Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitory 15AWX + 27TBFC/G

benek161 28 Cze 2012 12:51 10715 21
  • Monitory 15AWX + 27TBFC/G
    Wstęp:
    Pragnę wam przedstawić monitory na znanych głośnikach: seas 27TBFC/G oraz STX 15AWX. Zwrotnica nie jest mojego autorstwa lecz Sound Wave. Monitory na tym głośniku chyba jako 1 prezentuje ;)
    Założenia:
    Skok jakościowy, zwłaszcza na średnicy w stosunku do Tonsili 13/50/9. Mają to być satelity współpracujące razem z subwooferem lub konstrukcja modułowa z aktywnymi dołami.
    Obudowa:
    Stosunkowo mała jak na te przetworniki bo tylko 7.5l OZ (producent zaleca 12l B-R). Wykonana z płyty wiórowej pociętej z Castoramy z Mińska Maz ;) Fornir na przodzie to dąb, boki i tył to orzech amerykański. Pomalowane 3 warstwami lakieru poliuretanowego. W oryginalnym projekcie pochylenie to 6 stopni, u mnie jest to realizowane kolcami.
    Kosztorys:
    - seasy ok 320zł
    - STXy 160zł
    - zwrotnice 130zł
    - obudowy, drobnica, fornir ok 50zł

całość: 670zł

Wrażenia z odsłuchu:
    To na co każdy czeka ;) Dźwięk jasny, bardzo szczegółowy, słychać każdy szczegół nagrania. Góra detaliczna, chyba najlepszy przetwornik w tej klasie cenowej. Średnica szczegółowa, duża otwartość, lepsza od 13/50/9. Basu w tej aplikacji jest mało ale jest punktowy i szczegółowy, daleko mu do monotonności. Zresztą podstawa basowa będzie realizowana subem.
    W budzie testowej 13l basu było w sam raz.

Podsumowanie:
    Założenie spełnione, było warto, monitory warte każdej złotówki. Ten 15AWX jest jeszcze mało znany ale ZA TE PIENIĄDZE NIE MA (133zł sztuka) konkurencji. A za tyle ile ja go kupiłem (80zł sztuka), nic nie może mu podskoczyć. Polecam każdemu ten projekt!!

Trochę zdjęć:
    Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G

Fajne!
  • #2 28 Cze 2012 17:42
    sidor43
    Poziom 7  

Całkiem ładne monitory. Tylko jedno pytanie dlaczego użyłeś takich złącz z tyłu?

• #3 28 Cze 2012 19:05
    benek161
    Poziom 21  

1) Żeby było można podłączyć 2 końcówki mocy
    2) Na początku miał być to tylko jeden moduł, drugi miał stanowić wyspecjalizowany głośnik niskotonowy (8cali AWX lub jakiś seas). Najprawdopodobniej skończy sie na subie, mniej problemów z podłączaniem

• #4 29 Cze 2012 01:04
    krz7sztof
    Poziom 14  

Witam.
    Nie za duży trochę laminat zwrotnicy do takich małych obudów?

• #7 29 Cze 2012 14:44
    benek161
    Poziom 21  

Dzięki za słowa uznania :) Pokój to 12m2, wzmacniacz to na razie stary radmor 5412 z racji tego że niedawno sprzedałem symasyma. Docelowo będzie to jakiś tranzystorowy wzmacniacz DIY

• #8 29 Cze 2012 20:29
    masterbix
    Poziom 12  

Witam mógłby kolega podać wymiary zewnętrzne? Chodzi mi o to jak dużo miejsca zajmują w pokoju :)

• #9 29 Cze 2012 21:19
    Areek2
    Poziom 21  

Jaka jest częstotliwość podziału? DIYaudio padło, więc nie mam dostępu do charakterystyki i schematu. Wiem, że miałeś 3SM, na które dużo osób narzeka, na zbyt niski podział. Mógłbyś porównać obie konstrukcje? Czy te drugie miałeś zbyt dawno?
    Ogólnie fajne, proste, starannie wykonane kolumienki. Ale terminale mi się nie podobają :( Myślę, że lepiej wyglądałyby po anodowaniu, albo malowane na czarno.

• #10 29 Cze 2012 21:58
    398216
    Usunięty  
  • #11 29 Cze 2012 23:08
    benek161
    Poziom 21  

Cytat:
    Witam mógłby kolega podać wymiary zewnętrzne?

U mnie to 17x31x24cm (7.5l OZ).
    Cytat:
    Jaka jest częstotliwość podziału?

No właśnie tego nie wiem, z wykresu nie da się tego odczytać, ale patrząc na elementy będzie to ok 3kHz
    Cytat:
    Wiem, że miałeś 3SM, na które dużo osób narzeka, na zbyt niski podział. Mógłbyś porównać obie konstrukcje?

Miałem ale 18AWX + 22TAF/G. W 15AWX bas jest bardziej zwarty, twardy ale w 18 niżej schodzi (co jest zrozumiałe). Średnica lepsza w 15, szczegółowa ale nie mecząca, detale łatwo wychwycić. 22TAF/G jest wg mnie głośnikiem troszeczkę lepszym od 27TBFC/G
    Cytat:
    Chyba jeden z najlepszych STX'ów

I najbardziej dopracowany, SW na forum diyaudio wspominał że dlatego późno głośnik się ukazał gdyż miała to być konstrukcja dopracowana
    Cytat:
    Jeśli dojdzie do tego jeszcze dobrze dobrana zwrotnica

Sound Wave myślę że zna sie na rzeczy ;)
    Cytat:
    Jaka częstotliwość cięcia i jakie nachylenia?

Nachylenie 12dB/okt. Wstawiłbym schemat oraz wykres ale diyaudio padło a nie zapisałem sobie pliku :( jak coś ruszy na diyaudio to postaram się coś wrzucić :)

• #12 09 Lip 2012 12:07
    wojtek9313
    Poziom 12  

Gdzie kupiłeś te zaciski głośnikowe? Podobne są w Alphardach serii SW

• #13 09 Lip 2012 13:43
    benek161
    Poziom 21  

Na Wolumenie, blachy sam docinałem

• #14 11 Lip 2012 23:09
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bardzo fajny zestawik. Wykonany starannie.
    A subiektywnie:
    -dziwnie wyglądają te terminale i ogólnie brzydka biżuteria (wkręty i kolce)*,
    -nie podoba mi się takie łączenie forniru,
    -jeśli chodzi o głośnik wysoko-tonowy to bardziej odpowiada mi 27 TDFC.

*Tak wiem, to "nie gra", ale mi bardziej pasują wkręty z łbem na imbus. :)

Ale jeszcze raz. Gratuluję udanej konstrukcji.

• #15 12 Lip 2012 07:52
    Areek2
    Poziom 21  

Też uważam, że z łbem na imbus są ładniejsze, ale w cenie takich dwóch można mieć komplet zwykłych :P

• #16 12 Lip 2012 09:12
    benek161
    Poziom 21  

No to może odpowiem na "zarzuty" ;)

Cytat:
    -dziwnie wyglądają te terminale i ogólnie brzydka biżuteria (wkręty i kolce)*,

Tak jak pisałem, przeznaczenie miało być inne ale zmieniłem koncepcję praktycznie pod konie prac. Co do wkrętów: tak jak kolega Areek2 powiedział, cena rozwala :)
    Cytat:
    -jeśli chodzi o głośnik wysoko-tonowy to bardziej odpowiada mi 27 TDFC.

Wiadomo, rzecz gustu. O wyborze decydowały 2 czynniki:
    -do takiego zestawienia jest zwrotnica
    -27TBFC/G miałem ;)

• #17 12 Lip 2012 10:32
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

No nie, to żadne "zarzuty". ;)
    Ale zgodzisz się, że to samo można było by zrealizować na mniejszej płytce aluminium i zrobić to w innych proporcjach, lub po prostu wmontować zaciski w samą obudowę? Po prostu nie pasuje mi taka forma. Tak wiem, tego nie widać, to nie wpływa na dźwięk. Ale w tych konstrukcjach ładniej to wygląda:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1623043-0.html
    No i żeby nie było. Cały czas uważam, że w swej cenie 27TBFC/G to jeden z lepszych głośników. Ale jak wyżej. ;)

• #18 12 Lip 2012 12:11
    benek161
    Poziom 21  

Cytat:
    Ale zgodzisz się, że to samo można było by zrealizować na mniejszej płytce aluminium i zrobić to w innych proporcjach, lub po prostu wmontować zaciski w samą obudowę?

No pewnie że tak bym zrobił gdybym od początku zakładał że będą to samodzielne monitory ;)

• #19 17 Lip 2012 20:39
    benek161
    Poziom 21  

Moja podstawka aktywna na 8 cali AWX do monitorów na 15AWX+ 27TBFC/G praktycznie ukończona (dowiercić kolce, zmienić wkręty w głośniku). Nie będę publikował w gotowych konstrukcjach więc parę fotek zamieszczę tutaj:
    Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G Monitory 15AWX + 27TBFC/G
    Jeszcze nie testowałem z monitorami ale na razie jest obiecująco Myśle że należałoby dać szersze rury gdyż przy głośniejszym graniu słychać lekkie świsty. No i te 50W jak na ten głośnik w dużym pomieszczeniu to mało, przydałoby się ze 2 razy więcej. W małym jest całkiem ok

• #20 22 Lip 2012 02:13
    kamil_756
    Poziom 10  

Świetna konstrukcja dobrze dopracowana choć jak dla mnie troszkę inne kolory ale to już gusta... hmmm po ogólnych oględzinach podoba mi się:)

• #22 09 Paź 2012 09:22
    benek161
    Poziom 21  

Cytat:
    Pokaż zdjęcia całego zestawu ( o ile już razem gra).

Wedle życzenia :)
    Monitory 15AWX + 27TBFC/G
    Moje 2.75way ukończone w 99%. Dół gra na cewce 2.5mH i jest naprawdę dobrze. Przy trochę wolniejszej chwili pobawię sie jeszcze zwrotnicą ale na dzień dzisiejszy projekt uważam za zamkniety. Nic mi więcej nie potrzeba :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME