X

Asus-dziwny zgrzyt, głowice, hdd?

30 Apr 2012 11:37 GRgray20
  • #1 30 Apr 2012 11:37
    gray20
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Mam problem z moim asusem. Od jakiegoś czasu co jakiś czas wydaje on dziwny zgrzyt z siebie, taki metaliczny przypominający przeskakiwanie szpilki po płycie. Sprawdzałam w programie s.m.a.r.t i wszystko wygląda na ok.
    Dźwięk wydobywa się najprawdopodobniej z lewego górnego rogu - tam gdzie są wiatraki?
    Ale z drugiej strony brzmi jak parkowanie głowic.
    Na pewno dźwięk nie wydobywa się z dysku twardego bo on znajduje się w prawym dolnym rogu blisko touchpada i jest cicho :)
    Ma ktoś pomysł co to może być?

skany ze s.m.a.r.t

Asus-dziwny zgrzyt, głowice, hdd? Asus-dziwny zgrzyt, głowice, hdd? Asus-dziwny zgrzyt, głowice, hdd?
  • #2 30 Apr 2012 11:50
    Atreyu Makiavel
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    Te zgrzyty mają jakiś schemat? Występują w regularnych odstępach czasu? Nasilają się w jakichś okolicznościach? Mało informacji.
  • #3 30 Apr 2012 11:55
    gray20
    Level 2  
    Topic author Helpful post? (0)
    Właśnie ten zgrzyt występuje co jakiś czas, nie wiem ciężko określić raz na 3-5 minut. Brzmi trochę jak odmiana parkowania głowicy, taki krótki szybki metaliczny zgrzyt. I jest częstszy w momencie w którym komputer jest bardziej obciążony. Zauważyłam, że im więcej programów uruchomię tym częściej pojawia się ten dźwięk i jak napisałam dochodzi on z okolic wentylatora najprawdopodobniej.
  • #4 30 Apr 2012 12:20
    CHACA
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    Możliwe iż wiatraczek pod wpływem uruchomienia tylu aplikacji na raz wchodzi na większe obroty w celu schłodzenia procesora i/lub grafiki. Ten dźwięk może świadczyć o jego zurzyciu (łozyska) Dobrze jest w takim przypadku zdemontować dolny kadłubek i obserwować (nasłuchiwać)
  • #5 02 Jun 2012 22:25
    gray20
    Level 2  
    To jednak nie wiatraczek wydaje mi sie że dysk.
    Ale nie mogę nagrać tego dzwięku w żaden sposób.
    Czy można to sprawdzić jakimś programem?

Ten czerwony kwadracik to miejsce z którego slychac ten dzwięk.
    Co tam jest ?
    Asus-dziwny zgrzyt, głowice, hdd?

Dodam że po odłączeniu zasilania dzwięk pojawia się sporadycznie, przy pracy na zasilaczu pojawia się częsciej.
  • #6 04 Jun 2012 00:13
    Vogelek23
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    gray20 wrote:
    Ten czerwony kwadracik to miejsce z którego slychac ten dzwięk.
    Co tam jest ?
    W zasadzie to nic, prócz blachy od blokady Kensington. Może się poluzowała i drga, gdy wentylator "wskakuje" na wyższe obroty.
    Blisko tego obszaru jest lewy głośnik i napęd optyczny - sprawdzałaś te możliwości?
  • #7 04 Jun 2012 17:02
    gray20
    Level 2  
    W zasadzie to nie :)
    Jak to sprawdzić?
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products