Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Tonsil CZ@T 130 opinie i udoskonalenia.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Głośniki i Zestawy Głośnikowe -> Tonsil CZ@T 130 opinie i udoskonalenia.
Autor
Wiadomość
flubber.trip
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Kraków

Post#1 Post autora tematu 03 Lip 2012 10:35   

Witam. W najbliższym czasie stanę się posiadaczem kolumn jak w temacie i w związku z tym interesuje mnie wszystko na ich temat, tzn. jakie są zastosowane przetworniki, jakie mają brzmienie (z tego co wiem są dynamiczne, co by mi odpowiadało) i jakie są możliwości ich modyfikacji. Czytałem że mają kiepskie wysokie, ale nigdzie nie mogę znaleźć więcej informacji, tj. na jaki głośnik je wymienić i jakich zmian w zwrotnicy dokonać. Bardzo proszę o szanowne grono forumowiczów, którzy mają jakieś informacje na temat tych kolumn, o podzielenie się nimi. Pozdrawiam.
Powrót do góry

dj-MatyAS
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#2 03 Lip 2012 12:50   

Re: Tonsil CZ@T 130 opinie i udoskonalenia.

http://www.mixelectronics.pl/tonsil-czat-100-3867
W sumie niewiele o nich w sieci... Kiedyś widziałem je na stronie Tonsila, ale coś ostatnio zniknęła.

Moje artykuły: (Dodaj)
04 Marzec 2014 Podstawy lutowania - część druga, rozszerzona. PORADNIK dla amatora
04 Marzec 2014 Radio-supeł... Podstawy o systemach radiowęzłowych
Powrót do góry

flubber.trip
Poziom 21
Poziom 21

Post#3 Post autora tematu 03 Lip 2012 12:53   

Dzięki za zainteresowanie, ale te z linku to model 100, monitory, a ja chcę informację o modelu 130, podłogówki takie jak na zdjęciu poniżej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lip 2012 12:53   

Powrót do góry

dj-MatyAS
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#4 03 Lip 2012 13:08   

Wybacz - nie dopatrzyłem.
Z tego co widać można powiedzieć, że to "rozwinięta" wersja setek - dołożony drugi nisko-tonowy i większa (co jest jasne i oczywiste dla dwóch głośników) obudowa.

Moje artykuły: (Dodaj)
04 Marzec 2014 Podstawy lutowania - część druga, rozszerzona. PORADNIK dla amatora
04 Marzec 2014 Radio-supeł... Podstawy o systemach radiowęzłowych
Powrót do góry

flubber.trip
Poziom 21
Poziom 21

Post#5 Post autora tematu 03 Lip 2012 13:40   

Przyjrzałem się trochę konstrukcją DIY na tych GDNach i widzę ze często współpracują z Morel MDT29. Jeżeli bym się decydował na modyfikację, to zastosował bym chyba zwrotniecę z tego projektu http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic467489.html , ale najpierw musze mieć te kolumny w domu i je osłuchać dobrze.

Jeszcze mam takie poboczne pytanie, jaki wzmacniacz dobrać do tych kolumn, puki co będą współpracować z amplitunerem NIKKO 8085 (dobra tranzystorowa konstrukcja made in japan). Maży mi się Marantz PM7000 ze względu na wygląd głównie, ale być może jest coś tańszego o porównywalnych parametrach (tak znam Marant PM68, ale on mi się nie podoba z wyglądu)?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lip 2012 13:40   

Powrót do góry

telecaster1951
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Łódź

Post#6 03 Lip 2012 13:52   

Ten model to supermarketówka. Brzmienie podobne do Fenixów. GDNy niby dobre, a tutaj brzmią kartonowo. Może to była wina pomieszczenia, ale nie sądzę.
O wzmacniaczu pomyśl jak będziesz miał te kolumny. Myślę że ten NIKKO wystarczy.
Jak już je będziesz miał, to byłbym wdzięczny jakbyś je rozebrał i zobaczył co jest w środku. Ciekaw jestem zwrotnicy.
Fajnie by było, jakbyś ściągnął charakterystykę. Tam nie ma zbyt ciekawej kopułki, więc modyfikacje, jak najbardziej możliwe.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lip 2012 13:52   

Powrót do góry

flubber.trip
Poziom 21
Poziom 21

Post#7 Post autora tematu 03 Lip 2012 21:20   

Z rozebraniem nie będzie problemu, bo każdą nową "zabawkę" prześwietlam ;)
Co do wzmacniacza to ten NIKKO jest na prawdę dobry, lecz niestety już nie w pełni sprawny, nie gra tuner, nie działa opóźnione załączanie głośników i niektóre przełączniki szwankują. Być może znajdę kogoś kto mi go odrestauruję, bo obecnie nie mam na to sam ani możliwości, ani tym bardziej czasu. To samo ze zdjęciem charakterystyki kolumn, nie za bardzo mam na to możliwości.
Powrót do góry

kborowiec
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Częstochowa

Post#8 04 Lip 2012 23:50   

Trochę się bawiłem tą wysokotonówką (GDWK 8/50), ale w zestawie z innymi głosnikami niskośredniotonowymi. Można ją usprawnić poprzez przewiercenie otworu w magnesie i osiągnąć w miarę równą, ale wznoszącą się charakterystykę od ok. 3kHz. Jakość dźwięku jest lepsza, ale efektem ubocznym jest spadek efektywności, co wymaga zmniejszenia wartości rezystora w filtrze wysokotonówki. Zwiększenie efektywności głośnika można uzyskać przez doklejenie magnesu, ale tej opcji jeszcze nie testowałem.
Jeśli chodzi o jego wymianę, to pojawia się problem z nietypową średnicą płyty czołowej. Chcąc zastosować inny głośnik trzeba rozwiercać otwór w obudowie, albo stosować głośnik neodymowy przymocowany do płytki czołowej o średnicy 80mm.
Głośniki niskośredniotonowe tego typu często łączone są z Vifami DX25 lub XT25.
U mnie DX25 współpracuje z podobnymi konstrukcyjnie GDN 11/35 i uważam to za zdecydowanie lepsze połączenie niż z GDWK 10/80/19.

Moderowano przez dj-MatyAS:

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
To niestety nie jest ani miejsce (Forum) ani okazja (temat) na tego tupu "tjuningi".
Zapraszam do "Spryciarze pl." - tam można się wykazać do woli .
Ostrzeżenie za zachęcanie do niszczenia głośników.

Powrót do góry

Areek2
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: ZMY

Post#9 05 Lip 2012 13:58   

Podobno niskotonowe to GDN 13/50/9 12Ω. Jeżeli tak, to warto kupić za niewielkie pieniądze, dla samych midwooferków. :)
Obudowy można zrobić od nowa, do tego np. wspomniany wcześniej morel + zwrotnica Borysa. I mamy sprzęt naprawdę niezłej klasy! Oryginalne obudowy się do tego nie nadają, ponieważ jest inne rozmieszczenie głośników, a i płyty zapewne są cienkie.
Powrót do góry

dolphin123
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Gdańsk

Post#10 06 Lip 2012 17:13   

Areek2 napisał:
Podobno niskotonowe to GDN 13/50/9 12Ω. Jeżeli tak, to warto kupić za niewielkie pieniądze, dla samych midwooferków. :)
Obudowy można zrobić od nowa, do tego np. wspomniany wcześniej morel + zwrotnica Borysa. I mamy sprzęt naprawdę niezłej klasy! Oryginalne obudowy się do tego nie nadają, ponieważ jest inne rozmieszczenie głośników, a i płyty zapewne są cienkie.
Podpisuję się pod tym. Jak jest dobra cena to warto dla samych wooferków kupić kolumny.
Powrót do góry

flubber.trip
Poziom 21
Poziom 21

Post#11 Post autora tematu 06 Lip 2012 18:04   

Głównie dla tych GDNów kupuję te kolumny, ale chcę też zobaczyć co cała konstrukcja potrafi, jeśli mi nie podpasuję to będę robił MTMy Borysa, a jeżeli będzie ok to zostawię te, z resztą wielkiej różnicy w brzmieniu między CZ@Tami a tymi co bym robił pewnie bym nie usłyszał, bo akustyka pomieszczenia w którym będą grać, jest co najmniej kiepska.
Powrót do góry

dolphin123
Poziom 19
Poziom 19

Post#12 06 Lip 2012 18:21   

flubber.trip napisał:
z resztą wielkiej różnicy w brzmieniu między CZ@Tami a tymi co bym robił pewnie bym nie usłyszał, bo akustyka pomieszczenia w którym będą grać, jest co najmniej kiepska.
Mylisz się. Będzie przepaść, bo kopułki tonsila są kiepskiej jakości tak jak zastosowane tam zwrotnice... W wersji borysa masz wszystko pomierzone tak jak trzeba i wysokotonówka jest dużo lepsza niż wooferki - tak powinien wyglądać zestaw grający a nie odwrotnie jak w tonsilach ch@t...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lip 2012 18:21   

Powrót do góry

flubber.trip
Poziom 21
Poziom 21

Post#13 Post autora tematu 06 Lip 2012 18:29   

Hmm, źle się wyraziłem, miałem na myśli CZ@Ty zmodyfikowane o kopułkę morela i zwrotnicę borysa, tyle że w obudowie od tonsila, w porównaniu z obudową MTM.
Powrót do góry

dolphin123
Poziom 19
Poziom 19

Post#14 06 Lip 2012 18:34   

Zwrotka była robiona pod układ MTM i tak powinno to zostać. Wymiary frontu powinieneś zastosować jak u borysa, aby wszystko grało tak jak borys sobie wymyślił... :)
Powrót do góry

flubber.trip
Poziom 21
Poziom 21

Post#15 Post autora tematu 12 Lip 2012 20:03   

Dziś kolumny w końcu znalazły się u mnie. Pierwsze wrażenia niezłe, choć spodziewałem się nieco niżej schodzącego basu. Wysokie nie są takie złe, na pewno lepsze od GDWK9/80, których to słuchałem wcześniej, wiec z modyfikacjami się puki co wstrzymam. Ogólnie o brzmieniu, wysokie lekko wycofane i rozmyte, ale czytelne, da się bez problemu rozróżnić lekkie uderzenie w talerze pośród całego widma dźwięków. Średnica bardzo dobra, bas dynamiczny, a i pomruku kiedy trzeba nie braknie. Dobra przestrzenność stereo. Kolumny obecnie grają z amplitunerem NIKKO 8085, który bardzo dobrze sobie z nimi radzi. Na dniach jak znajdę czas to wezmę je na "stół operacyjny" i zobaczymy co tak na prawdę się z nich kryję, szkoda tylko że nie mam miernika indukcyjności, więc schemat zwrotnicy będzie bez tych wartości niestety, pomiarów raczej też nie dokonam, z racji braku mikrofonu, może kiedyś... ;)
Zapomniałem dodać, obudowa jest niestety zbyt mało solidna, wyraźnie się odczuwa drgania zarówno samej skrzyni, jak i wszystkiego obok, łącznie ze ścianami ;)
Powrót do góry

flubber.trip
Poziom 21
Poziom 21

Post#16 Post autora tematu 14 Lip 2012 09:56   

Po 3 dniach odsłuchu muszę stwierdzić że odpowiada mi brzmienie tych kolumn, są bardzo dynamiczne, niestety znalazłem już 3 ich mankamenty. Lekkie podbicie basu w okolicach 80-100Hz, aczkolwiek nie drażniące. Chyba zbyt mała średnica BR, słychać przedmuchy, no i wspomniana wcześniej mała solidność obudowy, ale to się da jeszcze załatwić, wypełniając dolną komorę piaskiem i być może dodam jakieś wzmocnienia wewnątrz.
Dziś je otworzyłem (niestety nie miałem czasu przyjrzeć się zwrotnicy). Głośniki to 2x GDN13/50/9/1 12Ω i GDWK 8/50/1 8Ω. Macie może jakieś opinie lub spostrzeżenia nt. tych GDWK? Jak dla mnie gra on poprawnie.

Rozebrałem dziś jedną kolumnę, porobiłem zdjęcia i rozrysowałem zwrotnicę. Niestety nie mam czym pomierzyć cewek i jednego z kondensatorów, którego nie udało mi się rozszyfrować, wszystko widać na zdjęciach.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Głośniki i Zestawy Głośnikowe -> Tonsil CZ@T 130 opinie i udoskonalenia.
Strona 1 z 1