Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 31 May 2012 14:19
  bigzbig1
  Level 10  
  Helpful post? (0)
  LED LG INFINIA 55LE8500 ciemniejsza prawa połowa obrazu.
  LED LG INFINIA 55LE8500 ciemniejsza jedna strona
  Pytanie:
  Czy widoczna na ekranie wada jest spowodowana wadliwym panelem podświetlającym. Pionowa linia podziału jest bardzo wyrażna. Wg jednego z fachowców diagnozujących usterkę panel podswietlający składa się w tym modelu z dwóch części i zostały fabrycznie żle dobrane. Ja na razie dysponuje tylko zdjęciem usterki. Telewizor bedzie dowieziony jeżeli zdecyduję się na jego dalszą diagnostykę. Ja podejrzewałem wstępnie wadliwe oprogramowanie lub ustawienie jakieś wersji demo. Podobno soft był wymieniany. Chętnie skorzystam z sugestii kolegów na forum.
 • #2 31 May 2012 14:47
  zbyszekskibinski
  Level 32  
  Helpful post? (0)
  Z fotki wygląda na to, że matryca ma 4 bloki LEDowe /ale pewności nie mam z braku znajomości tego modelu/ i prawy górny jest tylko przyciemniony. W LG bloki ledowe są zwykle zasilane napięciem wyższym, np 82V podwyższanym przez przetworniczkę PFC, której generator IC umieszczony jest na odwrocie modułu LED DRIVER. Także sprawdzić te napięcia idące do bloków ledowskich. Nie wiadomo czy też tzw. 'local dimming' nie jest przestawiony dla jednego bloku, w niektórych modelach LG ta regulacja jest wykonywana przez T-con w innych w Led driverze. Całość jest dobrze zabezpieczona, także jakby było coś z panelem podświetlającym pewnie blok sterowania LEDowego by się wyłaczył z braku odpowiezi z matrycy, także najpierw szukać w opcjach 'dimming' coś może być przestawione, lub opcja demo, której na razie nie można wykluczyć???

  Pozdrawiam
 • #3 31 May 2012 15:10
  satgal
  Level 40  
  Helpful post? (0)
  Pewnie włączone jakieś demo. Nigdy wada podświetlenia nie da tak kontrastowego z ostrą krawędzią podzielenia obrazu.
 • #4 31 May 2012 16:03
  bigzbig1
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  Wada obejmuje całą wysokość obrazu. Zamieszczam kolejne zdjęcie. LED LG INFINIA 55LE8500 ciemniejsza jedna strona
  W mojej ocenie przyczyna leży też raczej w złym sterowaniu podświetlenia poprzez uaktywnienie na stałe trybu demo pokazujęcego poprawę jakości obrazu dla prawej strony. Niestety mój poprzednik podobno to wykluczył. Transport tego tv to perspektywa jazdy ponad 100km dlatego z wdziecznością czekam na dalsze wskazówki. Mimo, że na codzień naprawiam telewizory LCD to praktycznie nie miałem z taką usterką LG do czynienia.
 • #5 31 May 2012 16:42
  LCD-LED-PDP

  Level 27  
  Helpful post? (0)
  Tak jak wspomniał kol. Andrzej (Satgal) nie możliwe jest takie odcięcie podświetlenia LED na takie krawędzie, musiałoby się to odbyć bardziej płynnie a zastosowane podświetlenie w tym TV to Edge LED. Możliwe uszkodzenie płyty Main choć ku demu bym się nie skłaniał gdyż z doświadczenia wiem iż ono wskazuje różnice w 2 trybach i na 2 części dzieli obraz lub też uszkodzenie samego szkła matrycy gdyż w nowych LG T-Con nie występuje. Pozdrawiam
 • #6 31 May 2012 18:09
  mirex
  Level 43  
  Helpful post? (0)
  bigzbig1 wrote:
  Podobno soft był wymieniany.

  Podobno był, czy był?
  Może trzeba dopytać w jakich okolicznościach to się pojawiło?
  bigzbig1 wrote:
  Niestety mój poprzednik podobno to wykluczył.

  I w ten właśnie sposób możemy sobie gadać do końca świata.
  Bo ktoś - kiedyś - coś.
  Albo bierzesz TV do roboty, sprawdzasz dokładnie osobiście jak się sprawy mają, a następnie piszesz, albo daj sobie spokój z naprawą oraz tym tematem. Bo jak TV nie będziesz naprawiał, to i temat, jako nierozwiązany, mało przydatny będzie dla innych.

  Zresztą zasady tego działu są jasne - w zasadzie nie teoretyzujemy, tylko opieramy się na faktach.
 • #7 31 May 2012 18:13
  bigzbig1
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  Według moich informacji z internetu w tym modelu nie zastosowano panelu z podświetleniem krawędziowym tylko już z tylnym i ze strefową regulacja podświetlenia (stąd certyfikat THX). Nie wiem ile ten model ma stref regulowanych? 47cali ma 216 stref. Stąd też moje watpliwości co powoduje inne wyświetlanie połowy obrazu: sterowanie panelem LCD czy podświetleniem LED. Ja skłaniam się nadal do wniosku, że winne jest złe sterowanie panelu LCD. Pytanie jaka jest szansa, że można to stosunkowo prosto i niedrogo usunąć. Czy błąd może tkwić tylko w żle ustawionych opcjach serwisowych? A może to pozostałość po trybie demo ze sklepu? Czy coś takiego jest mozliwe w panelu LCD tej generacji? Telewizor pochodzi z prywatnego importu z Niemiec. Wymiana matrycy nie wchodzi w grę.
  pozdrawiam


  PS
  Duże rozmiary tv, transport i duża odległość do klienta (znajomego) skłoniy mnie do rozpoczęcia tego tematu "na sucho" przed podjęciem próby naprawy w praktyce. Za rzeczowe uwagi, porady i rady dziękuję.
 • #8 31 May 2012 18:23
  japierdziu
  Level 15  
  Helpful post? (0)
  Quote:
  Niestety mój poprzednik podobno to wykluczył.


  Tak się zastanawiam jak w ogóle można zakładać tutaj wadę podświetlania? Wystarczy przecież mieć tylko odrobinę pojęcia o budowie matrycy i trochę wyobraźni panie zbyszekskibinski.

  Dodano po 5 [okrążeniach elektronu wokół jądra wodoru]:

  Quote:
  Czy błąd może tkwić tylko w żle ustawionych opcjach serwisowych? A może to pozostałość po trybie demo ze sklepu? Czy coś takiego jest mozliwe w panelu LCD tej generacji?


  Odpowiedzi już chyba otrzymałeś. Może trzeba jeszcze raz przeczytać temat.
 • #9 31 May 2012 18:23
  mirex
  Level 43  
  Helpful post? (0)
  bigzbig1 wrote:
  A może to pozostałość po trybie demo ze sklepu?

  Znaczy co? Pozostałość to co? "Wypalona" połowa obrazu?
  Czy też jest fizycznie włączony (czyli nie pozostałość a konkret do sprawdzenia!)?
  Poczytaj jeszcze raz co poprzednio napisałem.
 • #10 31 May 2012 18:45
  bigzbig1
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  Jeszcze raz za rzeczowe uwagi, porady i rady dziękuję.
  Duże rozmiary tv, transport i duża odległość do klienta (znajomego) skłoniy mnie do rozpoczęcia tego tematu "na sucho" przed decyzją o podjęcie próby naprawy w praktyce. Miałem do czynienia z różnymi defektami matryc LCD (rozmazująca jedna strona, powidoki, cienie etc). Jeżli w tym wypadku z dużym prawdopodobieństwem można wykluczyć wadę matrycy to podejmę próbę naprawy.
  pozdrawiam
 • #11 31 May 2012 19:22
  LCD-LED-PDP

  Level 27  
  Helpful post? (0)
  LCD-LED-PDP wrote:
  zastosowane podświetlenie w tym TV to Edge LED


  Przepraszam, zwracam honor rzeczywiście jest to Direct LED, sam nie wiem co za głupotę palnąłem mając w rękach 47LE5300 a to zwykły Edge. Nie mniej jednak podświetlenia bym się nie czepiał. Pozdrawiam
 • #12 31 May 2012 19:39
  zbyszekskibinski
  Level 32  
  Helpful post? (0)
  Do kolegi: 'japierdziu':

  Niekoniecznie jest to wina podświetlenia ale autor nie ma jak teraz tego sprawdzić, bo nie ma TV u siebie. Nie ma problemu w stwierdzeniu czy podświetlenie winne czy nie wystarczy wypiąć kabel LVDS i popatrzeć w ekran.
 • #13 31 May 2012 20:46
  japierdziu
  Level 15  
  Helpful post? (0)
  Quote:
  Niekoniecznie jest to wina podświetlenia

  zbyszekskibinski przeczyta jeszcze raz co napisał japierdziu i nie tylko.. Bo widzę kolejny już raz nie czyta dokładnie, a potem pisze odnosząc się nie wiadomo do czego.
 • #14 11 Jun 2012 18:27
  bigzbig1
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  Telewizor trafił w końcu do mnie. Wgrałem najnowsze oprogramowanie ze strony LG. Sytuacja nie uległa zmianie. Nadal prawa i lewa połowa obrazu jest różnie wyświetlana i nie można tego określić ,że jedna strona jest ciemniejsza ale ,że jest wyświetlana w innym trybie tzn. lewa połowa np. tryb "żywy" a prawa połowa tryb "standard". Dodatkowa informacja to taka, że telewizor to wyprzedaż z Niemiec z serwisu , gdzie nie usunięto tej wady. Stwierdziłem również ,że nie działa regulacja podświetlenia matrycy. Podświetlenie działa cały czas z pęłną jasnością. Po rozkręceniu telewizora zrobię zdjęcia elektroniki. Podejrzewam, że poprzednicy mogli nieżle "namieszać" w trybie serwisowym jak również w podmianach elektroniki.
 • #15 11 Jun 2012 19:26
  LCD-LED-PDP

  Level 27  
  Helpful post? (0)
  No właśnie, na dwoje babka wróżyła. Niestety bez możliwości podmiany na sprawny moduł ciężko ustalić czy winne szkło czy może main. Pozdrawiam
 • #16 15 Jun 2012 01:36
  bigzbig1
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (+1)
  Zapoznałem się z dostępną dokumentacją dla serii LE8500. Otworzyłem odbiornik. Zrobiłem też zdjęcia modułów omawianego egzemplarza. Oto moje spostrzeżenia. Odbiornik nie jest moim zdaniem w stanie fabrycznym. Podejrzenie to chyba nieoryginalna płyta główna EBU60864321 chasis LDR03E. Brak na niej zamontowanego gniazda P7900. Brakuje też wiązki połączeniowej do sterowania podswietleniem matrycy inwertera main. Gniazdo P7901 jest ale wiązki do sterowania inwertera slave też nie ma. Wiązki połączeniowe może ktoś wymontował po zmianie płyty. Stąd brak regulacji podświetlenia matrycy. Pozostałe moduły nie wzbudzają na razie moich wątpliwości.
  Po rozmowie z firmą z Koszalina moje wątpliwości potwierdzają się: dla modelu 55LE8500 własciwe płyty główne to EBU60866850 lub EBU60867153
  LED LG INFINIA 55LE8500 ciemniejsza jedna strona
 • #17 24 Jun 2012 01:50
  bigzbig1
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (+1)
  Mam obecnie do dyspozycji fabrycznie nową płytę główną od modelu 47LE8500 o symbolu EBU60867152 zamiast EBU60867153. Jest to to samo chasis LD03E tylko do mniejszej matrycy. Po zamontowaniu do tv 55cali brak obrazu, brak menu, jest podświetlenie.
  Wiem już, że płyty różnią się fizycznie odmiennymi wartościami conajmniej kilkunastu rezystorów smd. Tabela w instrukcji serwisowej zawiera listę różnic.
  Softy są natomiast identyczne.
  Problem nadal nierozwiązany.
 • Helpful post
  #18 04 Jul 2012 22:18
  Sly
  Level 11  
  Helpful post? (0)
  Zamień wiązki miniLVDS łączące płyte z matycą. Lewa z prawą.
  Jeżeli połowy się zamiemią to odpowiedz masz.
  Warto też wyczyścić złącza, wiem, ze były często z nimi problemy.
  Moim zdaniem przyczyna leży w połączeniu panel-plyta.
 • #19 06 Jul 2012 04:01
  bigzbig1
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  Dzieki sugestii kolegi Sly postanowiłem podstawić inną parę taśm mini LVDS.
  W trakcie podmiany taśm okazało się, że jedno gniazdo matrycy na krawędzi panelu ma mechanicznie pogięte i częściowo uszkodzone kilka styków. Delikatne prostowanie styków i profilaktyczna wymiana taśmy dała na szczęście wystarczający kontakt i oczekiwany efekt. Obraz wrócił do normy.
  Uszkodzone gniazdo matrycy było powodem usterki. Tytułowy problem rozwiązany.

  Po ustaleniu, że matryca jest sprawna, ostateczna zamiana płyty głównej na właściwą dla 55LE8500 przywróciła prawidłowe działanie podświetlenia lokalnego i telewizor działa perfekcyjnie.
  Temat do zamknięcia.
  Search 4 million + Products
Browse Products