Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Schemat instalacji TN C na TN C S, ogranicznik przepięć, wyłącznik różnicowoprąd

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Schemat instalacji TN C na TN C S, ogranicznik przepięć, wyłącznik różnicowoprąd
Autor
Wiadomość
ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#1 Post autora tematu 24 Maj 2012 16:05   

Schemat instalacji TN C na TN C S, ogranicznik przepięć, wyłącznik różnicowoprąd

Witam,
Zakładam post aby życzliwi Forumowicze sprawdzili mi schemat instalacji. Będzie modernizowana instalacji w domu mieszkalnym i układ pomiarowy powędruje na ścianę zewnętrzną a rozdzielnia główna będzie wewnątrz budynku. Zabezpieczenie przelicznikowe narzuca Zakład Energetyczny. Chcę zmienić typ sieci aby muc zastosować wyłącznik różnicowoprądowy. Jeden i tylko jeden zdaję sobie sprawę jakie to może pociągnąć za sobą niedogodności. Jest jeszcze budynek gospodarczy z instalacją cztero i dwużyłową więc tam musi zostać TN C.

Oczywiście sprawdziłem typ sieci a układ pomiarowy przenosi elektryk z uprawnieniami.

Proszę o konstruktywne wypowiedzi, jak zawsze zresztą, osób kompetentnych tak, aby niepotrzebnie nie wydłużać postu.

http://obrazki.elektroda.pl/4609804600_1337868215.jpg

Powrót do góry

Miniax
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bielsko-Biała

Post#2 24 Maj 2012 16:53   

Re: Schemat instalacji TN C na TN C S, ogranicznik przepięć, wyłącznik różnicowo

Na RCD wchodzi PE a wychodzi już N :o
W jakim celu chcesz N rozłączać przy płycie?
Powrót do góry

mrst
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Żywiec

Post#3 24 Maj 2012 17:04pomocny post - solucja   

Re: Schemat instalacji TN C na TN C S, ogranicznik przepięć, wyłącznik różnicowo

Zlikwiduj ten mostek pomiędzy szyną N i PE. Poza tym PEN wprowadź bezpośrednio na listwę PE i z niej na wyjście ogranicznika.
Powrót do góry

0ceanborn
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Katowice

Post#4 24 Maj 2012 18:07   

Strasznie pogmatwany i mało czytelny rysunek.

Poza tym co napisał mrst, w zasadzie wszytko dobrze.
Wyłącznik na indukcję nie musi być 4 biegunowy, za to ogranicznik przepięć dobrzy jakby był.
Cytat:
Jest jeszcze budynek gospodarczy z instalacją cztero i dwużyłową więc tam musi zostać TN C

Jeśli chodzi o budynek gospodarczy, najlepiej by było zrobić nową instalację TT lub TN-S.
Wyprowadzić uziemienie, połączenia wyrównawcze.
Wtedy jednak zasilanie musi być puszczone przez różnicówkę.
Nie wiem jak wygląda tam instalacja ale w takich budynkach często się robi instalację w korytkach co ułatwia wymianę kabli.
Nawet jakby trzeba było wykuć w ścianie lub zrobić nową w korytkach, to względy estetyczne nie mają chyba w pomieszczeniu gospodarczym wielkiego znaczenia.
Tam właśnie różnicówka może być ważna.
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#5 Post autora tematu 24 Maj 2012 20:30   

Ten mostek przeoczyłem ponieważ w trakcie rysowania schematu zmieniła mi się koncepcja. Dzięki.
Przez to że chciałem pokazać w sposób bardziej szczegółowy prowadzenie przewodów to schemat nie wyszedł tak czytelnie jak chciałem.
Mam jeszcze pytanie i wątpliwość co do rady z podłączeniem ogranicznika przepięć
Cytat:
Poza tym PEN wprowadź bezpośrednio na listwę PE i z niej na wyjście ogranicznika.

Jeżeli chcę go włączyć do układu w miejscu gdzie sieć jest typu TN C to czy on nie jest jednak prawidłowo podłączony? Zdjęcie poniżej na poparcie mojego sposobu. Zresztą jakby chcieć go podłączyć w układzie TN C S to trzeba by zastosować 4 biegunowy

http://obrazki.elektroda.pl/3104982000_1337883029.jpg
Powrót do góry

michalekk1
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Warszawa

Post#6 24 Maj 2012 20:32   

ferguson123456 napisał:
Zresztą jakby chcieć go podłączyć w układzie TN C S to trzeba by zastosować 4 biegunowy

Pytanie, po co chcesz zabezpieczać przewód metalicznie połączony z tym samym do czego przepięciówka "zwiera"? :>
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Maj 2012 20:32   

Powrót do góry

Bronek22
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Stalinogród

Post#7 24 Maj 2012 20:50   

Miniax napisał:
Na RCD wchodzi PE a wychodzi już N :o
W jakim celu chcesz N rozłączać przy płycie?

Pewnie po to,żeby płytę spalić.
0ceanborn napisał:
Strasznie pogmatwany i mało czytelny rysunek.
Poza tym co napisał mrst, w zasadzie wszytko dobrze.

Kiepsko sięznasz kolego. Jakie dobrze , jak jeden RCD jest na wszystko.
Widać, że rozdzielnice projektował laik kompletnie bez doświadczenia.
A gdzie GSU - niepotrzebne ? Ktoś ci musi na nowo fachowo zaprojektować rozdzelnicę -tak od początku.
Na spory obiekt przydałby się projekt zrobiony przez osobę z uprawnieniami.
Bronek
Ps. Płyty indukcyjne zasila się z 2 faz jak dwa odbiorniki jednofazowe.
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#8 Post autora tematu 24 Maj 2012 21:39   

Dobrze RDC nie jest prawidłowo podłączone. Co do ilości wiem ale nie zmieniam. RCD powinno być podłączone po podziale PEN na PE i N. Poprawiłem schemat, czy jest dobrze?

http://obrazki.elektroda.pl/8550519000_1337888255.jpg

Tak, nie doczytałem z płytą. Na stronie jest, że potrzebuje napięcia 400 V ale wystarczą 2 fazy - instrukcja obsługi.
Bronek22 napisał:
A gdzie GSU - niepotrzebne ? Ktoś ci musi na nowo fachowo zaprojektować rozdzelnicę -tak od początku.
Na spory obiekt przydałby się projekt zrobiony przez osobę z uprawnieniami.

A co będzie wchodzić w skład GUS co do niej podłącze? Skąd wiesz z czego wykonane są instalacje i jakie są w budynku?
Tak wynajmę najlepiej firmę a Pan za to zapłaci. Po co zakładałbym post jak panaceum na wszystko jest wynajęcie osoby z uprawnieniami. Forum by nie istniało a obiekt nie jest duży.
Powrót do góry

Łukasz-O
Poziom 25
Poziom 25

Post#9 24 Maj 2012 21:45   

Tak, ale forum jest dla elektryków kolego, a nie osób bez, lub z mizerną wiedzą. Dlatego proszę się nie dziwić takiej reakcji.
Powrót do góry

Paweł0381
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Lublin

Post#10 24 Maj 2012 21:50   

ferguson123456 napisał:
A co będzie wchodzić w skład GUS co do niej podłącze? Skąd wiesz z czego wykonane są instalacje i jakie są w budynku?

A kolega wie co to jest GSU i jakie zadania ma spełniać?

ferguson123456 napisał:
Po co zakładałbym post jak panaceum na wszystko jest wynajęcie osoby z uprawnieniami.

A jak kolega chce to wykonać bez pomocy przynajmniej osoby z uprawnieniami.
Bo ZE pogoni kolegę za sam schemat niemówiąc o braku uprawnień, Po co jest prawo budowlane w Polsce?
Wie kolega wszystko jest dobrze dopóki się coś złego nie wydarzy. Czym się kolega będzie podpierał w sądzie "poradami z Forum"?
A przez forum kolega nie wykona instalacji ani projektu nie mając uprawnień i wiedzy. Pan Google to nie wiedza a opinie wielu osób.
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#11 Post autora tematu 24 Maj 2012 22:01   

Nie będę się wdawał w jałową dyskusję z Wszechwiedzącymi. Łatwo znaleźć błędy logiczne w Waszych wywodach np.
Łukasz-O napisał:
Tak, ale forum jest dla elektryków kolego, a nie osób bez, lub z mizerną wiedzą. Dlatego proszę się nie dziwić takiej reakcji.

Co to za elektrycy którzy muszą korzystać z forum? To nie jest miejsce do czerpania wiedzy przez specjalistów. Nie będę więcej się rozpisywać.

Paweł0381 napisał:
A jak kolega chce to wykonać bez pomocy przynajmniej osoby z uprawnieniami.

Pisałem przecież, że układ pomiarowy przenosi osoba z uprawnieniami przecież inaczej Zakład Energetyczny tego nie odbierze. Będę miał okazje porozmawiać z fachowcem ale wcześniej ale wolę zaczerpnąć porad z kilku źródeł.

Ponawiam pytanie o poprawność schematu.
Powrót do góry

Łukasz-O
Poziom 25
Poziom 25

Post#12 24 Maj 2012 22:13   

ferguson123456 napisał:

Co to za elektrycy którzy muszą korzystać z forum? To nie jest miejsce do czerpania wiedzy przez specjalistów. Nie będę więcej się rozpisywać.

Typowe podejście laika. Elektryka to bardzo rozbudowana dziedzina. Wam się wydaje, że to tylko umieć podłączyć "kontakt". Mała wiedza mały problem, duża wiedza, odpowiedz sobie sam... Tak jest w każdej dziedzinie kolego.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Maj 2012 22:13   

Powrót do góry

Akrzy74
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Wielkopolska

Post#13 24 Maj 2012 22:13   

ferguson123456 napisał:

Ponawiam pytanie o poprawność schematu.

To nie jest schemat- to po pierwsze. Po drugie- jeśli chodzi o poprawność, to właśnie jej brak.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Maj 2012 22:13   

Powrót do góry

Miniax
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bielsko-Biała

Post#14 24 Maj 2012 22:20   

Kolego autorze marudzisz, że nie ma pomocy, że adwersarze reprezentują niski poziom, a nawet nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie zadane przeze mnie w pierwszym poście. Używasz aparatów i połączeń, ale tak naprawdę nie wiesz co jakiemu celowi ma służyć.
RCD 3-fazowy na obwody jednofazowe?
Rozłączanie N na płycie?

Wszystko w porządku, ale uzasadnij dlaczego tak a nie inaczej. Tutaj już niestety teoria obwodów się kłania.
Powrót do góry

elpapiotr
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Sosnowiec

Post#15 24 Maj 2012 22:23   

A może jakieś bardziej pomocne uzasadnienie, dlaczego do aparatów zasilanie raz z góry, raz z dołu ?
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#16 Post autora tematu 24 Maj 2012 22:55   

Akrzy74 napisał:
To nie jest schemat- to po pierwsze

Odpisałem ale cenzura zadziałała.

ele_pp napisał:
dlaczego do aparatów zasilanie raz z góry, raz z dołu ?

Żeby schemat był czytelniejszy.

Miniax napisał:
adwersarze reprezentują niski poziom

Gdzie tak napisałem?

Miniax napisał:
RCD 3-fazowy na obwody jednofazowe?

Zastosowałem 3 fazowy ponieważ myślałem, że indukcja jest zasilana z 3 faz.

Miniax napisał:
Rozłączanie N na płycie?

Informacja z forum:
"Rozlacznik 3 biegunowy stosuje sie w sieci TN-C, TN-C-S na 4-0 przewodowym odcinku sieci, rozlacznik 4-0 biegunowy stosuje sie w sieci TN-S, TN-C-S (odcinek sieci 5-0 przewodowy), TT, IT. W tych sieciach tez moze byc rozlacznik 3-biegunowy jesli nie wystepuje przewod N (np maszyna posiqadajaca zaciski: L1, L2, L3, PE)

Za wylacznikiem roznicowym dajemy rozlaczniki 4-0 biegunowe - polaczenie N z PE powodujew wyzwolenie wylacznika roznicowego."
Powrót do góry

elpapiotr
Poziom 24
Poziom 24

Post#17 24 Maj 2012 23:01   

Witam.

Ale my nie stosujemy rozłączników 4-o torowych. To takie skrzywienie zawodowe.

Informacje z forum nie zawsze są rzetelne izasadne - piszą przecież różni ludzie, nie zawsze elektrycy.
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#18 Post autora tematu 24 Maj 2012 23:05   

Poprawię schemat zgodnie z uwagami Miniaxa
Powrót do góry

Łukasz-O
Poziom 25
Poziom 25

Post#19 24 Maj 2012 23:08   

ferguson123456 napisał:

Informacja z forum:
"Rozlacznik 3 biegunowy stosuje sie w sieci TN-C, TN-C-S na 4-0 przewodowym odcinku sieci, rozlacznik 4-0 biegunowy stosuje sie w sieci TN-S, TN-C-S (odcinek sieci 5-0 przewodowy), TT, IT. W tych sieciach tez moze byc rozlacznik 3-biegunowy jesli nie wystepuje przewod N (np maszyna posiqadajaca zaciski: L1, L2, L3, PE)

Za wylacznikiem roznicowym dajemy rozlaczniki 4-0 biegunowe - polaczenie N z PE powodujew wyzwolenie wylacznika roznicowego."

To jakiś stek bzdur. Proszę podać linka do tej twórczości.
Powrót do góry

Bronek22
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Stalinogród

Post#20 25 Maj 2012 07:36   

ferguson123456 napisał:

Tak wynajmę najlepiej firmę a Pan za to zapłaci. Po co zakładałbym post jak panaceum na wszystko jest wynajęcie osoby z uprawnieniami. Forum by nie istniało a obiekt nie jest duży.

Zalecam ci poszukanie forum krańcowych skąpców i kanciarzy.
Kolego, kogo idziesz bajerować - żebyś przynajmniej miał wiedzę !
Nie zalewaj kitu, na domek cię stać, a na projekt cię nie stać ?
To kit dla naiwnych frajerów.
Bronek
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#21 Post autora tematu 25 Maj 2012 13:42   

Poprawiłem proszę o sprawdzenie.

Łukasz-O napisał:
Proszę podać linka do tej twórczości.

http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=12&t=11951&p=0

Bronek22 napisał:
Bronek

Bez komentarza
Powrót do góry

Łukasz-O
Poziom 25
Poziom 25

Post#22 25 Maj 2012 14:19   

ferguson123456 napisał:

http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=12&t=11951&p=0

Myślałem, że tu u nas :D Dziwne, że nikt nie zareagował i nie napisał czym może grozić niepotrzebne rozłączanie toru N w obwodach trójfazowych.

A na schemacie nie widzę uziemionej GSU. Szokująco mało obwodów jak na dom jednorodzinny - to lata 70-te?
Piekarnik, zmywarka, pralka, gn. w kuchni. Już mamy 4 :) A gdzie jeszcze pokoje, oświetlenie i inne...
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#23 Post autora tematu 25 Maj 2012 14:57   

Łukasz-O napisał:
to lata 70-te?

Tak, obecnie jest dwa obwody na cały dom przewody z aluminium i działa 40 lat. Nie zwiększyłem liczby obwodów po usunięciu płyty indukcyjnej. Mi chodzi głownie chodzi o sprawdzenie poprawności podłączenia rozdzielni. Zwiększenie ilości obwodów nie stanowi później problemu.
Powrót do góry

Łukasz-O
Poziom 25
Poziom 25

Post#24 25 Maj 2012 15:23   

Najpierw napisz od czego są te wyłączniki. I znowu kłania się nieprofesjonalne podejście do zagadnień elektrycznych. Samo połączenie rozdzielnicy to nie wszystko. Skoro wykonujesz instalacje to powinna być zrobiona wedle standardów i sztuki monterskiej a nie tak jak Ty uważasz, bo działa. Nie oczekuj od nas aprobaty Twoich pomysłów.
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#25 Post autora tematu 26 Maj 2012 22:55   

Znalazłem trochę czasu, schemat dokończony, co Forumowicze sądzą o nim?

Powrót do góry

elpapiotr
Poziom 24
Poziom 24

Post#26 26 Maj 2012 23:00   

Myślą, że ciężko będzie znaleźć te wyłączniki samoczynne 8A.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Maj 2012 23:00   

Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#27 Post autora tematu 26 Maj 2012 23:12   

Tak mój błąd dam 6A. Jadnak teraz po przemyśleniu sądzę, że indukcja jest źle podłączona. Powinienem dać jednak oddzielny RCD 3f i wyłącznik nadprądowy 3f 20A na indukcję i piekarnik. Co sądzicie?
Powrót do góry

Gregory_bg
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Żary

Post#28 27 Maj 2012 00:08   

Do urządzeń zamontowanych na stałe nie musisz.
Powrót do góry

ferguson123456
Poziom 8
Poziom 8

Post#29 Post autora tematu 27 Maj 2012 14:06   

Chcę zastosować wyłączniki różnicowoprądowe na wszystkich obwodach, proszę o sprawdzenie schematu
Powrót do góry

mrst
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Żywiec

Post#30 27 Maj 2012 15:38   

Jeszcze brakuje wyłącznika głównego w rozdzielni. Masz obwody gniazd i oświetlenia na jednym obwodzie więc gdy będzie upływność na którymś z gniazd to nie będziesz miał też oświetlenia
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Schemat instalacji TN C na TN C S, ogranicznik przepięć, wyłącznik różnicowoprąd
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny