Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Prosta podstawowa wkrętarka do mieszkania

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Co kupić? -> Prosta podstawowa wkrętarka do mieszkania
Autor
Wiadomość
lucasville
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Szczecin

Post#1 Post autora tematu 05 Lip 2012 01:05   

Prosta podstawowa wkrętarka do mieszkania

Witam serdecznie.
Za niedługo wprowadzam się do mieszkania i przydałoby się zaopatrzyć w prostą wkrętarkę, jako podstawowe wyposażenie domu. Na pewno czekają mnie proste prace jak choćby skręcania mebli.

Myślałem nad tym, by do takich podstawowych potrzeb kupić Bosch IXO. Małe, poręczne - przyda się zamiast kręcić śrubokrętem. Ale zastanawia mnie czy taką wkrętarką mogę wykonywać również proste prace związane z wierceniem?

Obecnie są dostępne modele z 2011 roku - 3 Nm, ale także z 2012 roku - 4,5 Nm. Nie wiem na ile ma znaczenie moc w takim małym urządzeniu (różnica na cenie to ok. 30 zł - 180 zł do 210 zł). Różnią się jeszcze prędkością obrotową, ale to ma chyba mniejsze znaczenie.
Co ciekawe za pomocą forum znalazłem jeszcze wkrętarkę Skil z 7 Nm za 120 zł.

I tutaj mam do Was parę pytań:
1) Jaki zakup najlepiej poczynić?
2) i z tym wiąże się pytanie o to czy jakieś z tych urządzeń jest w stanie zapewnić możliwość wiercenia? Czy może lepiej pomyśleć nad jakąś wiertarko-wkrętarką? Choć tym gorzej operować przy wykonywaniu prostych prac w mieszkaniu.

Poradźcie proszę i napiszcie co o tym myślicie. :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Lip 2012 01:05   

Powrót do góry

krzysztofh
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Warszawa

Post#2 05 Lip 2012 08:44   

Re: Prosta podstawowa wkrętarka do mieszkania

Wkrętarki będziesz używał sporadycznie. Może więcej na początku podczas urządzania mieszkania, ale później będzie leżała. Alu nie lubią jak długo są rozładowane. Po dwóch latach będzie je można wywalić na złom.
Lepiej kup przyzwoitą wiertarkę z regulacją prędkości obrotów i prawo-lewo z opcją udaru a na pewno będzie Ci długo służyła.
Zobacz np Makitę HP1640. Są modele mocniejsze, ale do mieszkania sądzę, że w zupełności wystarczy
Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Stalowa Wola

Post#3 05 Lip 2012 10:26   

Czasem lepiej wywalić po roku, niż trzymać drogie urządzenie po to, żeby leżało.
Ja pracuję na wkrętarce z Tesco, kupionej za 24 PLN (dwadzieścia cztery złote) w Tesco, przy promocji. Bateria zdechła po kilku miesiącach, ale za 50 PLN zrobiłem nową. Spostrzeżenia są tutaj:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1652296.html
Powrót do góry

lucasville
Poziom 11
Poziom 11

Post#4 Post autora tematu 05 Lip 2012 10:48   

@krzysztofh
Chyba jednak nie potrzebuję wiertarki... Ile to ja nią powiercę, a potem co. Tak mi się zdaje.

@retrofood
Wybrałeś całkiem ciekawe rozwiązanie. I tanie. :) Problem u mnie jest tylko taki, że jak ja sobie baterię sam zrobię. Nie widzę po prostu siebie w tym. :)
A z takich taniości to da się coś polecić?

Ogólnie często coś wkręcam, wykręcam. Stąd myślałem o prostej małej wkrętarce 3,6 V zamiast zwykłego śrubokręta.
Ale zwykłej wiertarko-wkrętarce też nie mówię nie. Myślałem tylko, że aby była dobra to musi sporo kosztować. A nie 24 zł w Tesco. :D
Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Post#5 05 Lip 2012 11:20   

lucasville napisał:

Ogólnie często coś wkręcam, wykręcam. Stąd myślałem o prostej małej wkrętarce 3,6 V zamiast zwykłego śrubokręta.

Za mała moc przy tym napięciu. Odradzam. Powinna być przynajmniej z zakresu 9.6 - 14,4 V.
Powrót do góry

zdzisiek1979
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Pabianice

Post#6 05 Lip 2012 17:22   

Jak tak dorywczo by tylko była pod ręką to może coś z Black&Deckera lub Sklia
http://www.ebart.pl/index.php?k37,elektronarzedzia-akumulatorowe-wiertarko-wkretarki,,5,skil
http://www.ebart.pl/index.php?k37,elektronarzedzia-akumulatorowe-wiertarko-wkretarki,,12,black-decker
Najlepiej było by by był akumulator Litowo jonowy to są trwalsze i wygodniejsze w ładowaniu niż starsze typy NiCd. Ewentualnie coś z castoramy typu MacAllister nie ma szału ale miały akumulatory litowe.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Lip 2012 17:22   

Powrót do góry

lucasville
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 Post autora tematu 05 Lip 2012 18:07   

A co myślisz(cie) o:
EINHELL Red Line RT-CD 10,8 Li
i ew.
FERAX 10,8V LI-ION 1,3AH lub GRAPHITE 58G130 1,3Ah Li-Io
bo buszując po necie znalazłem jeszcze te trzy firmy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Lip 2012 18:07   

Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Post#8 05 Lip 2012 18:35   

To wszystko zależy od tego na jaki egzemplarz trafisz. Tu nie ma mądrych. W sklepie wszystkie egzemplarze wyglądają tak samo.
Kupiłem kiedyś młotowiertarkę Einhell, dostała za swoje i nadal pracuje. Ale nie zawsze to wychodzi. Miałem wiertarkę w cenie młotowiertarki i chodziła "aż" 2 miesiące. Naprawa okazała się nieopłacalna.
Z kolei nasze stare, poczciwe Celmy, pracują lat dwadzieścia. I jak coś robię, to też lekko nie mają.
Powrót do góry

lucasville
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 Post autora tematu 05 Lip 2012 21:40   

A akumulator NiMH 1,7 Ah jest kiepskim rozwiązaniem?
Ferax ma ciekawe rozwiązanie 18V właśnie z takim akumulatorem. Z funkcją udaru, choć nie wiem czy to w ogóle jest potrzebne w wiertarko-wkrętarce.
Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Post#10 05 Lip 2012 22:05   

lucasville napisał:
Z funkcją udaru, choć nie wiem czy to w ogóle jest potrzebne w wiertarko-wkrętarce.

Potrzebne najwyżej jak pięść do nosa.
Powtarzam, jak się trafi na dobry egzemplarz, to każda będzie dobra. A jak na kiepski... cóż! Niewielka strata.
Powrót do góry

lucasville
Poziom 11
Poziom 11

Post#11 Post autora tematu 05 Lip 2012 22:12   

@retrofood
Dzięki za odpowiedzi. Możesz tylko wypowiedzieć się jak się mają akumulatorki NiMH w takich urządzeniach do NiCd lub Li-ion? Bo orientuję się na tyle, że Li-ion nie mają efektu pamięci i ogólnie są lepsze niż NiCd. A jak to wygląda z NiMH, bo z opinią o nich się nie spotkałem.
Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Post#12 05 Lip 2012 22:25   

NiMH też nie mają efektu pamięciowego, nie lubią jednak przeładowania. Moja bateria, którą opisuję, to właśnie NiMH. I dlatego w swojej ładowarce dołożyłem układ LM 317, precyzyjnie ustawiony na 95 - 96% dopuszczalnej wartości napięcia, podawanej przez literaturę. Zdaje się, że jest to 1,5 V na ogniwo.

Zresztą, wszelkie informacje o jej obsłudze są łatwo dostępne w necie.
Powrót do góry

lucasville
Poziom 11
Poziom 11

Post#13 Post autora tematu 09 Lip 2012 19:29   

2012-07-05 22:37
Ok. Dzięki za odpowiedzi.
Jutro się jeszcze przejadę obejrzeć Meec Tools 18 V 32 Nm. W bardzo dobrej cenie (ta sama kwota co EINHELL Red Line RT-CD 10,8 Li 25 Nm) jak na to napięcie i moment obrotowy, więc ciekawi mnie jak ten sprzęt chodzi.

EDIT 2012-07-09 19:27
Mam do Was jeszcze pytanie - czy 20 Nm w zupełności wystarczy do moich potrzeb przy 10,8 V? Czy dużo zmieni 25 Nm?
Powrót do góry

kamoreks
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Łódź

Post#14 27 Sie 2012 17:12   

Mam MEEC Toolsa tą o której piszesz 18 V LI-ON 32 Nm. Muszę przyznać, że za 219 zł, wkrętarka jest super! Ma ładowarkę automatyczną w zestawie. Co prawda nie wiem jak jej awaryjność bo narazie mało używałem, ale akumulator wytrzymał długo i naprawdę polecam. Dobrze leży również w ręku. Ja ją właściwie kupiłem, jak tylko zobaczyłem, że otworzyli u mnie JULA, akurat szukałem wkrętarki i jak zobaczyłem LI-ION 18V, 219 zł to tylko poszedłem i kupiłem.

Wczesniej miałem jakiegoś 18V Rennera Ni-Cd, no ale wiadomo nie ma co porównywać, bo ona ma z 12-14 lat, tylko na złom :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Sie 2012 17:12   

Powrót do góry

lucasville
Poziom 11
Poziom 11

Post#15 Post autora tematu 27 Sie 2012 17:17   

Dodam od siebie na zakończenie tematu, że kupiłem EINHELL Red Line RT-CD 10,8 Li 25 Nm. I muszę powiedzieć, że trochę już nią powierciłem i powkręcałem. Sprawuje się bez zarzutu, jest mała, lekka i praca na niej to przyjemność. Tak więc jak ktoś się zastanawia to gorąco polecam. :) Do podstawowego DIY jest wystarczająca.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Co kupić? -> Prosta podstawowa wkrętarka do mieszkania
Strona 1 z 1