Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338)

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338)
Autor
Wiadomość
wichurewicz
Poziom 19
Poziom 19

Post#31 Post autora tematu 20 Kwi 2012 17:39   

Re: Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338)

Ograniczenie prądowe i generalnie regulacja prądu nie były mi dotąd potrzebne, do diod LED zawsze wyliczam rezystor, a eksperymentów z delikatną lub niepewną elektroniką nie przeprowadzam.

dj-MatyAS napisał:
Kolega Krzysztof usiłuje zainteresować Swoją (?) aplikacją tego stabilizatora - bardzo to szlachetne, ale chyba nie za bardzo należy do tematu, jako takiego.

Aby skonstruować zasilacz wg propozycji kolegi Krzysztofa, musiałbym zacząć od wymiany trafa. Pozbawiłbym się tym samym głównego założenia, jakim była minimalizacja kosztów i wykorzystanie części z odzysku.

pol48 napisał:
Napracowałeś się nad tym solidnie. Tylko na co ci to potrzebne. Zasilacz bez kondensatorów wygładzających napięcie to moim zdaniem nieporozumienie. Podłącz do niego coś to się przekonasz.
Taki prąd na LM-mie?

Potrzebne, bo nie miałem w domu żadnego zasilacza z regulowanym napięciem. Jakieś samochodowe żarówki, przekaźniki, styczniki lub inne niskonapięciowe elementy do sprawdzenia - nie miałem dotąd czym tego zasilić, a teraz już mam. Brakuje raptem jednego kondensatora i już "nieporozumienie"? ;)

Taki prąd deklaruje producent LMa, optymistycznie zakładam, że wie co robi.
Powrót do góry

pol48
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: ***

Post#32 20 Kwi 2012 20:15   

Witam
Nie napisałem tak w złych intencjach. Ale zamontuj w tym zasilaczu kondensator o pojemności 10000 uF na wejściu o odpowiednim napięciu. Myślę że w tak dużej obudowie się zmieści.
Ja na twoim miejscu dodałbym jeszcze tranzystor np.2N3055 zamontowany w układzie darlingtona. Odciążył by ci LM-a. Zmieści się również na radiatorze.
Pozdrawiam
Powrót do góry

krakarak
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Space

Post#33 20 Kwi 2012 20:18   

pol48 napisał:
...Ale zamontuj w tym zasilaczu kondensator o pojemności 10000 uF na wejściu o odpowiednim napięciu...

Przecież kondensator jest, za mostkiem.
Powrót do góry

wichurewicz
Poziom 19
Poziom 19

Post#34 Post autora tematu 21 Kwi 2012 18:01   

Budowa zasilacza trwała trzy dni, właściwie trzy nocki (praca elektryka zmianowego ma pewne atuty), wliczając stworzenie i obróbkę obudowy. Koszt - przysługa za przysługę, spawacz mi obudowę, ja jemu "elektrykę" do łupaka drewnianych kloców. Handel wymienny ma się całkiem dobrze.

krzysztof723 napisał:
Od wielu lat zajmuję się monolitycznymi stabilizatorami liniowymi LM... o stałym napięciu i tymi o regulowanym napięciu , w wyniku czego zaprojektowałem i uruchomiłem z udziałem tych stabilizatorów bardzo dużo zasilaczy o różnych napięciach wyjściowych obejmujacych zakres od 0 do +30V z obciążeniem wyjść prądami 1A , 2A , 5A , 10A . Udzielając informacji na temat zastosowanego tutaj stabilizatora LM338T nie miałem zamiaru krytykować kolegi , ani go urazić . Jeżeli kolega będzie sobie życzył , to jestem w stanie pomóc w rozbudowie przedstawionego przez kolegę zasilacza , aby spełniał praktycznie swoją rolę i utrzymywał określone parametry . Z podanych przez kolegę danych
zastosowanego transformatora można jeszcze w tej obudowie zmontować zasilacz z regulacją napięcia od +1,25V do +20V (+25V) i obciążeniem wyjścia zasilacza prądem 5A w całym zakresie regulowanego napięcia .

Jeśli zatem można skorzystać z fachowej wiedzy kolegi, poproszę o schemat z użyciem obecnego transformatora. Samemu nie chcę kombinować, bo wątpliwe, bym wykombinował lepiej. Ograniczenie prądowe dowolnego rodzaju nie jest mi potrzebne, jak już wspomniałem.

pol48 napisał:
Witam
Ale zamontuj w tym zasilaczu kondensator o pojemności 10000 uF na wejściu o odpowiednim napięciu. Myślę że w tak dużej obudowie się zmieści.

Myślę, że już się zmieścił ;)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Kwi 2012 18:01   

Powrót do góry

krzysztof723
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Łódź

Post#35 23 Kwi 2012 15:33   

Witam

Do kolegi wiechurewicz :

Zadeklarowałem się , że pomogę i właśnie to robię . Załączam trzy rysunki : schemat , płytkę drukowaną i montaż płytki wraz z połączeniami elementów znajdujących się po za płytką . Wszystko zaprojektowałem pod kolegi zmontowany zasilacz , w którym teraz można już dokonać przeróbki . Płytka drukowana ma orientacyjne wymiary : dł. 14cm , szer. 6cm . Trzeba płytkę dostosować do wymiarów rzeczywistych zwracając uwagę na rozstaw rezystorów 5W . Gdyby rozmiar płytki był za duży , to można na podstawie mojej płytki zaprojektować nową płytkę .
Mając na uwadze parametry zamontowanego w zasilaczu transformatora sieciowego , a konkretnie jego duży prąd uzwojenia wtórnego (około 8A) pomyślałem , że można by było to wykorzystać do zwiększenia parametrów zaprezentowanego przez kolegę zasilacza . Można , to zrobić małym kosztem (nie zmieniając układu zasilacza) przez połączenie równolegle dwóch stabilizatorów LM350 , gdzie w ten sposób zwiększa się wydajność prądową wyjścia zasilacza do 6A . Na rysunku montażowym zaznaczyłem taką możliwość . Ale oczywiście kolega o tym zadecyduje , czy zostaje przy pierwotnej wersji zasilacza , czy jeszcze dodatkowo zwiększa możliwości swojego zasilacza . Podane na schemacie i na płytce drukowanej wartości elementów mogą pracować w obu wersjach , zmianie ulega jedynie wartość rezystora zamontowanego w szynie dodatniej : 0,22 Ohm/5W przy 6A lub 0,27 Ohm/5W przy 5A . W miejsce rezystora 0,22 Ohm/5W można wstawić dwa połączone równolegle rezystory 0,47 ohm/5W , a w miejsce rezystora 0,27 Ohm/5W można wstawić dwa połączone równolegle rezystory 0,56 Ohm/5W .
Trzeba pamiętać , że prąd zwarcia wynosi 5A lub 6A w zależności jaka wersja zasilacza zostanie zmontowana . Przy takich prądach należy zastosować dodatkowe chłodzenie wymuszonym obiegiem powietrza za pomocą przymocowanego do radiatora wentylatora . Gratuluję i życzę powodzenia . Napewno kolega będzie zadowolny . Zasilacz zaprojektowany przeze mnie po prawidłowym wykonaniu według schematu i po uruchomieniu natychmiast jest gotowy do pracy i nie wymaga żadnej regulacji .
P.S. Chciałem jeszcze wspomnieć o jakości stabilizatorów LM338T . Posiadałem kilka egzemplarzy tych stabilizatorów , które nie spełniały parametrów ustalonych katalogowo . Ich stabilizacja napięcia ograniczała się tylko przy obciążeniu prądem do 2,2A lub do 2,5A... Dlatego przy wyborze stabilizatorów należy zwrócić na to uwagę .

Pozdrawiam

Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338) Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338) Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338)

------------------------------------------

Witam

Drobne sprostowanie dotyczące załączonego powyżej projektu zasilacza z udziałem LM338T o napięciu wyjściowym +1,25...20V . Dioda Zenera C30V/1,3W powinna być zastąpiona diodą Zenera C20V/1,3W . Dotyczy to schematu i płytki drukowanej . Taka pomyłka wynikła z tego , że przeważnie zajmowałem się zasilaczami z napięciami wyjściowymi od 0V do +30V .
Dla ciekawosci dodam , że układ z diodą Zenera C30V/1,3W będzie równie dobrze pracował , jak z diodą C20V/1,3W . No , ale musi być prawidłowo .

Pozdrawiam
Powrót do góry

qryszard
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Włodawa

Post#36 23 Kwi 2012 20:31   

Temat był opisywany tutaj Link .
Temat dotyczył LM317 , ale przecież to jest to samo tylko na większy prąd.
Powrót do góry

krzysztof723
Poziom 17
Poziom 17

Post#37 24 Kwi 2012 20:30   

Witam

Do kolegi qryszard :

Kolega wybaczy , ale link podany przez kolegę dotyczy ładowarki zbudowanej na LM317 i nie ma odniesienia do zasilacza , który tu zamieściłem . Zamieszczony przeze mnie schemat zasilacza posiada wyjściowe napięcie regulowane od +1,25V do +20V przy obciążeniu wyjścia prądem 5A lub 6A w całym zakresie regulowanego napięcia wyjściowego .
Natomiast propozycje budowy ładowarki na stabilizatorach LM317 , LM350 lub LM338T przedstawiane w linku podanym przez kolegę są konstrukcją , gdzie napięcie wyjściowe jest ograniczone i wynosi +12...15V przy obciążeniu wyjścia prądem takim , jak ustalono katalogowo dla każdego z tych stabilizatorów .
Rzeczywiście biorąc pod uwagę , to co podałem można , dzięki prostemu układowi aplikacyjnemu zbudować taką ładowarkę , ale problem zaczyna się wtedy , gdy chcemy wykorzystać schematy aplikacyjne w/w stabilizatorów do budowy zasilacza w ich pełnym zakresie napięcia wyjściowego podawanego w nocie katalogowej od +1,25 do +30V i obciążać wyjście takiego zasilacza maksymalnym
prądem też ustalonym katalogowo w pełnym zakresie powyższego napięcia .
Monolityczne stabilizatory LM350 , LM338T , LM338K mają pewne ograniczenia , a konkretnie ich moce strat są bardzo małe , a zatem różnice napięcia między wejściem , a wyjściem tych stabilizatorów muszą być niewielkie , aby maksymalnie można było wykorzystać ich możliwości prądowe . Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony to każdy z tych stabilizatorów ograniczy znacznie prąd zmniejszając przy tym napięcie na wyjściu .

W moim zasilaczu zastosowałem stabilizator wstępny składający się z trzech tranzystorów mocy BD249C , którego zadaniem jest ograniczenia napięcia na wejściu stabilizatora LM338T do +35V oraz automatyczne utrzymywanie niewielkiej różnicy napięć między wejściem i wyjściem tego stabilizatora . W ten sposób uzyskałem podział mocy strat między trzy połączone równolegle
tranzystory BD249C i stabilizator LM338T , gdzie większa część mocy strat jest wydzielana w tranzystorach BD249C , a tym samym stabilizator LM338T może pracować w korzystniejszych warunkach . Jednocześnie dzięki zastosowaniu stabilizatora wstępnego uzyskałem w zasilaczu podwyższone tłumienie tętnień na wyjściu zasilacza.

Dlatego uważam , że mój projekt załączonego zasilacza nie ma nic wspólnego z ładowarką i podawanym przez kolegę linkiem .

P.S.Załączony przeze mnie zasilacz można rozbudować w prosty sposób na zasilacz o regulowanym napięciu wyjściowym od +1,25V (lub od 0V) do +30V i obciążeniem wyjścia prądem do 10A . Można także dobudować płynną regulacją ograniczania prądu potencjometrem .

Pozdrawiam
Powrót do góry

krzysztof723
Poziom 17
Poziom 17

Post#38 09 Maj 2013 17:00   

Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338) Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338)

Witam

Na płytce i na rysunku montażowym był błąd dotyczący źle podłączonego rezystora 150 Ohm/0,25W . Błąd został poprawiony .

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Maj 2013 17:00   

Powrót do góry

kwantor
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Małopolska

Post#39 09 Lis 2013 18:34   

pol48 napisał:
Taki prąd na LM-mie?
Taki, a co? Zobacz na dane tego układu.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338)
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 2 z 2 Idź do strony Poprzedni  12