Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 13 Jul 2012 19:55
  534465
  Removed  
  Helpful post? (+1)
  Witam kupiłem spawarkę Dedra DESi199 IGBT 180A 230 v
  jestem początkujący jeśli chodzi o spawanie , chcę spawać słupki ogrodzenia grubość od 3 mm do 5 mm
  oraz przyspawać zawiasy do bramy
  Proszę o jakieś schematy

  (1) -Czym kierować się przy doborze elektrod ? (jakie elektrody do jakiej grubości metalu?)
  Na początek kupiłem po 2 szt elektrody Er 146 2,5 mm i 3.25 mm
  takie mi poradzili w sklepie ,ale wolę potwierdzić na forum czy dobre.

  (2) -Jak ustawić prąd do takich elektrod mają być na plus czy minus ,bo niestety w sklepie tego już nie potrafili mi powiedzieć.Mówili że na prądzie przemiennym można i na plusie i na minusie spawać .Co wy na to ?

  (3) -Jak ustawiać amperaż ? (jaka moc do jakiej grubości elektrody ,jakieś schematy)

  (4) -I ostatnie moje pytanie bo widzę w instrukcji spawarki że bardzo kładą nacisk na to żeby instalacja elektryczna w domu miała trzeci przewód uziemienie
  ,a niestety u mnie jest starsza instalacja i nie ma uziemienia .Co w takim wypadku zrobić czy można bez kłopotu spawać ,czy są jakieś poważniejsze zastrzeżenia ?
 • #2 13 Jul 2012 20:16
  stanislaw1954
  Level 38  
  Helpful post? (+1)
  Zacznę od bezpieczeństwa.
  Jeśli jest to spawarka 1-no fazowa, a mowa jest o trzecim przewodzie, to koniecznie trzeba ją włączać do gniazdka z "bolcem". Ale ten bolec musi być podłączony. Do czego, to spytaj znajomego elektryka, bo to zależy od rodzaju sieci,do jakiej jest podłączony Twój dom.
  Jeśli chodzi o rodzaj elektrod,to te które kupiłeś,są jak najbardziej odpowiednie do takiego spawania.Musisz kilka elektrod "stopić", a wtedy sam dojdziesz do tego,jakim prądem najlepiej się spawa.
  slawek3178 wrote:
  -Jak ustawić prąd do takich elektrod mają być na plus czy minus ,bo niestety w sklepie tego już nie potrafili mi powiedzieć.Mówili że na prądzie przemiennym można i na plusie i na minusie spawać .Co wy na to ?
  Jeśli na wyjściu przewodów nie ma oznaczeń :"masa" i np.rysunek uchwytu spawalniczego, to nie ma znaczenia,jak podepniesz przewody spawalnicze.
 • #3 13 Jul 2012 20:30
  534465
  Removed  
  Helpful post? (0)
  [DESi199 IGBT 180A 230 v] ustawienia spawarki rodzaje elektrod

  To ta spawarka , a co do sieci w domu to w ogóle nie mogę spawać na niej ?, czy to jest tak jak z silnikami elektrycznymi niby jest uziemienie i musi być podpięte ,ale jak nie ma przebicia to bez uziemienia silnik chodzi ok i nie kopie ,ja tak mam 8 maszyn podpiętych w warstacie i jest ok .Oczywiście jest jakieś tam ryzyko ale co zrobić jak musiałbym całą sieć w domu przerabiać .
 • #4 13 Jul 2012 20:54
  stanislaw1954
  Level 38  
  Helpful post? (0)
  Masz tam wyraźne oznaczenia,gdzie podłączyć przewód od "masy",a gdzie od uchwytu do elektrody.
  Jeśli chodzi o "uziemienie" silnika, to tak jak piszesz, wszystko jest ok. dopóki nie nastąpi uszkodzenie izolacji i dojdzie do porażenia prądem użytkownika. Tylko,że wtedy żadne zabezpieczenie nie WRÓCI ŻYCIA , więc może nie warto ryzykować.
 • #5 13 Jul 2012 21:36
  534465
  Removed  
  Helpful post? (0)
  Co do bezpieczeństwa to masz rację w 100 % .
  Czyli jak wszystko jest ok i przy dużej ostrożności można spawać.

  A co do podłączenia przewodów to oczywiście że jest opisana na rysunkach ,ale zmylił mnie facet ze sklepu bo powiedział mi że głównie spawa się plusem na elektrodę a z rysunku na spawarce wynika że minusem .

  Dzięki za rady

  A co do doboru elektrod i amperażu to czego trzymać się na przyszłość?
  Sa jakieś wzory schematy ?

  Dodano po 34 [minuty]:

  Panowie z tego co czytam to można w starej instalacji podłączyć bolec do przewodu zerowego i czy wtedy takie uziemienie będzie dobrze spełniało swoją rolę ?
  Bo to jest prosta sprawa , miernik kawałek przewodu i w gniazdku do którego będzie podpięta spawarka zrobię sobie uziemienie.
 • #6 13 Jul 2012 21:36
  stanislaw1954
  Level 38  
  Helpful post? (0)
  slawek3178 wrote:
  Czyli jak wszystko jest ok i przy dużej ostrożności można spawać.
  Samochodem bez sprawnych hamulców też można jeździć!!!,tylko jak długo????

  A jeśli chodzi o wielkość prądu przy spawaniu, to są poradniki, a przy spawaniu "amatorskim" popróbuj sam i myślę,że będzie dobrze. Za mały prąd -nie przetopi dobrze materiału, za duży wypalisz dziurę.
 • #7 13 Jul 2012 21:55
  zdzisiek1979
  Level 35  
  Helpful post? (0)
  Jeśli chodzi o podłączenie kabli spawalniczych to zalecają by przewód masy podpinać pod plusowy zacisk a przewód plusowy ( uchwyt elektrody ) do gniazda minus. Jeśli chodzi o ustawienie prądu spawania to tu znajdziesz odpowiedzi jak go dobrać:
  http://www.e-spawalnik.pl/?spawanie-metoda-mma,35
  http://www.spawalnicy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=26:ogolna-charakterystyka-spawania-metod-mma-&catid=1:edukacja&Itemid=3
  http://www.icd.pl/elektrody_otulone.xml
  Jak byś kupił całą paczkę elektrod to tam powinna być ściąga jakie prądy producent zaleca do elektrod i jaką biegunowość na uchwyt i zacisk masy.
  Search 4 million + Products
Browse Products