawdę spora. Jak się zaczną opryski też pobieram ogromne ilości wody. Zawór zwrotny też mam najtańszy jaki był. Warunków w których ten hydrofor sobie działa też jakiś super nie ma. Wilgotna piwnica. Zawalony Pyrzyczanami itd.

Czujniki pojemnościowe potrafią wykryć obecność/brak np płynu przez plastik (czytać rurę)
Cos fi to nic innego jak wykrycie braku obciążenia na wale silnika.

No a "ES" raczej nie ma szans zadziałać w tej konfiguracji on nie wykrywa nagrzewania się silnika itd. Już lepiej byś jakiś tani bezpiecznik termiczny kupił i go dokleił do silnika czy coś. a powinien być termik silnikowy.

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google


Powrót do góry
tehaceole
Poziom 21
Poziom 21
Miasto: Koszalin
Dołączył: 28 Lis 2004
Posty: 1235
Pomógł: 100
Ocena postów: 68
tehaceole
Poziom 21
Post#8 18 Kwi 2012 07:19    

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


Przypomniało mi się, że już parokrotnie widziałem rozwiązanie zrealizowane na czujniku poziomu i sondzie konduktometrycznej. Wygląda to tak, że elektrodę odniesienia podłącza się do rurociągu ssącego, a w rurze wierci się nieduży otwór (ew. wstawia trójnik) i w plastikowej dławicy elektrycznej umieszcza się elektrodę probierczą czujnika. Rozwiązanie proste jak konstrukcja cepa ale muszę przyznać, że skuteczne i bardzo tanie.

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google


Powrót do góry
Galareta
Poziom 17
Poziom 17
Miasto: Ustroń
Dołączył: 13 Sty 2006
Posty: 433
Pomógł: 13
Ocena postów: 41
Galareta
Poziom 17
Post#9 18 Kwi 2012 07:47    

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


No też można. I też będzie się ładnie sprawdzać. Myślałem o tym tez ale nie spełniało to 1 warunku autora - Braku ingerencji w instalacje więc wykombinowałem z tą czują pojemnościowa. Chodź wywiercenie dziurki np fi 4, nagwintowanie i wkręcenie tam śrubki z czegoś typu stal nierdzewna, mosiądz tez chyba aż taką ingerencją by nie było.

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
kidu22
Poziom 23
Poziom 23
Miasto: Zawada Mazurska
Dołączył: 21 Sie 2010
Posty: 3288
Pomógł: 144
Ocena postów: 39
kidu22
Poziom 23
Post#10 18 Kwi 2012 08:03    

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


Kolego daj linka do tego hydroforu, żeby ludziska wiedziały które pompy nie są stworzone do suchobiegu.

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
Ricorro
Poziom 10
Poziom 10
Miasto: PODKARPACIE
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 57
Pomógł: 3
Ocena postów: 13
Ricorro
Poziom 10
Post#11 18 Kwi 2012 11:55  Autor tematu   

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


MULTI HWA 2000 wielki szajc niby pisza że wirnik z mosiądzu (częsty opis aukcji) a w środku szit plastikowy cały stojan jest z plastiku. Nie powiem wygląd pompy i osiągi na wysokim poziomie ale odporność tej pompy to jedno wielkie bagno. a tak apropo dzięki za rozwiniecie tematu ciekawie sie zrobiło. Szkoda że te czujniki monitorujące wolnobieg silnika bez obciążenia sa drogie to doskonałe zabezpieczenie!?

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
romoo
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany
Miasto: Małopolska
Dołączył: 28 Cze 2003
Posty: 6717
Pomógł: 241
Ocena postów: 27
romoo
Użytkownik obserwowany
Post#12 18 Kwi 2012 15:12    

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


Mam taki, rozbierałem go i jest on wirnikowa pompa odsrodkowa.
Niby co miało by się dziać jak pracuje bez wody?
Przecież wirnik ma plastykowy ale jest łożyskowany i niczym nie obciera z woda czy też bez wody.

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google


Powrót do góry
Ricorro
Poziom 10
Poziom 10
Miasto: PODKARPACIE
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 57
Pomógł: 3
Ocena postów: 13
Ricorro
Poziom 10
Post#13 18 Kwi 2012 17:10  Autor tematu   

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


Kolego "romoo" dzwoniłem do serwisu w tej sprawie Omnigeny miły Pan wyjaśnił że ten typ pomp MULTI HWA 2000 nie może pracować nawet kilkanaście sekund bez wody bo może nastąpić stopienie wirnika siła odśrodkowa działając w pompie w której nie ma wody jeśli dobrze zrozumiałem stwarza warunki zbliżone do próżni co silnie rozgrzewa lokalnie elementy pompy a że są z plastiku to d............... (w tym momencie słychać pisk zagłuszający). i to sie pokrywa z tym co zobaczyłem w pompie po rozebraniu. Te pompy z plastikowymi elementami to jeden wielki szit!!!!

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
Galareta
Poziom 17
Poziom 17
Miasto: Ustroń
Dołączył: 13 Sty 2006
Posty: 433
Pomógł: 13
Ocena postów: 41
Galareta
Poziom 17
Post#14 18 Kwi 2012 19:48    

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


Tam w tym moim hydroforze siedzi 1 wirnik. U mnie to jakiś mosiądz jest więc pewno nie do końca taka pompa ale wygląda jak to z Allegro. Cicho to on chyba nie chodzi ale tragedii nie ma tzn zależy co uznajemy za cicho. W pokoju nad nim go słychać. Ale spać się da całkiem normalnie. Sam wirnik jest osadzony na wale silnika bez dodatkowego łożyskowania. Firma tego mojego to czort wie co kupiłem najtańsze co mieli w sklepie z hydroforami. Paru znajomych kupiło podobne chłamy w castoramach itd. jakieś 5-6 lat temu i też działają do dziś.

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
Ricorro
Poziom 10
Poziom 10
Miasto: PODKARPACIE
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 57
Pomógł: 3
Ocena postów: 13
Ricorro
Poziom 10
Post#15 19 Kwi 2012 08:27  Autor tematu   

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


A czy ktoś miał jakieś doświadczenia z zabezpieczeniem ciśnieniowym, tego typu, jak to działa (chodzi o niezawodność):
http://pompysanok.pl/opis/id,213719/from,nokaut/

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
Ricorro
Poziom 10
Poziom 10
Miasto: PODKARPACIE
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 57
Pomógł: 3
Ocena postów: 13
Ricorro
Poziom 10
Post#16 13 Lis 2013 19:54  Autor tematu   

Re: Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł


Jest rok 2013 listopad do tego czasu przytrafiły mi sie 4 suchobiegi (układ działał jakiś czas przed napisaniem artykułu) które nastąpiły nie wiadomo z czego (może to wynik tego ze zbiornik ciśnieniowy mam nad hydroforem) pomimo odpowietrzonej instalacji w odstępach prawie półrocznych. Ja z tego zabezpieczenia jestem bardzo zadowolony i jak widać działa. Nadmienię że nie pchałem się w zabezpieczenia działające z "udziałem czynnika wodnego" ze względu na ich trwałość obrastanie kamieniem pękanie błon gumowych sądzę z perspektywy czasu że dokonałem właściwego w 100% wyboru. Dla widzących sprawę inaczej czóż każdy ma własne priorytety ja z własnego jestem bardzo zadowolony....

Oceń post: + +1 -
Powrót do góry
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu     Strona Główna -> Forum elektroda.pl-> DIY Konstrukcje -> DIY Poczekalnia -> Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł
Strona 1 z 1
Podobne tematy
Elektroniczne zabezpieczenie kolumn (15)
Zabezpieczenie hardware przed dialerami (35)
Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą (5)
Innowacyjne zabezpieczenie monitorów przed kradzieżą !!! (10)Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Kontakt

Page generation time: 0.102 seconds

elektroda.pl temat RSS