Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gitarowy wzmacniacz lampowy 5W na bazie Fendera Champ 5F1

sq6kpw 21 Cze 2012 22:33 7377 7
  • Gitarowy wzmacniacz lampowy 5W na bazie Fendera Champ 5F1
    Witam!
    To mój pierwszy wzmacniacz lampowy i zarazem pierwsza poważniejsza konstrukcja, więc proszę o wyrozumiałość. Pomysł na wzmacniacz powstał już kilka miesięcy temu. Dokładnie rozważyłem wszystkie możliwości wyboru i padło akurat na Champa 5F1 ze względu na jego prostotę i legendarne brzmienie (chociażby solówka do utworu Layla - Claptona).
    Schemat i layout, z których korzystałem:
    Gitarowy wzmacniacz lampowy 5W na bazie Fendera Champ 5F1 Gitarowy wzmacniacz lampowy 5W na bazie Fendera Champ 5F1
    W przedwzmacniaczu pracuje lampa ECC83/12AX7, a w końcówce mocy 6V6GT. W moim przypadku obydwie to Tung-Sol z aktualnej produkcji. Transformator głośnikowy to jakiś no-name z USA, a sieciowy to stare polskie trafo - chyba Zatra. Napięcie anodowe jest filtrowane przez 6 kondensatorów. Tak dużo, ponieważ po uruchomieniu wzmacniacz strasznie brumił. Razem będzie około 800uF. Dwa kondensatory to TAD, kolejne dwa zostały wyciągnięte z telewizora, a ostatnia para to polskie Elwy 50+50. Wzmacniacz został wykonany na płytce, tzw. eyelet board. Kondensatory stałe to również TAD. Konstrukcja pracuje wraz z paczką 1x12 wykonaną w 1974 roku w fabryce akordeonów. Głośnik zmieniony na Jensen Classic Series 35W 12". Z lampy prostowniczej zrezygnowałem ze względu na brak odpowiedniego trafa.

Podczas uruchomienia wzmacniacza miałem kilka problemów:
    1. Przydźwięk sieciowy - wystarczyło dołożyć kondensatory
    2. Samowzbudzenie - przewody od wejścia do rezystorów 68k idących na siatkę stopnia wejściowego zmieniłem na ekranowane, a wszystkie inne zostały polutowane i ułożone na nowo
    3. Brak możliwości podłączenia dwóch gniazd: high i low - tylko przez własne niedopatrzenie. Myślałem, że mam złe gniazda jack.

Brzmienie wzmacniacza jest dość ciekawe, przypomina bardziej Marshalla niż Fendera. Dźwięk jest bardzo zniekształcony jak na taką konstrukcję. Powodem tego jest siadanie napięcia, ale mnie to pasuje, wzmacniacz jest przez to bardziej uniwersalny.

Wszystkie nowe części, włącznie z głośnikiem zostały zamówione w znanym sklepie internetowym. Cała konstrukcja wyniosła mnie ok 850 zł razem z głośnikiem . Nie było żadnych kompromisów jeżeli chodzi o części (no może poza kondensatorami filtrującymi, ale one zostały dołożone dopiero później).
    Reszta zdjęć:
    Gitarowy wzmacniacz lampowy 5W na bazie Fendera Champ 5F1 Gitarowy wzmacniacz lampowy 5W na bazie Fendera Champ 5F1 Gitarowy wzmacniacz lampowy 5W na bazie Fendera Champ 5F1 Gitarowy wzmacniacz lampowy 5W na bazie Fendera Champ 5F1

Próbki dźwiękowe wrzucę gdy tylko uda mi się je nagrać.

Fajne!
  • #2 25 Cze 2012 21:07
    __sch__
    Poziom 7  

hej

też zbudowałem ten wzmacniacz.
    Mam taki problem, że po rozkręceniu głośności pow. 80% zaczyna on "kwiczeć". Wiesz co może być przyczyną?

• #3 26 Cze 2012 10:38
    sq6kpw
    Poziom 10  

U mnie też jest podobny problem, ale "kwiczy" tylko w jednym ustawieniu potencjometru, Też ok 80%, ale po mocniejszym rozkręceniu przestaje. Nie chcę wprowadzać w błąd, ale wydaje mi się, że przynajmniej u mnie to kwestia wadliwego potencjometru, jaki zastosowałeś? Najlepiej gdyby wypowiedział się kolega painlust ;)

• #4 26 Cze 2012 15:34
    Prepond
    Poziom 19  

to się nazywa samowzbudzenie, też z tym walczyłem... wpisz w google wzmazniacz lampowy wzbudy. Sprawdź czy masz kabel ekranowany od jacka do pierwszego elementu, musi być dobrej jakości.

• #5 26 Cze 2012 22:41
    sq6kpw
    Poziom 10  

U mnie jest nieekranowany, ale wzbudza się tylko w jednym położeniu potencjometru. Gdy rozkręci się bardziej - przestaje.

• #6 27 Cze 2012 07:59
    Prepond
    Poziom 19  

jak jest nieekranowany to wstaw ekran zobaczysz, że przejdzie.

• #8 11 Lip 2012 01:23
    sq6kpw
    Poziom 10  

Zapomniałem o jednym. Szczególne podziękowania za pomoc w uruchomieniu wzmacniacza należą się Panu Markowi Czochara SP6ALX

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme