Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Linia do wyprasek parafinowych i zniczy.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Linia do wyprasek parafinowych i zniczy.
Autor
Wiadomość
KamilBrand
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Kielce

Post#1 Post autora tematu 19 Maj 2012 20:12   

Witam wszystkich!

Od niedawna myślę o założeniu firmy produkującej wkłady do zniczy i inne wyroby z parafiny, olejów itp. Rozglądałem się za linią produkcyjną, ale wszystkie sprzęty są w kosmicznych cenach! Pomyślałem, że całą maszynerię zrobię sam, na własną rękę. No i tutaj zaczęły się schody...

Po pierwsze, chciałem się zapytać, jak wsypywać ustaloną komputerowo ilość granulatu do prasy (np. 200g) na wskazane miejsce w określonym czasie (np. co 5 sek.). Są jakieś wagi "w locie", czy coś?

Po drugie, nie wiem z czego zrobić tuleję i te "dociskacze". Myślałem nad stalowymi rurami jako tuleje, a o dociskaczach w zasadzie nie myślałem, bo całkowicie nie mam pomysłu.

Po trzecie nie za bardzo wiem, jak przetransportować gotowe wypraski w inne miejsce. Myślałem nad Taśmociągiem, ale nie wiem, jak go zakręcić (np. w lewo)

Po czwarte nie wiem,jak "przewrócić" te wypraski, aby mogły jechać po taśmie poziomo wzdłuż.

To by było na tyle. Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Kamil
Powrót do góry

jacur
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Tarnów

Post#2 19 Maj 2012 20:41   

Re: Linia do wyprasek parafinowych i zniczy.

KamilBrand napisał:
... Pomyślałem, że całą maszynerię zrobię sam,....

To musisz sobie zkminic coś w rodzaju tabletarki rotacyjnej, a reszta to pooglądać trochę program Discowery " Jak to jest zrobione" tam często pokazują linie produkcyjne.
Powrót do góry

vodiczka
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Łódź

Post#3 19 Maj 2012 20:44   

Kolego, oczekujesz że ktoś za darmo pomoże zaprojektwać linię produkcyjną ? Jeśteśmy altruistami ale są pewne granice :D
Ile zniczy odpalisz za rozwiązanie każdego z problemów od dwa do cztery? :D
Odpowiedź na po pierwsze masz gratis - istnieją wagi do okreśłenia masy w locie, można też kontrolować objętość granulatu a nie masę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Maj 2012 20:44   

Powrót do góry

KamilBrand
Poziom 7
Poziom 7

Post#4 Post autora tematu 19 Maj 2012 22:15   

Dziękuję za odpowiedź! W sumie w pyt. 2-4 proszę tylko o porady. Nie wymagam zaprojektowania całej linii. Temat "Linia do wyprasek parafinowych i zniczy." jest taki, bo system elektrody nie akceptował słowa "Pomoc".

Jeszcze raz dziękuję za pomoc i proszę o porady.

Pozdrawiam!
Kamil

Dodano po 3 [minuty]:

Cytat:

To musisz sobie zkminic coś w rodzaju tabletarki rotacyjnej, a reszta to pooglądać trochę program Discowery " Jak to jest zrobione" tam często pokazują linie produkcyjne.

Nie za bardzo wiem, po co mi tabletarka rotacyjna :) Prosze o wyjaśnienie.
Tutaj bardziej chodzi o prasowanie granulatu, czyli ściskanie go w tubach.

Dzięki za odpowiedź!
Pozdrawiam!
Kamil
Powrót do góry

vodiczka
Poziom 24
Poziom 24

Post#5 19 Maj 2012 22:24   

KamilBrand napisał:
Nie wymagam zaprojektowania całej linii. Temat "Linia do wyprasek parafinowych i zniczy." jest taki, bo system elektrody nie akceptował słowa "Pomoc".

Nie odniosłem się do tytułu tematu tylko do treści tego co napisałeś. I nie użyłem zwrotu "wymagasz zaprojektowania całej linii" tylko "oczekujesz że ktoś za darmo pomoże zaprojektować linię produkcyjną"
To tak jakby Singer napisał: Nie oczekuję zaprojektowania maszyny do szycia tylko niech mi ktoś poradzi z której strony igły mam umieścić dziurkę do przewleczenia nitki :D
Powrót do góry

jacur
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Tarnów

Post#6 19 Maj 2012 22:26   

KamilBrand napisał:
Nie za bardzo wiem, po co mi tabletarka rotacyjna :) Prosze o wyjaśnienie.

Jak chcesz mieć wydajność 60 świeczek/h to wystarczy tuba i dobry młotek,
a jak chcesz linie produkcyjną to musi być coś więcej, ale widzę ze nie kumasz w ogóle zagadnienia.
Powrót do góry

vodiczka
Poziom 24
Poziom 24

Post#7 19 Maj 2012 22:27   

KamilBrand napisał:
Nie za bardzo wiem, po co mi tabletarka rotacyjna Prosze o wyjaśnienie.

Na tej samej zasadzie działa tabletkarka - prasowania (ściskania) materiału sypkiego. Dzięki temu że rotacyjna gwarantuje dużą wydajność.
Powrót do góry

KamilBrand
Poziom 7
Poziom 7

Post#8 Post autora tematu 19 Maj 2012 22:30   

To znaczy, w zasadzie z wyciskaniem nie ma problemu. Chodzi tylko o te części prasy, które będą dociskały granulat. Nie wiem z jakiego mogą być materiału, aby były wytrzymałe, nie przyklejające się do parafiny i łatwe w obróbce.

Dziękuję za pomoc i proszę o odpowiedź!
Pozdrawiam!
Kamil
Powrót do góry

vodiczka
Poziom 24
Poziom 24

Post#9 19 Maj 2012 22:34   

KamilBrand napisał:
To znaczy, w zasadzie z wyciskaniem nie ma problemu

Napisz krótko jak to rozwiązałeś, zobaczymy czy nie ma.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Maj 2012 22:34   

Powrót do góry

KamilBrand
Poziom 7
Poziom 7

Post#10 Post autora tematu 20 Maj 2012 09:02   

To ma wyglądać jak ta prasa:

Link

Zwykłe siłowniki ściskają parafinę w tubie. Nie wiem tylko z czego zrobić te dociskacze:

I te elementy, które potem wypychają gotowy wkład. Nie mam też pomysłu na ten pręt, który robi otwór na knot.

Proszę o pomoc i pozdrawiam!
Kamil
Powrót do góry

homman
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: śląsko-podkarpackie

Post#11 20 Maj 2012 09:24   

Kompletnie się na tym nie znam.

Tak na mój gust to to akurat najmniejszy problem. Bo zrobisz z czego bądź tekstolit itd. Utoczone metalowe pewnie by też były.

Pytanie jak zrobić automat do sznurków i blaszek do sznurka od dołu. Automat do tworzenia i zakładania tub.

No i czy to się opłacalne?? Firm trochę jest i wątpię że tak mała produkcja się opłaca. Jeśli ktoś robi pewnie mln sztuk.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Maj 2012 09:24   

Powrót do góry

KamilBrand
Poziom 7
Poziom 7

Post#12 Post autora tematu 20 Maj 2012 09:41   

Dziękuję za odpowiedź. Knot będzie wkładany w innej maszynie, dlatego potrzebuję taśmociągu:) Da radę wygrawerować w tekstolicie nazwę firmy?

Czy opłaca się robić konstrukcję ze stali, czy może z innego metalu? Chyba nie musi być stal nierdzewna? Tam wody w ogóle nie będzie.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Kmail
Powrót do góry

zimny8
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: żywiec

Post#13 20 Maj 2012 09:52   

Kolega pomyślał o zbycie?, to nie takie proste wejść na rynek, choćby na początek kilka sklepów,
Co prawda jak dasz taniej to pójdzie, jednak pojawi się problem opłacalności.
Co do budowy linii, nie kombinuj, zbytnio zerżnij wszystko z oryginału, co się da uprościć, zmień.
Pomysł ogólnie niezły, kilku takich znam (dostawcy) nieźle się im wiedzie, bo trzymają się razem jeśli chodzi o ceny.
Powrót do góry

homman
Poziom 20
Poziom 20

Post#14 20 Maj 2012 09:59   

Według mnie szukasz problemu tam gdzie go nie ma. Możesz to z dowolnego twardego plastiku wykonać. A grawer zrobisz w każdej firmie z laserem.

W każdej gdzie mają aktówki, złotnika.

Jw ja tam sie nie znam no ale ile można takich świeczek dziennie upchnąć.. 500sztuk?? Po 30 groszy zysku na każdej ?? To da tylko 150pln.
Powrót do góry

vodiczka
Poziom 24
Poziom 24

Post#15 20 Maj 2012 10:30   

homman napisał:
Jw ja tam sie nie znam no ale ile można takich świeczek dziennie upchnąć.. 500sztuk?

500 szt dziennie to opychają babcie pod cmentarzem a producent minimum 100 razy więcej, inaczej nie opłaca się uruchamiać produkcji.
KamilBrand napisał:
Zwykłe siłowniki ściskają parafinę w tubie. Nie wiem tylko z czego zrobić te dociskacze:

Nie rozumiem dlaczego patrząc na tę maszynę pytałeś jak dozować, pięknie widać że dozowanie polega na zasypaniu tulei do pełna a ruchomy fartuch zgarnia nadmiar granulatu.
KamilBrand napisał:
I te elementy, które potem wypychają gotowy wkład. Nie mam też pomysłu na ten pręt, który robi otwór na knot.

Poczytaj o formach wtryskowych, wypychaczach i szpilkach formujących otwory o małej średnicy, zasada działania ta sama.
Powrót do góry

KamilBrand
Poziom 7
Poziom 7

Post#16 Post autora tematu 20 Maj 2012 12:30   

I znowu dziękuje za odp :)

Nie wiem czy to dobry pomysł, ale ja myślałem nad czymś takim: w czasie, kiedy prasa ściska poprzednią porcję do pewnego pojemnika wsypuje się dana ilość granulatu (abym mógł ustawić wagę). Potem, gdy poprzednia partia zostanie przesunięta do przodu z tego pojemnika wsypuje się wszystko do tulei. I tak wkoło. Chodzi o to, aby każdy wkład ważył dokładnie tyle samo (max. różnica 5g).

Poszukałem trochę i nie znalazłem nic z tymi "szpilkami". Nawet nie wiem, jak to ma działać. Mógłbym prosić o dokładniejsze informacje dotyczące otworów na knot?

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc!
Pozdrawiam!
Kamil
Powrót do góry

homman
Poziom 20
Poziom 20

Post#17 20 Maj 2012 12:37   

Za dużo kombinujesz.

Wcale bym tu wagi nie używał bo duże koszty.
Zwykły czujnik poziomu nad zbiornikami. Koszt niemal zerowy. Może być laser, ir co tylko sobie chcesz.

Przepełniło się koniec dodawania. A od góry ładnie na równo zbierze do zbiornika.

Różnice wagi duże nie wyjdą i zależą od jakości granulatu. Pewnie z 2% max nie wiem ile świeczka waży.

A za wagę itd dodasz do kosztów nie małą kwotę.

Przecież na firmie widać że na środku formy do której wsypuje się granulat jest pręt metalowy i to o te szpilki chodziło.
Powrót do góry

KamilBrand
Poziom 7
Poziom 7

Post#18 Post autora tematu 20 Maj 2012 12:45   

zimny8 napisał:

Co do budowy linii, nie kombinuj, zbytnio zerżnij wszystko z oryginału, co się da uprościć, zmień.
Pomysł ogólnie niezły, kilku takich znam (dostawcy) nieźle się im wiedzie, bo trzymają się razem jeśli chodzi o ceny.

No tak. Nie chcę na razie kombinować. Potrzebuję prostej, szybkiej maszyny, ale nigdzie nie ma projektów.

zimny8 napisał:
Kolega pomyślał o zbycie?, to nie takie proste wejść na rynek, choćby na początek kilka sklepów,
Co prawda jak dasz taniej to pójdzie, jednak pojawi się problem opłacalności.

Tak, zgadzam się. Oczywiście będzie też współpraca z hurtowniami. Tam wszystko się liczy na tysiące, dziesiątki tysięcy. A jak pewnie wiadomo:

1. Sprzedam babce przy cmentarzu 100 zniczy po 3,50 - zysk około 50 zł.
2. Sprzedam w hurtowni 10 000 zniczy po 2,50 - zysk około 5000 zł.

Więc lepiej więcej i taniej, niż mniej i drożej:)

Jednak proszę, abyśmy nie przechodzili w sprawy opłacalności, sprzedaży i finansowe, ponieważ w tym temacie chciałbym się poradzić co do stworzenia maszyny:)

Pozdrawiam!
Kamil

Dodano po 5 [minuty]:

homman napisał:
Według mnie szukasz problemu tam gdzie go nie ma. Możesz to z dowolnego twardego plastiku wykonać. A grawer zrobisz w każdej firmie z laserem.

No fakt :D Dzięki!
Pozdrawiam!
kamil
Powrót do góry

homman
Poziom 20
Poziom 20

Post#19 20 Maj 2012 12:52   

Ale powiedz mi chłopie z czym ty masz problem z ta maszyną??

Idziesz do tokarza ślusarza, na frezarkę cnc itd. Musi ci skombinować takie tłoki z prętem w środku.
Musi ktoś ci zrobić z plastiku twardego u góry te dociski.

1 prosty siłownik od bramy do zbierania nadmiaru.
1 jakiś siłownik do trzymania od góry tych plastików.
1 mocny siłownik najlepiej hydrauliczny pewnie ale nie wiem jaki tam ma być docisk od dołu.

Jakaś pompka czy wirnik pchający granulat do środka na wszystkie świece równo i jednocześnie.

Czujnik / brama IR max 200pln Zamontowana na stole powyżej poziomu cylindrów.

Najprościej na Amtedze za 18pln napisać program

I szybciej i łatwiej tego nie widzę chyba że kupisz gdzieś maszynę.

Pomijam fakt że wystarczyło użyć googla by znaleźć.. sory muszę na pw. Głupia polityka elektrody z ostrzeżeniami do linków z alledrogo.
Powrót do góry

KamilBrand
Poziom 7
Poziom 7

Post#20 Post autora tematu 20 Maj 2012 13:12   

Rzeczywiście:) To jest dość proste, ale co to jest amtega? Do czego ma służyć ten czujnik IR? Jak tym sterować? Potrzebne są jakieś sterowniki, urządzenia (zapewne tak)?

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
Kamil
Powrót do góry

cyclone4
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Miasto

Post#21 20 Maj 2012 13:14   

KamilBrand napisał:
Rzeczywiście:) To jest dość proste, ale co to jest amtega? Do czego ma służyć ten czujnik IR? Jak tym sterować? Potrzebne są jakieś sterowniki, urządzenia (zapewne tak)?

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
Kamil

Zapowiada się bardzo rozrywkowo, proszę kontynuujcie bo z tego wątku będzie kupa śmiechu :)
Powrót do góry

KamilBrand
Poziom 7
Poziom 7

Post#22 Post autora tematu 20 Maj 2012 13:19   

A... sorki:) Chyba chodzi o Atmegę, mikrokontroler tak?

Pozdrawiam!

Dodano po 4 [minuty]:

Czy można do Atmegi podłączyć ekran dotykowy do sterowania? Nie znam się na mikrokontrolerach.

Pozdrawiam!
Kamil
Powrót do góry

homman
Poziom 20
Poziom 20

Post#23 20 Maj 2012 13:28   

No właśnie widzę... myślałem że elektronik.
Więc kup gotowca z gwarancją albo używanego.

Czujnik ir to 2 czujniki położone by były na blacie jak proszek się już wysypie to wykrył by go.
Atmega to sterownik programowalny.
I trzeba go zaprogramować.

Nic więcej niż to co napisane nie potrzebujesz.

Do atmegi wszystko się da jak się chce... Ale sory ja nie widzę sensu kontynuowania. Wystaw ogłoszenie na elektrodzie nich ci ktoś to zrobi albo kup gotowca.
Powrót do góry

KamilBrand
Poziom 7
Poziom 7

Post#24 Post autora tematu 20 Maj 2012 18:40   

Ok. Dziękuję wszystkim za pomoc:) Postaram się zbudować tą maszynę. Jak będę czegoś potrzebował to dam znać na forum:)

Dziękuję i pozdrawiam!

PS. Trochę się znam na elektronice ;) Jak komuś się jeszcze coś przypomni to proszę o napisanie tutaj.
Powrót do góry

vodiczka
Poziom 24
Poziom 24

Post#25 21 Maj 2012 08:30   

homman napisał:
1 jakiś siłownik do trzymania od góry tych plastików.
1 mocny siłownik najlepiej hydrauliczny pewnie ale nie wiem jaki tam ma być docisk od dołu.

Docisk jest od góry a od dołu wyrzutnik wyprasowanych wkładów czyli "mocny" siłownik od góry i "jakiś" od dołu.
Powrót do góry

KamilBrand
Poziom 7
Poziom 7

Post#26 Post autora tematu 21 Maj 2012 19:40   

Tak, chodzi o parafinę granulowaną. Wcześniej został załączony film z YouTube prezentujący taką maszynę.

Nie wiem tylko, jakich siłowników użyć:( Hydrauliczne, pneumatyczne, czy może elektryczne? W ogóle nie miałem z nimi do czynienia, więc nawet nie wiem, co jest potrzebne do ich działania. Potrzebne mi są 3 siłowniki: 5t, 4t i 3t o dł. wysuwu 550 mm.

Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam!
Kamil
Powrót do góry

homman
Poziom 20
Poziom 20

Post#27 21 Maj 2012 22:16   

Proszę bardzo, zdjęcie granulatu i gotowego wkładu:

Oraz wkładu olejowego:

Nikt nic nie proponował nawet oferty starego siłownika. Choć mam gdzieś w domu jakbym pogrzebał. Czy elektryczny który by się nie nadawał.
Po prostu autor powinien wpisać siłownik w allegro czy gdzie chce i popatrzeć.

Tak samo podzwonić i popytać o gotowce bo często w dzisiejszych czasach się nie opłaca robić. Zwłaszcza że nie potrafi raczej. To raczej ty mając specjalizacje "granulaty tworzyw" Powinieneś już podawać adres jaki granulat jest naj i jaki powinien od ciebie kupić.

Sory za dużo czasu w tym wątku straciłem. pa pa.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Maj 2012 22:16   

Powrót do góry

KamilBrand
Poziom 7
Poziom 7

Post#28 Post autora tematu 22 Maj 2012 07:09   

Wiem, że trzeba poszukać na allegro, ale nie wiem, co jest potrzebne do działania siłownika hydraulicznego. Chyba jest potrzebna jakaś pompa? Siłowniki już znalazłem, ale nie wiem jak nimi sterować.

Pozdrawiam!
Kamil
Powrót do góry

Tommy82
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Centrum Dowodzenia Światem

Post#29 22 Maj 2012 10:18   

No to po kolei

Pierwszy porblem to odpowiednie ciśnienie prasowania. Żeby się ta parafina kupy trzymała to musi być odpowiednio mocno ściśnięta. Bez tego wkład się rozpadnie jak go w rękę weźmiesz.
Drugi porblem to wyjmowanie z "foremki" w przypadku wosku lanego ten się kurczy. Tu to zjawisko nie występuje. Jeśli kostka będzie za słabo sprasowana to się przy wyjmowaniu rozpadnie.

Kolejny porblem jest taki ze granulowana parafina ma naturalną tendencje do zbrylania się. Zależnie od tego ile leżała i jak może się okazać ze trzeba ją trochę rozbić (nie ubijając). Może jakieś sita wibracyjne. Ona nie będzie mocno zbita ale odpowiednio upierdliwie.

Tutaj dozowanie odbywa się objętościowo Sypią do kubków i zgarniają naddatek.

Tłok można wykonać z byle czego ja bym zrobił jednak metalowy, toczony. Bo z byle czego będzie byle jaki.
Prosiło by się żeby wypadały w dół wypraski ale pewnie by się w granulat zmieniały przy spadku z kilku cm

Kolejny porblem to uniwersalność urządzenia. Powinno generować rożne rozmiary wkładów wiec i foremka i tłoki dolny i górny powinny być wymienne.
Jest Jeszce kwesta dziurki w środku wkładu ;) Ale jak pomyślisz to wymyślisz bo to prosta sprawa.

Może się okazać ze foremka będzie wymagać dodatkowego chłodzenia. Wiec trzeba przewidzieć możliwość przewiercenia otworów na chłodziwo.

Tłoki nie mogą się klinować w cylindrach a to niestety wymaga precyzji bo z jednej strony tłoki muszą być dość dobrze pasowane żeby nie robić brzydkich obwódek a z drugiej nie mogą się zaklinować od temperatury albo złego prowadzenia na przykład.
Ja bym górę wkładu formował dolnym tłokiem ponieważ ten może być lepiej pasowany bo nie będzie wychodzić z cylindra.

To tyle techniki
A w czym jest porblem? W skali. Trzeba niestety produkować tego bardzo dużo bo są firmy które maja linie o dużej wydajności i w hurcie sprzedają wkłady w cenie prawie knota i parafiny. No bo w dużym hurcie parafinę tez trochę taniej kupują. Parafina granulowana jest niestety relatywnie droga. Być może kluczem są tu rozwiązania do granulowania parafiny kupowanej w blokach. Niestety duże firmy na tyle rynek blokują cenami ze nikt przy nich dużym nie zostanie. Natomiast dużą produkcje potem trzeba komuś sprzedać.

Co do prasowania i siłowników to poćwicz najpierw z podnośnikiem hydraulicznym. Udaj się do zaprzyjaźnionego tokarza i poproś o zrobienie 3 częściowej foremki jak nie masz zaprzyjaźnionego to weź 3 flaszki i się zaprzyjaźnij z jakimś. Potem udaj się do zaprzyjaźnionego warsztatu który ma prasę hydrauliczną skleć trochę granulatu i pobaw się w formowanie żebyś wiedział jakiej siły to potrzebuje. Żebyś wiedział jak się taką wypraskę wyjmuje. I tu drobna uwaga na siłę jaką trzeba użyć do wyjęcia wypraski ma wpływ obróbka szczególnie ślady po toczeniu. W przyadku lania nie robią różnicy w przyadku prasowanie będą trzymać "jak gwint". Może by foremki trzeba np polerować na lustro.
Powrót do góry

vodiczka
Poziom 24
Poziom 24

Post#30 22 Maj 2012 10:42   

Tommy82 napisał:
Powinno generować rożne rozmiary wkładów wiec i foremka i tłoki dolny i górny powinny być wymienne.

Wystarczą wymienne tuleje i tłoki. Korpus formy może być jeden.

Dodano po 10 [minuty]:

Tommy82 napisał:
W przypadku lania nie robią różnicy w przypadku prasowania będą trzymać "jak gwint". Może by foremki trzeba np polerować na lustro.

Czym różni się "gwint lany" od "gwintu zaprasowanego" w obu przypadkach decyduje wytrzymałość parafiny na ścinanie.
Chyba że do lania używasz foremek stożkowych a nie cylindrycznych.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Linia do wyprasek parafinowych i zniczy.
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.131 seconds

elektroda.pl temat RSS