Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Podłączenie licznika energii

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Podłączenie licznika energii
Autor
Wiadomość
premyslaw2ar
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Czarnków

Post#1 Post autora tematu 07 Cze 2012 20:57   

Podłączenie licznika energii

Witam kiedyś już poruszałem podobny temat na forum, lecz było to dawno i sprawy przybrały nieco inny obrót.
Mianowicie: Z małżonką dostaliśmy budynek mieszkalny w którym 2 lata temu (poprzedni właściciel) za nieopłacone rachunki zdjęto licznik a następnie odłączono od sieci z powodu podejrzenia kradzieży energii (niczego nie udowodniono). Dodam że od słupa do budynku dochodzą przewody a następnie na poddaszu obecnie przez nas zamieszkiwanym biegnie kabel do sąsiadów/teściów (budynek typu bliźniak ). Do tej pory na czas remontu użyczaliśmy prąd od teściów lecz remont już zakończony i trzeba by odciąć tę pępowinę ( mamy wiecznie problemy z rozliczeniem energii i powstaje niezgoda z teściami) Chciałbym się dowiedzieć na jakie koszty powinienem się przygotować? W budynku instalacja rozprowadzona jest nowa, zgodnie z obowiązującymi standardami /normą. Instalacja jest trzy i pięciu przewodowa z podziałem poszczególnych faz, tak aby w miarę równo obciążać poszczególne fazy, zabezpieczona zgodnie z obowiązującą normą.
Pytanie moje dotyczy ceny jaką przyjdzie mi zapłacić za ponowne włączenie do sieci, tzn muszę założyć uzbrojoną skrzynkę licznikową na zewnątrz budynku, odtworzyć pion zasilający pomiędzy licznikiem a zaciskiem w szczycie budynku.

Gdzieś czytałem że Enea traktuje taki "zabieg" jak gdybym robił nowe przyłącze i każe sobie zapłacić 119 zł+VAT za każdy umówiony kilowat (moc przyłączeniowa 16 kW, umowna 11 kW ) czyli każą mi zapłacić za usługę której przecież nie muszą wykonywać ponieważ budynek przyłącze już ma a resztę i tak ja muszę zapewnić!
W oddziale Enea w Pile niczego konkretnego się nie dowiedziałem (tam pracują kompletni dyletanci) nawet uznali ze nie trzeba ubiegać się o warunki przyłączenia cyt. " warunki były podane przy podpisywaniu umowy z poprzednim właścicielem i nie uległy zmianie" ale to było w latach 70-tych!!!

Czy faktycznie będę musiał zapłacić tą kwotę za przyłącze + pion,skrzynka,elektryk czy idzie to jakoś inaczej załatwić, jeżeli jest tak jak powyżej to chyba lepiej wyjdę jak zlecę in przyłącze kablowe (słup na granicy posesji ok 10-12m od budynku)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Cze 2012 20:57   

Powrót do góry

spinacz
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Włocławek

Post#2 07 Cze 2012 21:21   

Re: Podłączenie licznika energii

Skoro kiedyś był licznik i zostało zdemontowany to miejsce na licznik i instalacja zasilająca jest nadal i wystarczy do tablicy licznikowej się nawiązać z instalacja odbiorcza do zasilenia wystarczyło by najprawdopodobniej oświadczenie elektryka o stanie instalacji i ZE powinno zainstalować licznik i wznowić dopływ energii Czy może podczas remontu ją usunięto ? Jeśli tak to trzeba wystąpić o warunki o modernizacje - wyniesienie licznika na zewnątrz i na podstawie tych dokumentów przygotować wszystko, co do mocy jeśli licznik był to na budynek moc jest już opłacona i nie powinni żądać żadnej zapłaty za moc.
Powrót do góry

premyslaw2ar
Poziom 12
Poziom 12

Post#3 Post autora tematu 07 Cze 2012 21:38   

Licznik energii zdemontowali ludzie z energetyki, a cała stara instalacja wraz z TL została zdemontowana podczas remontu (stara czarna drewniana TL). Licznik chciałbym wynieść z mieszkania tak aby inkasent mi po chałupie nie biegał ;) czyli jak gdyby nigdy nic występuję pisemnie o warunki wyniesienia układu pomiarowego, robię we własnym zakresie co tam nakażą i po wszystkim z pomiarami i podpisem elektryka udaję się do nich celem przepisania umowy na nas i zgłaszam gotowość instalacji odbiorczej do podłączenia?

Ok a jaki jest orientacyjny koszt założenia takiego pionu i skrzynki licznikowej?
Czy elektryk może sam wymienić linki pomiędzy słupem a budynkiem na linki izolowane AsXsn?
Powrót do góry

elpapiotr
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Sosnowiec

Post#4 07 Cze 2012 21:45   

Witam.
Cytat:
Czy elektryk może sam wymienić linki pomiędzy słupem a budynkiem na linki izolowane AsXsn?
Elektryk może wykonać wszystko to, co jest poza granicą własności, liczac od strony zasilania.
Przed granicą należy do ZE, i ingerować nie można, bez wcześniejszych ustaleń.
Powrót do góry

spinacz
Poziom 21
Poziom 21

Post#5 07 Cze 2012 21:47   

Jeśli z tego przyłącza jest drugi licznik czyli teściów to równie dobrze w warunkach będzie że by tamten licznik też wynieść wszystkiego powinieneś dowiedzieć się w swoim ZE ogólnie sprawa wygląda tak że składasz wniosek o wydanie zaleceń w związku z chęcią założenia licznika i wyniesienie układu pomiarowego na zewnątrz w odpowiedzi powinno być to co ty masz zrobić i jak i to co ZE zrobi ze swojej strony czyli np wymiana przyłącza nie izolowanego na izolowane a jeśli chodzi o koszty to wszystko zależy jak to wygląda i na jakiego elektryka trafisz.
Powrót do góry

MrMazi
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Piekary Śląskie

Post#6 07 Cze 2012 21:48   

Cześć.
Musisz wystąpić o warunki. Najprawdopodobniej będziesz musiał mieć licznik na zewnątrz.
Koszt takiego przyłącza razem z WLZ to jakieś 1000 zł (zależy oczywiście co będzie chciał mieć Enea w przyłączu oraz jakiś długość WLZ)
No i oczywiście te 119 za każdy kilowat.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Cze 2012 21:48   

Powrót do góry

spinacz
Poziom 21
Poziom 21

Post#7 07 Cze 2012 21:50   

MrMazi napisał:
wytłumacz mi czemu ma płacić za moc skoro był już licznik i w ewidencji na pewno istnieje koszta te już były poniesione on nie buduje nowego przyłącza tylko modernizuje stare
Powrót do góry

MrMazi
Poziom 15
Poziom 15

Post#8 07 Cze 2012 21:54   

spinacz napisał:
Jeśli z tego przyłącza jest drugi licznik czyli teściów to równie dobrze w warunkach będzie że by tamten licznik też wynieść

No to wszystko zależy od ZE.
Ja mam pięć liczników w kamienicy i jak robiłem przepisanie licznika na siebie, to tylko swój musiałem przenieść.
Gorzej by było, gdyby to właściciel kamienicy (pozostałe 4 liczniki) chciał coś z instalacją zrobić. On by musiał wszystkie przenieść.

Dodano po 2 [minuty]:

spinacz napisał:
MrMazi napisał:
wytłumacz mi czemu ma płacić za moc skoro był już licznik i w ewidencji na pewno istnieje koszta te już były poniesione on nie buduje nowego przyłącza tylko modernizuje stare

Ja miałem taką samą sytuację.
Na starym liczniku było niecałe 6 kW mocy. Ja wnioskowałem o 13 kW. Musiałem pokryć 119 * różnica pomiędzy 13 a 6 kW.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Cze 2012 21:54   

Powrót do góry

spinacz
Poziom 21
Poziom 21

Post#9 07 Cze 2012 21:55   

Kamienica a budynek typu domek bliźniak to jest różnica, fakt że wszystko zależy od ZE mogą kazać wynieść oba mogą kazać tylko nawiązać się starym WLZ do nowego przyłącza.
MrMazi napisał:
Na starym liczniku było niecałe 6 kW mocy. Ja wnioskowałem o 13 kW. Musiałem pokryć 119 * różnica pomiędzy 13 a 6 kW
To jest oczywiste zwiększałeś moc ale skoro chce zostawić to samo zabezpieczenie i moc to nie powinien ponosić z tego tytułu żadnych kosztów.
Powrót do góry

premyslaw2ar
Poziom 12
Poziom 12

Post#10 Post autora tematu 07 Cze 2012 21:58   

MrMazi napisał:
Cześć.
Musisz wystąpić o warunki. Najprawdopodobniej będziesz musiał mieć licznik na zewnątrz.
Koszt takiego przyłącza razem z WLZ to jakieś 1000 zł (zależy oczywiście co będzie chciał mieć Enea w przyłączu oraz jakiś długość WLZ)
No i o te 119 zł cała batalia, albowiem dlaczego ja mam płacić za przyłącze skoro budynek jest przyłączony do sieci a zaciski znajdują się po mojej stronie budynku. To ja już wolę im zapłacić te 140 zł i złożyć wniosek na przyłącze kablowe ( zaoszczędzę na skrzynce i zabezpieczeniach w tym też przepięciówce) a te kilka metrów kabla i geodetę to już opłacę

Dodano po 2 [minuty]:

Ja na starym liczniku miałem umowne 11 kW (25A)
Powrót do góry

MrMazi
Poziom 15
Poziom 15

Post#11 07 Cze 2012 22:00   

Złóż Kolego wniosek o warunki. Wtedy się dowiesz.
Jak Ci nie będą odpowiadać, to nie musisz ich realizować.
Daj nam znać kto miał rację.
Powrót do góry

spinacz
Poziom 21
Poziom 21

Post#12 07 Cze 2012 22:03   

Niestety co ZE to inne pomysły wiec możemy się spodziewać wszystkiego ;)
Powrót do góry

elpapiotr
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Sosnowiec

Post#13 07 Cze 2012 22:03   

Witam.

Koledzy, nie piszcie niesprawdzonych rzeczy.
Przecież warunki na lokal mieszkalny/część budynku były.
Według mnie opłata za przydział mocy odpada. Pozostają inne koszty związane z przygotowaniem instalacji do założenia licznika i odpisania umowy o dostarczanie energii.
Dla autora jedynym wyjściem jest rzetelnie ustalić z ZE, jak się ma sprawa.
Powrót do góry

Samuraj
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Szczecin

Post#14 07 Cze 2012 22:09   

Sam byłem w podobnej sytuacji i napiszę jak było. Licznik zdjęty w jednym z mieszkań (budynek dwu rodzinny), umowa rozwiązana, remont połowy domu, nowa instalacja, WLZ był na zewnątrz lecz na budynku.
Moje boje rozpoczynałem od wizyty w Ene'a. Jakież było moje zdziwienie gdy nikt nie chciał ze mną rozmawiać. Kazali zatrudnić elektryka i że on wszystko załatwi.
Na pytanie co załatwi dostałem odpowiedz on już będzie wiedział.
Na całe szczęście miałem znajomego elektryka który wyniuchał co i jak, a mianowicie Enea zażyczyła sobie projekt nowego przyłącza do całego budynku + skrzynka na licznik przed posesją na oba mieszkania. Ze względu na to iż nie chciałem robić komuś prezentu (rodzinie w drugiej części domu) oraz ponosić całości tej nie małej inwestycji kopałem dalej.
Na szczęście popytałem trochę po znajomych i udało się załatwić iż wszystko zostało po staremu. Trzeba było oczywiście trochę nakłamać iż licznik będzie tam gdzie już był (co oczywiście było nie prawdą) i że instalacja jest nie zmieniona (choć wszystko zostało wyprute i zbudowane od zera) i że brakuje do szczęścia tylko licznika. Uparli się tylko na tym iż wymagany jest rysunek jedno kreskowy. Nie wiem w jakim celu gdyż nikt nawet na niego nie spojrzał i do dziś leży u mnie w szufladzie. Najlepsze było to iż kazali spłacić zadłużenie po poprzednim właścicielu. Oczywiście tego też nie uczyniłem gdyż na pytanie o podstawę prawną odstąpili od tego zamiaru.
Jak widać wszystko można załatwić lecz nie wiem czemu trzeba chodzić i szukać znajomości i dojść do czegoś co powinno być oczywiste, próbowałem załatwić wszystko oficjalnie lecz tak się nie dało.
Jeśli w budynku jest przyłącze to co kogo interesuje jak ono jest zrobione. Jeśli ktoś już kiedyś miał energie elektryczną to występował o warunki i moim zdaniem wszystko powinno być na starych zasadach. Odstępstwem od reguły w tym przypadku rozumiem sytuację gdy nowy lokator występuje o zmianę warunków, wtedy wiadomo może zaistnieć konieczność budowy nowego przyłącza.
Inaczej było z Gazownią i Wodociągami tam trzeba było wszystko rzeźbić wszystko od zera dla całego budynku :cry:
Powrót do góry

premyslaw2ar
Poziom 12
Poziom 12

Post#15 Post autora tematu 07 Cze 2012 22:15   

W poniedziałek będę w Pile to zajadę do ZE, ale już wiem czego mogę się spodziewać... te panienki tylko potrafią szczerzyć zęby i za grosz wiedzy, chyba że się coś zmieniło... Tak czy inaczej złożę wniosek o modernizację i wyniesienie TL... w pysk nikt mi nie da :D bo ja duży jestem ;)
@Samuraj dokładnie tak samo mnie potraktowali, powiedziano mi że mają dużo pracy w terenie i żebym znalazł elektryka który będzie wiedział co i jak.
Ja też nie zamierzam robić prezentów "rodzinie"
Powrót do góry

premyslaw2ar
Poziom 12
Poziom 12

Post#16 Post autora tematu 19 Cze 2012 09:23   

Witam.
Jestem już po rozmowie w ZE i mówię co następuje. Nie muszę występować o żadne warunki przyłączenia czy o wyniesienie układu albowiem warunki jak stwierdził (kumaty) pan, były już raz wydane i jeżeli nie zmienia się moc przyłączeniowa to należy tylko odtworzyć pion zasilający (czy też WLZ) pod tym pieczęć uprawnionego elektryka że instalacja spełnia obowiązujące normy i jest przygotowana do podłączenia do sieci. Samo ponowne założenie licznika to koszt ok 90zł +VAT dodatkowo może zaistnieć możliwość spłaty zadłużenia poprzedniego właściciela (ale to wyniknie dopiero przy podpisywaniu umowy)
Pytanie: ile orientacyjnie może kosztować usługa założenia takiego pionu od zacisków do licznika (ok 6mb) i podłączenie do RL (już uzbrojonej)?
Powrót do góry

Samuraj
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Szczecin

Post#17 19 Cze 2012 09:40   

Ja osobiście założyłem sam kabel od WLZ (nie było zaplombowane) do tablicy podlicznikowej. Wizyta elektryka i tak była wskazana gdyż potrzebny był od niego papier. Sprawdził czy wszystko zrobiłem prawidłowo i wydał odpowiedni papier z pieczątką. Poszukaj kumatego elektryka w okolicy i porozmawiaj.
Powrót do góry

Szymon Tarnowski
Poziom 20
Poziom 20

Post#18 19 Cze 2012 09:58   

A nie masz w okolicy innych dostawców energii do domów? Może prościej będzie zapytać u konkurencji, być może będą bardzie elastyczni.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Cze 2012 09:58   

Powrót do góry

premyslaw2ar
Poziom 12
Poziom 12

Post#19 Post autora tematu 19 Cze 2012 21:48   

Ja też mam zamiar sam położyć kabel bo i filozofii z tym wielkiej niema (nie raz nie dwa takie rzeczy robiłem) Problemem natomiast jest pozyskanie tej pieczątki ;). Licznik i tak będą musieli założyć panowie z ZE. Region Północno-Zachodniej Polski obsługuje ENEA :) i o innych dostawcach mi nie wiadomo.
Powrót do góry

premyslaw2ar
Poziom 12
Poziom 12

Post#20 Post autora tematu 03 Lut 2013 18:14   

Odgrzeję dla potomnych :)
W ENEA nie zapłaciłem ani grosza (nawet za wznowienie dostaw albowiem była zmiana nabywcy energii) jedyny koszt to 700zł za podłączenie szafki licznikowej z zaciskami na szczycie budynku. Całą dokumentacje załatwił najęty elektryk a ja z małżonką tylko podpisaliśmy umowę z Enea.
Także finał z happy end-em
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Podłączenie licznika energii
Strona 1 z 1