Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Zawór odcinający w instalacji CO

johnyjj2 07 Cze 2012 22:07
 • #1 07 Cze 2012 22:07
  johnyjj2
  Poziom 6  

  Witam.
  Planuję wykonanie instalacji centralnego ogrzewania u siebie w mieszkaniu. Przeglądając tematy na forum elektroda znalazłem taki schemat: Link .
  Proszę o wyjaśnienie po co znajdują się te dwa zawory odcinające nad i pod pompą i filtrem?
  Pozdrawiam.

 • #2 07 Cze 2012 22:10
  kwantor
  Poziom 38  

  Jak będziesz chciał wymienić pompę i wyczyścić filtr, to będzie jak znalazł.

 • #3 09 Cze 2012 00:34
  k0s10r
  Poziom 18  

  Stosując zawór 4-drogowy nigdy nie będziesz miał grawitacji więc po co stosować obejście z zaworem różnicowym ? ?

  Zawór odcinający w instalacji CO

 • Pomocny post
  #4 10 Cze 2012 11:37
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze

  k0s10r napisał:
  Stosując zawór 4-drogowy nigdy nie będziesz miał grawitacji więc po co stosować obejście z zaworem różnicowym ? ?

  Zawór odcinający w instalacji CO


  Nie jest to prawdą, że nigdy nie będzie grawitacji.
  To czy przy zaworze 4-drożnycm układ będzie mógł pracować w grawitacji czy też nie, zależy od ustawienia tego zaworu. W jednym ze skrajnych ustawień zawór otwiera obieg w taki sposób, że możliwa jest pełna grawitacja. W drugim skrajnym ustawieniu ten zawór prawie całkowicie odcina obieg grzejników od obiegu kotła.
  Jednak, żeby grawitacja mogła zaistnieć sama instalacja musi mieć możliwość pracy grawitacyjnej tzn. rury muszą być prowadzone z odpowiednimi skosami i muszą się samoczynnie odpowietrzać, a przekroje rur oraz zaworów muszą być odpowiednio duże. Tu też należy zastosować specjalne zawory termostatyczne do układów grawitacyjnych.
  Oczywiście w przypadku, kiedy instalacja nie ma możliwości pracy w grawitacji, montowanie zaworu różnicowego mija się z celem, ale w przypadku, kiedy instalacja spełnia warunki pracy grawitacyjnej, warto jest zamontować zawór różnicowy, choćby po to, że w razie zaniku zasilania lub awarii pompy CO, można ręcznie przestawić zawór w pozycję skrajną i układ dalej będzie pracował grawitacyjnie. Można też zawór 4-drożny wyposażyć w specjalny siłownik, który przy pomocy sprężyny powrotnej ustawi zawór w pozycji zapewniającej grawitację, w przypadku zaniku lub awarii zasilania. Stosując dodatkowy termostat bimetaliczny, umieszczony w kotle, o temperaturze zadziałania 85-90stC można zrobić dodatkowe zabezpieczenie przed zagotowaniem kotła w przypadku awarii pompy CO (np. jej zatarcia czy spalenia oraz zapchania filtra).

 • #5 10 Cze 2012 22:30
  k0s10r
  Poziom 18  

  zgadam się. Patrząc na post autora nie brałem pod uwagę, że może wykonać instalacje grawitacyjną, której raczej nie zrobi :)