Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Okres gwarancji za naprawę.


  Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny ->Okres gwarancji za naprawę. Napisz nowy temat  Temat zablokowany. 
AutorSchowaj lewą kolumnę Wiadomość
GBOD
Poziom 13
Poziom 13


Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 142
Miasto: GDAŃSK

GBOD
Poziom 13
Post#1 Post autora tematu 09 Cze 2012 18:33   

Okres gwarancji za naprawę.


Dzień dobry,

Mam pytanie czy jest jakaś ustawa lub przepis który nakłada obowiązek dawania gwarancji za naprawe sprzetu RTV.
Jeśli jest taki przepis to jaki okres gwarancji trzeba dawać klientowi po dokonanej naprawie?

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry



Google Adsense



Post# 09 Cze 2012 18:33   



Powrót do góry
cyclone4
Poziom 15
Poziom 15


Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 229
Miasto: Miasto

cyclone4
Poziom 15
Post#2 09 Cze 2012 18:52   

Re: Okres gwarancji za naprawę.


GBOD napisał:
Dzień dobry,

Mam pytanie czy jest jakaś ustawa lub przepis który nakłada obowązek dawnia gwarancji za naprawe sprzetu RTV.
Jeśli jest taki przepis to jaki okres gwaracji trzeba dawać klijentowi po dokonanej naprawie?


http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=30

Wszystko reguluje kodeks cywilny - przyjmujący zamówienie (wykonawca) nie odpowiada za wady fizyczne dzieła, gdy:

- wadliwość dzieła powstała w wyniku wady tkwiącej w materiale dostarczonym przez klienta (art. 641 w zw. z art. 559 kc);

- zamawiający sam spowodował wadliwość dzieła, np. udzielając wykonawcy wskazówek, od których nie chciał odstąpić (art. 641 kc);

- zamawiający wiedział lub przy dołożeniu zwykłej staranności mógł wiedzieć o wadzie w chwili odbioru i nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń (art. 638 w zw. z art. 557 § 1 kc);

- wada powstała po wydaniu dzieła zamawiającemu, chyba że wada wynikła z przyczyny tkwiącej już poprzednio w wykonanym dziele (art. 559 kc).

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry
opamp
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany


Dołączył: 02 Paź 2011
Posty: 3687
Miasto: Mława

opamp
Użytkownik obserwowany
Post#3 09 Cze 2012 18:56   

Re: Okres gwarancji za naprawę.


Kodeks cywilny(Dz.U.2002.141.1176 ze zm.).

Podstawa prawna:

Art. 10. 1. Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jedynie w przypadku jej stwierdzenia przed upływem dwóch lat od wydania tego towaru kupującemu; termin ten biegnie na nowo w razie wymiany towaru. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana, strony mogą ten termin skrócić, jednakże nie poniżej jednego roku.

Wychodzi na to że gwarancji udzielasz na to co wymieniłeś Razz Nie wiem jak sprawa ma się do usługi samej. Bo serwis to usługa + części Smile
PS:A zimne lute to część czy usługa ?

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry
GBOD
Poziom 13
Poziom 13


Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 142
Miasto: GDAŃSK

GBOD
Poziom 13
Post#4 Post autora tematu 09 Cze 2012 19:05   

Re: Okres gwarancji za naprawę.


Dziękuje za odpowiedzi jednak nie znalazłem nic o minimalnym okresie gwarancji za usługe naprawy.

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry



Google Adsense



Post# 09 Cze 2012 19:05   



Powrót do góry
^ToM^
Poziom 20
Poziom 20


Dołączył: 08 Sie 2002
Posty: 942

^ToM^
Poziom 20
Post#5 10 Cze 2012 13:42   

Re: Okres gwarancji za naprawę.


Usługę naprawy należy traktować jak umowę o dzieło zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego. Zatem w myśl zawartych tam przepisów o odpowiedzialności wykonawcy z tytułu rękojmi, odpowiada on za wykonaną naprawę przez rok od dnia jej wykonania - i to jest właśnie minimalny okres.

Tak, sądy to z reguły traktują i można znaleźć orzecznictwa w tym zakresie. Zatem wszelkie gwarancje typu miesiąc bądź 3 miesiące nie mają większej mocy prawnej.

Co innego jest z nowym sprzętem. Wtedy producent/importer/sprzedawca nie musi wcale dawać żadnej gwarancji, bo nie jest ona obowiązkowa. Za to w takich przypadkach, przez 2 lata od wydania towaru sprzedawca odpowiada za towar z tytułu niezgodności towaru z umową.

Pozdrawiam!

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry



Google Adsense



Post# 10 Cze 2012 13:42   



Powrót do góry
GBOD
Poziom 13
Poziom 13


Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 142
Miasto: GDAŃSK

GBOD
Poziom 13
Post#6 Post autora tematu 10 Cze 2012 14:18   

Re: Okres gwarancji za naprawę.


Dziękuje za pomoc o to właśnie mi chodziło.

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry



Google Adsense



Post# 10 Cze 2012 14:18   



Powrót do góry
dxxx
Poziom 19
Poziom 19


Dołączył: 27 Gru 2012
Posty: 627

dxxx
Poziom 19
Post#7 12 Wrz 2013 13:03   

Re: Okres gwarancji za naprawę.


Odkopię temat.

Bo częściowo nie zgadzam się z wyjaśnieniami.

Często mylone jest pojęcie "gwarancja" i "rękojmia".

Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży itp itd reguluje sprawę odpowiedzialności sprzedawcy za towar są 24 miesiące od daty sprzedaży.

Jest to coś co mylnie nazywane jest 2-letnią gwarancją europejską. Nie ma takiego pojęcia.

Sama GWARANCJA jest dobrem, udzielana jest przez producenta, przez importera, hurtownię czy też sprzedawcę bądź usługodawcę, czyli nas - SERWIS GSM.

Nie ma wyraźnych przepisów dotyczących jak długo powinna trwać GWARANCJA. Może być na rok, 2 lata, miesiąc, lub ZERO dni czyli zrobiłem coś na co nie daję gwarancji.

Nie mogę dać gwarancji, jak klient przychodzi, przynosi zmodyfikowany soft na pendrive i chce, żeby mu wgrać do samrtfona, po czym przyłazi i "reklamuje" mi taką usługę.

Nie mogę dać GWARANCJI na naprawę telefonu po zalaniu itp itd.

Ja osobiście daję 3 miesięczną gwarancję, na większość usług/napraw.

Sprawę RĘKOJMI reguluje kodeks cywilny w art. 556-576. Rękojmia za wady fizyczne jest skuteczna przez okres jednego roku, z zastrzeżeniem, że wada zostanie zgłoszona sprzedawcy nie dalej jak 1 miesiąc od chwili wykrycia tej wady.

Czyli nie może ktoś przyjść po 2 czy 3 miesiącach i twierdzić, że od razu mu coś tam nie działało.

Ale z kolei ja mam taki problem. Większość hurtowni daje 3 czy tez 6 a czasem 12 miesięcy na swój towar. w tym serwis.

Ale jak podejść do taśmy, która pracuje w telefonie a tym samym się zużywa, jak podejść do dotyku, który się rysuje, zwłaszcza te plastikowe.

Czyli co, taśma czy dotyk ma 3, 6 czy 12 miesięcy gwarancji a ja odpowiadam za samą usługę czyli zamontowanie jej w telefonie? Nikt mi przetartej po kilku miesiącach taśmy nie wymieni w hurtowni.

Jak wy robicie to w swoich serwisach?

Dodam, że ja mam serwis GSM, czyli montuje małe części różnego pochodzenia a zarazem często słabej jakości.

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry



Google Adsense



Post# 12 Wrz 2013 13:03   



Powrót do góry
Napisz nowy temat  Temat zablokowany.     Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Okres gwarancji za naprawę.
Strona 1 z 1
Podobne tematy
Czy naprawa przedłuża okres gwarancji? (6)
Jak długi okres gwarancji na nowy sprzęt? (26)
Okres Gwarancji na Laptopa Firmy Acer , Media Markt (12)



Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Kontakt

Page generation time: 0.05 seconds

elektroda.pl temat RSS