Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Hydrofor czasami nie ssie wody ze studni

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Hydrofor czasami nie ssie wody ze studni
Autor
Wiadomość
mąci
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Jedlicze

Post#1 Post autora tematu 04 Cze 2012 00:33   

Posiadam hydrofor przeponowy z pompą i od pewnego czasu zdarza się ze pompa nie nabija wody do hydrofora. Na początku myslałem ze brakło wody w studni, ale po dokonaniu pomiarów okazało się ze kosz ssący jest umieszczony jest w studni ok. 50 cm pod lustrem wody. Zauważyłem że problemy z pompowaniem wody zdążają się gdy poziom wody opadnie do pewnego poziomu (kosz cały czas zanurzony). Kosz znajduje się na głębokości ok 8m.
Maksymalna wysokość podnoszenia hydroforu wynosi 9m. Czy to możliwe że hydrofor uległ uszkodzeniu? Jeśli tak to co i czy istnieje możliwość naprawy? Hydrofor ma 5 lat.
Powrót do góry

kkknc
Poziom 23
Poziom 23

Post#2 04 Cze 2012 07:46   

Re: Hydrofor czasami nie ssie wody ze studni

Zawory nie trzymają.
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#3 04 Cze 2012 08:30   

Oj chyba nie wszystko prawda. Mianowicie: Maksymalna wysokość podnoszenia hydroforu wynosi 9m . Może masz na myśli wysokość zasysania? I tutaj właśnie będzie ten problem. Jak napisałeś masz około 7,5 m do zasysania. Jak wiadomo prawa fizyki mówią, że teoretyczna wysokość byłaby w okolicy 10 m gdybi nie sprawność układu. Tutaj prezentowane 9 m to dla układu maksymalnie sprawnego/nowego. Pompa zużyła się nieco i różne nieszczelności powodują spadek parametru do np 8 a może właśnie 7,5 m. Rozwiązaniem jest zmiejszenie wysokości zasysania lub pompa w studni.
Powrót do góry

mąci
Poziom 14
Poziom 14

Post#4 Post autora tematu 04 Cze 2012 12:47   

Tak oczywiście że chodzi o wysokość zasysania. Czy jest możliwość sprawdzenia pompy i ewentualnej potem regeneracji?
Wielkiego manewru z obniżeniem wysokości zasysania nie mam.
Powrót do góry

dziadek1203
Poziom 11
Poziom 11

Post#5 05 Cze 2012 15:58   

Witam Przy pompie chydroforowej powinien być zaworek ssący-może przepuszczać,albo od strony silnika zimmering uszczelniający-sprawdż czy tam nie cieknie woda-może być nieszczelny a zarazem nie da rady zassać.Powodzenia
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Cze 2012 15:58   

Powrót do góry

mąci
Poziom 14
Poziom 14

Post#6 Post autora tematu 05 Cze 2012 17:03   

A jak on wygląda i gdzie się znajduje ten zawór zwrotny?
Powrót do góry

dziadek1203
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 05 Cze 2012 20:16   

Witam Drogi Mąci-nie wiem czy to mnie pytasz-ale ja pisałem o zaworze ssącym; zawór zwrotny znajduje się tuż przed zbiornikiem ale nie ma nic wspólnego z ssaniem a zaworek ssąsy jest na korpusie pompy po stronie ssącej pompy(jeżeli jest to pompa żeliwna-przeważnie dwustopniowa);jeżeli jest to pompa żeliwna to nie ma zimmeringa tylko dławicę. Jeżeli z niej kapie to należałoby ją dokręcić.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Cze 2012 20:16   

Powrót do góry

mąci
Poziom 14
Poziom 14

Post#8 Post autora tematu 05 Cze 2012 20:35   

A przepraszam miałem na myśli zawór ssący, a napisałem zwrotny. Mój hydrofor wygląda tak.

Przy stronie ssącej nie widzę żadnego zaworu ssącego, jest tam tylko wkręcona jakaś śruba,pewnie jakaś zaślepka.
Powrót do góry

dziadek1203
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 05 Cze 2012 21:35   

Zaworek ssący powinien się znajdować tam gdzie jest wkręcona mosiężna śruba-czyli po lewej stronie pompy z góry.Jeżeli go tam nie ma i jest tylko ta śruba musiałbyś zwrócić uwagę czy nie ma przy pompie wycieków. Jeżeli jest wszystko w porządku to lepiej weż sobie hydraulika bo należałoby stwierdzić czy pompa ssie czy też jest nieszczelny przewód ssący a to jest wyższa szkoła jazdy i mógłbyś się i poważnie okąpać i narobić sobie szkody.Pozdrawiam p.s. -czy aby w studni jest napewno dosyć wody?
Powrót do góry

mąci
Poziom 14
Poziom 14

Post#10 Post autora tematu 05 Cze 2012 21:48   

Przy pompie nie ma żadnych wycieków. Przewód raczej szczelny jest, bo w przeciwnym razie zdarzało by to się to pewnie częściej. A zauważyłem że problemy zdarzają się gdy poziom lustra wody opadnie do pewnego poziomu. A wody też nie braknie, bo wody jest ponad pół metra nad koszem ssawnym.
Powrót do góry

dziadek1203
Poziom 11
Poziom 11

Post#11 05 Cze 2012 21:58   

Zapomniałem jeszcze dodać żeby jak pompa stanie(przestanie pracować)czy słychać syk (tak jagby powietrze uciekało)-mogło by to świadczyć o nieszczelności przy pompie;w przeciwnym wypadku coś gorszego-jak w poprzednim poście.Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Cze 2012 21:58   

Powrót do góry

Jekaterina
Poziom 9
Poziom 9

Post#12 05 Cze 2012 23:18   

Przy długim użytkwaniu może się zatkać dysza zaworu ciśnieniowego -powoduje to pracę ciągłą hydroforu , i wyłączenie termiczne (o ile jest)
Powrót do góry

mąci
Poziom 14
Poziom 14

Post#13 Post autora tematu 05 Cze 2012 23:48   

Jak by była przytkana ta dysza to pompa powinna chyba cały czas nabijać wodę a wskazówka nanometra powinna wskazywał wzrost ciśnienia. Chyba że się mylę.
Powrót do góry

mąci
Poziom 14
Poziom 14

Post#14 Post autora tematu 15 Cze 2012 01:44   

A to nie może być wina tego ze miedzy studnią a pompą nie ma zaworu zwrotnego?
Powrót do góry

Jekaterina
Poziom 9
Poziom 9

Post#15 15 Cze 2012 23:37   

Gdyby nie było zaworu zwrotnego w części ssącej pompy ,to pompa pracowałaby ciągle (załącz i wyłącz). Masz pewnie pękniętą pompę (kierownicę) I nic już nie możesz zrobić (chyba że uda Ci się skleić -mnie się nie udało -poxilina )
Powrót do góry

1860150
Gość

Post#16 16 Cze 2012 00:29   

Zobacz smoka filtr
Powrót do góry

mąci
Poziom 14
Poziom 14

Post#17 Post autora tematu 17 Cze 2012 12:51   

Oddałem do naprawy pompy, i Pan który ją naprawiał stwierdził że uszkodzony jest dyfuzor i go wymieniał. Skasował mnie na 120zł. Czy w takiej pompie znajduje się dyfuzor?
Powrót do góry

mąci
Poziom 14
Poziom 14

Post#18 Post autora tematu 21 Cze 2012 01:42   

No i problem powrócił, hydrofor znów nie pociągnął wody. Ale po 2 krotnym otwarciu i zamknięciu zaworu kulowego od zalewania rurociągu od strony ssawnej wreszcie zaskoczył i z biedą nabił zbiornik do pełna. W czym może tkwić problem? Bardzo proszę o pomoc
Powrót do góry

kkknc
Poziom 23
Poziom 23

Post#19 21 Cze 2012 07:37   

Kolego wszystkie możliwe podpowiedzi już dostałeś. Teraz tylko to napraw lub wymień, bo nikt telepatycznie ci tego nie naprawi. Spytam tylko kontrolnie jakie masz podciśnienie na ssaniu.
Powrót do góry

mąci
Poziom 14
Poziom 14

Post#20 Post autora tematu 22 Cze 2012 12:10   

Nie wiem jakie mogę mieć podciśnienie, bo nie mam jak sprawdzić. A czy jak bym miał jaką nieszczelność na rurze ssącej lub zaworze zwrotnym w studni to by woda ciśnienie wody w zbiorniku nie spadało?
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#21 25 Cze 2012 07:31   

W zasadzie możliwości naprawy korespondencyjnej zostały wyczerpane. Jak przypuszczam i uprzednio napisałem pompa niestety zużyła się. Czyli powstały powiększone luzy między wirnikami i kierownicami. Efektem jest właśnie obniżone podciśnienie (wartość bezwzględna). Jeśli naprawiający dysponuje stanowiskiem pomiarowym (w co wątpię) to wychwyci przyczynę. Naprawa to wymiana tych elementów, czyli na dobrą sprawę pompy. Oczywiście sytuacją pogarsza każda najdrobniejsza nieszczelność na ssaniu a bywa, że elementy rdzewieją.
Powrót do góry

mąci
Poziom 14
Poziom 14

Post#22 Post autora tematu 06 Gru 2012 16:48   

Pompa była w naprawie i znów problem się powtarza kosz w studni zanurzony a pompa nie pompuje wody. Przez okres letni nie było problemów bo stan wody był dość wysoki. Dzieje się to rzadko ale się zdarza. Nie wiem czy podczas naprawy pompy została naprawiona, skoro działa tak jak przedtem.
Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Olsztyn

Post#23 06 Gru 2012 17:08   

Wychodzi na to że tej pompy już nie uratujesz. Trzeba będzie się rozejrzeć za pompą która potrafi zasysać wodę na większą wysokość. Latem jak masz wyższy poziom wody to pompa ma lżej bo podnosi tylko np 5-6m, a zimą jak masz niski poziom pompa musi zassać 8m w górę i sobie z tym nie radzi.
Powrót do góry

mąci
Poziom 14
Poziom 14

Post#24 Post autora tematu 06 Gru 2012 17:16   

No pewnie to jest przyczyna tego, tylko myslałem ze skoro była w naprawie to coś to poprawi, a o wydałem 120zł na darmo. A jaka jest średnia żywotność tych pomp, bo moja ma ok 5 lat. Mam tez pompę żeliwna, tylko ze wymaga regeneracji bo cała zardzewiała jest. Czy jest możliwa naprawa takiej pompy i ile to może kosztować
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Gru 2012 17:16   

Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Olsztyn

Post#25 07 Gru 2012 17:19   

Większość pomp można regenerować. Wyczyścić, wymienić uszczelnienia ewentualnie łożyskowanie i powinno działać. Co do ceny to zależy jaka to pompa i co w niej trzeba regenerować. Podjedź na jakiś serwis to cenę Ci przybliżą.
Powrót do góry

mąci
Poziom 14
Poziom 14

Post#26 Post autora tematu 08 Kwi 2013 12:33   

Pompe postawiłem na ziemi ponizej zbiornika, jak narazie nie ma żadnych problemów
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Hydrofor czasami nie ssie wody ze studni
Strona 1 z 1