Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny gitarowe 2x12 "z niczego", przeróbka comba Peavey Bandit 112

meffcio 01 Sie 2012 16:45 7565 6
  • Witam serdecznie :D

Swego czasu znajomy mego ojca ofiarował nam jakąś starą kolumnę na dwóch głośnikach 12".
    Kolumny gitarowe 2x12 "z niczego", przeróbka comba Peavey Bandit 112
    Z ciekawości podpiąłem ją do mojego comba Peavey Bandit 112 , i ku mojemu zdumieniu brzmienie było naprawdę soczyste i cieplutkie.

Krótkie oględziny pozwoliły stwierdzić, że w kolumnie siedzą dwa Tonsile GD 30/50 o parametrach może nie idealnych, ale zgodnych z gitarowymi. Śmiesznym faktem jest, że w środku konstrukcja tej kolumny wyglądała jak w tubie basowej... Stąd te wyjście u dołu. Całość wykonana z MDF-u, obita brudnym, pozdzieranym w wielu miejscach skajem. Długo się nie zastanawialiśmy, i zaczęliśmy budować nową kolumnę.
    Niestety zdjęć z procesu budowy nie mam, ale nawet nie byłoby czego na nich przedstawiać. Prościutka konstrukcja - wymiary jednej z kolumn Mesy, sklejka ze starej szafy, do tego taniutko dokupiony skaj, oraz inne potrzebne fanty. Wszystko porządnie sklejone i skręcone. Do środka wraz z jednym Tonsilem poszedł głośnik, który oryginalnie siedział we wspomnianym wcześniej combie. Wrażenia odsłuchowe - bezcenne. Nie sądziłem, że różnica między 1x12 a 2x12 jest aż tak wielka! Kiedyś jeszcze wymienię w niej chociaż jeden z głośników, aczkolwiek już trochę czasu jest jak jest, jest dobrze, a mnie i tak nie stać. ;)

W każdym razie, noszenie na próby i koncerty pustego comba jako wzmacniacz mijałoby się z celem, więc postanowiliśmy również zrobić nową obudowę na stare chasis.
    Kolumny gitarowe 2x12 "z niczego", przeróbka comba Peavey Bandit 112 Kolumny gitarowe 2x12 "z niczego", przeróbka comba Peavey Bandit 112
    Wykorzystane oczywiście te same materiały. Ze względu na kształt chasis wzmacniacza zdecydowaliśmy się na "styl fenderowski".

Efekt jak widać na obrazku poniżej - fajny, dobrze brzmiący zestaw, zrobiony przy prawie zerowym wkładzie finansowym. Sam head został nieoficjalnie ochrzczony chlebakiem. ;)
    Kolumny gitarowe 2x12 "z niczego", przeróbka comba Peavey Bandit 112 Kolumny gitarowe 2x12 "z niczego", przeróbka comba Peavey Bandit 112

Jako ciekawostkę poniżej prezentuję podobny zestaw wykonany, oczywiście za moją namową, przez kolegę z naszego ówczesnego zespołu. W tym wypadku użyty wzmacniacz to nowsza, obecna wersja comba Bandit 112 , z resztą prostsza w 'obróbce', a całość została wykonana z MDF-u.
    Niestety zdjęć ukończonej kolumny nie posiadam.

Jak Wam się podobają takie kolumny 'z niczego'? ;)

Fajne!
  • #2 01 Sie 2012 21:29
    398216
    Usunięty  
  • #3 01 Sie 2012 22:40
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

dj-MatyAS napisał:
    Błąd. Nie można stosować dwóch różnych głośników w jednej pojemności akustycznej. Sam pomysł z dorobieniem obudowy do kolumny - OK. Niestety - widać że to domowa robota...

W customowych kolumnach gitarowych często stosuje się różne typy głośników - ta branża rządzi sie nieco innymi zasadamii niż HiFi i Audio, choć rzeczywiscie upchanie w jednej obudowie głośnika gitarowego i szerokopasmowca to nienajlepszy pomysł.
    Wykonanie faktycznie mogłoby być nieco lepsze.

dj-MatyAS napisał:
    No i - zaraz rozpęta się dyskusja o tym znaczku PEAVEY'a... (mnie nie przeszkadza).

Nie rozpęta. Przecież to nadal Peavey, tylko włożony w inną obudowę.

• #4 01 Sie 2012 23:05
    398216
    Usunięty  
  • #5 02 Sie 2012 13:22
    meffcio
    Poziom 11  

dj-MatyAS napisał:
    Błąd. Nie można stosować dwóch różnych głośników w jednej pojemności akustycznej.

Ta konstrukcja gra już ze dwa latka, i sprzęt w żaden sposób nie ucierpiał na takim połączeniu, aczkolwiek sądzę w takim razie, że to nic więcej jak szczęście żółtodzioba. ;)

dj-MatyAS napisał:
    Sam pomysł z dorobieniem obudowy do kolumny - OK. Niestety - widać że to domowa robota...

Wygląd obudowy wzmacniacza jest podyktowany, niestety, raczej pośpiechem. Kolumnę staraliśmy się szczegółowo dopracować, natomiast wzmacniacz to już taka wręcz... prowizorka. A te, jak wiadomo, trzymają najdłużej. Dodatkowo postawię tradycyjny argument w tej materii - założeniem konstrukcji nie był wygląd. ;) Kolumnę mogliśmy jeszcze bardziej dopieścić. Nie wygląda jak firmowa, ale kurczę - firmą nigdy nie byliśmy i nie zamierzamy być.

dj-MatyAS napisał:
    No i - zaraz rozpęta się dyskusja o tym znaczku PEAVEY'a... (mnie nie przeszkadza).

Jako że kupiłem wzmacniacz Peaveya, i z niego właśnie korzystam, to naturalne jest, że gdzieś to logo powinno się znaleźć - z takiego założenia wyszedłem.

Wracając do kwestii głośników - rozumiem że konieczna jest wymiana obu, więc prędzej czy później zostaną mi te dwa Tonsile. Wybaczcie mały offtop, ale czy da się na nich zbudować coś w miarę dobrego na wytłumioną salkę prób? Ot, dokupić jakieś wysokotonowce, dołożyć wzmacniacz, i nagłaśniać tym growle i screamy? Czy musiałbym dokupić jeszcze drugą parę takich GD 30/50?

Serdeczne dzięki za wszelkie przyszłe i przeszłe uwagi.

• #6 03 Sie 2012 07:33
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

GD 30/50 bardzo dobrze sprawują się w zastosowaniu gitarowym. Znam takich co wiele lat graja na GDS30/30 z usunietymi tubkami i też daja radę. Jeśli brzmienie sie podoba to olać doradztwo osób co chca wydawać twoje pieniadze na własne pomysły. A co do różnych głośników w jednej kolumnie... normalne i wielu producentów robi to lub robiło. Choćby Laboga i ich autorska konstrukcja 3x12" na 2xV30 i jednej czarnej wdowie czy nieodżałowany polski śp Black Dog i ich kolumny 2xV12+2xGB12. Sam mam zamiar upchać V12+121 do jednej paki, która ma być moją podstawową kolumna testową do hi-gainów. Nie zamykajmy się w stereotypach.

• #7 08 Sie 2012 19:00
    69837030
    Użytkownik obserwowany

Super jak to z śmieci to Ok.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Po przejrzeniu aktualnego "dorobku" Kolegi nakładam karę regulaminową zgodnie z p.3.1.11
    BAN.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme