Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

zakres regulacji obrotów wentylatora kanałowego

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Wentylacja i Klimatyzacja -> zakres regulacji obrotów wentylatora kanałowego
Autor
Wiadomość
yahu83
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 04 Cze 2012 15:36   

zakres regulacji obrotów wentylatora kanałowego

Witam,

Na piętrze domu jednorodzinnego chciałbym usprawnić wentylację po wykonaniu ocieplenia i wymianie okien na szczelne. Kanały grawitacyjne mają ok 2m więc za mało żeby to dobrze działało.
Planuje połączyć na strychu kratki z łazienki i kuchni trójnikiem w jeden kanał i do niego dać wentylator kanałowy np z serii. venture td i wpiąć się tym do komina. Wentylator ma silnik dwubiegowy i podaną wydajność min i max. Czy po podłączeniu regulatora obrotów będę mógł regulować wydajność w pełnym zakresie tj 0-max, czy może poniżej minimum podanego w specyfikacji nie da się "zwolnić"?

Chciałbym tak zrobić żeby móc zwolnić wentylator np podczas mrozów w celu oszczędności energii (ma chodzić 24h)
Powrót do góry

Awdeg
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków

Post#2 06 Cze 2012 11:25   

Re: zakres regulacji obrotów wentylatora kanałowego

A co to ma być za regulator,czy falownik,czy przełącznik obrotów 2 biegowy bo taki masz silnik.Bo może nie od zera ,ale jedyną możliwościa to jest falownik chyba bo nie napisałeś jaki to silnik
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Cze 2012 11:25   

Powrót do góry

yahu83
Poziom 4
Poziom 4

Post#3 Post autora tematu 06 Cze 2012 11:50   

Wolał bym raczej coś czym mógłbym zwolnić taki wentylator poniżej prędkości jaka jest przypisana do 1 biegu.

"Wentylatory TD wyposażone są w jednofazowe 220-240V, 50Hz indukcyjne silniki klatkowe (modele 160, 250, 350)", "Silniki wyposażone są w łożyska kulkowe. Wszystkie silniki jednofazowe(oprócz wersji TD-T) przystosowane są do napięciowej regulacji prędkości obrotowej".

Czy w tym wypadku jest możliwość zastosowania czegoś tańszego niż falownik?

Czy zwykłym regulatorem tyrystorowym, będę mógł regulować obroty w zakresie od 0 - max?
Powrót do góry

zenek123
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Poland

Post#4 07 Cze 2012 12:43   

Witam,

Kolego yahu83.

Sprawa jest następująca w wentylatorach TD masz dwie opcje wejście LA i LB.
Do płynnej regulacji obrotów używasz opcji LA i regulujesz w zakresie bodajże od 110 -230V.
Ja ustawiam na 140-160V min, bo poniżej tej wartości te silniki zaczynają "buczeć".

Pozdrawiam
zenek123
Powrót do góry

Chris_W
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Siedlce

Post#5 14 Cze 2012 20:24   

Do takich rzeczy lepsze są dachowe - przynajmniej nie hałasują w domu. A obroty poniżej minimum, to ciężki temat - omijany przez producentów.
Przepływ możesz też regulować przepustnica lub klapą odcinającą.
Powrót do góry

yahu83
Poziom 4
Poziom 4

Post#6 Post autora tematu 15 Cze 2012 14:07   

U mnie ten wentylator ma być na strychu, więc od pomieszczeń mieszkalnych będzie go oddzielał strop + 20cm wełny, dlatego nie sądzę żeby go było specjalnie słychać. Dachowy też mógłby być ale ładować taką krowę na nowiutki dach i komin ...:)
Powrót do góry

Awdeg
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków

Post#7 16 Cze 2012 06:39   

Regulacje od 0-max nie uzyskasz ani regulatorem ani falownikiem,Przy niskich obrotach musiałbys mieć dodatkowy wentylator który będzie chłodził ten główny..bez sensu. Ja zakładam regulator REB 2,5N w kuchniach restauracyjnych i się sprawdza
Powrót do góry

yahu83
Poziom 4
Poziom 4

Post#8 Post autora tematu 18 Cze 2012 08:03   

A czy jest jakaś opcja policzenia jakie obroty będzie miał wentylator przy danym napięciu?
Tzn podpinamy np. skokowy regulator transformatorowy z 3 wartosciami podawanego napięcia np 100, 150, 230V. Wentylator ma 2400obr/min przy 230V, jakie będzie miał obroty przy 100V ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Cze 2012 08:03   

Powrót do góry

Chris_W
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Siedlce

Post#9 19 Cze 2012 07:25   

Raczej nie policzysz matematycznie, i mało prawdopodobne aby były jakieś charakterystyki na ten temat. Tak nikt nie robi po prostu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Cze 2012 07:25   

Powrót do góry

Mariusz105
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bialystok

Post#10 03 Lip 2012 00:32   

Mialem stanowisko badawcze, gdzie wydatek wentylatora osiowego regulowałem autotransformatorem. Mierzone były również obroty wentylatora stroboskopem.

Wyszła mi liniowa zależność między liczbą obrotów a napięciem na zaciskach silnika wentylatora w zakresie napięć, przy których wentylator pracuje.

Kolega elektryk tego faktu nie uznał.
Powrót do góry

legionovo
Poziom 2
Poziom 2

Post#11 25 Lut 2013 02:27   

Witam,

Odświeżam temat, praktycznym przykładem gdzie stosowałem TD-500 silent.

Wentylator był sterowany przez regulator SVB10-1AV, a ten z kolei wyjściem analogowym 0-10V. Przy około 30% napięcia nominalnego i niżej, buczenie było bardzo mocne. Ostatecznie wentylator przestał działać.

Nie mam niestety rozeznania w temacie ale w niniejszym wątku padła sugestia, że przy niskich obrotach wentylator rzekomo się grzeje - nie sprawdzałem. Chętnie poznam istotę tego zjawiska i zasadę regulacji obrotów silnika w wentylatorach.

Czy jest na rynku wentylator kanałowy, który pozwoli się regulować, nie będzie buczał i nie wysiądzie? Może są wentylatory kanałowe z silnikami prądu stałego?

Pozdrawiam,
--
Gio
Powrót do góry

KainWerd
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Kołobrzeg

Post#12 09 Mar 2013 23:15   

Sprawa bardzo prosta :D
Nie stosujesz wentylatora TD czy tym podobnego tylko wentylator K-.... produkcji SYSTEMAIR. Do regulacji używasz regulatora transformatorowego RE-1.5A, ktorego minimalne napięcie to 90V. Nic nie buczy, a wentylator nie generuję żadnych dodatkowych dźwięków. Na stronie producenta znajdziesz szczegółowe charakterystyki pracy dla każdego napięcia jakie podaje transformator.
Miłego, wiecznego używania :D
Powrót do góry

legionovo
Poziom 2
Poziom 2

Post#13 10 Mar 2013 00:56   

Bardzo dziękuję za podpowiedź. Poproszę o więcej informacji.

Nie udało mi się znaleźć wspomnianego regulatora (RE-1.5A). Jeśli można, proszę o linka.

TD 500/150-160 SILENT wybrałem ze względu na poziom głośności. Czy zastosowany w miejsce td-500, wentylator Systemair K 160 będzie dużo głośniejszy? Dane techniczne budzą obawy: 22dB i 44 dB...

Pozdrawiam,
--
Gio
Powrót do góry

KainWerd
Poziom 5
Poziom 5

Post#14 10 Mar 2013 21:02   

RE-1,5
http://www.systemair.com/RE-15-Speed-control_plpl-5000.aspx

K-160XL
http://www.systemair.com/K-160-XL-Circular-duct-fan_plpl-1006.aspx

K-160 EC
http://www.systemair.com/K-160-EC-Circular-duct-fan_plpl-2580.aspx

Cennik
http://www.systemair.com/Documents/Moved/pl/pl_leaflets/Cennik_Systemair_10_2012_11.pdf
Można zamiast wentylatora K-160xl i regulatora Re zastosować wentylator komutowany elektronicznie. W sumie wyjdzie trochę drożej ale mamy najwyższą klasę urządzeń. Co do poziomu dźwięku to będzie ciszej nawet jeśli nie wynika to na wprost z charakterystyk wentylatorów. Wnętrze wentylatora TD jest mocno zagospodarowane i powietrze tam znacznie przyspiesza co generuje wysoki, nieprzyjemny dźwięk. To zjawisko nie dotyczy wentylatorów K.
Powrót do góry

legionovo
Poziom 2
Poziom 2

Post#15 10 Mar 2013 22:34   

Dziękuję za linki do produktów. Wentylatory pewnie zastosuję, natomiast potrzebuję zupełnie innego regulatora.

W mojej instalacji, sterownik PLC podaje sygnał 0-10V na wejście regulatora sterującego wentylatorami. Czy Systemair produkuje regulator z wejściem 0-10v ?

Pozdrawiam,
--
Gio
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Mar 2013 22:34   

Powrót do góry

karel47
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Wrocław

Post#16 11 Mar 2013 00:00   

Witam.

To może regulator tranzystorowy.
Zgodnie z opisem producenta, stosując go nie występuje zjawisko buczenia (patrz pierwszy link)
No i jest sterowany sygnałem 0-10V

http://www.dasko.pl/pl_dss2-eco-1-5,124.html
http://www.darco.com.pl/oferta-produktowa/art,506,ro-tr100-tranzystorowy-regulator-obrotow.html
Powrót do góry

pm.001
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Siemianowice Śląskie

Post#17 11 Mar 2013 22:29   

Witam
legionovo napisał:
W mojej instalacji, sterownik PLC podaje sygnał 0-10V na wejście regulatora sterującego wentylatorami. Czy Systemair produkuje regulator z wejściem 0-10v ?

Nic mi o tym nie wiadomo o takich regulatorach tego producenta ale Systemair (podobnie jak i inni producenci) coraz szerzej promują swoje wentylatory z silnikami EC (regulacja obrotów z wykorzystaniem wejścia 0..10 V)
pozdrawiam
pm001
Powrót do góry

KainWerd
Poziom 5
Poziom 5

Post#18 12 Mar 2013 01:04   

Witam
Jeśli mamy do dyspozycji sygnał 0-10 to stosujemy wentylator K-160 EC.
http://www.systemair.com/K-160-EC-Circular-duct-fan_plpl-2580.aspx
Można go wysterować:
- zewnętrznym sygnałem 0-10,
- zewnętrznym potencjometrem pobierając z zacisków wentylatora napięcie 10V,
- regulatorem MTV-1/010 zasilanym 230V, na wyjściu 0-10V
http://www.systemair.com/MTV-1010-Controller-010V_plpl-30650.aspx

Wszystko jest opisane w karcie wentylatora, a w zakładkach są linki do osprzętu.
Bardzo pomocny jest też dział serwisu w Systemair, można śmiało dzwonić wszystko wytłumaczą po ludzku.
Pozdrawiam
Powrót do góry

legionovo
Poziom 2
Poziom 2

Post#19 07 Kwi 2013 01:26   

KainWerd napisał:
Witam
Jeśli mamy do dyspozycji sygnał 0-10 to stosujemy wentylator K-160 EC.
(...)

Propozycja K-160 EC brzmi genialnie, tylko ta cena :-(

Mój uszkodzony TD-500 silent wysłałem na reklamację. Przedstawiłem uczciwie sytuację, jak to pracował pod regulatorem. Miałem cichą nadzieję, że może uda się wymienić go na coś innego (Systemair...) ale dostałem tylko informacje by po naprawie nie zwalniać poniżej 50% prędkości.

Właśnie wrócił więc podłączyłem i słucham. Albo huczy, albo buczy. Pomieszczenie jest niewielkie i panują takie warunki, że musi być okresowo wymuszona wentylacja ale rzadko na wyższych obrotach.

Wcześniej, czy później będę chciał przetestować jak się sprawdzi SystemAir. Z uwagi na cenę K-160 EC, mam pytanie: Czy stosując Systemair K 150 M lub coś podobnego w połączeniu z zewnętrznym regulatorem, jest szansa na niskie obroty bez buczenia?

Dziękuję za cenne informacje,
Pozdrawiam,
--
Gio
Powrót do góry

KainWerd
Poziom 5
Poziom 5

Post#20 11 Kwi 2013 23:50   

Witam
Proponuje zastosowanie wentylatora
K-160M w cenie netto 452,-zł
lub
K-160XL w cenie netto 531,-zł
Konkretny model trzeba wybrać tak, by charakterystyka była zbliżona do TD500.
Nie mam pod ręką katalogu Venture więc nie pomogę.
Do wentylatora dodajesz regulator transformatorowy RE-1,5.
Ma 5 biegów - patrz linki w poprzednich postach.
Taki zestaw jest naprawdę bardzo cichy, wręcz niesłyszalny na niskich biegach i niedokuczliwy na wyższych.
U nas, w Kołobrzegu na ul. Szczecińskiej 101 jest firma, w której to można kupić i jak dobrze pogadasz z kierownikiem to dostaniesz bez Vat-u. Za transport zapłacisz ze 40zł (dhl czy inny kurier). Tylko rozmawiaj z kierownikiem bo ich handlowcy to dusigrosze. Temat przerabiany przez znajomego z południa Polski, który budował reku.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Wentylacja i Klimatyzacja -> zakres regulacji obrotów wentylatora kanałowego
Strona 1 z 1