Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Okres gwarancji za naprawę.

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Okres gwarancji za naprawę.
Autor
Wiadomość
GBOD
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: GDAŃSK

Post#1 Post autora tematu 09 Cze 2012 18:33   

Okres gwarancji za naprawę.

Dzień dobry,

Mam pytanie czy jest jakaś ustawa lub przepis który nakłada obowiązek dawania gwarancji za naprawe sprzetu RTV.
Jeśli jest taki przepis to jaki okres gwarancji trzeba dawać klientowi po dokonanej naprawie?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Cze 2012 18:33   

Powrót do góry

cyclone4
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Miasto

Post#2 09 Cze 2012 18:52   

Re: Okres gwarancji za naprawę.

GBOD napisał:
Dzień dobry,

Mam pytanie czy jest jakaś ustawa lub przepis który nakłada obowązek dawnia gwarancji za naprawe sprzetu RTV.
Jeśli jest taki przepis to jaki okres gwaracji trzeba dawać klijentowi po dokonanej naprawie?

http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=30

Wszystko reguluje kodeks cywilny - przyjmujący zamówienie (wykonawca) nie odpowiada za wady fizyczne dzieła, gdy:

- wadliwość dzieła powstała w wyniku wady tkwiącej w materiale dostarczonym przez klienta (art. 641 w zw. z art. 559 kc);

- zamawiający sam spowodował wadliwość dzieła, np. udzielając wykonawcy wskazówek, od których nie chciał odstąpić (art. 641 kc);

- zamawiający wiedział lub przy dołożeniu zwykłej staranności mógł wiedzieć o wadzie w chwili odbioru i nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń (art. 638 w zw. z art. 557 § 1 kc);

- wada powstała po wydaniu dzieła zamawiającemu, chyba że wada wynikła z przyczyny tkwiącej już poprzednio w wykonanym dziele (art. 559 kc).
Powrót do góry

opamp
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Mława

Post#3 09 Cze 2012 18:56   

Kodeks cywilny(Dz.U.2002.141.1176 ze zm.).

Podstawa prawna:

Art. 10. 1. Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jedynie w przypadku jej stwierdzenia przed upływem dwóch lat od wydania tego towaru kupującemu; termin ten biegnie na nowo w razie wymiany towaru. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana, strony mogą ten termin skrócić, jednakże nie poniżej jednego roku.

Wychodzi na to że gwarancji udzielasz na to co wymieniłeś :P Nie wiem jak sprawa ma się do usługi samej. Bo serwis to usługa + części :)
PS:A zimne lute to część czy usługa ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Cze 2012 18:56   

Powrót do góry

GBOD
Poziom 13
Poziom 13

Post#4 Post autora tematu 09 Cze 2012 19:05   

Dziękuje za odpowiedzi jednak nie znalazłem nic o minimalnym okresie gwarancji za usługe naprawy.
Powrót do góry

^ToM^
Poziom 20
Poziom 20

Post#5 10 Cze 2012 13:42   

Usługę naprawy należy traktować jak umowę o dzieło zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego. Zatem w myśl zawartych tam przepisów o odpowiedzialności wykonawcy z tytułu rękojmi, odpowiada on za wykonaną naprawę przez rok od dnia jej wykonania - i to jest właśnie minimalny okres.

Tak, sądy to z reguły traktują i można znaleźć orzecznictwa w tym zakresie. Zatem wszelkie gwarancje typu miesiąc bądź 3 miesiące nie mają większej mocy prawnej.

Co innego jest z nowym sprzętem. Wtedy producent/importer/sprzedawca nie musi wcale dawać żadnej gwarancji, bo nie jest ona obowiązkowa. Za to w takich przypadkach, przez 2 lata od wydania towaru sprzedawca odpowiada za towar z tytułu niezgodności towaru z umową.

Pozdrawiam!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Cze 2012 13:42   

Powrót do góry

GBOD
Poziom 13
Poziom 13

Post#6 Post autora tematu 10 Cze 2012 14:18   

Dziękuje za pomoc o to właśnie mi chodziło.
Powrót do góry

dxxx
Poziom 18
Poziom 18

Post#7 12 Wrz 2013 13:03   

Odkopię temat.

Bo częściowo nie zgadzam się z wyjaśnieniami.

Często mylone jest pojęcie "gwarancja" i "rękojmia".

Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży itp itd reguluje sprawę odpowiedzialności sprzedawcy za towar są 24 miesiące od daty sprzedaży.

Jest to coś co mylnie nazywane jest 2-letnią gwarancją europejską. Nie ma takiego pojęcia.

Sama GWARANCJA jest dobrem, udzielana jest przez producenta, przez importera, hurtownię czy też sprzedawcę bądź usługodawcę, czyli nas - SERWIS GSM.

Nie ma wyraźnych przepisów dotyczących jak długo powinna trwać GWARANCJA. Może być na rok, 2 lata, miesiąc, lub ZERO dni czyli zrobiłem coś na co nie daję gwarancji.

Nie mogę dać gwarancji, jak klient przychodzi, przynosi zmodyfikowany soft na pendrive i chce, żeby mu wgrać do samrtfona, po czym przyłazi i "reklamuje" mi taką usługę.

Nie mogę dać GWARANCJI na naprawę telefonu po zalaniu itp itd.

Ja osobiście daję 3 miesięczną gwarancję, na większość usług/napraw.

Sprawę RĘKOJMI reguluje kodeks cywilny w art. 556-576. Rękojmia za wady fizyczne jest skuteczna przez okres jednego roku, z zastrzeżeniem, że wada zostanie zgłoszona sprzedawcy nie dalej jak 1 miesiąc od chwili wykrycia tej wady.

Czyli nie może ktoś przyjść po 2 czy 3 miesiącach i twierdzić, że od razu mu coś tam nie działało.

Ale z kolei ja mam taki problem. Większość hurtowni daje 3 czy tez 6 a czasem 12 miesięcy na swój towar. w tym serwis.

Ale jak podejść do taśmy, która pracuje w telefonie a tym samym się zużywa, jak podejść do dotyku, który się rysuje, zwłaszcza te plastikowe.

Czyli co, taśma czy dotyk ma 3, 6 czy 12 miesięcy gwarancji a ja odpowiadam za samą usługę czyli zamontowanie jej w telefonie? Nikt mi przetartej po kilku miesiącach taśmy nie wymieni w hurtowni.

Jak wy robicie to w swoich serwisach?

Dodam, że ja mam serwis GSM, czyli montuje małe części różnego pochodzenia a zarazem często słabej jakości.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Okres gwarancji za naprawę.
Strona 1 z 1