Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Programy DVB-T w HD. Jaki nadajnik wybrać w woj. lubelskim?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> Programy DVB-T w HD. Jaki nadajnik wybrać w woj. lubelskim?
Autor
Wiadomość
1079413
Usunięty

Post#1 22 Maj 2012 20:58   

Programy DVB-T w HD. Jaki nadajnik wybrać w woj. lubelskim?

Witam
Zakupiłem tuner Cabletech FullHD URZ0083, antenę
Link z symetryzatorem.
Miejscowość Wojcieszków woj. Lubelskie. I tak się zastanawiam czy ustawić na RTCN Raszyn(musiałbym dokupić wzmacniacz) czy na RTCN Łosice z symetryzatorem? Chodzi mi o programy HD.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Maj 2012 20:58   

Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: wieś niedaleko wsi Warszawa

Post#2 22 Maj 2012 21:07pomocny post - solucja   

Re: Programy DVB-T w HD. Jaki nadajnik wybrać w woj. lubelskim?

Obecnie z żadnego z nich nie jest nadawany program w HD. Ma być TVP1 na MUX1 i TVP2 na MUX3 od 1go czerwca.
Jesteś w zasięgu czterech nadajników; Raszyn (58), Łosice (36), Ryki (23) i Lublin Piaski (33). Z których z nich odbierasz lepiej MUX1?, MUX3 masz obecnie tylko z Raszyna (55).
Najbliżej masz do Ryków, kanał niski, powinno lecieć ładnie i stabilnie na antenie z symetryzatorem.
Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#3 22 Maj 2012 21:09   

Mux3 jest także w Łosicach. Widzę, żę w Rykach uruchomiono mux1. Od 1 czerwca na jakich RTCN'ach?
Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Post#4 22 Maj 2012 21:15   

MUX3 jest w Łosicach ale moc niewielka i kanał wysoki. Spróbować jednak warto...
Trzeba zrobić "oberka" z anteną.

Dodano po 1 [minuty]:

Z tego co zapowiada TVP to od 1.06 TVP ma iść w HD na wszystkich czynnych nadajnikach MUX1. Przynajmniej taka informacja była kiedyś na stronie TVP.
Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#5 22 Maj 2012 21:18   

Spróbuję ustawić na Raszyn a jak nie pójdzie to na Ryki. Jak sprawdzić z którego odbiornika odbieram? Czym wyższy kanał tym gorzej?
Powrót do góry

seba65310
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: niedaleko Częstochowy

Post#6 22 Maj 2012 21:27pomocny post - solucja   

Od 1 czerwca 2012 roku TVP1 i TVP2 będą dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD): TVP1 HD w MUX 1, a TVP2 HD w MUX 3. Super byłoby gdyby birate wynosiło około 12MBit/s, jak to jest w TVP HD, lecz niestety rząd nas kilka lat za późno wprowadził DVB-T i nie myślał wtedy o HD.

Dokładnie będzie to wszystko tak wyglądać : dokument TVP

Cytat:
Jak sprawdzić z którego odbiornika odbieram?

Każdy MUX jest nadawany z danego kanału, a kanał jest to wydzielone pasmo częstotliwości. Np. kanał 21 to 474MHz itd., tak co 8MHz .Tutaj masz wykaz kanałów i częstotliwości dla nadajników DVB-T.
Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Post#7 22 Maj 2012 21:28pomocny post - solucja   

Im wyższy kanał tym większe tłumienie sygnału, tłumienie kabla i mniejsza skuteczność anteny.
Nie wiem jaki masz dekoder lub odbiornik, częstotliwość można odczytać z parametrów sygnału.
Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#8 22 Maj 2012 22:01   

Przecież napisalem, że Cabletech URZ0083 :)
Powrót do góry

seba65310
Poziom 18
Poziom 18

Post#9 22 Maj 2012 22:11pomocny post - solucja   

Stron 9 w instrukcji.

Załączniki:
Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#10 23 Maj 2012 14:02   

Najpierw spróbuje Raszyn, potem Łosice na koniec Ryki. Jak zamontuje dam znać.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Maj 2012 14:02   

Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#11 31 Maj 2012 20:13   

Witam. No niestety szczęśliwy to nie jestem. Jak ktoś powie mi, że siatka się nie nadaje do dvb-t to dam mu w twarz;) Nowa antena kierunkowa z symetryzatorem. Ustawione na Łosice i mam siły tylko 63% a znajoma na 10 letniej siatce ma 68%. Tylko 50 zł poszło w błoto;/

Nie pisz posta pod postem!
[_P_]

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Maj 2012 20:13   

Powrót do góry

seba65310
Poziom 18
Poziom 18

Post#12 31 Maj 2012 20:54   

Siatka się jak najbardziej nadaje się do DVB-T, tylko wszytko zleży od charakterystyki terenu.

Siła jest mało ważna - JAKOŚĆ jest najważniejsza, to ją porównuj.
Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Post#13 31 Maj 2012 22:28   

Właśnie; JAK Z JAKOŚCIĄ?
I jak ze stopą jakości na TVP1 HD w MUX1?
Powrót do góry

SP5ANJ
Moderator
Moderator

Miasto: Warszawa

Post#14 01 Cze 2012 07:04pomocny post - solucja   

Witam.
lordpakernik napisał:
Nowa antena kierunkowa z symetryzatorem. Ustawione na Łosice i mam siły tylko 63% a znajoma na 10 letniej siatce ma 68%.

Nie siła a Jakość sygnału.
Zobacz, że Twoja lokalizacja a Znajomej - to zupełnie inne punkty odbioru (przesunięcie anteny o metr robi dużą różnicę).

Cytat:
Jak ktoś powie mi, że siatka się nie nadaje do dvb-t to dam mu w twarz;)

Proponuję "zacisnąć zwieracze" i NIE wypisywać w ten sposób w tym dziale.
Regulamin pkt 3.1.9 .

Musisz wiedzieć, że nie jesteś najwyższych lotów Fachowcem w tej dziedzinie a raczej (jak wynika z postów) typowym Laikiem.

Przypomnę tylko, że za tak "frywolne" i "dziwne" zachowanie się na tym Forum - masz już #3 Ostrzeżenia.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#15 05 Cze 2012 23:02   

Ktoś wytłumaczy dlaczego siła nie jest ważna i co od niej zależy a co od jakości?
SP5ANJ proszę się nie denerwować tylko mnie zrozumieć ponieważ straciłem te pieniądze, a najgorsze to to, że jak powieje wiaterek to mi obraz skacze, a na siatce tego nie było eh :( Jakość 97% siła 63%), znajoma jest w tej samej miejscowości ode mnie gdzieś ok 1 km. Antena na tej samej wysokości. Powiem tak, że sygnał elegancko odbierało z RTCN Piaski. Na Raszyn coś nie bardzo, może z wzmacniaczem dałoby radę. TVP HD odbiera dobrze tylko muszę poprawić to mocowanie bo zawieje i obraz skacze.
Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Post#16 06 Cze 2012 09:07pomocny post - solucja   

Jeżeli cokolwiek się dzieje podczas 'wiaterku" to oznacza że z instalacja jest coś nie tak. Nie ma prawa nic skakać ani przerywać.
Sprawdziłbym wszystko jeszcze raz dokładnie, szczególnie sam kabel, jego mocowanie i sposób ułożenia.

Jakość przekazu jest podstawowym parametrem dla sygnału cyfrowego. jak będziemy mieli 100% siły i 10% jakości to nie zobaczymy nic, jak będziemy mieli 100% jakości i 10% siły będzie doskonały odbiór.
Cyfra ma zupełnie inne właściwości niż analog. Najwyższy czas zapomnieć o stosowaniu wzmacniaczy zamiast dobrych anten.
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#17 06 Cze 2012 09:16   

O to jakaś nowość. W odbiorze DVBT obraz skacze? Faktycznie kolega nie jest fachowcem ale samopoczucie wspaniałe. Nietrudno stwierdzić, że do Ryk masz ok 30 km i jeśli dobrze kojarzę płaski teren (może niewielkie wzniesienmie w okolicy Adamowa), do Łosic pewno ponad 45 km a do Łaz blisko 100 km. Sam stwierdziłem, że nadajnik pod Łosicami nie nadawał rewelacyjnie(może zmieniło się coś). Z Ryk masz spore szanse. W każdym razie gdzieś w połowie drogi między Rykami i Wojceszkowem odbiór dokonały. Ale skoro trzeba eksperymentów aby dojść do wniosku, że antenę należy solidnie zainstalować to jeszcze długo można dyskutować.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#18 06 Cze 2012 11:33   

lordpakernik napisał:
Nowa antena kierunkowa z symetryzatorem. Ustawione na Łosice i mam siły tylko 63% a znajoma na 10 letniej siatce ma 68%. Tylko 50 zł poszło w błoto;/
tak, dla uściślenia uwagi i wiedzy potomnych:

1. dwie anteny mozna porównywać jedynie w takich samych warunkach - ta sama instalacja antenowa, to samo miejsce montażu, ten sam odbiornik;
2. wskazania siły czy jakości odbieranego sygnału pokazywane przez różne odbiorniki będą / mogą być w ogólności różne, nawet, jeśli jest to ten sam typ odbiornika.
3. różnica lokalizacji 1km to dla odbiorów DVB-T może być już bardzo znaczące, tak samo, jak sposób i wysokość zamocowania anteny.

Sumując, takie porównanie jakie robisz w zasadzie nie daje żadnej odpowiedzialnej wiedzy.

Tak na marginesie, twoja Yaga jest pasywna, a 'siatka' sąsiadki też jest z symetryzatorem czy ze wzmacniaczem? Bo nie można porównywać pasywnej Yagi do aktywnej 'siatki'.

lordpakernik napisał:
Ktoś wytłumaczy dlaczego siła nie jest ważna i co od niej zależy a co od jakości?
siła sygnału jest o tyle istotna, że powinna zawierać się w granicach odbioru dla danego odbiornika, co spełnić jest zwykle bardzo prosto. Natomiast o możliwości dekodowania sygnału cyfrowego decyduje wprost odpowiednia jakość sygnału, czyli ilość błędów w odbieranym strumieniu.

W przypadku idealnym jest tak, że ilość błędów w odbieranym strumieniu cyfrowym (Transport Stream) jest odwrotnie proporcjonalna do odstępu C/N (sygnał do szumu) odbieranego sygnału (czym większy C/N tym mniej błędów), który to z kolei jest wprost zależny od siły sygnału - czym większy poziom odbieranego sygnału tym lepszy stosunek C/N, a za tym i mniej błędów w odbieranym strumieniu cyfrowym. Tyle, że to czysta teoria. W praktyce jest tak, że z wielu przeróżnych przyczyn, stosunek C/N jest mniejszy od teoretycznego, a dodatkowo pojawiają się przeróżnego rodzaju zakłócenia powodujące wzrost ilości błędów w odbieranym strumieniu cyfrowym.

Czyli - dla tego samego poziomu sygnału na wejściu odbiorników DVB-T w różnych lokalizacjach (instalacjach antenowych) może być całkowicie inna jakość sygnału odbieranego (a więc C/N oraz poziom innych zakłóceń) decydujących o możliwościach uzyskania stabilnego odbioru.
W skrajnym przypadku dla tych samych poziomów może być tak, że w jednym miejscu będzie stabilny odbiór, zaś w innym całkowity brak odbioru.

Podsumowując - zarówno poziom odbieranego sygnału, jak i jego jakość są istotne, ale głównym czynnikiem decydującym o poprawnym odbiorze jest jakość odbieranego sygnału.
Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#19 26 Sie 2012 12:45   

Cytat:
Tak na marginesie, twoja Yaga jest pasywna, a 'siatka' sąsiadki też jest z symetryzatorem czy ze wzmacniaczem? Bo nie można porównywać pasywnej Yagi do aktywnej 'siatki'.

Tak samo jest pasywna. Te same tunery DVB-T. Proszę się nie denerwować ale różnica między naszymi domami jes 1,5km tylko, że Pani ma bliżej w kierunku Łosic, także pieniądze moim zdaniem wrzuciłem w błoto bo siatka z symetryzatorem by wystarczyła. Takie jest moje zdanie.
Mam pytanie ponieważ ostatnio przeskanowałem tuner w kierunku Łosic i znalazło mi TVP Lublin ale z jakiego RTCN? Ponieważ w RTCN Łosice nie ma tego odbioru.
Z info programu zapisałem 482000/8K/64QAM.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#20 26 Sie 2012 14:26pomocny post - solucja   

lordpakernik napisał:
ale różnica między naszymi domami jes 1,5km tylko, że Pani ma bliżej w kierunku Łosic,

jak pisałem wyżej, 1,5km na dalszym odbiorze to może być już bardzo, bardzo duża różnica w warunkach odbiorczych, pomijając już samą instalację antenową.

lordpakernik napisał:
także pieniądze moim zdaniem wrzuciłem w błoto bo siatka z symetryzatorem by wystarczyła.

bo to w zasadzie porównywalne anteny...

lordpakernik napisał:
Z info programu zapisałem 482000/8K/64QAM.

wygląda na mux-1 z Ryk na k22
Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#21 26 Sie 2012 16:11   

Ale jak to możliwe? Przecież antena jest odwrócona w kierunku łosic a całkiem przeciwnie do Ryk. Dlatego jak ktoś ma siatkę to niech kupi symetryzator i próbuje nie warto kupować nowej anteny skoro na siatce odbiera a różnica jest dobra.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sie 2012 16:11   

Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#22 26 Sie 2012 17:59   

lordpakernik napisał:
Ale jak to możliwe? Przecież antena jest odwrócona w kierunku łosic a całkiem przeciwnie do Ryk.

tyłem... na niskich kanałach kierunkowość anteny może być umowna...

lordpakernik napisał:
Dlatego jak ktoś ma siatkę to niech kupi symetryzator i próbuje nie warto kupować nowej anteny skoro na siatce odbiera a różnica jest dobra.

rozsądna większość, która nie słucha 'Prawd Objawionych z Internetu' tak robi i sobie po prostu odbiera...

lordpakernik napisał:
...a różnica jest dobra.

chyba 'drobna'... ;)
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#23 27 Sie 2012 13:26   

Właściwie nie ma to dla mnie znaczenia. Jednak spytam o co kolega walczy? W pierwszym poście mamy informację o zakupie tunera i anteny. Wcale nie musiałeś kupować anteny o tak rozbudowanej. Zwróć uwagę, że zyska dla Ryk nieci niekorzystny. Później sporo narzekań i nawet nie wiemy skąd w końcu tuner odbiera. przecież jest tam informacja o kanale. Czyżby chodziło o odbiór bez anteny? Przecież nawet ta siatkowa też jest potrzebna (być może tańsza). A poza tym jaki to problem zmienić ustawienie anteny na maszcie?
Być może nie jestem w temacie skoro mam do czynienia z ekspertem. Może tylko dopowiem, że za pierwszym i krótkim podejściem uzyskałem efekty zarówno z Łosic (okolice Przesmyk) jak i Ryk (okolice Woli Gułowskiej) na istniejącej instalacji antenowej. Z Ryk nadawanie MUX 1 rozpoczęto dokładnie 8 maja .
Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#24 27 Sie 2012 21:26   

_cheetah_ dziwne bo kiedyś tych kanałów na siatce nie łapało jak antena była skierowana na Łosice, a teraz jest tyłem do Ryk i odbiera TVP Lublin z 56 siła i 97 jakością. Ta sytuacja powyżej jest na siatce u znajomej.
U mnie jest antena Yaga też pasywna i skierowana na Łosice ale żadnego TVP Lublin nie ma;( siła 60-63, jakość 97. Na pewno ten odbiór jest z Ryk?
Mczapski
nie jesteś w temacie.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#25 27 Sie 2012 22:25pomocny post - solucja   

mux-1 na k22 to tylko Ryki --> mux-1

Dawniej nie było, to to przecież stosunkowo świeża sprawa, zaczęli nadawać od maja czy czerwca tego roku.

mux-3 nie ma nigdzie na k22, więc to muszą być Ryki, chyba, że dekoder źle pokazuje, ale takie rzeczy się nie zdarzają... mux-3
Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#26 28 Sie 2012 01:19   

Nie no to dla mnie teraz siatka jest super antena skoro mam dostęp do dwóch nadajników bez ingerencji w antenę, mam tvp lublin i mux3 z Łosic. Same plusy. niestety na kierunkowej tego nie doswiadczylem. A czy kanałòw będzie przybywać czy rewolucja szybciej się skończy niż zaczeła. Dzięki dvb-t na pewno będzie większa konkurencja na rynku wśród dostawców tv satelitarnej.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#27 28 Sie 2012 09:54pomocny post - solucja   

lordpakernik napisał:
A czy kanałòw będzie przybywać czy rewolucja szybciej się skończy niż zaczeła.

W zależności od regionu ma być do siedmiu multileksów, z tym, że powyżej trzeciego mogą być to już również przekazy kodowane (vide polsatowski mux-4 - "Mobilna TV"). Więc pewnie będzie co więcej do oglądania.

lordpakernik napisał:
Dzięki dvb-t na pewno będzie większa konkurencja na rynku wśród dostawców tv satelitarnej.

nie tak do końca, albowiem płatne pakiety cyfrowe to inna nisza rynkowa niż bezpłatna DVB-T czy SAT. To są oferty po części uzupełniające się.

Do tej pory, część abonentów płatnych platform musiała je często kupować, jeśli chciała mieć dobry odbiór kanałów podstawowych, obecnie, po wejściu DVB-T, będą oni w sposób naturalny migrować do DVB-T.

Aczkolwiek, już widać, że zmieniają się warunki i oferty płatnych pakietów cyfrowych pod wpływem odpływu abonentów do DVB-T.
Powrót do góry

1079413
Usunięty

Post#28 04 Sty 2013 00:00   

Dziękuje serdecznie za pomoc. :)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> Programy DVB-T w HD. Jaki nadajnik wybrać w woj. lubelskim?
Strona 1 z 1