Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy (Sym) Jareen'a

Jareen 06 Maj 2012 21:17 19086 35
  • Końcówka mocy (Sym) Jareen'a
    Witam, chciałem zaprezentować swoje najnowsze dzieło - końcówkę mocy opartą o płytki Sym_v2 Flodinsa. Konstrukcja miała w założeniu prezentować najbardziej korzystny stosunek jakości do ceny, maksymalnie wykorzystać posiadane komponenty a sama realizacja projektu zabić nadmiar wolnego czasu.

Wynik prac prezentują zdjęcia.

- Zasilanie: 2x transformator z rzutnika slajdów, 24 V / 150 W każdy
    - 20.000µF na stronę pojemności filtrującej
    - układ opóźnionego załączania głośników z zabezpieczeniem DC
    - Obudowa: spód + 3 poprzeczki - MDF, góra - stalowa blacha meblowa wykończona czarnym lakierem akrylowym, front - 4mm czarne szkło.

Jedną z fabrycznie wykonanych wnęk w radiatorach zaadaptowałem na panel z włącznikiem i diodami stanu pracy (power / operate).

Całkowity koszt wykonania tego wzmacniacza to 375zł, waga 11kg. Założenia projektu osiągnięte, brzmienie przerosło oczekiwania.

Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a Końcówka mocy (Sym) Jareen'a

Fajne!
  • #2 06 Maj 2012 23:35
    Dj Joker
    Poziom 26  

Wreszcie cos godnego uwagi. Szczerze gratuluje. Podziwiam starannosc i ład w środku.
    Brakuje mi chyba tylko napisów.
    Cała reszta jest bardzo ok.

Pozdrawiam. Dj Joker :)

P.S Szkoda, że mało inwencji twórczej.

• #3 07 Maj 2012 08:56
    masterbix
    Poziom 12  

Pięknie wykonany wzmacniacz wszędzie ład i porządek kabelki ekranowane miód malina tylko ten przycisk z prawej strony jest brzydki nie miałeś pod ręką czegoś ładniejszego? np coś takiego: Końcówka mocy (Sym) Jareen'a
    A i można by sie było pokusić o wskaźnik wysterowania na froncie ale to już tylko moje fanaberie :) Generalnie gratulacje za świetnie wykonaną pracę :)

• #4 07 Maj 2012 11:28
    kubson816
    Poziom 9  

Porządek i jakość wykonania stoją na wysokim poziomi. Jedna taka mała uwaga oploty dla podniesienie wizualnego efektu mogłeś zakończyć czarna koszulką termokurczliwą, bynajmniej ja tak robię i jest super ; )
    Pozdrawiam

"Bynajmniej" znaczy tyle co "jak najmniej" - więc?
    Poza tym - tak się jakoś przyjęło na Forum i nie tylko, że należy pisać poprawnie - u Kolegi tego jakoś nie widać...
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #5 07 Maj 2012 12:58
    398216
    Usunięty  
  • #6 07 Maj 2012 13:19
    adambyw
    Moderator Akustyka

Zapewne zdjęcia. Są zrobione na wysokim poziomie ;).

Przy gnieździe zasilającym warto było nałożyć koszulki termokurczliwe, lub wsuwki z izolacją. Podobnie jak jest na złączach trafa.
    To samo zrobiłbym przy gniazdach wyjściowych.

• #7 07 Maj 2012 15:09
    fanaudio
    Poziom 9  

Bez wątpienia kolega Jareen samemu wykonał blok zasilacza. DIY wcale nie musi oznaczać samodzielnego wykonania urządzenia od A do Z, tym bardziej, że są dostępne gotowe klocki (podzespoły i całe moduły). Przede wszystkim liczy się pomysł i efekt końcowy oczywiście. A w tym przypadku estetyka wykonania jest na bardzo wysokim poziomie. Założenia projektowe zostały spełnione. Ja ze swojej strony mogę tylko pogratulować. Może następnym krokiem będzie konstrukcja w stylu mono-blok?

• #8 07 Maj 2012 15:27
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

I takie coś cieszy oczy :D pogratulować :)
    mam pytanie ile taka końcówka mocy wyciąga?
    i czy całą obudowę robiłeś sam ?

• #9 07 Maj 2012 15:37
    Pokrentz
    Poziom 21  

Konstrukcja bardzo estetyczna. Powiedziałbym, że wszystko porobione tak, jak ma być.
    A co do samodzielnego wykonywania wszystkiego od A do Z - zawsze można zacząć od redukowania krzemionki magnezem (własnoręcznie otrzymanym z dolomitu), żeby otrzymać krzem... :-)
    Mam nadzieję jednak, że Kolega nie poprzestanie na montażu, ale kiedyś spróbuje własnych sił w projektowaniu wzmacniaczy. Owszem, rozwiązań gotowych jest bardzo dużo, wiele z nich jest sprawdzonych i projektowanie od zera kolejnego "szpeja" wydawac by się mogło - mija się z celem, zwłaszcza, że osiągnięcie na elementach dyskretnych efektów porównywalnych choćby z gotowymi wzmacniaczami scalonymi nie jest takie znów łatwe. Jednakże żadna ilość super - poskładanych urządzeń i dopieszczonych obudów nie da tyle wiedzy, co uruchomienie i przetestowanie własnego wzmacniacza z popaleniem przy okazji kubełka części.

• #10 07 Maj 2012 16:12
    398216
    Usunięty  
  • #11 07 Maj 2012 22:14
    kremien
    Poziom 10  

Świetna robota. Tak z ciekawości - do czego miało służyć gniazdo nad zasilaniem na środku między RCA? Widzę, że jest nie podłączone, a wygląda na to, że umyślnie je tam zamontowałeś.

PS. Być może będę chciał wykonać kopię tego pieca i odezwę się w tej sprawie za jakiś czas ;)

• #12 07 Maj 2012 22:26
    398216
    Usunięty  
  • #13 07 Maj 2012 22:59
    dymuus
    Poziom 17  

Nawet jeśli kolega poskładał "wzmak" z kit'ów to trzeba mu gratulować staranności. Ja nie byłbym w stanie "psychicznie" bawić się z kabelko-logią do tego stopnia, żeby układać je w koszulki lub tak poukładać płytki, żeby ładnie wyglądały. Może i jestem leniwy..
    Uważam, że krytykowanie tego, iż użył kitów i nie własnoręcznie zaprojektowanych układów, płytek jest nie na miejscu. No ale to moje zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać, prawda?
    Podziwiam autora za obudowę i porządek w środku. Dla mnie to abstrakcja ( taki porządek) i dlatego klikam " ^fajne"
    Pozdrawiam

• #14 08 Maj 2012 17:30
    karlosik
    Poziom 8  

Witam,

na wstepie powiem ze nie mam niektórych polskich liter na klawiaturze, wiec prosze o wyrozumiałośc i nie czepianie sie moderatora...

Konstrukcja bardzo starannie wykonana, widac wkład własny i twórczy w urządzenie... troszke można bylo bardziej sie postarac co do włącznika, ale skoro tak autor to rozwiązał to tak ma byc...

Do kolegi DjMatyjas czy jakoś tak, kolega ładnie moderuje i czepia sie wszystkich, a sam pisze czasem bez ładu i składu jego post, cytuje:

"A i ta płytka nie do końca wytrawiona...
    Z uzyskiwanie własnoręcznie już nieco Kolega przesadził, ale według mnie co innego jest zaprojektować schemat, płytkę, wykonać ją i uruchomić, a cokolwiek co innego poprzykręcać w obudowie (skądinąd dość estetycznej!) gotowe moduły w kształcie."

który został zgłoszony do mederacji :) pewnie i tak zaraz ten wpis zniknie, ale warto widziec i błedy u siebie, a nie tylko sie czepiac innych... Wiecej szacunku do bliźniego.

3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    Faktycznie - pomyliłem się - Moderator też człowiek.
    Tylko, że na zgłoszeniu raportu powinien Kolega poprzestać. Wypisywanie na publicznym Forum niezgodnych z tematyką wątku opinii jest co najmniej nie zgodne z Regulaminem, którego zobowiązał się Kolega przestrzegać w momencie rejestracji - Prawda?
    Dziękuję w każdym razie za zwrócenie uwagi. Mam nadzieję, że podobne pomyłki się w przyszłości nie będą przytrafiać.
    (dj-MatyAS)

• #15 08 Maj 2012 17:42
    dymuus
    Poziom 17  

< OFFTOPIC: Odważniak! No, no.. Zobaczymy jak się akcja rozwinie karlosik :OFFTOPIC >

Ciągle czekamy na odzew autora, jak na razie milczy a przydałaby się jego wypowiedź na czym testował i czy nie chce czasem tego sprzedać.

3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    (dj-MatyAS)

• #16 08 Maj 2012 19:05
    StiV1995
    Poziom 12  

A skąd masz te radiatory to są te z alutronik na alegro?

• #17 09 Maj 2012 09:34
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

adambyw napisał:
    Zapewne zdjęcia. Są zrobione na wysokim poziomie ;).

Przy gnieździe zasilającym warto było nałożyć koszulki termokurczliwe, lub wsuwki z izolacją. Podobnie jak jest na złączach trafa.

Dokładnie jak wyżej. Ładu ciężko nie zachować przy tak prostym układzie. Mechanicznie ładnie wykonany, choć zastosował bym gniazdo męskie IEC z wyłącznikiem. Ładniej i praktyczniej.

P.s.
    Jak się okazuje dobrym "kompaktem" (w cenie lichej lustrzanki) można wykonać porządne zdjęcia. Manualne nastawy, RAW'y i CS3. Czego więcej chcieć?

• #18 09 Maj 2012 10:30
    tytka
    Poziom 14  

Minimalistyczna inwencja od strony elektronicznej. Ale wykonanie na wysokim poziomie, tylko ten wyłącznik umiejscowiony z boku nieco psuje obraz całości.

Nurtuje mnie pewne pytanie. Do czego są te złącza zaznaczone na fotce?
    Końcówka mocy (Sym) Jareen'a

• #19 09 Maj 2012 17:45
    redliniak1996
    Poziom 15  

Wzmacniacz gra do rozładowania kondensatorów czy ma jakiś układ?

• #20 09 Maj 2012 19:45
    tytka
    Poziom 14  

redliniak1996 napisał:

Kolego przyjrzyj się zdjęciom. Możesz nawet spojrzeć tylko na to, które ja z pytaniem zamieściłem powyżej. I popatrz co tam jest pomiędzy płytkami końcówek, taka mniejsza płytka z przekaźnikiem, to zdaje się o to Ci chodzi.

• #21 09 Maj 2012 20:44
    dymuus
    Poziom 17  

tytka napisał:
    redliniak1996 napisał:

Kolego przyjrzyj się zdjęciom. Możesz nawet spojrzeć tylko na to, które ja z pytaniem zamieściłem powyżej. I popatrz co tam jest pomiędzy płytkami końcówek, taka mniejsza płytka z przekaźnikiem, to zdaje się o to Ci chodzi.

Pewnie stycznik nie działa tak jak powinien. Albo jest źle podłączony ( do zasilania za kondensatorami a nie przed, albo i nawet przed trafem bo ono ma tam swoją jakąś pojemność i daje kilka ns opóźnienia) Polecam to sprawdzić.

• #22 09 Maj 2012 21:27
    Jareen
    Poziom 21  

Przepraszam za chwilowe zaniedbanie tematu z mojej strony - praca, rozjazdy, notoryczny brak czasu. Witam serdecznie wszystkich przychylnie spoglądających na moje "wypociny" oraz kolegę Dj-MatyAS'a ;) Słowem wstępu - jako biotechnolog z wykształcenia dysponuję mocno podstawową wiedzą elektroniczną i faktem jest że nie zaprojektowałem sam (i pewnie nigdy tego nie uczynię) płytek wzmacniacza czy innych zaawansowanych układów - nie mam odpowiedniej wiedzy i nie wstydzę się do tego przyznać. Ale nie wyklucza to posiadania przeze mnie pasji budowania czegoś, a przecież w idei DIY właśnie o to chodzi. Mogłem przecież kupić polutowane moduły. Ba - mogłem kupić gotowy wzmacniacz ale włożyłem to minimum (w oczach niektórych) wysiłku poskładania czegoś w całość, nawet jeżeli są to gotowe elementy. Logując się na forum w 2004 roku takie idee były wspierane, miło było coś działać, budować i chwalić się tym jednakże od pewnego czasu moderatornia sukcesywnie utrwala mnie w przekonaniu o hermetyzacji forum. Wnioskuję to po objętości uwag, sarkazmie i wyraźnego nastawienia "anty" kolegi moderatora w kierunku bardzo wielu postów / tematów w dziale DIY w tym wszystkich moich (przypadek?). Pewnie nigdy nie osiągnę kunsztu i profesjonalizmu specjalistów w branży, ale zmontowałem coś i jestem z tego dumny - może warto czasem odpuścić z gaszeniem autorów postów a skupienie się na istotnych uwagach merytorycznych (które z pewnością chętnie będą wysłuchiwane)?

Wracając do meritum już odpowiadam na postawione dotychczas pytania:

masterbix napisał:
    tylko ten przycisk z prawej strony jest brzydki nie miałeś pod ręką czegoś ładniejszego?

Włącznik z założenia miał być minimalistyczny, nie rzucający się w oczy. Myślałem nad wstawieniem pokazanego przez Ciebie przycisku w szklany front, ale cena wiercenia w tym materiale utwierdziła mnie w przekonaniu że nie jest to dobry pomysł ;)

kubson816 napisał:
    dla podniesienie wizualnego efektu mogłeś zakończyć czarna koszulką termokurczliwą

Taki był zamiar, jednakże obawiałem się sztywności takiego rozwiązania przy samych płytkach. Zastosowane przeze mnie trochę na wyrost przewody zasilające same w sobie narażały połączenia lutowane na i tak duże przeciążenia podczas montażu.

dj-MatyAS napisał:
    Co Kolega wykonał samodzielnie prócz obudowy?

W moim odczuciu wykonałem nieco więcej, niż zakup gotowego urządzenia w sklepie ;) Dolewając oliwy do ognia dodam, że płytka zasilacza jest strawiona niemal w całości a wszelkie połączenia od spodu wykonane są 1mm miedzianym drutem.

adambyw napisał:

To cenna uwaga, poprawię to w wolnej chwili.

Ele_Tronik napisał:
    mam pytanie ile taka końcówka mocy wyciąga?

Zarówno autor pierwotnego Syma jak i sam Flodins twierdzą, że przy tym zasilaniu będzie to ok 80-100W / 4R

dj-MatyAS napisał:
    do ograniczenia się do projektu (nieskomplikowanej aż do bólu) płytki z czterema kondensatorami i jednym mostkiem?

Jak wspomniałem wyżej, niektórych cieszy nawet to :)

dj-MatyAS napisał:
    Z jednej strony nawet brak jakiegokolwiek opisu, czy regulacji wzmocnienia nawet, a z drugiej płytka z wątpliwym estetycznie wyłącznikiem podświetlana na kolorowo... I to z boku... Gdzie tu logika?

Logo trafi do grawerowania w wolnej chwili. Co do regulacji wzmocnienia zajmuje się tym przedwzmacniacz NAD Monitor 1000, Sym w założeniu miał być tylko stopniem końcowym stojącym na najniższej półce w szafce. Taka postać włącznika była zamierzona, kwestia gustu. Z boku dlatego, aby zachować minimalizm przedniego panela, po drugie że w założeniu będzie mało istotny (zaraz wytłumaczę). Plexa rozświetla się powoli po załączeniu przekaźnika. Wbrew pozorom na żywo wygląda to lepiej niż na zdjęciu.

kremien napisał:
    Tak z ciekawości - do czego miało służyć gniazdo nad zasilaniem na środku między RCA? Widzę, że jest nie podłączone, a wygląda na to, że umyślnie je tam zamontowałeś.

No właśnie. To będzie połączenie typu +12V Trigger, czyli uruchamianie końcówki przedwzmacniaczem. Z braku pasownego przekaźnika ta część wymaga dokończenia. Takowe wyjście posiada wiele preampów, w tym mój. To również tłumaczy małą istotność głównego włącznika w końcówce.

kremien napisał:
    PS. Być może będę chciał wykonać kopię tego pieca i odezwę się w tej sprawie za jakiś czas :wink:

Zapraszam :) Pomogę jak tylko będę umiał najlepiej.

dymuus napisał:
    Ciągle czekamy na odzew autora, jak na razie milczy a przydałaby się jego wypowiedź na czym testował i czy nie chce czasem tego sprzedać.

Tak jak wspomniałem wcześniej Sym sterowany jest przedwzmacniaczem NAD 1000, zasilając zależnie od kaprysu: Canton Ergo SC-L, Tannoy M2, Tannoy MX2, Jamo 407a, Tonsil Focus 240, zestawem z wieży Pianocraft. Jako źródło Sony XA-2ES. Porównanie ze wzmacniaczami Sony FA-3ES i TA-VA8ES rodzi pytania o zasadność ich wcześniejszego zakupu :) Syma zbudować warto, to fakt. Co do chęci późniejszej odsprzedaży - kwestia jest do przemyślenia, choć na pewno nie teraz.

StiV1995 napisał:
    A skąd masz te radiatory to są te z alutronik na alegro?

Radiatory to w zasadzie jedyna "kupna" część obudowy. Pochodzą z allegro, w razie potrzeby mogę sprawdzić nazwę sklepu. Końcówki zamontowane przy pomocy aluminiowego kątownika i jednej śruby "wiszą" na T5, który dociskany jest przy pomocy nałożonej na śrubę sprężyny od długopisu.

tytka napisał:
    Nurtuje mnie pewne pytanie. Do czego są te złącza zaznaczone na fotce?

Owe gniazda powstały dla ułatwienia ustawiania prądu spoczynkowego. Piny przyłączone są do wyprowadzeń jednego z rezystorów emiterowych w każdej końcówce. Unikam odkręcania układów od radiatora.

redliniak1996 napisał:

Wzmacniacz po wyłączeniu rozłącza głośniki, układ widoczny pomiędzy końcówkami.

Serdecznie dziękuję za resztę przychylnych komentarzy :) Dla tak ciepłych słów warto się starać :)

• #23 09 Maj 2012 21:54
    398216
    Usunięty  
  • #24 14 Maj 2012 16:54
    Marios221
    Poziom 20  

A ja mam takie pytanie,Czym zrobiles te czarne gluty na trafach??

• #25 14 Maj 2012 19:07
    Rafał 116
    Poziom 17  

Gdzie można dostać taki oplot na przewody? Najlepiej metalowy.

• #26 04 Cze 2012 23:56
    Jareen
    Poziom 21  

Witam. Oploty miałem z demobilu, z taśm do FDD jakie dostałem z płytą główną do PC :)
    Z tego co wiem takie oploty są na znanym serwisie aukcyjnym, ale też w sklepach elektronicznych.

• #28 05 Cze 2012 08:19
    tplewa
    Poziom 35  

Z zakupem oplotu nie ma problemu, jest on tez popularny w CarAudio do zabezpieczania kabli. Szukac mozna pod nazwa "wezowej skorki"...

Generalnie fajnie wygladaja zakonczone czarna koszulka termokurczliwa - che che tak byly robione pewne kable zasilajace z dziedziny audio voodo ;) tzn. waz ogrodowy z OBI + na to taka plecionka, koszulka termokurczliwa na zakonczenie i w wezu poza przewodem opilki co by podniesc jego wage :)

Co do projektu to fajnie to wyglada - jak dla mnie wlasnie ten element ostatniego wykonczenia projektu jest zazwyczaj najbardziej meczacy, wiec "respect" :)

Moze i elektronika nie wykonana samodzielnie, ale calosc przynajmniej ladnie zrobiona i nie na gluta (jak ktos mi to ostatnio napisal w tym dziale).

Choc jak mam sie juz przyczepic to sie przyczepie. Draznia mnie gorne sruby - powinny byc jak juz to czarne. No i niestety tez ten wlacznik, jakos nie pasuje mi do calosci - powinien byc bardziej dyskretny aby zachowac calosc w psotaci minimalistycznej (a tak to taki okropnie wyrozniajacy sie "pryszcz" na calosci).

Jednak to wszystko jest podyktowane gustem, a jak wiadomo o gustach sie nie dyskutuje ;>

• #29 10 Cze 2012 09:42
    szewek
    Poziom 11  

Witam, ja natomiast chciałem się zapytać czy w końcówce są oryginalne tranzystory jak u autora projektu czy Toshiba sc5200/sa1943?
    Bo podobno te ostatnie jeśli się stosuje trzeba zmniejszyć kondensator w sprzężeniu zwrotnym bo powstają oscylację...I drugie pytanie, czy transformatory 24 v dają po wyprostowaniu zalecane 36v? Będę wdzięczny za odpowiedź.
    Piotr.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME