Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wymiana filtra paliwa opel astra kombi 97 1,6 16V X16XEL

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Eksploatacja -> Samochody Technika -> Wymiana filtra paliwa opel astra kombi 97 1,6 16V X16XEL
Autor
Wiadomość
QCoo
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Poznań

Post#1 Post autora tematu 12 Maj 2012 21:16   

Z racji, że jeszcze niedawno sam szukałem tematu pod konkretny przypadek mojego auta a nie udało mi się takiego znaleźć postanowiłem pomajstrować wykorzystując własną wiedzę i doświadczenie (niewielkie :P).

Cała wymiana nie jest skomplikowana i początkującemu zajmie na spokojnie 30 min. z dwoma przerwami na papierosa (oczywiście z dala od samochodu!!).

Co istotne nie potrzeba kanału a całą operację można zrobić na osiedlowym parkingu.

Przydadzą się proste narzędzia, które zapewne każdy kierowca ma w bagażnika, tudzież swoim warsztaciku:

- lewarek
- WD40
- kombinerki lub śrubokręty: płaski i krzyżowy
- płaskie szczypce
- mały pojemniczek na paliwo
- zaślepki filtra
- 2 zaciskające obejmy

Z racji, że nie mam dostępu do kanału długo szukałem informacji, gdzie znajduje się ów filtr. Jak się okazuję w kombi umieszczony jest na wysokości prawych tylnych drzwi:

Zaczynamy od unieruchomienia auta poprzez zaciągnięcie hamulca ręcznego i wrzucenia biegu. Auto musi stać zupełnie nieruchomo. Wyciągamy kluczyki ze stacyjki. Nie może być włączony zapłon, bo możemy uszkodzić sterownik wtryskiwaczy. Niektórzy mówią aby dodatkowo odłączyć akumulator, ale mnie osobiście wydawało się to bezsensowne i tego nie zrobiłem.

Ustawiamy lewarek pod przednią prawą stroną auta i podnosimy. Ważne aby nie podnosić tylnej prawej strony ponieważ lewarek by na bardzo przeszkadzał przy wymianie filtra.

Gdy już odnajdziemy filtr tryskamy WD40 na śrubę mocującą filtr oraz na dwie zardzewiałe opaski zaciskowe.

Oddalamy się od samochodu i robimy przerwę na papierosa :)

Po paru minutach, gdy WD40 zrobiło swoje odkręcamy obejmę filtra. A następnie opaski zaciskowe. Gdy nie damy rady tego zrobić śrubokrętem wykorzystajmy kombinerki. Nie musimy się obawiać, że po odkręceniu tych opasek wyleje nam się paliwo. Gumowe wężyki mocno trzymają końcówki filtra.
Ostrożnie zdejmujemy jedną stronę mając pod ręką zaślepkę na filtr. Gdy tylko wyciągniemy wężyk wyleci z niego kilka kropel benzyny. Natomiast zakładamy natychmiast zaślepkę na końcówkę filtra. Ze starego filtra zdejmujemy gumową opaskę i nakładamy na nowy. Na uwolniony wężyk możemy już założyć najpierw opaskę zaciskową a potem nowy filtr. Zwróćmy uwagę na zainstalowanie go prawidłową stroną (jest oznaczona na samym filtrze strzałką od baku do silnika). Zdejmujemy drugi wężyk ze starego filtra i zakładamy na niego od razu zaślepkę po czym na wężyk wkładamy opaskę zaciskową a potem drugą część nowego filtra. Zaciskamy wężyk opaskami po każdej ze stron. Możemy umieścić już nową cześć w obejmie i ją ścisnąć śrubą.

Niech nikt się nie pokusi aby spuścić paliwo ze starego filtra i przelać do baku. U mnie było ono koloru czarnego...

Opuszczamy lewarek. Odpalamy auto. U mnie kręcił przez ok. 3-4 sekundy. Tyle trwało przepuszczenie paliwa przez nowy filtr (którego wcześniej n ie zalewałem benzyną) i dostanie się do silnika.

Nowy filtr:

Stary filtr...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Maj 2012 21:16   

Powrót do góry

tokas
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Warszawa

Post#2 17 Maj 2012 18:52   

Re: Wymiana filtra paliwa opel astra kombi 97 1,6 16V X16XEL

Witam
Obecność opasek i gumowych wężyków świadczy o wykonaniu "rzeźby", w oryginale wszystkie przewody paliwowe są wykonane z niebieskiego plastiku i łączone ze sobą na specjalne szybkozłączki, w zestawie montażowym razem z nowym filtrem powinny znaleźć się dwa uszczelniacze szybkozłączek wymieniane razem z nim. Stosowanie cybantów jest dość niebezpieczne w układzie paliwowym tego typu gdyż grożą one obluzowaniem pod wpływem wibracji a w związku z dość dużym ciśnieniem paliwa ok. 0,3Mpa i bliskością układu wydechowego mogą doprowadzić do dość spektakularnego pożaru.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Eksploatacja -> Samochody Technika -> Wymiana filtra paliwa opel astra kombi 97 1,6 16V X16XEL
Strona 1 z 1