Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

 • YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino
  YAALL = Yet Another Arduino LED Lamp

  Projeków gdzie Arduino zaprzęgnięty jest do “mrugania” kolorowymi LED’ami w sieci jest tysiąc.
  Pomysł więc nie jest wcale świeży. Narodził się, gdy chciałem spróbować napisać jakąś aplikację na platformę Android - dla zabawy i aby się przekonać czy jest to trudne.

  Główne założenie projektu jakie sobie postawiłem:
  - sterowana zdalnie (przez Bluetooth) lampką gdzie będzie można zmieniać kolor jej świecenia (diody RGB LED)
  - “awaryjne” sterowanie lampką poprzez 4 przyciski (R-czerwony, G-zielony, B-niebieski, M-tryb)

  Software:
  Program został stworzony w środowisku Eclipse przy użyciu Javy. Jest to mój pierwszy projekt na Androida więc w rzeczy samej nie mogłem się ustrzec błędów. Mam nadzieję, że nie ma ich zbyt wiele.
  Jako że z założenia miał to być program tylko dla mnie napisałem go dla wersji androida 4.0.3.
  Ma też w kodzie wpisany adres MAC mojego modułu bluetooth, więc gdyby ktoś chciał go użyć musi pamiętać o wpisaniu poprawnych wartości.
  Program na komórkę w wersji pierwszej miał tylko 3 suwaki, do każdego koloru oddzielnie.
  Następnie rozbudowałem go o “color picker”, 10 dodatkowych ulubionych kolorów oraz wybór czasu po jakim lampka się wyłączy. Dodatkowo umieściłem dwa przyciski do włączania i wyłączania lampki oraz aktywowania trybu tęczy.
  Wartości poszczególnych kolorów są zachowywane przy każdej zmianie, tak więc podczas ponownego uruchomienia aplikacji wszystko jest jak byśmy jej nigdy nie opuszczali.
  Wyjątek jest tutaj timer, którego wartości nie zapisuję.

  Tak wygląda aplikacja (główny ekran i wybór koloru poprzez "picker")

  YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino

  Hardware:
  Mając pod reką parę Arduino wybór był oczywisty. Łatwe i przyjazne podejście do programowania tej platformy przemawiał tylko na jej korzyść. Dodatkowo jakoś należalo zacząć. Nic więc prostszego niż poskładanie wszystkiego na płytce uniwersalnej.

  Oczywiście zacząłem od trzech jedno kolorowych diod. W wersji finalnej użyłem 31 RGB diod. Są one połączone równolegle. Jako, że obciążenie prądowe jest całkiem spore i Arduino mógłby nie przeżyć włączenia jednocześnie 31 diod, każdy kolor oddzielnie jest włączany tranzystorem (BD139).

  Moduł bluetooth który kupiłem niestety działa w logice 3.3V - niezbędny się więc okazał regulator napięcia oraz MAX3232. Jak by problemów było mało - sygnał z niego (modułu BT) jest odwrócony. Więc musiałem też wrzucić do układu inverter. (użyłem bramek NAND bo akurat 7400 był pod ręką).
  Szkielet do montażu diod zrobiłem z pustej butelki po napoju gazowanym. Wyciąłem 3 pierścienie w których zrobiłem otwory na diody. Wszystko zlutowałem razem tak, że tworzy sztywną konstrukcję.
  Na początku nie miałem pomysłu na obudowę. Chciałem po prostu schować diody po jakimś kloszem, ale będąc ostatnio w Ikei zobaczyłem idealnie nadającą się do mojego projektu lampkę.

  Kupiłem ją i jest “prawie” dobrze. Prawie, gdyż konstrukcja (płytka układu i LED’y) jest nieco za wysoka. Światło nie rozchodzi się jednolicie i widac na lampce ciemniejszy okrąg gdzie jest gorsze doświetlenie. Być może dodam jeszcze jeden, poziomy tym razem, pierścień z diodami aby doświetlić ciemniejszy obszar.
  Taśma klejąca widoczna na zdjęciach służy blokowaniu światła małych LED'ów z Arduino i modułu BT.

  YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino

  No i dodatkowo film. Słychać klikanie gdy przełączam tryby świecenia lampki.

  Udało się zrobić film starym aparatem. Oto i on:
  To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that
  supports HTML5 video


  Na chwilę obecną wszystko wciąż jest jeszcze na płytkach uniwersalnych. W planach jest zrobienie bardziej profesjonalnych płytek - o ile czas pozwoli.

  Update
  W weekend zrobiłem nieco lepsze płytki. Zamiast arduino zastosowałem mega8. Program został bez zmian.

  Parę fotek przedstawiających nową płytkę:

  YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino


  Firmware
  Program na Arduino zacząłem pisać od obsługi bluetootha. Gdy to działało dodawałem po kolei poszczególne funkcje. Jak widać jest on bardzo prosty i nie ma w nim nic odkrywczego. Jedna rzecz mogąca budzić niepokój to przerwania. Problemem był tryb “tęczy”, z którego pętli nie łatwo było wyjść. Użyłem przerwań, bo nie potrafiłem wpaść na nic bardziej pomysłowego niż to. Tak więc każda transmisja po RS’ie czy naciśnięcie przycisku Mode wywołuje przerwanie gdzie flaga “tęczy” jest zerowana.

  Spis elementów:
  Arduino nano - 16$
  BTM5 - moduł bluetooth - 9$
  31 diod RGB - 15$ (za 50 diod)
  63 rezystorów do diod (150 - 220R) - dobrać do porządanego prądu diod - 3$
  7400 bramki nand pracujące jako invertery - 0.5$
  MAX3232 - konwerter TTL - RS232 (działa przy 3.3V) - 0.5$
  regulator 3.3V - 0.5$
  3x BD139 - 3$
  8x 100nF - 1$
  4x wlączniki - 1$
  4x 10k rezystory
  2x jumper (do rozłączania linii RX TX aby można programować arduino w układzie)
  zasilacz 5V/2A - 5$
  lampa Jonisk Ikea - 200PLN

  W załączniku:
  Płytka i schemat - Eagle
  Arduino wsad
  Eclipse projekt

  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2 17 May 2012 21:12
  LnxTx
  Level 11  

  Ciekawi mnie protokół jaki został zastosowany w transmisji bluetooth.
  Jest to jakoś opakowane czy po prostu surowe bity są wysyłane? Nie ma problemu z przekłamaniami?

 • #3 17 May 2012 23:18
  63404
  Removed  

  Możesz dodać powiadomienie systemowe w androidzie by było wiadomo, że jest się w zasięgu lampki :) Na tym powiadomieniu możesz też wyświetlić aktualny kolor (taki gadżet ale może okazać się przydatny jak się jest na innym piętrze a chce się ustawić odpowiedni kolor do nastroju).

 • #4 18 May 2012 01:10
  raffiki
  Level 13  

  Strasznie drogo to wyszło. Płytka też wielka (wydaje mi się, że nawet na uniwersalnej dało się ciaśniej). W aplikacji powinno być wyszukiwanie urządzenia i PIN do połączenia (nie patrzyłem w kod czy tak jest), lub przycisk na lampie umożliwiający parowanie. Ja u siebie z innym napięciem logiki załatwiłem sprawę zenerkiem i opornikiem.

 • #5 18 May 2012 01:58
  markovip
  Level 34  

  Diodą Zenera najwyżej możesz obniżyć napięcie.

 • #6 18 May 2012 02:01
  raffiki
  Level 13  

  markovip wrote:
  Diodą Zenera najwyżej możesz obniżyć napięcie.

  owszem, w druga stronę nie ma problemu, 3v3 jest już jako stan wysoki

 • #7 18 May 2012 08:47
  remick.no
  Level 8  

  @LnxTx
  Pytasz o to jak realizowany jest protokół BT?
  Oj, to muszę cię rozczarować - przeceniasz moje umiejętności. Nie mam bladego pojęcia!
  Ja po prostu podłączam się przez łącze szeregowe. Wysyłam ciąg znaków i je odbieram, przy okazji dekodując i odpowiednio włączam diody.
  W obecnej konfiguracji nie ma żadnych przekłamań - a przynajmniej nie zauważyłem.


  No nie, to nie tak :)
  Gdy wychodzę z aplikacji (lub gdy wyłączam komórkę), wtedy łącze jest przerywane. Nie widzę potrzeby aby być bez przerwy podpiętym do lampki. Dane są tylko wysyłane do niej gdy zmieniam kolor czy ustawiam timer.

  Natomiast jeśli chodzi o obecny kolor, to sprawę załatwia przycisk "color picker'a". Zmienia on barwę w zależności od ustawionego koloru. Oczywiście zawsze istnieje możliwość, że ktoś zmienił kolor przyciskami, ale w momencie podłączenia się do lampki, wysyłam paczkę danych z moimi ostatnimi ustawieniami - więc kolor będzie się zgadzał.

  Powiadomienie o tym czy jestem podłączony czy też nie wyświetlam w momencie uruchamiania aplikacji.

  Na screen-shot'cie zaznaczyłem przycisk wyboru koloru oraz wyświetlone powiadomienie o nawiązanym połączeniu:

  YAALL - czyli jeszcze jedna LED'owa lampa Arduino


  @raffiki
  Powiem tak, cena to rzecz względna. Dla jednych drogo dla innych tanio ;)

  Zgadzam się - płytka jest wielka. Jest to wersja testowa i nie chodziło mi tu o jak najlepsze zagospodarowanie miejsca, lecz raczej o wygodę w trakcie łączenia pinów.

  Nie zgadzam się z twoim stwierdzeniem co powinno być w aplikacji a czego nie. (traktuję je w ten sposób, że gdybyś Ty pisał tą aplikację te funkcje byś dodał)
  Masz kody źródłowe - potrzebujesz tego - be my guest!
  Aplikację pisałem dla siebie - nie dla kogoś, nie na sprzedaż, nie na zamówienie.
  Gdyby tak było - owszem miał byś rację.
  W moim projekcie to niepotrzebne dodatkowe zwiększenie objętości aplikacji i obciążenie jej funkcjami które będą wykorzystane jeden jedyny raz.
  Dlatego parowanie BT załatwiam przez system a MAC adres modułu BT jest na stałe w kodzie.

  Cieszę się, że mogłeś załatwić sprawę jedną zenerką. Niestety w moim przypadku to nie działało. Problemem nie było obniżanie napięcia ale jego podnoszenie. Wysoki poziom (logiczne "1") z modułu BT bez obciążenia Arduino wyglądał na oscyloskopie świetnie. Niestety, po obciążeniu już nie tak fajnie co powodowało straszne przekłamania lub nawet w ogóle nie można było zdekodować odebranej paczki. Próbowałem układu z dwoma tranzystorami - było lepiej, ale wciąż nie 100% OK. Próbowałem układu z tranzystorem FET - tutaj pełna porażka. Dlatego wyciągnąłem z szuflady MAX'a.

 • #8 18 May 2012 09:04
  69696
  Removed  

  projekt podoba mi sie. osobiscie jednak wybralem inna droge - WiFi.
  posiadam w domku kilka lampek RGB ale sa sprzegniete magistrala RS485. od tego zaczalem przygode z RS485. pomyslalem, trzeba sprobowac. i tak zaczelo toto ladnie dzialac. urzadzenia slave to uklady max487 i Atmelowa M8ka. master to domowy serwer mediow na Linuksie. klientem sterujacym wybrana lampka jest przegladarka webowa - zatem dosc elastycznie jest, gdyz moge klikac i z komputera siedzac przy biurku oraz z komorki bedac np w sypialni. a wystarczy, ze bede w zasiegu ktoregos z moich APkow. postawilem na jak najprostszy sprzet, a calosc inteligencji w oprogramowaniu po stronie komputra.
  pozdrawiam,
  m.

 • #9 18 May 2012 10:59
  remick.no
  Level 8  

  @maxi128
  Zgadzam się w 100%! WiFi to jest właściwe podejście do tematu.
  Jednak ten mały projekt elektroniczny powstał jako dodatek do czegoś na czym mi przede wszystkim zależało - próby sił w programowaniu na platformę Android.
  Gdybym wybrał opcje WiFi - nie zostało by wiele do "programowania" na komórkę.

 • #11 18 May 2012 17:42
  remick.no
  Level 8  

  ebay.com
  wyszukaj "BT module arduino"

 • #12 18 May 2012 18:22
  63404
  Removed  

  Jest pewien problem przy obracaniu ekranu. Raz że dziwnie długo to trwa, a dwa, że nie da się przesunąć ekranu przy obróconym ;)
  I chodziło mi o powiadomienie systemowe a nie toast..

 • #13 18 May 2012 20:59
  remick.no
  Level 8  

  Co do czasu obracania to odpowiedź jest prosta - onCreate jest wywoływane za każdym razem gdy obracasz telefon - więc program próbuje się łączyć z modułem BT - jak go nie masz - będzie trwało długo.

  Natomiast druga część jest dla mnie zagadką (za mało wiem o programowaniu androida jeszcze). Szczerze mówiąc nawet do głowy mi nie przyszło aby używać aplikacji w ten sposób. Jedynie kilka programów używam w trybie landscape (przeglądarka internetowa na przykład) i mam w ogóle wyłączone obracanie wyświetlacza.

  Natomiast zainspirowałeś mnie - muszę zobaczyć jak zrobić to przewijanie ekranu w trybie poziomym - to się na pewno przyda kiedyś :) - dzięki !

 • #14 18 May 2012 23:27
  63404
  Removed  

  Cieszę się, że jestem czyjąś inspiracją xD

  A gdybyś tak dodał w manifeście w activity maina:

  Code: xml
  Log in, to see the code


  oraz w programie metodę:

  Code: java
  Log in, to see the code


  Możesz wówczas reagować na zmiany orientacji. ScreenSize jest połączony z Orientation i żeby było aktywne muszą być oba podane.

  Po wpisaniu tego u mnie nie przechodzi przez pause, stop, destroy, create, start, resume - "ścieżkę płaczu" ;) Nie wiem na ile jest to prawidłowy sposób ale przy tej aplikacji nie ma chyba większego znaczenia sprawdzanie konfiguracji, bo sama aplikacja nie jest mocno rozbudowana.

  Co do przesuwania w trybie "landscape" to można to jeszcze inaczej zrobić. Po co przesuwać ;). Możesz zrobić drugi layout ale tym razem dla "landscape", ale tu musi być destroy i create..

 • #15 20 May 2012 20:59
  remick.no
  Level 8  

  Dzięki za rady.
  Próbowałem normalnie tylko z odwróconym interfejsem ale niestety jest słabo.

  Jedyne słuszne rozwiązanie to jednak zaprojektować nowy układ dla orientacji poziomej.

 • #16 20 May 2012 21:35
  63404
  Removed  

  Pamiętaj,że jak dodasz drugi interfejs to musisz kasować ten stary, a wtedy ścieżka płaczu jest niezbędna :-)

 • #17 24 May 2012 11:49
  gregorusp
  Level 10  

  Witam!
  Ja mam taki mały OT - pisałeś to w Eclipse, używałeś AVD (emulatora)? Jeżeli tak to jak można dodać obsługę Bluetooth-a do niego i debugować program w Eclipse??
  Grzegorz

 • #18 26 May 2012 22:32
  remick.no
  Level 8  

  Kolego.

  Tak tak - wiem. Inaczej nie da rady chyba niestety :(

  @gregorusp

  Z tego co wiem emulator nie obsługuje BT i musisz podłączyć swój telefon i jego użyć jako platformy do debugowania.

 • #19 26 May 2012 22:46
  63404
  Removed  

  Tak coś ostatnio czytałem i doszedłem do wniosku, że chyba ScrollView jest czymś czego potrzebujesz :-)

  Co do BT, to chyba był jakiś plugin do tego by był obsługiwany na virtualu.

  Pytanie do autora: jak wygląda odwzorowanie kolorów na diodach względem tego co jest w telefonie?

  bo nie wiem jak zinterpretować to zdjęcie: http://obrazki.elektroda.pl/4509210500_1337274012.jpg

 • #20 05 Jun 2012 16:21
  remick.no
  Level 8  

  Kolego.
  Kolory nie pokrywają się w 100%.
  Myślę że w dużej mierze wina jest po stronie LED'ów.
  Natomiast zdjęcie przedstawia przykładowy screen shot z aplikacji, kiedy lampka była ustawiona na max niebieski kolor.

  Właśnie udało mi się (mam nadzieję) załadować na serwer elektrody film i jak tylko zmiany w poście zostaną zaakceptowane przez moderatora sam zobaczysz jak to wygląda.

 • #21 07 Jun 2012 20:45
  63404
  Removed  

  remick.no wrote:
  sam zobaczysz jak to wygląda.


  Wygląda zacnie. ;)

 • #23 31 Aug 2012 16:43
  63404
  Removed  

  cikol wrote:
  Znalazłem podobny(komercyjny) projekt : http://smart-rgb.com/ . Tu jeszcze zastosowano sterowanie z poziomu aplikacji windowsa.


  Niestety aplikacja na androida tam dostępna to na żywca ściągnięty od Google przykład obsługi Bluetooth (BluetoothChat). Autor nawet nie pokusił się o zmianę nazwy programu w komunikatach w kilku miejscach i dodatkowo aplikacja posiada wszystkie błędy, które są w wyżej wymienionym przykładzie.. Co o tym sądzić? Sami oceńcie ;)

 • #24 17 Sep 2012 15:11
  dpmattox
  Level 1  

  remick.no, would you be willing to help me with my own android program to control similar hardware? I will be doing a kickstarter soon, and would be able to pay you out of those funds...

 • #25 18 Sep 2012 09:00
  remick.no
  Level 8  

  Bad timing mate :(

  I'm busy at work at the moment and on top of that my long awaited holidays will start soon.

  You need to realize one more thing. I'm not android programming expert. RGB Lamp was my first project. Probably it has many bugs. You should rather try to contact someone who is more experienced in making android apps than I am.

  Maybe could help you out?

 • #26 09 Dec 2013 12:38
  topstar
  Level 18  

  Przepraszam że odkopuje temat ale właśnie robię w pokoju mood light na taśmach RGB i mam nadzieje że znajdzie się ktoś bardziej pojętny niż ja w sprawach androida. Otóż zamieszczony przez autora projekt został dopasowany do diody ze wspólną katoda a taśma RGB ma wspólną anodą i całe sterowanie jest na odwrót, czyli 255 wartość wyłączone , 0 włączone no i kolory z pickera są również odwrócone.
  Ogólnie aplikacja wysyła przez RS bluetootha wartości kolorów w formacie :
  1255(full czerwony)2255(full zielony) 3255(full niebieski ) .

  Code: cpp
  Log in, to see the code

  Z tego co widać w kodzie arduino ustawianie kolorow działa na zasadzie zliczania impulsów myInt, na schemacie INT0 jest połączone z RX atmegi. Teraz zastanawiam się czy wystarczy przerobić source arduino aby ustawianie kolorów działało poprawnie czy nie obejdzie się bez przerabiania aplikacji na androida.

 • #27 09 Dec 2013 19:38
  topstar
  Level 18  

  Ok już poradziłem sobie z tym .
  Wystarczyło w kodzie arduino zrobić odwracanie PWM w następujący sposób:

  Code: cpp
  Log in, to see the code

  Search 4 million + Products
Browse Products