X
  • #1 13 Jul 2012 19:55
    534465
    Removed  
    Helpful post? (+1)
    Witam kupiłem spawarkę Dedra DESi199 IGBT 180A 230 v
    jestem początkujący jeśli chodzi o spawanie , chcę spawać słupki ogrodzenia grubość od 3 mm do 5 mm
    oraz przyspawać zawiasy do bramy
    Proszę o jakieś schematy

(1) -Czym kierować się przy doborze elektrod ? (jakie elektrody do jakiej grubości metalu?)
    Na początek kupiłem po 2 szt elektrody Er 146 2,5 mm i 3.25 mm
    takie mi poradzili w sklepie ,ale wolę potwierdzić na forum czy dobre.

(2) -Jak ustawić prąd do takich elektrod mają być na plus czy minus ,bo niestety w sklepie tego już nie potrafili mi powiedzieć.Mówili że na prądzie przemiennym można i na plusie i na minusie spawać .Co wy na to ?

(3) -Jak ustawiać amperaż ? (jaka moc do jakiej grubości elektrody ,jakieś schematy)

(4) -I ostatnie moje pytanie bo widzę w instrukcji spawarki że bardzo kładą nacisk na to żeby instalacja elektryczna w domu miała trzeci przewód uziemienie
    ,a niestety u mnie jest starsza instalacja i nie ma uziemienia .Co w takim wypadku zrobić czy można bez kłopotu spawać ,czy są jakieś poważniejsze zastrzeżenia ?
  • #2 13 Jul 2012 20:16
    stanislaw1954
    Level 38  
    Helpful post? (+1)
    Zacznę od bezpieczeństwa.
    Jeśli jest to spawarka 1-no fazowa, a mowa jest o trzecim przewodzie, to koniecznie trzeba ją włączać do gniazdka z "bolcem". Ale ten bolec musi być podłączony. Do czego, to spytaj znajomego elektryka, bo to zależy od rodzaju sieci,do jakiej jest podłączony Twój dom.
    Jeśli chodzi o rodzaj elektrod,to te które kupiłeś,są jak najbardziej odpowiednie do takiego spawania.Musisz kilka elektrod "stopić", a wtedy sam dojdziesz do tego,jakim prądem najlepiej się spawa.
    slawek3178 wrote:
    -Jak ustawić prąd do takich elektrod mają być na plus czy minus ,bo niestety w sklepie tego już nie potrafili mi powiedzieć.Mówili że na prądzie przemiennym można i na plusie i na minusie spawać .Co wy na to ?
    Jeśli na wyjściu przewodów nie ma oznaczeń :"masa" i np.rysunek uchwytu spawalniczego, to nie ma znaczenia,jak podepniesz przewody spawalnicze.
  • #3 13 Jul 2012 20:30
    534465
    Removed  
    Helpful post? (0)
    [DESi199 IGBT 180A 230 v] ustawienia spawarki rodzaje elektrod

To ta spawarka , a co do sieci w domu to w ogóle nie mogę spawać na niej ?, czy to jest tak jak z silnikami elektrycznymi niby jest uziemienie i musi być podpięte ,ale jak nie ma przebicia to bez uziemienia silnik chodzi ok i nie kopie ,ja tak mam 8 maszyn podpiętych w warstacie i jest ok .Oczywiście jest jakieś tam ryzyko ale co zrobić jak musiałbym całą sieć w domu przerabiać .
  • #4 13 Jul 2012 20:54
    stanislaw1954
    Level 38  
    Helpful post? (0)
    Masz tam wyraźne oznaczenia,gdzie podłączyć przewód od "masy",a gdzie od uchwytu do elektrody.
    Jeśli chodzi o "uziemienie" silnika, to tak jak piszesz, wszystko jest ok. dopóki nie nastąpi uszkodzenie izolacji i dojdzie do porażenia prądem użytkownika. Tylko,że wtedy żadne zabezpieczenie nie WRÓCI ŻYCIA , więc może nie warto ryzykować.
  • #5 13 Jul 2012 21:36
    534465
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Co do bezpieczeństwa to masz rację w 100 % .
    Czyli jak wszystko jest ok i przy dużej ostrożności można spawać.

A co do podłączenia przewodów to oczywiście że jest opisana na rysunkach ,ale zmylił mnie facet ze sklepu bo powiedział mi że głównie spawa się plusem na elektrodę a z rysunku na spawarce wynika że minusem .

Dzięki za rady

A co do doboru elektrod i amperażu to czego trzymać się na przyszłość?
    Sa jakieś wzory schematy ?

Dodano po 34 [minuty]:

Panowie z tego co czytam to można w starej instalacji podłączyć bolec do przewodu zerowego i czy wtedy takie uziemienie będzie dobrze spełniało swoją rolę ?
    Bo to jest prosta sprawa , miernik kawałek przewodu i w gniazdku do którego będzie podpięta spawarka zrobię sobie uziemienie.
  • #6 13 Jul 2012 21:36
    stanislaw1954
    Level 38  
    Helpful post? (0)
    slawek3178 wrote:
    Czyli jak wszystko jest ok i przy dużej ostrożności można spawać.
    Samochodem bez sprawnych hamulców też można jeździć!!!,tylko jak długo????

A jeśli chodzi o wielkość prądu przy spawaniu, to są poradniki, a przy spawaniu "amatorskim" popróbuj sam i myślę,że będzie dobrze. Za mały prąd -nie przetopi dobrze materiału, za duży wypalisz dziurę.
  • #7 13 Jul 2012 21:55
    zdzisiek1979
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Jeśli chodzi o podłączenie kabli spawalniczych to zalecają by przewód masy podpinać pod plusowy zacisk a przewód plusowy ( uchwyt elektrody ) do gniazda minus. Jeśli chodzi o ustawienie prądu spawania to tu znajdziesz odpowiedzi jak go dobrać:
    http://www.e-spawalnik.pl/?spawanie-metoda-mma,35
    http://www.spawalnicy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=26:ogolna-charakterystyka-spawania-metod-mma-&catid=1:edukacja&Itemid=3
    http://www.icd.pl/elektrody_otulone.xml
    Jak byś kupił całą paczkę elektrod to tam powinna być ściąga jakie prądy producent zaleca do elektrod i jaką biegunowość na uchwyt i zacisk masy.
  Search 4 million + Products
Browse Products