Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Silnik do maszynki do mielenia mięsa

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Drobny sprzęt -> Silnik do maszynki do mielenia mięsa
Autor
Wiadomość
soko33
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Oława

Post#1 Post autora tematu 22 Maj 2012 17:18   

Silnik do maszynki do mielenia mięsa

Witam wszystkich, chciałbym zapytać się cz ktoś może polecić mi silnik który miałby napędzać maszynkę do mielenia mięsa.
Obecnie chce zaprojektować takie urządzenie ale największym problemem podczas mojej pracy jest dobór silnika.
Wszystko rozchodzi się o obroty silnika, ponieważ obecnie dobrałem silnik marki DOMEL 315.3.405, dla parametrów Napięcie 230, Natężenie 3,36.
Niestety silnik ma prędkość obrotową dla tych parametrów 12109 rpm, a ja szukam jakiegoś silnika który miałby około 4000 obr na min.
Zastanawiałem się co do zastosowania silnika prądu stałego ale jako że nie jestem wysoce obeznany w elektronice, nie wiem w jaki sposób zasilać powiedzmy silnik prądu zmiennego z sieci o prądzie stałym.
Czy ktoś miałby jakiś pomysł jak można by rozwiązać ten problem?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Maj 2012 17:18   

Powrót do góry

movzx
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Wrocław

Post#2 22 Maj 2012 19:55   

Re: Silnik do maszynki do mielenia mięsa

Jeśli jest to "klasyczna" maszynka do mięsa z krótkim lejkiem to szczerze Ci życzę żeby twoje palce przetrwały dłużej niż kilka mieleń.

Jeśli zaś chodzi o silnik - możesz spróbować silnik pompy od zmywarki, jeśli około 100W wystarczy. Ewentualnie indukcyjny od starej pralki, ale one są duże.
Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Olsztyn

Post#3 22 Maj 2012 22:03   

soko33 napisał:
ja szukam jakiegoś silnika który miałby około 4000 obr na min.

Czy kolega dobrze się nad tym zastanowił? Maszynki do mięsa mają obroty do 250 obr/min czyli przy takim silniku potrzebujemy 16 krotnej redukcji obrotów. Zastanawiał się kolega jaka to będzie przekładnia, o ile jedna.
Proponuje silnik do 1000 obr/min do tego przekładnię planetarną z wkrętarki będzie ok.
Powrót do góry

soko33
Poziom 3
Poziom 3

Post#4 Post autora tematu 23 Maj 2012 09:04   

sprawa wygląda tak iż jestem przygotowany na przekładnie większą, ale chodzi mi bardziej o potwierdzenie co do silnika.
Ponieważ posiadam silnik dc ale nie jestem elektrykiem takze nie wiem i potrzebuje tylko zapewnienia czy mając taki silnik wystarczy dołożyć dobrze wybrany zasilacz który udźwignie role zasilania z sieci.
Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Post#5 23 Maj 2012 10:38   

Jeśli dobierzesz zasilacz do silnika ze sporym zapasem mocy to czemu nie. Wszystko powinno działać. Będą to tylko duże gabaryty bo duża przekładnia i zasilacz też nie mały będzie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Maj 2012 10:38   

Powrót do góry

soko33
Poziom 3
Poziom 3

Post#6 Post autora tematu 23 Maj 2012 11:05   

tylko właśnie, wole mieć trochę większy silnik prądu stałego, niż silnik uniwersalny prądy zmiennego który ma 12tyś obroty, co daje mi potrzebne przełożenie jakieś powyżej 100, przez co przekładnia jest ogromna
Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Post#7 23 Maj 2012 11:14   

A jaki masz ten silnik prądu stałego? Jaka moc, bo obroty to domyślam się te 4000tys co pisałeś wcześniej?
Bo teraz pomyślałem sobie o silniku wycieraczki samochodowej, moc zdaje się odpowiednia, dodatkowo ma przekładnię ślimakową, a co za tym idzie samohamowna więc jak Ci zacznie wciągać palca to po wyłączeniu zasilania silnik od razu się zatrzyma. Obroty też ma chyba odpowiednie do takich prac.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Maj 2012 11:14   

Powrót do góry

soko33
Poziom 3
Poziom 3

Post#8 Post autora tematu 23 Maj 2012 11:31   

silnik mam taki 1.13.075.214 (Buehler Motor) i jak mówię nie martwi mnie przekładnia bo mam ją zaprojektować, moc 200 W ale najważniejsze i tak w silniku jest moment który tutaj wynosi 60 znamionowy (40 maksymalny)
Powrót do góry

lux_rock_nirvana
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Wieruszów

Post#9 07 Wrz 2014 10:49   

Wybaczcie że odkopuje temat ale też chodzi mi po głowie taka maszynka z napędem elektrycznym. Chcemy spróbować zrobić kiełbasę. Mam silnik od wycieraczek od poloneza i teraz mam pytanie. Nada się on do takiej starej ręcznej maszynki do mięsa?
Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Post#10 10 Wrz 2014 18:42   

Taki silnik się powinien nadać, obroty ma ok. Pytanie tylko czy moc jest wystarczająca. Jak będziesz rozsądnie dawkował mięso to powinno to bez problemu dawać rade. Zależy jeszcze jaką dużą masz tą maszynkę. Przy rozmiarze 5 i 10 powinno dać radę ale w większych pewnie nie.
Powrót do góry

lux_rock_nirvana
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 10 Wrz 2014 20:29   

Maszynka ma chyba rozmiar 10, tak jest przynajmniej na niej napisane. Silnik od wycieraczek miał jak dla mnie za małe obroty (mielenie trwałoby dość długo) i był trochę za słaby. Zamiast niego dałem silnik od frani, na maszynce koło od roweru i do silnika regulacja obrotów.
Powrót do góry

lux_rock_nirvana
Poziom 13
Poziom 13

Post#12 12 Wrz 2014 17:12   

Koło od roweru nie zdało egzaminu, pasek nie pasował do niego za bardzo. Założyłem mniejsze koło pasowe (to duże które jest na wirniku w frani) i teraz działa ok.
Powrót do góry

lux_rock_nirvana
Poziom 13
Poziom 13

Post#13 16 Wrz 2014 18:24   

Nie noo, znowu pojawił się problem. Jak mocniej dokręcę tą nakrętkę na końcu (tą co zakręca się sitko) to maszynka się blokuje i silnik nie może jej ruszyć. Macie jakieś rozwiązanie?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Wrz 2014 18:24   

Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Post#14 17 Wrz 2014 20:47   

Daj sobie chłopie spokój z tymi wynalazkami, Maszynkę elektryczną kupisz już od 200zł gotową, i nic nie trzeba kombinować. Takie kombinacje to ani praktyczne ani bezpieczne. Silnik od frani jest za szybki i za słaby do maszynki. Żeby to zrobić dobrze to trzeba dać silnik z motoreduktorem i to zesprzęglić z maszynką, wtedy będziesz miał stałe wolne obroty maszynki i odpowiednią moc. Takimi "patentami" jakie proponujesz to tylko kalectwa narobisz, a żeby to wykonać dobrze to cena przerośnie cenę gotowej maszynki.
Powrót do góry

lux_rock_nirvana
Poziom 13
Poziom 13

Post#15 21 Wrz 2014 20:07   

Maszynkę pożyczyłem, alfa 22 i nabijanie poszło super. Kupię chyba większą maszynkę a z tą nie będę nic robił. Dzięki wszystkim.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Drobny sprzęt -> Silnik do maszynki do mielenia mięsa
Strona 1 z 1