Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Vaillant VUW PL 242/ - częsty błąd F.28

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Vaillant VUW PL 242/ - częsty błąd F.28
Autor
Wiadomość
b26
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 09 Sie 2012 13:40   

Vaillant VUW PL 242/ - częsty błąd F.28

Piec używam ponad rok. Co jakiś czas pojawiał mi się bład F.28(mniej więcej raz na miesiąc). Jakoś nie miałem koncepcji co to może być, bo po wykasowaniu błedu piec ruszał normalnie. Od pewnego czasu problem zacząl się powtrarzać często, czasami kilka razy dziennie, czasami co 2-3 dni. Jak nie mógł ruszyć i trzykrotnie wyskoczył błąd F.28 uruchomiłem zapotrzebowanie C.O. (dwa dolne przyciski na płycie czołowej) i ruszył "pełną parą", wyłączyłem zapotrzebowanie co i przez 3 dni szedł bez zastrzyżeń. Piec jest wyczyszczony, sondy czyste. Zauważyłem, że podczas uruchamiania czasami występuje trzeszczenie (stukanie) przy elekrozaworze na zaworze gazowym i wtedy często ma problem z zapłonem chociaż czasami ruszy, ale czasami wszystko działa cichutko.
Zastanawiam się, czy przyczyną może być wada zaworu, czy może są podawane jakieś błędne dane z płyty głównej. A może coś jeszcze innego "wariuje"?
Czy jest jakiś sposób, żeby sprawdzić płytę główną (elektronikę) i zawór gazowy, czy trzeba kupić na chybił-trafił i może się uda. Usterka jest dosyć trudna do zlokalizowania, bo występuje okresowo.
Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie w podobnej usterce proszę o pomoc i jakieś sugestie. Z góry dziękuję.
Powrót do góry

-west
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Gdynia

Post#2 09 Sie 2012 18:47   

Re: Vaillant VUW PL 242/ - częsty błąd F.28

Nic się złego nie dzieje. Kocioł do przeglądu bo jest brudny i nie czyta jonizacji. Poproś serwisanta
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Sie 2012 18:47   

Powrót do góry

b26
Poziom 4
Poziom 4

Post#3 Post autora tematu 09 Sie 2012 22:44   

Jak pisałem piec czysty ( po czyszczeniu przez serwisanta).
Powrót do góry

mauri_b
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: W-wo

Post#4 09 Sie 2012 22:46   

Prawdopodobnie uszkodzona armatura gazowa - do stwierdzenia poprzez pomiar ciśnienia na palniku.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Sie 2012 22:46   

Powrót do góry

b26
Poziom 4
Poziom 4

Post#5 Post autora tematu 10 Sie 2012 08:16   

Ja zastanawiam się nad dwoma możliwościami:
1/ Uszkodzony elektrozawór w armaturze gazowej
2/ Uszkodzenie płyty elektronicznej, która podaje np. zbyt mały prąd na elektrozawór.
A może "wariuje" jakiś czujnik sterujący płytą główną?
Najgorsze jest to, że czasami działa idealnie a zdarza się coś zaszwankuje i wtedy nie pali (wtedy trzebaby mierzyć ciśnienie), bo może się zdarzyć, że podczas pomiaru trafi się na prawidłową pracę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Sie 2012 08:16   

Powrót do góry

1Qmaty
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Sz-n

Post#6 11 Sie 2012 00:51   

Nie udało Ci się napisać dokładnie typu kotła. Jeśli masz typ o którym myślę, to b. podejrzana armatura gazowa. Ale może być jeszcze kilka innych przyczyn.
Serwisant powinien mieć wiedzę aby ją ustalić.
Natomiast własnoręczna wymiana tak ważnych elementów jak zawór gazowy czy elektronika może mieć finał zupełnie odmienny od oczekiwanego.
Powrót do góry

b26
Poziom 4
Poziom 4

Post#7 Post autora tematu 11 Sie 2012 09:45   

Typ kotła TURBO TEC PRO VUW PL 242/3-3 MR1.
Usterkę zgłosiłem serwisantowi, przyjechał nożem oskrobał elektrody (nawiasem mówiąc przed 2 tygodniami też je czyściłem wraz z komorą spalania) skasował jak dentysta za dobą plombę i pojechał a problem został. Jak za 2 dni dzwoniłem, że problem dalej jest to mówi, że trzeba będzie wymienić aparaturę gazową. Ja obawiam się tylko, że jeżeli to nie pomoże to powie, że trzeba płytę główną a potem może jeszcze wszystkie czujniki. Ja zdaję sobie sprawę, że trudne jest zlokalizowanie usterki, która nie jest usterką stałą tylko pojawia się co jakiś czas.
Wiem, że rozwiązywaniem tego problemu powinien zająć się raczej serwisant a nie ja. Ale z doświadczenia wiem, że czasami serwisantowi trzeba powiedzieć, co dokładnie trzeba wymienić, żeby nie wymieniał wszystkich części po kolei. Stąd też moje pytanie na forum.
Powrót do góry

1Qmaty
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Sz-n

Post#8 12 Sie 2012 01:32   

Cytat:
wiem, że czasami serwisantowi trzeba powiedzieć, co dokładnie trzeba wymienić
chyba po to, by nie skorzystać z jego wiedzy, a odpowiedzialność za efekt wziąć na siebie.

W tym typie kotła, usterka armarury gazowej często objawia się tak jak napisałeś. Mogą być też inne przyczyny np.
- za duże wahania ciśn. gazu przed kotłem,
- usterka w ukł. zapłonu i kontroli płomienia,
- usterka w ukł. powietrzno spalinowym,
- brak dobrego kontaktu na złączach elektrycznych.
Nie sądzę by na forum ktoś mógł postawić 100% diagnozę.
Serwisantowi (nie instalatorowi mówiącego że jest serwisantem) trzeba zlecić usunięcie usterki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Sie 2012 01:32   

Powrót do góry

pioteer66
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Zielonka

Post#9 20 Sie 2012 22:23   

Dodałbym panowie jeszcze inne możliwości.Jest to kocioł turbo więc może być problem z kominem.Przy małej mocy zapłonowej moze zrywać płomień.Poza tym vaillanty potrafia głupieć jak coś jest nie tak z prądem(brak uziemienia,zaśniedziała wtyczka,zamiana fazy czy nawet luźny wtyk na elektrodzie jonizacyjnej.Przy okazji w nowych kotłach w zespole gazowym jest silnik krokowy.czasem potrafią się przycinać.Wskazane byłoby przesmarowanie smarem do gazu(mała żółta tubka).Jak jest wykonany komin?Jeżeli wyrzut jest przez ścianę, to na wejsciu do kotła powinna być założona kryza.
Powrót do góry

b26
Poziom 4
Poziom 4

Post#10 Post autora tematu 21 Sie 2012 08:03   

Komin jest pionowy. Komin raczej wykluczam podobnie jak połaczenia elektryczne ( dokręcałem wszystkie i sprawdzałem prąd dojścia). Sugestia z silnikem krokowym najbardziej mi pasuje, bo podczas "wariacji" pieca słychać trzeszczenie właśnie w silniczku krokowym. Ja zastanawiam się jeszcze czy jest to zacieranie silnika krokowego czy np. usterka w płycie elektronicznej i podaje czasami np zbyt mały prąd i to powoduje nieprawidłowe działanie silnika krokowego a co za tym idzie armatury gazowej. Domyślam si, że samego silnika krokowego nie można kupić tylko cały zawór gazowy.
Powrót do góry

pioteer66
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Zielonka

Post#11 25 Sie 2012 22:26   

nawet jeżeli jest możliwość;P zakupu samego silniczka to nie jest to raczej do zabawy przez osobę bez detektora chociażby.Znajdź serwis z twojego rejonu.Byc może obejdzie się bez wymiany całego zespołu.o ile dobrze kojarze to ok500-700zł.Tego gościa z nożem do elektrod to bym tym nożem ogolił(na sucho).możesz jeszcze obejrzeć styki na zespole gazowym,czasem potrafią zaśniedzieć.

Proszę poprawić błędy pisowni: znaki przestankowe, zdania z WIELKIEJ litery...
3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
mod - mirrzo

Powrót do góry

b26
Poziom 4
Poziom 4

Post#12 Post autora tematu 15 Cze 2014 18:34   

Tak jak sugerował pioteer66, wina była przez zacinający się silniczek krokowy na armaturze gazowej. Czyszczenie i przesmarowanie pomogło. Od tej pory piec działa bez zarzutu.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Vaillant VUW PL 242/ - częsty błąd F.28
Strona 1 z 1