Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Szaflika (STX po trzykroć :)

Szaflik 12 Sty 2005 10:12 14819 43
  • WSTEP:

Po kilku miesiącach „użerania” się z głośnikami dołączonymi do wieży LG ( kaszana totalna) w końcu udało mi się uskładać trochę kasy na amplituner i kolumny. Budżet był BARDZO skromny ale z efektu końcowego przedstawionego poniżej jestem BARDZO zadowolony :)
    Kolumny (a zwłaszcza ich kształt) sa kompromisem pomiędzy niskim strojeniem a wymiarami (głownie mam tu na myśli długość bass reflexu). Konstrukcja ta jest pierwszą, jaką wykonałem na podstawie doświadczeń zdobytych po dogłębnym studiowaniu forum oraz rozmow na GG z jego czlonkami :) . Kolumny te powstały by pewnie nieco wcześniej jednak z uwagi na „rewolucje”, jaka miała nastąpić w stx’ie wołałem trochę poczekać – i jak się okazało – warto było.

GŁOSNIKI:

Do budowy kolumn użyte zostały bardzo dobrze wszystkim znane przetworniki firmy stx z nowej serii, a mianowicie:

BASS: GDN-22-120-8-SC
    ŚREDNIE: GDM-17-150-8-SS
    WYSOKIE: GDWK-9-150-8-PJ

Wybór padł właśnie na nie ze względu na bardzo przychylne opinie na forum oraz cenę (no może poza wysoko tonowymi, które często są mieszane z błotem :). Różnice w efektywnościach są dośc wyczówalne, jednak problem ten został rozwiązany poprzez zastosowanie tłumika na głośnik wysokotonowy.śreniotonowy i niskotonowy współpracują bardzo ładnie :)

Zwrotnice wykonane także przez firme stx z podziałem 800/4000Hz.

OBUDOWA:

Obudowa BASS REFLEX strojona na 42 Hz , objętość około 35L

Tunel BASS REFLEX to rurka STX’a o długości 16cm i średnicy wewnętrznej 7,5cm

Ze względu na znikome doświadczenie w tych kwestiach obudowa wykonana została z laminowanej płyty wiórowej 18mm. Wymiary wewnętrzne to 23 x 22 x 75 cm. Wykonanie zleciłem znajomemu stolarzowi, który to źle zinterpretował moje intencje – i w ten sposób powstały zaślepki, których docelowo miało nie być :/ Jednak wydaje mi się iż bardzo ładnie komponują się z kolorem laminatu. Kolejne konstrukcje będą wykonywane całkowicie przeze mnie – nie ufam już „znajomym” stolarzom :P

W środku brak dodatkowych wzmocnień – całość jest dość solidna i doszedłem do wniosku iż będą one niepotrzebne. Dość ciekawie wykonane jest odseparowanie głośnika średniotonowego – użyłem do tego celu …. połówki GLOBUSA , który to idealnie nadał się do tego celu – bez tego odizolowania głośnik średniotonowy „latał” jak oszalały pod wpływem powietrza pompowanego przez głośnik niskotonowy.

Wytłumienie stanowi gąbka przyklejona na wikolu do ścianek obudowy, boków oraz góry (powyżej tunelu bass reflex)

WRAŻENIA:

No cóz … co tu dużo pisać – w porównaniu do kolumn od wieży to jest to rewelacja. Mój pokój ma 12m kw. i kolumny te robią w nim po prostu masakrę – mogą potwierdzić to moi rodzice, którzy już kilkakrotnie dość energicznie reagowali podczas przeprowadzaniu testów :) Bas jest dość szybki , energiczny, po podkręceniu gałki volume czuć go bardzo ładnie. Wyczuwalna jest różnica pomiędzy efektywnościami głośników średniotonowego i basowego – średnie tony sa nieznacznie cichsze, jednak Vanessa Mae czy Mike Oldfield brzmią naprawdę rewelacyjnie. Problem był z głośnikiem wysoko tonowym – został on wytłumiony poprzez zastosowanie dzielnika rezystancyjnego (o 6dB) co znacznie poprawiło odczucia co do wysokich tonów – wcześniej były nieco zapiszczałe, wychodzące zbytnio ponad resztę pasma. Kolumny używane sa głownie do ostrej muzyki (kawałki techno tylko do testów) oraz filmów i w takich klimatach spisują się rewelacyjnie.

Problem stanowi napęd, (amplituner sherwood RX – 1010), który to (nie ma się co oszukiwać) po prostu czasami nie wydala – głośniki STX’a potrzebują mocy aby w pełni pokazać na co je stać. Brak mocy ukazuje się podczas testów kawałków na subwoofery, kiedy to wznak traci kontrole nad głośnikiem, a ten z kolei osiaga duze amplitudy pompując ogromne masy powietrza, a co za tym idzie – furkot.

Jako iż jest to moja pierwsza konstrukcja jestem z niej BARDZO zadowolony. Biorąc pod uwagę nakłady finansowe nie spodziewałem się takiego efektu :)

KOSZTY:

Głośniki + koszty wysylki : 171 zł
    Zwrotnice: 52 zł
    Tunele: 6 zł
    Kable: (2mm^2 OFC – 8m) 18 zł
    Paczki: 80 zł
    Wkrety: 0zł
    Gąbka: 0zł
    Inne: 3zł
    SUMA: 330 zł

… jak widać zamierzony cel został osiągnięty – jestem zadowolony – kolumny grają bardzo ładnie, a koszty sa bardzo niskie :)

Fajne!
  • #2 12 Sty 2005 10:25
    000andrzej
    Poziom 37  

Jeśli to fajnie brzmi to powinieneś być zadowolony. Szkoda tylko, że STX są różnokolorowe. Łączenie przedniej ściany mogłeś zrobić inne, niewidoczne były by zaślepki. Ale faktycznie - kolumna za w miarę przyzwoitą cenę.

• #3 12 Sty 2005 20:00
    jakubkrawiec
    Poziom 18  

Kolumienki całkiem ciekawe, jednak przydała by się jakaś maskownica. Mam nadzieję, że to co piszesz to prawda :).
    Ile kosztowała przesyłka (przewóz) głośników?

• #4 13 Sty 2005 00:40
    Tremolo
    Poziom 43  

Ciekawe czy mógłbyś pokazać środek ludzie się kwapią do zwrócenia uwagi na to jak wygląda obicie i jakieś tam zaślepki. Oczywiście można by było wkręcić śruby glebiej i zapaćkać szpachlą, ale tak jest chyba prościej.

maskownica też jest w tym przypadku zbędna to użytek domowy, nikt nie będzie chyba kopał po membranach. Ważniejsze jest jak to gra.

• #5 13 Sty 2005 10:28
    jehowy
    Poziom 19  

Można zdjąć zaślepki i tak dopasować maskownice aby nakładać je na śruby, a dokładnie w łby śrub :D

• #6 13 Sty 2005 19:20
    Szaflik
    Poziom 20  

Myslalem nad pomyslem jechowego ale doszedlem do wniosku ze tak tez jest ladnie ... a lubie patrzec jak membrana basowca sie wychyla :) Co do kosztow wysylki to calość wyniosła 68 zł (bralismy głosniki itp. we 3ech, paczka ważyła ponad 20kg wiec wysłali servisco) :) Co do środka to niestety nieposiadam juz aparatu - jak kiedys pozycze od kumpla to zrobie fotki globusowi :p hehe :)

• #7 13 Sty 2005 21:09
    000andrzej
    Poziom 37  

Oczywiście, najważniejsze że dobrze grają. Tu jest dział DIY więc może inni też podpatrzą jak się to robi.
    Tą przednią ściankę ja bym spróbował osadzić na drewnianych kołkach. Robisz wiertłem otwory, wkładasz bolce z ostrą końcówką z drugiej, przykładasz przód i odznaczasz punkty w których będziesz wiercił. Potem tylko blokada na wiertło (jakieś 15mm) tak, żeby nie przeszło na wylot, osadzasz kołki najlepiej drewniane 8mm na kleju, wlewasz kilka kropel np. wikolu do drugiego otworu i składasz. Po jakiejś godzinie już trzyma. Na drugi dzień masz sklejone na amen. Zaletą jest to, że nie widać, choć trzeba trochę dokładności w wykonaniu.

• #8 13 Sty 2005 21:12
    Szaflik
    Poziom 20  

w kolejnej konstrukcji jaka bedzie sub na stx 27 150 4 SC nie popelnie juz tych bledow i bedzie na koleczkach :) :D

• #9 13 Sty 2005 21:43
    Andrzej-N
    Poziom 14  

000andrzej - B&W też stosuje "różnokolorowe" membrany. Cel uświęca środki.

• #10 14 Sty 2005 09:43
    000andrzej
    Poziom 37  

OK, zależy co sie komu podoba. Ja opisałem swoje wrażenia.
    Tak samo z tymi kołeczkami - :arrow: szaflik, nie odbieraj tego jako krytykę, lecz jako propozycję - chciałbym mieć takie kolumienki ;)

• #11 15 Sty 2005 17:27
    ali*g
    Poziom 11  

Chłopie są extra............inni mogą sie czepiać wykonania ale forma jestOK ,pytanko nasuwa sie takie -MOC ,i czy skrzynke wykonałeś sam zwłaszcza otwory pod głośniki? ps:w czerni byłoby im jeszcze lepiej;-)

• #12 16 Sty 2005 12:50
    jaro_21
    Poziom 21  

jak się sprawują te wysokotonówki czy naprawdę są takie tragiczne?

• #13 16 Sty 2005 21:01
    skatman1986
    Poziom 12  

Gdzie można kupić te zwrotnice i tłumiki????? Jakie to są modele dokładnie. Niech ktoś odpisze bo kolumienki bardzo mi sie podobają :)

• #15 18 Sty 2005 21:56
    Szaflik
    Poziom 20  

Skrzynka wykonana zostala przez znajomego stolarza :) ... ale suba zrobie juz calkowicie sam :) co do wysokotonowek nie twierdze ze sa tragiczne - wrecz przeciwnie - w porownaniu do piezo jakie mialem wczesnsiej te sa wysmienite - tylko ich efektywnosc jest wyzsza niz reszty pasma i trzeba je bylo troche stlumic (za pomoca dzielnika z rezystorow o 6dB) :) co do zwrotnic to nie pomylka - zrobili mi na zamowienie :)

• #16 21 Sty 2005 15:40
    skatman1986
    Poziom 12  

Będzie duża różnica gdy zamontuje zwrotnice o podziałach 800/5500Hz? Aha i mam tą z bi-wiringiem i wzmacniacz z 4 wyjściami (4x50W). Moge podłączyć do niego ten sprzęt? Czy mam kupić coś lepszego? Dzięki z góry

• #17 21 Sty 2005 20:08
    Szaflik
    Poziom 20  

A jaki to wzmacniacz ? 5500 to troche wysoko jak na te sredniaki ale mozesz sprobowac :)

• #18 29 Sty 2005 22:28
    spoczo
    Poziom 14  

jaka impdendancje ma kolumna ? jesli 8 to mozesz pokazac schemta tej zwrotnicy

• #19 01 Lut 2005 14:10
    Alexik85
    Poziom 10  

Witam interesuje mnie jakie tlumiki zastosowales do wysokotonowek. i czy jest wyczuwalna wyzsza ich sprawnosc. Tak poza tym glosniczki z wygladu I klasa . Pozdrawiam

• #20 06 Lut 2005 21:05
    Szaflik
    Poziom 20  

Co do wysokotonowek to niestety ich efektywnoisc jest wyzsza od pozostalych glosnikow. Co do tlumika to rezystory maja 3,9 ohm i 8,2 ohm. Ostatnio robilem testy na wzmaku Technics'a (2 x 80W sin) no i teraz te kolumny pokazaly pazurki - szyby w szafce pietro wyzej wpadaly w rezonans :)

• #21 12 Lut 2005 16:17
    Szaflik
    Poziom 20  

update: nabylem koncowke mocy sharp system-6000 (stk 4241V) :) wiedzialem ze te stx'y potrzebuja mocy ... ale nie spodziewalem sie ze az tak mnie zaskocza: na tej koncowce dzwiek jest dopiero taki jak powinien byc: potezny, głęboki i wogole WYPAS !!! (2 x 120W SIN) :) sherwood idzie na sprzedaz :)

• #22 22 Lut 2005 18:28
    skatman1986
    Poziom 12  

Mam wzmaka 4 x 50 W firmy Sony (F110) - podłączam stosując bi-wiring. Ale i tak sie boje że mój wzmak nie podoła :) (na razie jestem na etapie czekania na budy do głośniczków i hmmm... też mam takiego fajnego globusa który może mi sie przyda hehe.. :D)

• #23 02 Kwi 2005 13:48
    !ron
    Poziom 21  

Ogólnie fajna konstrukcja tylko razi pare elementów. Te zaślepki na konfirmaty troche tam nie pasują, no i ten średniotonowy sie wyróżnia z tą membraną, mogłes dac też czarną jak w tym basowym.

• #24 10 Kwi 2005 12:29
    jahu_ziom
    Poziom 9  

planuje zrobic podobna konstrukcje, praktycznie taka sama poza paroma rzeczami, jedna z nich jest to zechcialem dac br z tylu obudowy, i nasuwa mi sie pytanie w ktorym miejscu go wmontowac, na samym dole, czy gdzies wyzej, a moze nic nie zmieniac tylko zrobic to tak jak zrobil to szaflik, z gory dzieki

• #25 10 Kwi 2005 13:00
    Szaflik
    Poziom 20  

to gdzie dasz BR to juz twoja sprawa :) uważaj tylko jak dasz go z tyłu zeby kolumny nie stały zbyt blisko sciany :)

.. co do zaślepek ... właśnie jestem w trakcie tworzenia kolejnej konstrukcji ala STX (sub na 27 - 150 - 4 SC) - tam juz nie bedzie takich dodatków :)

• #26 10 Kwi 2005 13:53
    jahu_ziom
    Poziom 9  

aha no wporzadku, to walne z tylu, no moje kolumny beda czarne i pozbawione tych zaslepek :P a niskotonowy tez zolty :], jak skoncze to walne jakies zdjecia to sobie obejrzysz :]

• #27 10 Kwi 2005 22:32
    jahu_ziom
    Poziom 9  

szaflik a moglbys mi powiedziec czym wytlumiles kolumny? jeszcze musze wiedziec o tym dzielniku, jak te rezystory lutowales? po jednym rezystorze szeregowym 3,9 i 8,2 na zyle kabelka ?

• #28 11 Kwi 2005 07:55
    Szaflik
    Poziom 20  

8,2 rownolegle i 3,9 szeregowo z glosnikiem :) co do wytłumienia to gabka okolo 2 - 3 cm - dosc lekkie po bokach oraz z tyłu do wysokości bass reflexu :)

• #29 12 Kwi 2005 13:32
    jahu_ziom
    Poziom 9  

yyy nie bylo takich w sklepie to kupilem osiem 6,8 ohma :P i co mam z nimi zrobic ? :]]]]

• #30 12 Kwi 2005 15:55
    Szaflik
    Poziom 20  

sugeruje program WinISD tam jest kalkulator do tłumików :)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme