Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[C][Atmega8][ISP]Kłopot z zaprogramowaniem Atmega8 w TQFP

PJimi 17 Lip 2012 13:42
  • #1 17 Lip 2012 13:42
    PJimi
    Poziom 13  

Witam,

Mam problem z zaprogramowaniem procesora Atmega8. Przejrzałem już podobne posty na elektrodzie, ale stosując różne rady nie udało mi się niestety rozwiązać problemu.

Korzystam z WinAVR i programatora ISP. Zaznaczam, że korzystając z tego kompletu programuje bez problemów Atmegę8 w obudowie DIP40.

Na płytce, według schematu z załącznika, mam zamontowaną Atmeg8 w obudowie TQFP.

Po rozpoczęciu programowania mam taki komunikat:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Dodam jeszcze, że układ zasilam z programatora. Po podłączeniu programatora do płytki na kondensatorze C11 mam około 3,3V a nie 5V. Nie wiem czy to dobrze i czym to jest spowodowane, ale myślę, że powinno być 5V (czyli tyle ile mam na złączu z programatora).

Programator więc widzi procesor i wgrywa do niego program. Problem pojawia się jednak przy weryfikacji.
    Bardzo proszę o rady i pomoc.
    Z góry dziękuję :)

• #2 17 Lip 2012 14:07
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zamieniłeś wejście z wyjściem w obu stabilizatorach (Oczywiście sądząc tylko po oznaczeniach VI/VO).

• #3 17 Lip 2012 14:26
    jaccuzi2
    Poziom 11  

Tak z innej beczki, nie widzę gdzie wykorzystałeś 12v. Poza tym, jeżeli stosujesz taki transformator jak na schemacie, to nie uzyskasz 12v i ten pierwszy stabilizator wówczas jest zbędny.

• #4 17 Lip 2012 16:33
    Gienek
    Poziom 34  

Przy zastosowaniu tego transformatora i poprawnym wstawieniu 7805 (który i tak nie będzie poprawnie pracował - minimum 7-8 wolt na wejściu) to i tak na wyjściu nie uzyskasz poprawnie stabilizowanego +5V. Dokładnie sprawdź schemat i zobacz czy stabilizatory "jeszcze żyją".

• #5 17 Lip 2012 21:44
    jaccuzi2
    Poziom 11  

Gienek ma rację, przy takim trafie, po wyprostowaniu i przefiltrowaniu uzyskasz max 7v (między szczytowe), co według noty jest minimum do pracy stabilizatora, a obciążając zasilacz napięcie spadnie poniżej tego minimum. Zweryfikuj schemat i daj trafo o wyższym napięciu wyjściowym lub stabilizator LDO.

• #6 18 Lip 2012 15:44
    PJimi
    Poziom 13  

Faktycznie - stabilizator był zamontowany odwrotnie. Odwróciłem go już na płytce (wstawiłem nową sztukę). Transformator oczywiście wstawiłem 230/12. W trakcie projektowania zdecydowałem się na dorzucenie jeszcze jednego napięcia +12VDC ale nie uwzględniłem na schemacie zmiany parametrów trafa.

Teraz jeśli chodzi o problem z zaprogramowaniem atmegi - dałem sobie już radę.
    Sprawa była prosta, ale dla formalności już piszę co było powodem.

Płytkę wyposażyłem nie w złącze KANDA lecz w 6-pinowe złącze typu precidip. Dlatego tez musiałem wykonać przejściówkę z KANDY. Do owej przejściówki podłączyłem tylko jedno GND zamiast wszystkich występujących w złączu.
    Myślałem, że są one i tak zwarte na płytce programatora. Okazało się, że jednak nie są zwarte i to było problemem.

Układ programuje się poprawnie.

Zamykam temat i dziękuję :)