Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search  | Register  | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.

Prawidłowy schemat instalacji CO grzejniki, podłogówka + z CWU 200 l

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Heating Systems Service -> Heating Systems utility -> Prawidłowy schemat instalacji CO grzejniki, podłogówka + z CWU 200 l
Author
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post from the author of the topic 30 Jun 2012 15:11   

Prawidłowy schemat instalacji CO grzejniki, podłogówka + z CWU 200 l

Witam szanownych użytkowników.
Jestem na etapie montażu instalacji CO i CWU.
Mam zakupiony piec na ekogroszek z dodatkowym rusztem Very Happy oraz zawór czterodrożny + pompka i 3 grzejniki każdy z zaworem termostatycznym. (wyczytałem że niepotrzebnie termostatyczne zawory skoro mam zawór czterodrożny)
Piec i prowizoryczna instalacja CO działała jeden sezon i ogrzewała piwnice.
Nadszedł czas jednak na rozbudowę instalacji o zasobnik CWU i podłogówkę oraz ewentualnie grzejki tam gdzie nie da się zastosować podłogówki nad piwnicą i na poddaszu użytkowym.
Wyczytałem także że dobrze jest zastosować wymiennik płytowy oddzielający ogrzewanie podłogowe od instalacji pieca. Question
Dom z piwnica użytkową i poddaszem (czyli 3 poziomy do ogrzania)
Moje pytanie i prośba:
Jaki powinien być prawidłowy schemat takiej instalacji CO? czy taki wymiennik jest zbędny czy też faktycznie jest funkcjonalnym elementem instalacji, jaki ewentualnie duży (metraż piwnica 60 m2 -same grzejniki,parter 80m2 głownie podłogówka + grzejniki w salonie 25m2, poddasze 80m2 i wszędzie podłogówka.
Czy sama podłogówka wystarczy do do uzyskania odpowiednich temperatur?
Czy jednak konieczne dodatkowe grzejniki?
Ile metrów rury PEX i jakiej oraz jakiego producenta najlepiej?
Jeśli instalacja CO będzie otwarta a reszta zamknięta to zbiornik wyrównawczy wystarczy w piwnicy?
Jak wysoko nad piecem?
Wreszcie jaki materiał zastosować na zasilaniu chyba rury stalowe dopiero potem na zgrzewane i PEX?
Podaje powierzchnie pomieszczeń w których muszę poprowadzić CO:
PARTER nad ogrzewana piwnicą
* pokój dzienny 22 m2 tutaj musi być grzejnik bez podłogówki bo będzie podłoga drewniana lub panele
*kuchnia 15 m2 podłogówka
*pokój 12 m2 podłogówka
*hol 5 m2 podłogówka
*wiatrołap 3m2 podłogówka
*wc 3m2 podłogówka
*pokój 6 m2 podłogówka
PODDASZE częściowo ograniczona wysokość ze względu na dach
*pokój 13 m2
*pokój 13m2
*łazienka i wc 11 m2
*pokój 14 m2

Z góry dziękuje za wszelka fachowa pomoc i doradztwo.

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 30 Jun 2012 15:11   

Back to top

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#2 01 Jul 2012 12:16   

Re: Prawidłowy schemat instalacji CO grzejniki, podłogówka + z CWU 200 l

Sporo szczegolow, ale to dobrze.
Sprobuje po kolei;
Zawor czterodrogowy reguluje temp. zasilania grzejnikow, a glowice termostatyczne powinny regulowac temp. pomieszczenia.
Jesli masz w planie duzo podlogowki to spory bufor by sie przydal.
Podlogowka pracuje na niskich temp.. wiec nie nagrzeje pomieszczen tak szybko jak typowe grzejniki wiec bufor zmagazynuje cieplo ktore bedzie stopniowo odbierane przez podlogowke podczas gdy kociol nie bedzie juz grzal, oraz odbieral nadmiar ciepla gdy glowice termostatyczne zamkna grzejniki. Powinienes zostawic pare grzejnikow bez glowic jako zabezpieczenie.
Tam gdzie bedzie podlogowka mozna dac mniejszy grzejnik z glowica term. aby szybko rozgrzewac pomieszczenie zanim podlogowka sie rozgrzeje.
Co do rur to nie znam krajowych jakosci i producentow.
Zboirnik wyrownawczy przy CO grawitacyjnym daj jak najwyzej nawet na poddaszu, da to wyzsze cisnienie w instalacji a tym samym lepsza prace i wydajnosc.
Zasilanie z rur metalowych (stal lub miedz) az do rozdzielaczy, rozdzielacze umieszczone z dobrym dostepem do podlaczania, bo tam beda jedyne polaczenia koncowek rur plastikowych ktore sa dosc drazliwym miejscem.
Juz musze jechac na awarie Sad dokoncze pozniej.
Zamiesc rysunek pomieszczen.

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 01 Jul 2012 12:16   

Back to top

cadam0
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post from the author of the topic 03 Jul 2012 14:41   

Witam wstawiam rzuty pomieszczen

Dodano po 2 [minuty]:

Prawidłowy schemat instalacji CO grzejniki, podłogówka + z CWU 200 l Prawidłowy schemat instalacji CO grzejniki, podłogówka + z CWU 200 l Prawidłowy schemat instalacji CO grzejniki, podłogówka + z CWU 200 l

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 03 Jul 2012 14:41   

Back to top

jarosru
Poziom 6
Poziom 6

Post#4 05 Jul 2012 13:17   

1. Wymiennik płytowy : proponowałbym zamontowanie wężownicy schładzającej , wtedy mamy cały układ zamknięty i naczynie przeponowe również zamknięte umieszczone w kotłowni. Plusem takiego rozwiązania jest brak tlenu w całej instalacji, odpowiednie ciśnienie w całej instalacji oraz jedna pompa mniej do zamontowania.

2. Czy sama podłogówka wystarczy? - z doświadczenia zdarza się że nie wystarczy ,ale będzie dopiero to będziemy widzieli, kiedy zostanie sporządzony projekt - ile watów w danym pomieszczeniu ewentualnie może zabraknąć. Na pewno cały system instaluje się jednego producenta. Na swoim przykładzie jeżeli mam do wykonania instalacje podłogową u klienta wysyłam projekt budynku do producenta ,aby zaprojektował ogrzewanie podłogowe. Wtedy mamy czarno na białym, że na przykład w tym pomieszczeniu brakuje nam 300W przy parametrze 42st.

3.Ilość rury - najlepiej przyjąć sobie 7m rury na metr kwadratowy wtedy nie powinno zabraknąć

4. Od kotła do rozdzielacza proponuje instalacje :
- miedziane lutowane
- stal zaciskową ( wytrzymuje 120st)

5.Sprawdzony producent : TECE

Helpful message? + -

Back to top

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Heating Systems Service -> Heating Systems utility -> Prawidłowy schemat instalacji CO grzejniki, podłogówka + z CWU 200 l
Page 1 of 1
Similar topics
Schemat grzejniki + podłogówka do oceny (6)
Instalacja grzewcza podłogówka + grzejniki schemat (4)
Schemat CO+CWU+Podłogówka (3)
Viessmann Vitotronic 200 - Mimo programu CWU grzejniki gorące (5)
Prawidłowy schemat hydlauliki CWU (23)
Mój schemat CO+CWU+podłogówka Prośba o opinie i porady (21)
Jaki schemat Co cwu podłogówka kominek solar kocioł gazowy 2 bufory (10)
Czy taki schemat co i cwu jest prawidłowy? (8)
problemy ze sterowaniem c.o.(podłogówka+grzejniki) (44)
Regulator VS 5500 - podłogówka i grzejniki (13)

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Contact

Page generation time: 0.049 seconds

elektroda.pl topic RSS feed