Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wentylacja mechaniczna - obliczenia

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Wentylacja i Klimatyzacja -> Wentylacja mechaniczna - obliczenia
Autor
Wiadomość
krzysztof.witman
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Kalisz

Post#1 Post autora tematu 25 Cze 2012 13:38   

Wentylacja mechaniczna - obliczenia

Witam,

Jestem na etapie budowy domku jednorodzinnego i zdecydowałem się na wykonanie instalacji wentylacji samodzielnie.
Mam pytania do weteranów w tej branży.
1. Po wstępnym oszacowaniu kubatury będę potrzebował jednostkę 750m3/h
Sytuacja mnie zmusza do zastosowania kanałów prostokątnych 220x90 (nie chce za bardzo obniżać pomieszczeń).
Moje pierwsze pytanie brzmi czy cały rurociąg mogę prowadzić takimi samymi profilami czy ważne jest aby redukować ich przekrój czym bliżej anemostatu??

2. Co w przypadku gdy powietrze (wyliczone) nadmuchiwane nie jest równe powietrzy wyciąganemu?

3. Do obliczeń używam
Nawiewniki - salon, sypialnia, pokoje
Wywiewniki - WC, Kuchnia, Wiatrołap, Łazienki
Okap kuchenny nie jest podłączony do instalacji wentylacji - wypuszczony po prostu na zewnątrz.

4. Czy Profile z PCV są tak samo dobre jak z blachy?? oraz plusy i minusy obu modeli z waszego doświadczenia.

Czy ktoś dysponuje może jakimś gotowym projektem z obliczeniami ??

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Cze 2012 13:38   

Powrót do góry

princo
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: wrocław

Post#2 26 Cze 2012 21:46   

Re: Wentylacja mechaniczna - obliczenia

Witam
Bez projektu nie można nic Ci doradzić, a z tego co napisałeś mało co wynika.
W razie pytań na pw.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Cze 2012 21:46   

Powrót do góry

Mariusz105
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bialystok

Post#3 27 Cze 2012 23:28   

Mam opracowane różne projekty.
Każdy wymaga praktycznie indywidualnego podejścia do tematu.

- "Czy ktoś dysponuje może jakimś gotowym ... "
To tak jakbyś chciał nosić garnitur lub buty skrojone na inną osobę. Może akurat trafić i być OK. Ale w przypadku budynków gradacja rozmiarów jest o wiele większa

- stąd sugestia na pw.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Cze 2012 23:28   

Powrót do góry

Chris_W
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Siedlce

Post#4 02 Lip 2012 12:27   

Ad1. Jeśli nie przekroczysz prędkości powietrza na każdym z elementów (przepływ w kanale w m3/h dzielony przez przekrój m2) - powiedzmy 4-5m/s żeby nie wzrósł znacząco hałas, to będzie dobrze. Trzeba tylko przewidzieć przepustnice regulacyjne żeby wyregulować rozpływ powietrza.
Ad2. Powstaje nadciśnienie co wspomaga np. paleniska w kotłach itp. ale ma też wady, powietrze wciska się w różne szczeliny budowlane (okna, drzwi, ściany itd.) i może w chłodnych miejscach powodować wilgotnienie tych szczelin - wg mnie lepsze jest delikatne podciśnienie (pod warunkiem że nie ma otwartych palenisk - te musza mieć conajmniej równowagę ciśnienia) - wtedy zimne (suche) powietrze przenika przez szpary do środka i wydostaje się wentylacją.
Ad4. Jeśli przekrój jest zachowany to nie ma to znaczenia. Najlepsze kanały są jednak kwadratowe lub okrągłe (stosunek przekroju do obwodu kanału), a nie wąskie prostokątne.
Powrót do góry

Mariusz105
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bialystok

Post#5 02 Lip 2012 21:19   

do pkt. 2 - w kuchni/kuchniach, łazienkach utrzymujemy podciśnienie, tzn. więcej powietrza usuwamy z tych pomieszczeń. - Chodzi o uniknięcie rozprzestrzeniania zapachów.
W łazienkach, ubikacjach - mechanicznie - tylko wywiew.

do pkt. 4 - są tablice do obliczeń oporów przepływu w kanałach.
Np autor Malicki lub materiały firmowe (www....) producentów kanałów i inne.

I jeszcze : jest taki parametr, co nazywa się średnica hydrauliczna (zastępcza) - dla kanałów o przekroju niekołowym:
średnica hydrauliczna (zastępcza) = 4 x przekrój kanału / obwód

- ta jest wyznaczona z warunku zachowania (równości) oporów przy jednakowych średnich prędkościach przepływu w kanałach.

dla koła o średnicy D otrzymujemy D, (wymiary wewnątrz kanału)
dla kwadratu o boku a : 4a^2/4a=a
dla prostokąta axb : 4ab/(2(a+b)=2ab/(a+b)
gdy b=ka otrzymamy 2ak/(k+1)
gdy k - duże, szczeliny : 2a (a - krótszy bok)

Mniej powszechna jest średnica równoważna wyznaczona z warunku zachowania (równości) oporów przy jednakowych wydatkach przepływu w porównywanych kanałach.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Wentylacja i Klimatyzacja -> Wentylacja mechaniczna - obliczenia
Strona 1 z 1