Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

[DESi199 IGBT 180A 230 v] ustawienia spawarki rodzaje elektrod

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Spawarki i prostowniki spawalnicze -> [DESi199 IGBT 180A 230 v] ustawienia spawarki rodzaje elektrod
Autor
Wiadomość
slawek3178
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: wadowice

Post#1 Post autora tematu 13 Lip 2012 19:55   

Witam kupiłem spawarkę Dedra DESi199 IGBT 180A 230 v
jestem początkujący jeśli chodzi o spawanie , chcę spawać słupki ogrodzenia grubość od 3 mm do 5 mm
oraz przyspawać zawiasy do bramy
Proszę o jakieś schematy

(1) -Czym kierować się przy doborze elektrod ? (jakie elektrody do jakiej grubości metalu?)
Na początek kupiłem po 2 szt elektrody Er 146 2,5 mm i 3.25 mm
takie mi poradzili w sklepie ,ale wolę potwierdzić na forum czy dobre.

(2) -Jak ustawić prąd do takich elektrod mają być na plus czy minus ,bo niestety w sklepie tego już nie potrafili mi powiedzieć.Mówili że na prądzie przemiennym można i na plusie i na minusie spawać .Co wy na to ?

(3) -Jak ustawiać amperaż ? (jaka moc do jakiej grubości elektrody ,jakieś schematy)

(4) -I ostatnie moje pytanie bo widzę w instrukcji spawarki że bardzo kładą nacisk na to żeby instalacja elektryczna w domu miała trzeci przewód uziemienie
,a niestety u mnie jest starsza instalacja i nie ma uziemienia .Co w takim wypadku zrobić czy można bez kłopotu spawać ,czy są jakieś poważniejsze zastrzeżenia ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lip 2012 19:55   

Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Malopolska

Post#2 13 Lip 2012 20:16   

Re: [DESi199 IGBT 180A ] ustawienia spawarki rodzaje elektrod

Zacznę od bezpieczeństwa.
Jeśli jest to spawarka 1-no fazowa, a mowa jest o trzecim przewodzie, to koniecznie trzeba ją włączać do gniazdka z "bolcem". Ale ten bolec musi być podłączony. Do czego, to spytaj znajomego elektryka, bo to zależy od rodzaju sieci,do jakiej jest podłączony Twój dom.
Jeśli chodzi o rodzaj elektrod,to te które kupiłeś,są jak najbardziej odpowiednie do takiego spawania.Musisz kilka elektrod "stopić", a wtedy sam dojdziesz do tego,jakim prądem najlepiej się spawa.
slawek3178 napisał:
-Jak ustawić prąd do takich elektrod mają być na plus czy minus ,bo niestety w sklepie tego już nie potrafili mi powiedzieć.Mówili że na prądzie przemiennym można i na plusie i na minusie spawać .Co wy na to ?
Jeśli na wyjściu przewodów nie ma oznaczeń :"masa" i np.rysunek uchwytu spawalniczego, to nie ma znaczenia,jak podepniesz przewody spawalnicze.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lip 2012 20:16   

Powrót do góry

slawek3178
Poziom 14
Poziom 14

Post#3 Post autora tematu 13 Lip 2012 20:30   

Re: [DESi199 IGBT 180A ] ustawienia spawarki rodzaje elektrod

To ta spawarka , a co do sieci w domu to w ogóle nie mogę spawać na niej ?, czy to jest tak jak z silnikami elektrycznymi niby jest uziemienie i musi być podpięte ,ale jak nie ma przebicia to bez uziemienia silnik chodzi ok i nie kopie ,ja tak mam 8 maszyn podpiętych w warstacie i jest ok .Oczywiście jest jakieś tam ryzyko ale co zrobić jak musiałbym całą sieć w domu przerabiać .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lip 2012 20:30   

Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Post#4 13 Lip 2012 20:54   

Re: [DESi199 IGBT 180A 230 v] ustawienia spawarki rodzaje elektrod

Masz tam wyraźne oznaczenia,gdzie podłączyć przewód od "masy",a gdzie od uchwytu do elektrody.
Jeśli chodzi o "uziemienie" silnika, to tak jak piszesz, wszystko jest ok. dopóki nie nastąpi uszkodzenie izolacji i dojdzie do porażenia prądem użytkownika. Tylko,że wtedy żadne zabezpieczenie nie WRÓCI ŻYCIA , więc może nie warto ryzykować.
Powrót do góry

slawek3178
Poziom 14
Poziom 14

Post#5 Post autora tematu 13 Lip 2012 21:36   

Co do bezpieczeństwa to masz rację w 100 % .
Czyli jak wszystko jest ok i przy dużej ostrożności można spawać.

A co do podłączenia przewodów to oczywiście że jest opisana na rysunkach ,ale zmylił mnie facet ze sklepu bo powiedział mi że głównie spawa się plusem na elektrodę a z rysunku na spawarce wynika że minusem .

Dzięki za rady

A co do doboru elektrod i amperażu to czego trzymać się na przyszłość?
Sa jakieś wzory schematy ?

Dodano po 34 [minuty]:

Panowie z tego co czytam to można w starej instalacji podłączyć bolec do przewodu zerowego i czy wtedy takie uziemienie będzie dobrze spełniało swoją rolę ?
Bo to jest prosta sprawa , miernik kawałek przewodu i w gniazdku do którego będzie podpięta spawarka zrobię sobie uziemienie.
Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 13 Lip 2012 21:36   

slawek3178 napisał:
Czyli jak wszystko jest ok i przy dużej ostrożności można spawać.
Samochodem bez sprawnych hamulców też można jeździć!!!,tylko jak długo????

A jeśli chodzi o wielkość prądu przy spawaniu, to są poradniki, a przy spawaniu "amatorskim" popróbuj sam i myślę,że będzie dobrze. Za mały prąd -nie przetopi dobrze materiału, za duży wypalisz dziurę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lip 2012 21:36   

Powrót do góry

zdzisiek1979
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Pabianice

Post#7 13 Lip 2012 21:55   

Jeśli chodzi o podłączenie kabli spawalniczych to zalecają by przewód masy podpinać pod plusowy zacisk a przewód plusowy ( uchwyt elektrody ) do gniazda minus. Jeśli chodzi o ustawienie prądu spawania to tu znajdziesz odpowiedzi jak go dobrać:
http://www.e-spawalnik.pl/?spawanie-metoda-mma,35
http://www.spawalnicy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=26:ogolna-charakterystyka-spawania-metod-mma-&catid=1:edukacja&Itemid=3
http://www.icd.pl/elektrody_otulone.xml
Jak byś kupił całą paczkę elektrod to tam powinna być ściąga jakie prądy producent zaleca do elektrod i jaką biegunowość na uchwyt i zacisk masy.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Spawarki i prostowniki spawalnicze -> [DESi199 IGBT 180A 230 v] ustawienia spawarki rodzaje elektrod
Strona 1 z 1