Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja kolumny do gitary basowej 4x10"

vilk85 03 Sie 2012 00:15 3595 18
  • #1 03 Sie 2012 00:15
    vilk85
    Poziom 6  

Witam wszystkich, forumowiczów.

Zakładam ten temat gdyż potrzebuję fachowej porady w sprawie mojej kolumny do gitary basowej. Moja wiedza jest niestety na ten temat niewystarczająca.

Oczytałem forum i wiem, że każda koluma wymaga indywidualnego podejścia.

Zakupiłem czas jakiś temu kolumnę do gitary basowej handmade opartej na głośnikach 4x10” eminence ledgend B102 http://www.eminence.com/pdf/Legend_B102.pdf . Głośniki są nie byle jakie były w sumie głównym powowdem dla którego odważyłem się kupić handmade.
    Kolumna jest solidnie wykonana z 18mm sklejki jest bardzo ciężka i gra świetnie. Ostatnio pożyczyłem ją koledze zawodowemu basiście chciałem usłyszeć jak brzmi z drugiej strony. To doświadczenie pozwoliło wykryć niedociągnięcia kolumny. Głośniki przenoszą świetnie pełne pasmo słychać każdy detal w grze. Niestety brak góry podczas slapowania (klangowania) na basie a także głębokiego dołu. Z tyłu są duże otwory BR i bucha tam nieziemskim basem, który niestety nie niesie się do przodu lecz ginie w tyle.

Przedstawię pokrótce konstrukcję kolumny aby było wiadomo o czym mówię.

Modernizacja kolumny do gitary basowej 4x10" Modernizacja kolumny do gitary basowej 4x10" Modernizacja kolumny do gitary basowej 4x10"

Wymiary zew: wys. 65cm; szer 65cm; gł. 40cm
    Wymiary wew: wys 58cm; szer 58cm; gł 30cm (przednia płyta nieco cofnięta + grubość sklejki 18mm + wygłuszenie 15mm)
    Pojemność ok. 100L - (120L odliczając 15mm wygłuszenie)

Na tyle otwory BR
    4x śr 100mm gł.110mm
    oraz
    2x śr 100mm gł. 60mm

Chyba trochę dużo tych otworów?!? Ponoć kolumnę projektował jakiś inżynier z Krakowa ale tego nie można zweryfikować. Podejżewam, że pierwotnie były tylko dwa otwory BR ale komuś brakowało dołu tak jak mi i przerobił to.

Gram na wzmacniaczu ampeg svt-3pro 275W przy 8Ohm (tak jak kolumna).
    Moje pytania są następujące.

Co mogę zrobić żeby wyciągnąć z niej więcej dołu?
    Chciałbym przenieść BR na przód nie ma tam zbyt wiele miejsca są 4 trójkąty między głośnikami na krzyż oraz trochę przestrzeni przy narożnikach. Jakiej by musiały by być średnicy BR jeżeli by zainstalować 3 szt. Oraz jaka długość?
    Co z otworami z tyłu które pozostaną po starych BR ? czy wymiana płyty jest konieczna? Planuję zakupić kawałek sklejki 18mm wyciąć takie kółka (lekki stożek) i je wbić oraz skleić. Czy to wystarczy? Wymiana płyty może być bardzo trudnym/ pracochłonnym przedsięwzięciem. Czy warto robić w środku coś w rodzaju duszy (usztywnienia)?

Sprawą góry już się zajołem zdecydowałem się na tweeter zamawiam filtr górnoprzepustowy (od 5khz) od magika z allegro + żarówka dla zabezpieczenia oraz + jakieś ograniczenie mocy żeby nia dawał zbyt mocno chiałbym mieć jakąś regulację. Chcę aby głośniki 10” grały pełnym pasmem bo grają świetnie „cykacz” ma dodać tylko high peaks w sumie to chyba nie musi mieć dużej mocy. Sprawa pozostaje jaki gwizdek? Gość od filtra doradza STX D-500 lub D-800. Chcę żeby ta paczka była możliwie PRO. Czy to wystarczający wybór czy mogę kupić coś lepszego

Uprzejmie proszę fachowców o poradę

• #2 04 Sie 2012 04:12
    pinkin
    Poziom 18  

vilk85 napisał:
    Co mogę zrobić żeby wyciągnąć z niej więcej dołu?

Eqalizer

Na Twoim miejscu zostawiłbym br z tyłu. Szczególnie jeżeli chcesz żeby paczka była pro. Taka modyfikacja mogłaby uciąć trochę dołu, albo raczej sprawić, że byłby mniej słyszalny. Czy sprawdzałeś paczkę tylko w jednym pomieszczeniu? Może tak być, że jego akustyka wpływa na słyszalność niektórych częstotliwości.
    Zamawiasz tweetery- spoko. Głośniki z paczki mają nominalnie grać do 4kHz. A jak głębokiego dołu wymagasz? Jakie częstotliwości?

Na pierwszy rzut oka paczka jest w porządku i otwory br też. Kol co to robił wiedział też jak przykręcić kółka. ;-)

Powiedz jeszcze ten filtr górnoprzepustowy ma być pasywny, czy chcesz sterować tweetera z osobnej końcówki?

• #3 04 Sie 2012 11:11
    marian133
    Poziom 37  

Witam,po samych zdjęciach widać że z tej paczki dołu nie ma,ktoś kto (jak twierdzisz) dodał jeszcze 4 porty bas reflex nie wiedział co robi. To raz,po drugie sama paczka jest za mała,i co byś z nią nie robił niższego basu nie będzie. Oczywiście możesz się pobawić w przeróbki,zakorkować te 4 dodatkowe bas reflexy (możesz w tym celu użyć gąbki skręconej w rulon) lub pojedynczo,najpierw jeden i tak po kolei. Możesz też kombinować z wytłumieniem paczki (wygłuszenie to nie poprawne słowo),pamiętaj że wytłumienie pozornie zwiększa objętość paczki widzianej przez głośnik.

Co do samych bas reflexów i ich umieszczenia na froncie,ja bym zostawił je z tyłu,one tam są nie dlatego że na froncie nie było miejsca,gdy mamy bas reflexy z tyłu można podbić troszeczkę bas umieszczając paczkę w rogu pomieszczenia.

• #4 04 Sie 2012 16:44
    398216
    Usunięty  
  • #5 04 Sie 2012 19:37
    vilk85
    Poziom 6  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. ,

Więc tak: dół jest i to niesamowity... niestety z tyłu kolumny. Stad pomysł żeby przenieść BR na przód. Chciałbym żeby kolumna była w stanie zejść do 40hz.

Paczka grała we wielu pomieszczeniach najgorzej grała jak była dostawiona do samej ściany wtedy bass zanikł.

Dlaczego uważacie, że jest za mała? Grałem na wielu paczkach, widziałem nawet mniejsze niż ta 4x10 i grały w porządku...

Tweeter będzie podpięty pod tą samą końcówkę.

Co do opinii, że BR do basu jest ryzykownym posunięciem (zakładam że chodzi w wypowiedzi o gitarę basową). Nie zgadzam się... niemal wszystkie paki do basu od najtańszych do najdroższych posiadają BR (faktycznie są nieliczne wyjątki). Myśle, że to czy powinny być i gdzie zależy od charakterystyki głośników. Te głośniki słabo przenoszą niższe częstotliwości stąd BR jest tu niezbędny uważam tylko, że gdyby był z przodu grało by to lepiej.

W sumie tweeter konieczny może nie jest ale brakuje tego punch na wysokich podczas slapu, dlatego chciałbym jakieś rozwiązanie, które można bez problemu odłączyć a w razie potrzeby załączyć.

Ktoś napisał w innym wątku... że BR na tyle kolumny przy tych głośnikach to rozwiązanie ekskluzywne niestety nie podał, żadnych merytorycznych argumentów.

• #6 04 Sie 2012 20:03
    398216
    Usunięty  
  • #7 05 Sie 2012 21:34
    vilk85
    Poziom 6  

Hej Dj-Maty,

Myślę, że mógłbym zrobić nową pakę może nie na czasie bo naprawdę teraz mam mało czasu poza tym gram w 3 kapelach i nie mogę sobie pozwolić na przerwę muszę mieć coś zastępczego... dlatego kombinowałem jak szybko przerobić tę pakę.

A więc jaki jest optymalny litraż dla 4x eminence B102? a jaki jest minimalny? w specyfikacji jest podane od 18 do 85 litrów na głośnik przy otwartej kolumnie z BR czyli na 4 głośniki wypada od 72l do 340l. Ja mam ok 120l więc wychodzi na to, że wg producenta jest w normie. Powiem, że wizualnie naprawdę nie jest mała w porównaniu do innych. Dlatego zapytałem dlaczego uważacie, że jest zbyt mała.

Czy w takim razie idzie jakoś obliczyć optymalne BR dla tej kolumny?

• #8 05 Sie 2012 22:27
    398216
    Usunięty  
  • #9 07 Sie 2012 16:51
    vilk85
    Poziom 6  

Nie wiem czy dobrze rozumiem twój post Maty.

powierzchnia BR=25% powierzchni czynnej 4 głośników. To będzie powierzchnia jednego głośnika. Czy się mylę? Szukałem programów do obliczania kolumn wiem, że różne wyniki z takich programów wychodzą dlatego zależało mi aby otrzymać kilka wyników i je porównać. Niestety nic mi nie chodzi a jak chodzi to jest to dla mnie tak nieczytelne, że nie daje rady. Muszę jeszcze poczytać o tym.

U mnie wzmacniacz ma 275W przy 8Ohm a kolumna 800W przy 8Ohm. Także kolumna z pewnością nie jest przeciążona.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #10 07 Sie 2012 18:50
    398216
    Usunięty  
  • #11 08 Sie 2012 02:14
    DjMapet
    Poziom 42  

Można spróbować pokombinować ze strojeniem, wytłumieniem paczki, ale moim zdaniem niewiele to pomoże. Wg mnie są dwa wyjścia: paczka o większej pojemności do tych B-102, lub dostawienie drugiej paczki, na efektywnym głośniku 15". ew na 18", np 18 PS-76.

Pozdrawiam.

• #12 08 Sie 2012 09:29
    398216
    Usunięty  
  • #13 08 Sie 2012 22:35
    vilk85
    Poziom 6  

Cytat:

vilk85 wrote:
    U mnie wzmak ma 275W przy 8Ohm a kolumna 800W przy 8Ohm. Także kolumna z pewnością nie jest przeciążona.

Miałem na myśli, że wzmacniacz przy 8ohm czyli tyle co kolumna dostarcza przy max mocy 275W ponieważ przy 4ohm daje 450W lecz w tym wypadku nie ma to zastosowania.

Przeliczyłem Maty powierzchnię jednego głośnika oraz wszystkich BR wychodzi na to, że jest w porządku... byłem mocno zdziwiony ale matematyka jest nauką ścisłą więc nie ma naciągania. Ma być tyle BR ile jest ich łączna powierzchnia jest równa powierzchni jednego głośnika czyli 25% powierzchni czynnej wszystkich głośników co przy gabarytach tej właśnie kolumny powinno dać najlepszy efekt.

No nic jeżeli mi się nie uda z tym nic zrobić będę budować nową kolumnę myślę, że w tym wypadku skopiuję kolumnę ampega do której sam eminence poleca B102 jako bezpośredni zamiennik zakładam więc, że będzie wporządku.

Myślałem jeszcze nad dodaniem dolnych portów gdyż to nie wymagało by aż tak dużego nakładu pracy a zarazem zwiększyło by objętość samej kolumny. Mam na myśli coś takiego: zdjęcie czyli dobudowa dołu o określonych wymiarach no i odpowiednie otwory w płycie dolnej. Jest sens się w to bawić czy lepiej od razu robić całość?

3.3. Użytkownik zobowiązany jest niezwłocznie wykonać polecenia moderatora.
    (dj-MatyAS)

• #14 08 Sie 2012 22:47
    398216
    Usunięty  
  • #15 10 Sie 2012 06:00
    DjMapet
    Poziom 42  

Pisząc:

DjMapet napisał:
    Można spróbować pokombinować ze strojeniem, wytłumieniem paczki, ale moim zdaniem niewiele to pomoże.

Chodziło mi o paczkę w której są teraz zastosowane cztery głośniki B-102.
    dj-MatyAS napisał:
    Kwestia tylko w doborze samej obudowy...

Dlatego napisałem:
    DjMapet napisał:
    paczka o większej pojemności do tych B-102

Jaka? 10 l więcej na jeden głośnik już będzie odczuwalne.
    Ew. dostawienie do tej co jest, równolegle podłączonej drugiej paczki 8 Ohm na efektywnym, np. 15" niskotonowcu, pozwoli też w pełni wykorzystać moc (450W) wzmacniacza.

Pozdrawiam.

• #16 10 Sie 2012 09:49
    398216
    Usunięty  
  • #17 18 Sie 2012 23:12
    zibisound
    Poziom 22  

Witam. Moim zdaniem, w tej kolumnie jest za duzo otworów i tylko dwa mają wmontowane rury. Przeróbka tej kolumny jest możliwa, ale ja bym wywalił przednią i tylną ścianę, oraz zrobił nowe na wzór kolumn basowych Hartke. W takiej kolumnie jest otwór BR z przodu w postaci szpary o wys. 3 cm i półki o szerokości ok 100-120 mm nad tą szparą. Kolumna powinna być oczywiście wytłumniona i mieć duszę w celu jej usztywnienia. taka konstrukcja daje głeboki i dynamiczny bas oraz trzeba dać tweeter z zabezpieczeniem, do podniesienia pasma przy graniu palcami. Pozdrawiam-Zygmunt. PS. Konstrukcja kolumny została sprawdzona przez zawodowego basistę.

• #18 22 Sie 2012 13:00
    DjMapet
    Poziom 42  

zibisound napisał:
    ja bym wywalił przednią i tylną ścianę

Niestety, taki zabieg nie zwiększy objętości paczki, co na pewno w odczuwalnym stopniu nie pozwoli z niej wydobyć - jak chce autor:
    vilk85 napisał:
    głębokiego dołu

Pozdrawiam.

• #19 18 Sty 2013 12:33
    Tremolo
    Poziom 43  

Można pozbyć się jednego głośnika. Każdy głośnik będzie miał więcej przestrzeni - lub dwa głośniki puścić w zamkniętej mini-skrzynce wewnątrz (przegrody - jako bardziej średnio basowe). A te drugie przez zwrotnice aktywną - posunięcie jeszcze bardziej ryzykowne.

Lub sprzedać paczke jako gitarową (obliczenia dziwnych dziurek z tyłu pasują bardziej pod gitarę). Tylko po co komu dwa rezonanse BR za dołożone pieniążki dołożyć i zrobić porządne 4x10".

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme