X

rozłącznik izolacyjny a bezpiecznik typu s

13 Jun 2012 19:20 BEbestsiwy
  • #1 13 Jun 2012 19:20
    bestsiwy
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    witam.
    Przeszukałem forum ale nie mogę znaleść odpowiedzi na dręczące mnie pytanie:
    jaka jest różnica na między bezpiecznikiem instalacyjnym typu "s" a rozłącznikiem izolacyjnym?
    Na szkoleniu SEP padło zdanie, że rozłącznik izolacyjny to w gruncie rzeczy bezpiecznik instalacyjny ale z okienkiem które zmianą barwy (z zielonego na czerwony) informuje nas o tym czy zabezpieczenie zadziałało.
    Podejrzewam że źle zrozumiałem co autor miał na myśli. wg mnie rozłącznik izolacyjny rozłącza fragment obwodu spod zasilania a nie odcina jedynie przewód fazowy. Czy moje rozumowanie jest poprawne?
  • #2 13 Jun 2012 19:37
    Miniax
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    Pozwolę sobie wkleić linka z innego forum:
    http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?p=62317
  • #3 13 Jun 2012 21:32
    jacur
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    bestsiwy wrote:
    Na szkoleniu SEP padło zdanie, że rozłącznik izolacyjny to w gruncie rzeczy bezpiecznik instalacyjny ale z okienkiem które zmianą barwy (z zielonego na czerwony) informuje nas o tym czy zabezpieczenie zadziałało.

W niektórych eSach tez jest okienko informacyjne. A zasadnicza różnica to taka ze w rozłączniku instalacyjnym mamy gwarantowaną przerwę powietrzną pomiędzy stykami a która nie zawsze jest odpowiedniej wielkości ( odległość styków od siebie ) w potocznych eSach.
  • Helpful post
    #4 13 Jun 2012 21:58
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka
    Helpful post? (+1)
    bestsiwy wrote:
    jaka jest różnica na między bezpiecznikiem instalacyjnym typu "s" a rozłącznikiem izolacyjnym?
    Na szkoleniu SEP padło zdanie, że rozłącznik izolacyjny to w gruncie rzeczy bezpiecznik instalacyjny

Nieprawda. Rozłącznik izolacyjny nie posiada członu przeciążeniowego ani zwarciowego, więc nie można powiedzieć, że to bezpiecznik (instalacyjny), raczej rodzaj "wyłącznika" głównego w instalacji-rozdzielnicy.
    Bezpiecznik instalacyjny/wyłącznik instalacyjny/wyłącznik nadmiarowy, można przyrównać do rozłącznika izolacyjnego bezpiecznikowego, który wyposaża się w odpowiednie wkładki. To są zasadnicze różnice między tymi aparatami.
  • #5 13 Jun 2012 21:59
    sq9jjh
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    Dlaczego Nikt nie napisze, że wyłącznik nadmiarowoprądowy potocznie zwany "s" posiada człon zwarciowy i przeciążeniowy i może być stosowany jako ochrona przeciwporażeniowa przed dotykiem pośrednim czyli zapewnia także SWZ, a rozłącznik typu FR to tylko zwykły rozłącznik napędzany ręcznie. :D

Akrzy74 Był szybszy o minutę. :D

Zapomniałem o rozłącznikach bezpiecznikowych, które najczęściej służą jako urządzenia limitujące moc. :D
  • #6 13 Jun 2012 22:17
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka
    Helpful post? (-1)
    sq9jjh wrote:

Zapomniałem o rozłącznikach bezpiecznikowych, które najczęściej służą jako urządzenia limitujące moc. :D

Dzięki tym aparatom mamy widoczną przerwę w obwodzie- wg mnie to bardzo ważne :)
  • #7 13 Jun 2012 22:25
    sq9jjh
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    Akrzy74 wrote:
    Dzięki tym aparatom mamy widoczną przerwę w obwodzie- wg mnie to bardzo ważne :)

Oczywiście słuszna racja, jakoś mnie zaćmiło FR-ami gdzie przerwy nie widać a optycznie wyglądają jak "esy". :D
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products