X

instalacja pod płytę indukcyjną

29 May 2012 13:01 ZIzieff1977
  • #31 29 May 2012 13:01
    WojcikW
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    Niestety przyszłość będzie taka, że już niedługo nastąpi urynkowienie energii elektrycznej czyli wzrost ceny energii elektrycznej o 40%. Młode małżeństwa mają do wyboru: albo wynajmować lub mieszkać na 42m² z rodzicami, albo brać kredyt i kupić mieszkanie. A deweloperzy budują dokładnie pod klienta. Z punktu widzenia dewelopera każdy wzrost kosztów budowy to pustostany i plajta. Są też budowane mieszkania o wyższym standardzie, apartamentowce itd. Tam nie będzie problemu z małym przydziałem mocy.
  • #32 29 May 2012 13:19
    1044571
    Removed  
    Helpful post? (0)
    WojcikW wrote:
    Jest akurat odwrotnie. Projekt musi być dostosowany do możliwości finansowej klienta.
    I jeszcze czy klient chce te 3 -fazy. Jeżeli ma gaz, to płyty nie potrzebuje. a te 3,5-5kw wystarczy do codziennego użytku.
    Podzielam zdanie kolegi, to ma się sprzedawać. A o tym decyduje cena.
    5kW dlatego, że przedlicznikowy 25A można na stałe dociążyć na 5,75kW, na krótko ( 30 minut ) to nawet jeszcze więcej.
    Bronek
  • #33 29 May 2012 13:23
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Helpful post? (0)
    Nie rozumiemy się.
    Pierwsza instalacja w moim domu, to były 3 żarówki po 25 W, jedna 15 W i jedno gniazdko wtyczkowe. Na radio - ok. 40 W mocy. Nie było wtedy zupełnie odbiorników 2000 W, a późniejsze o wiele lat żelazko miało 600W. I to był najbardziej "energożerny" odbiornik w tamtych czasach.
    Ale wykonane wtedy przyłącze pozwoliło z czasem zwiększyć pobór mocy do tych 3,5 kW, a chwilami i więcej, bo mam przepływowy podgrzewacz o takiej właśnie mocy. I nie wyłączam ani lodówki, ani radia, ani światła, gdy chcę skorzystać z ciepłej wody. A to przyłącze ma już 51 lat!

Myślenie dzisiaj kategoriami, że w przyszłym roku zdrożeje energia, więc budujmy teraz przyłącze na takie same 3,5 kW uważam za nieporozumienie. Bo ono ma zapewnić funkcjonowanie użytkowanego sprzętu znowu przez 50 lat. Jakiego sprzętu?

A kto wie co to będzie?
  • #34 29 May 2012 14:16
    WojcikW
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    Kiedyś dążyliśmy do komunizmu. A główną jego zasadą było, że każdy obywatel dostanie wszystko co potrzebuje. Dokładnie hasło brzmiało: każdemu według potrzeb. Ale teraz mamy kapitalizm i możesz mieć wszystko jeżeli za to zapłacisz. Twoje pretensje do deweloperów to pretensje do garbatego, że ma dzieci proste. To klient decyduje co chce kupić, a gdy jest ograniczony możliwościami finansowymi to efekt jest taki jaki jest.
  • #35 29 May 2012 15:12
    retrofood
    Helpful post? (0)
    WojcikW wrote:
    To klient decyduje co chce kupić, a gdy jest ograniczony możliwościami finansowymi to efekt jest taki jaki jest.

Pod warunkiem że wie. Moje posty na ten temat powstały dlatego, że przeważnie nie jest to prawdą.
  • #36 29 May 2012 15:18
    zieff1977
    Level 6  
    Topic author Helpful post? (0)
    to jak mi doradzacie zakładać instalacje trójfazową czy zostawić jednofazową
  • #37 29 May 2012 16:11
    retrofood
    Helpful post? (0)
    zieff1977 wrote:

Zakładać trójfazową.
  • #38 29 May 2012 16:58
    WojcikW
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    zieff1977 wrote:
    Rozmawiałem z developerem i nie ma problemu aby podłączyć instalacje trójfazową część mieszkań ma ją w standardzie ...
    Klient nasz pan. Jeżeli ktoś nie wie co kupuje to na własne życzenie. Oczywiście mam na myśli podstawowe wielkości i parametry na których budowlaniec, nawet choćby chciał, to nie oszuka. Takim parametrem jest przydział mocy.
  • #39 30 May 2012 15:03
    KrzysztofeS
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    zieff1977 wrote:

zdecydowanie tak, proponuje tez zakup płyty 3-fazowej, mniejsza asymetria, mniejsze błędy licznika, wydzielony obwód. Raz zapłacisz i nie masz stresu przy zakupie dodatkowych urządzeń. 3,5kW przy obecnych realiach to totalna przesada (2kW czajnik + 1,5kW suszarka + włączysz jeszcze toster i masz przeciążenie) , developer ostro przyoszczędził:/. Ja mam w mieszkaniu bodaj 11kW i śpię spokojnie.
    pozdrawiam
  • #40 30 May 2012 18:37
    WojcikW
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    Fragment zbędnej dyskusji usunąłem. [retrofood]

KrzysztofeS wrote:
    ... proponuje tez zakup płyty 3-fazowej, mniejsza asymetria, mniejsze błędy licznika...
    Tu może być problem. Ja 2 lata temu kupowałem płytę indukcyjną. Nie spotkałem się z trójfazową. Były dwupalnikowe jednofazowe oraz cztero i trójpalnikowe 230V z możliwością zasilenia z jednej fazy lub z dwóch faz.
  • #41 30 May 2012 19:09
    retrofood
    Helpful post? (0)
    WojcikW wrote:
    KrzysztofeS wrote:
    ... proponuje tez zakup płyty 3-fazowej, mniejsza asymetria, mniejsze błędy licznika...
    Tu może być problem. Ja 2 lata temu kupowałem płytę indukcyjną. Nie spotkałem się z trójfazową. Były dwupalnikowe jednofazowe oraz cztero i trójpalnikowe 230V z możliwością zasilenia z jednej fazy lub z dwóch faz.

Proponuję skończyć tę jałową dyskusję. Dzisiaj w jednym sklepie nie ma, w innych są, a jeśli nawet, to mogą być za dwa lata. Z piekarnikiem na trzeciej fazie, albo maszynką do drapania gosposi po nogach.
    Takie zasilanie należy wykonać tak, aby było jak najbardziej uniwersalne i przewidywało różne sytuacje. Współczesne kuchenki nie wytrzymają 50 lat.
  • #42 31 May 2012 08:12
    mar_cik
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    Dyskusja nie jest jałowa.
    Nie ma czegoś takiego jak kuchnie trójfazowe czy dwufazowe. Kuchnie, piekarniki czy kuchnie z piekarnikiem są budowane na napięcie 230V (mówimy o Europie), nawet te najbardziej wypaśne i drogie jak Smeg. Obciążenia w sprzęcie są dzielone na obwody tak, aby pojedynczy obwód pobierał prąd do 16A. Tak jest wykonywany cały sprzęt AGD.
    Sposób podłączenia zależy od dostępnej sieci.
    W Polsce nie ma możliwości jednofazowego zasilania z zabezpieczniem przedlicznikowym większym niż 32A (i to nie wszędzie bo w części Zakładów Energetycznych tylko 25A) i to jest jedyna przyczyna konieczności zamawiania trójfazowego zasilania dla mieszkań. Tu się (jak zwykle) różnimy od innych krajów, we Francji na przykład trójfazowa instalacja w mieszkaniu jest nie do pomyślenia.
  • #43 31 May 2012 08:49
    retrofood
    Helpful post? (0)
    I na tym kończymy dyskusję o budowie kuchenek.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products