Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wolf CGW20/120 parametry, ustawienia, spalanie, błędy.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Wolf CGW20/120 parametry, ustawienia, spalanie, błędy.
Autor
Wiadomość
gogooo
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 15 Cze 2012 20:07   

Wolf CGW20/120 parametry, ustawienia, spalanie, błędy.

Jestem posiadaczem centrali Wolfa CGW20/120.
Od czasu jej zakupu prześledziłem masę wątków i stron internetowych dotyczących zagadnień obsługi, właściwego ustawienia parametrów, minimalnych i maksymalnych ilości spalanego gazu.
Coś nie coś już wiem, dlatego postanowiłem utworzyć ten wątek, aby w jednym miejscu zebrać to tyczy się tego kotła.
Zamieszczam na początek kilka dokumentów pomocnych przy pierwszych bojach z tym urządzeniem.
Opis sterownika DWT, DWTM, DWTK_2D.
Dalej instrukcja montażu i konserwacji CGW20/120, 24/140.
Z czasem będę rozbudowywał ten temat.

Powierzchnia ogrzewania domu to 110m2 łącznie na dwóch piętrach. Ogrzewanie tylko grzejnikowe. Z cwu korzysta cztery dorosłe osoby.

Załączniki:
Powrót do góry

psykut
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Zdzieszowice

Post#2 29 Paź 2012 17:14   

Re: Wolf CGW20/120 parametry, ustawienia, spalanie, błędy.

Jak sprawdza się sterowanie?

Używam DWTM i DWT do centrali CGS sprzężonej z kominkiem. W ciągu 5 lat miałem uszkodzenie DWT (wymieniono na gwarancji) oraz padł czujnik temperatury CWU. Poza tym maszyneria działa bez problemu.
Powrót do góry

styczoo
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Krakow

Post#3 09 Lis 2012 11:48   

Czesc, czy wolfy CGW 11 i 20 maja mozliwosc podlaczenia cyrkulacji cieplej wody? Szukam i znalezc nie moge...

Pozdrawiam
Marcin
Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Tczew

Post#4 09 Lis 2012 12:35   

styczoo napisał:
Czesc, czy wolfy CGW 11 i 20 maja mozliwosc podlaczenia cyrkulacji cieplej wody? Szukam i znalezc nie moge...

Pozdrawiam
Marcin

Tak, mają taką możliwość.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lis 2012 12:35   

Powrót do góry

styczoo
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 17 Gru 2012 08:43   

No i stalem sie posiadaczem CGW 11. Bardzo prosze o porade w jaki sposob go ustawic tak zeby optymalnie grzal. Jakies 30% mieszkania to podlogowka, mam czujnik pogodowy zainstalowany na polnocnej scianie, oraz regulator w centrum mieszkania, miedzy kuchnia z podlogowka a salonem z grzejnikami i kominkiem. Rozumiem, ze czujnik pogodowy powoduje, ze ustawienia temperatur oraz programow czasowych na regulatorze nie maja zadnego znaczenia? Czy to nie jest troche bez sensu, ze opcje te sa nadal widoczne na regulatorze? Jak ma sie do tego funkcja Wplyw-Pomieszczenia?

Bardzo prosze o odpowiedz ludzi, ktorzy wiedzą, a nie zgaduja. Niestety instrukcja, ktora dostalem do pieca jest bardzo nieprecyzyjna i nie wiele z niej wynika.

Marcin

Dodano po 15 [minuty]:

Dodam jeszcze, że wszystko mam na jednym obiegu, podlogowka na zaworach ograniczajacych temperature powrotu.
Powrót do góry

gersik
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: małopolska

Post#6 17 Gru 2012 09:59   

Czujnik pogodowy służy do zwiększenia albo zmniejszenia tem. ustawionej na kotle. Ustawienia w sterowniku mają znaczenie bo to tam ustawiasz odpowiednią krzywą grzewczą, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i odpowiednie okna czasowe w których chcesz aby było realizowane grzanie.
Powrót do góry

styczoo
Poziom 6
Poziom 6

Post#7 17 Gru 2012 10:48   

A czy tak jest w przypadku regulatora: ttp://wtg.nazwa.pl/ins/Instrukcja_obslugi_BM_PL_3062602_0709.pdf

"WPŁYW POM jest aktywny tylko wówczas, kiedy moduł
obsługowy BM zamontowany jest jako moduł zdalnego
sterowania oraz ustawiona została funkcja WPŁYW
POM.
Zmianę ustawienia wpływu pomieszczenia wykonywać
tylko w porozumieniu z pracownikiem serwisu.
Przy pomocy funkcji wpływ pomieszczenia zmiana
temperatury pomieszczenia na skutek ciepła lub zima z
zewnątrz (np. promieniowanie słoneczne, kominek lub
otwarte okno) zostanie wyrównana."

Czyli dopoki nie wlacze tego wplywu pomieszczenia, temperatura pomieszczenia nie bedzie w ogole uzywana do sterowania ogrzewaniem, czyli strefy czasowe tez nie beda uzywane. Bedzie sie liczyla tylko krzywa grzewcza, ktora na podstawie temperatury na zewnatrz dobierze mi temperature doplywu. Dla mnie jest to do kitu rozwiazanie, bo chcialbym miec troche chlodniej w nocy.
Powrót do góry

gersik
Poziom 18
Poziom 18

Post#8 17 Gru 2012 11:00   

Strefa czasowa będzie używana i zmiana temperatur też w zależności od ustawionej temperatury w oknie czasowym, czyli np. 6-8 = 20st od 8-20 = 18st to tak będzie grzał. Wpływ pomieszczenia włączasz po to aby podczas palenia w kominku kocioł sam obniżył tem. zasilania w kotle a nie tem pomieszczenia i na odwrót jak dom za bardzo się wychłodzi z powodu np. braku prądu lub zbyt intensywnego wietrzenia.
Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Post#9 17 Gru 2012 11:35   

Daj więcej informacji: czy dom jest nowy, jak docieplony, jakie masz grzejniki, czy masz głowice termostatyczne na grzejnikach?
Przede wszystkim każdy parametr ustawiany w automatyce (BM) ma wpływ na pracę Twojego kotła. Jeśli masz wyłączony wpływ temp. otoczenia, kocioł będzie obliczał na podstawie swojego algorytmu w jaki sposób grzać, aby w Twoim domu była temperatura taką jaką ustawiłeś. Przy wyłączonym wpływie otoczenia, zmiennymi parametrami są temperatura zewnętrzna, krzywa grzewcza i temperatura którą chcemy mieć w domu. Przy włączonym wpływie temp. otoczenia kocioł ma dodatkowy parametr, względem którego dokonuje korekty (jeśli jest za zimno to podnosi temperaturę wody w obiegu, jeśli zaś dochodzi do przegrzewu, obniża temp. wody a nawet całkiem się wyłącza - przestaje grzać). Jak bardzo rzeczywista temperatura w domu (w sumie to w miejscu zamontowania BMa..) ma wpływać na pracę kotła, też można ustawić w menu serwisowym.
Powrót do góry

styczoo
Poziom 6
Poziom 6

Post#10 17 Gru 2012 12:25   

Dom nowy, powierzchnia cakowita 150m. Parter czesciowo podpiwniczony 50m: garaz, kotlownia wejscie z podlogowka; 1 pietro 50m: salon z kominkiem + grzejniki, kuchnia i lazienka z podlogowka; poddasze 50m: lazienka z podlogowka + 3 pokoje. Pustak ceglany, na scianach chyba 15 cm styropianu, dach welna 15 strop + 15 pod dachowka. Rekuperacja, ale jeszcze wylaczona)

Piec odpalilem w piatek, bylo -5 na polu, 5 w srodku. Ustawil mi temperature doplywu na 40 stopni, przy krzywej 1.2, wiec efekt byl mizerny. 16 stopni zrobilo sie dopiero w niedziele jak przyszla odwilz. Temperatura doplywu to 27 stopni. Nie bylo mnie w sobote wiec nie wiem jak grzal w miedzyczasie. Zeszlo juz 40 m gazu, ale jeszcze jest sporo szpar ktore musze uszczelnic.

Dziwi mnie ta temperatura doplywu, ktora sie ustawila na 40 stopn, mimo ze w domu bylo tylko 5. Zastanawiam sie czy nie mam za malych grzejnikow. Dalem jakies 15% wieksze niz byly w projekcie, ktory chyba byl liczony na piec nie kondensacyjny.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Gru 2012 12:25   

Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Post#11 17 Gru 2012 16:52   

Nagrzać po raz pierwszy dom o powierzchni 150m2 z 5stC do 16stC to trzeba naprawdę dużo energii, tak że to 40m3 gazu to normalne... Dziwi mnie jednak dlaczego przy krzywej 1.2 i temp. zewnętrznej -5 kocioł ustawił się na 40stC. Może to była temperatura powrotu a nie na zasilaniu? Jak na moje to na zasilaniu powinno być około 60stC...

Inna sprawa, że ten kociołek 11kW na 150m2 to trochę musi pochodzić żeby ten dom dogrzać...
Powrót do góry

styczoo
Poziom 6
Poziom 6

Post#12 18 Gru 2012 00:04   

Jak odlaczyc czujnik temperatury zewnetrznej?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Gru 2012 00:04   

Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Post#13 18 Gru 2012 01:33   

Wypiąć kabelek z kotła.
Tylko w jakim celu???????
Powrót do góry

styczoo
Poziom 6
Poziom 6

Post#14 18 Gru 2012 08:58   

Tylko wypiecie kabelka skutkuje pokazaniem bledu 15 na regulatorze wewnetrznym, czyli brak polaczenia z czujnikiek temperatury zewnetrznej.

Chcialbym poeksperymentowac troche zeby dojsc do tego jak to wszystko dziala. Chce tez sprawdzic instalacje w wysokiej temperaturze wody, a wydaje mi sie, ze teraz jest ona ograniczana przez pogodowke i ustawia mi temperature tylko na 40 stopni mimo ze zadana temperatura pomieszczenia jest o wiele wyzsza niz faktyczna. Przed podlaczeniem pogodowki ustawialo mi na 90 stopni...
Powrót do góry

gersik
Poziom 18
Poziom 18

Post#15 18 Gru 2012 09:53   

Jeśli chcesz zwiekszyć tem. wody grzewczej to podnieś krzywą grzewczą a nie wypinaj pogodówki.
Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Post#16 18 Gru 2012 09:54   

A skąd wiesz że "ustawiało 90" przed podłączeniem pogodówki? Z tego termometru na kotle?
Przed podłączeniem BMa idzie taka temperatura na grzejniki, jaką ustawisz na pokrętle. Teraz również możesz odpiąć BM i ustawić manualnie pokrętłem.

A jeśli chcesz, to możesz spróbować zrobić resecik kotła. Odepnij czujkę zewnętrzną, wyłącz kocioł pokrętłem (w pozycję zero), wciśnij przycisk na kotle (ten dookoła którego się lampeczka świeci na zielono lub bursztynowo), z wciśniętym przyciskiem włącz kocioł (pokrętło w pozycję 1) i cały czas trzymaj (około 5 sekund). Wydaje mi się. że po takiej operacji błąd 15 powinien zniknąć i funkcja "krzywa grzewcza" również.
Powrót do góry

styczoo
Poziom 6
Poziom 6

Post#17 18 Gru 2012 10:19   

W przegladzie informacji na BM mozna znalezc, wg instrucji:

"KOCIOŁ TEMP

Wartość rzeczywista temperatury kotła (°C)

Wartość zadana temperatury kotła (°C)"

Sprobuje zrobic reset kotla, dzieki za porade!
Powrót do góry

styczoo
Poziom 6
Poziom 6

Post#18 20 Gru 2012 11:46   

Ten restart nie spowodowal usuniecia bledu o czujniku zewnetrznym. Podlaczylem wiec go spowrotem. Zamiast tego wlaczylem wplyw pomieszczenia i to juz pozwolilo mi zmusic piec do solidniejszego grzania.
Powrót do góry

styczoo
Poziom 6
Poziom 6

Post#19 21 Sty 2013 13:10   

Czy do tej centrali nalezy montowac zewnetrzne naczynie wzbiorcze? Patrze na schemat budowy i widze, ze w srodku juz takie jest. A instalator zamontowal mi jeszcze jedno i to do gory nogami.. Aha dotyczy modelu CGW-11/100.
Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Post#20 21 Sty 2013 16:08   

Teoretycznie naczynie przeponowe zamontowane w kotle służy do zabezpieczania samego kotła, ale w praktyce dzisiejsze instalacje grzewcze mają tak małą pojemność wodną, że ono wystarcza. Absolutnie nie jest błędem dołożenie jeszcze jednego naczynia. Obowiązkowo MUSI być dodatkowe naczynie dla wody użytkowej (najczęściej koloru niebieskiego lub srebrnego).
Powrót do góry

styczoo
Poziom 6
Poziom 6

Post#21 06 Gru 2013 11:34   

Prosze o porade w jaki sposob najoptymalniej ustawic grzanie moim CGW 11/100.

Dokladniejszy opis domu znajdziecie kilka wiadomosci wyzej, ale w skrocie to: 125m2 uzytkowej, jakies 30% powierzchni grzane podlogowka (4 spirale), 9 kaloryferow (w tym 3 wylaczone w pomieszczeniach na poddaszu, ktorych nie grzeje).

Mam 2 przedzialy czasowe z zadana temperatura 18.5: 4-7 rano, 16-22 popoludniu, w sumie 9godz, temperatura obnizona ustawiona na 16 stopni. Krzywa 0.8. BM jest na klatce schodowej i zaniza temperature wzgledem reszty domu o 1 stopien. Obecnie przy sredniej temp zewnetrznej 1stp bierze mi 6m3 gazu na dobe. Wlaczony wplyw pomieszczenia. Czas pracy na dobe wg BM to 13 godz i 23 starty. W przedzialach o podwyzszonej temperaturze grzeje chyba non stop ze statusem 3 i temp na wyjsciu okolo 38 stopni. Temp na BM nigdy nie dochodzi do ustawionych 18.5 stopni. W przedzialach z temp obnizona status grzania ustawia sie na 5, czyli taktuje grzejac 4 godziny i wykonujac 20 startow. Parametr blokady taktowania zmienilem na 14 min.
Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Post#22 06 Gru 2013 14:03   

Zacznij od wyregulowania INSTALACJI (regulacja przepływów w grzejnikach), później dobierz krzywą grzewczą (moim zdaniem 0.8 to za mało jak na grzejniki), na koniec włącz wpływ otoczenia. Jeśli dalej dom nie będzie dogrzany, to albo masz spieprzoną instalację, albo pootwierane okna, albo ktoś cały czas zużywa ciepłą wodę (i kocioł nie ma czasu grzać domu). Przy takiej pogodzie jak dzisiaj kocioł 11kW musi sobie dać radę więc zbyt mała moc kotła odpada.
Powrót do góry

styczoo
Poziom 6
Poziom 6

Post#23 06 Gru 2013 15:37   

Wszystkie zawory w pomieszczeniach, ktore chce grzac mam otwarte na maxa. Nie osiaganie temperatury na BM nie jest dla mnie problemem, bo temperatura jest komfortowa, a podloge mam przyjemnie ciepla i nie przegrzana.

Bardziej zastanawiam sie co zrobic zeby piec nie taktowal tak w okresach o obnizonej temperaturze. Moglbym ją jeszcze obnizyc, piec nie wlaczalby sie pewnie w ogole, ale dom za bardzo by sie wychladzal. Zapewne musialbym wowczas wydluzyc okresy dla temperatury podwyzszonej.

Moglbym podwyzszyc temperature obnizona i wtedy piec moze przestalby tak taktowac, ale po co grzac caly dzien w domu w ktorym nikogo nie ma. Bede eksperymentowal, ale wskazowki osob, ktore maja w tym doswiadczenie sa mile widziane! :)
Powrót do góry

puczyl
Poziom 3
Poziom 3

Post#24 09 Lip 2014 14:46   

Witam chciałbym się podpiąć do tematu, poszukuję instrukcji obsługi pieca Wolf CGW 20/120 a dokładniej ustawiania wartości ogrzewania jaka ma być zadana temp. itd. Piec mam od kilku dni mieszkam w Niemczech i niestety instrukcja jest po niemiecku. Byłbym bardzo wdzięczny za podesłanie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lip 2014 14:46   

Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Post#25 09 Lip 2014 15:53   

puczyl napisał:
ustawiania wartości ogrzewania jaka ma być zadana temp. itd.

Temperatura zadana = temperatura dzienna (komfortowa)
Temperatura obniż = temperatura nocna (obniżona)
To od Ciebie zależy jakie chcesz mieć temperatury....

http://www.wolf-polska.pl/index.php?eID=...nstrukcja_obslugi_BM_PL_3062602_0709.pdf
Powrót do góry

puczyl
Poziom 3
Poziom 3

Post#26 11 Lip 2014 17:34   

Taką instrukcję też znalazłem, ale potrzebuje innej gdyż mam inny moduł sterowania taki "komputerek" wyświetlacz z czterema przyciskami po boku, ponoć nowszy moduł. Ale dziękuje za odpowiedź i pomoc. pozdrawiam
Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Post#27 15 Lip 2014 10:46   

Na Polskę nie ma jeszcze instrukcji do BM-2. Jest to faktycznie nowość w ofercie Wolf. Napisz maila do Wolf GMBH w Niemczech, może coś poradzą.
Powrót do góry

puczyl
Poziom 3
Poziom 3

Post#28 17 Lip 2014 11:31   

Niemiecki majster przy montażu mówił, że poszukają ale wiadomo jak to jest. Ale dzięki za poradę.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Wolf CGW20/120 parametry, ustawienia, spalanie, błędy.
Strona 1 z 1