Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kopia Rotela - moja wersja

pawel13t 11 Sie 2012 15:47 19398 54
  • Kopia Rotela - moja wersja
    Witam
    Na wstępie chciałem powiedzieć, ze jest to mój pierwszy wzmacniacz na tranzystorach.
    Obudowa: pochodzi z korektora Diory FS-042, który kupiłem kilka lat temu za 20zł, w stanie bardzo złym. Chęć użycia tej obudowy był duży. Po ukazaniu się prezentacji wzmacniacza kolegi pawel_aa miałem ochotę go wykonać, ale zabrakło w tedy chęci.
    Wzmacniacz wykonywałem po kilka godzin dziennie przez około 2 tygodnie.
    Koszty:
    Elementy, których mi brakowało około 30zł, trafo unitra TS120/24 30zł z przesyłką.
    Jeszcze kable, itd. 10zł. Razem 70zł.
    Wzmacniacz bardzo mnie zaskoczył brzmieniem i czystością.
    Brak korektora, gdyż w planach wzmacniacz będzie pracował z Diorą fs-042, zrobiłem wyjście na korektor które uaktywnia się za pomocą isistatu.
    2 isistat pełni rolę selektora wejść.
    Moc: przy 4Ω około 45W, przy 8Ω 30W.
    Zdjęcia:
    Kopia Rotela - moja wersja Kopia Rotela - moja wersja Kopia Rotela - moja wersja Kopia Rotela - moja wersja Kopia Rotela - moja wersja Kopia Rotela - moja wersja Kopia Rotela - moja wersja Kopia Rotela - moja wersja Kopia Rotela - moja wersja Kopia Rotela - moja wersja
    Kopia Rotela - moja wersja Kopia Rotela - moja wersja Kopia Rotela - moja wersja Kopia Rotela - moja wersja
    Proszę o ocenę, ew. podpowiedzi co robię nie tak, co zmienić w kolejnym wzmacniaczu.

Fajne!
  • #2 11 Sie 2012 18:14
    StiV1995
    Poziom 12  

Wzmacniacz ładnie wykonany ale moim zdaniem mógłbyś odlepić tę taśmę malarską z tyłu panela przedniego, ta plastikowa gałka psuje urok wymień ją na coś bardziej stylowego np; wytoczoną z "amelinium" i w tedy będzie gitara:D mógłbyś jeszcze zaciągnąć rurkę termo kurczliwą na nóżki tranzystorów.

• #3 11 Sie 2012 18:20
    2konrafal1993
    Poziom 19  

Bardzo fajny wzmacniacz sam posiadam prawie wszystkie części, ale zastanawiam się jak zrobiłeś przód? czy przerabiałeś oryginał.

• #4 11 Sie 2012 18:44
    gavron04
    Poziom 21  

Tak jedynie z czystej ciekawości, na co zwróciłem uwagę. Dlaczego na wyjściach, przy gniazdach na kolumny strona prawa jest po lewej ? :)

Pozdrawiam

• #5 11 Sie 2012 19:10
    gothye
    Poziom 33  

Dlaczego tranzystory są na kablach ?? nie można było lepiej zaprojektować PCB ??

• #6 11 Sie 2012 19:14
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

gavron04 napisał:
    Tak jedynie z czystej ciekawości, na co zwróciłem uwagę. Dlaczego na wyjściach, przy gniazdach na kolumny strona prawa jest po lewej ? :)

Pozdrawiam

Bo jak się patrzy od przodu wzmacniacza, zaciski prawego kanału są po prawej, a lewego po lewej. Yamaha AX-380 ma dokładnie tak samo zrobione.

Mnie się nie podoba sposób przylutowania przewodów do wyprowadzeń tranzystorów umieszczonych na radiatorze.
    Lutowane końce przewodów powinny być ustawione równolegle do wyprowadzeń i po przylutowaniu na wyprowadzenia powinny być założone koszulki izolacyjne.
    Druga sprawa estetyczno - serwisowa, to nieskrócone śruby mocujące.
    Grożą powstaniem zwarć i niepotrzebnie długo się je wykręca.

GM

• #7 11 Sie 2012 19:24
    pawel_aa
    Poziom 25  

gothye napisał:
    Dlaczego tranzystory są na kablach ?? nie można było lepiej zaprojektować PCB ??

To nie kwestia płytki tylko montażu w tym projekcie, pod płytką idzie listwa, po zmontowaniu nie ma więc dostępu do pól lutowniczych. Oryginalnie wygląda to tak:

Zamiast lutować tranzystory na kablach można by tu zastosować kołki (jak w niektórych sprzętach Unitry), lub przeprojektować płytkę tak, by wyprowadzenia tranzystorów lutować do "zworek".

Dla samej końcówki mocy stabilizator ±19,4V jest niepotrzebny, można go było nie montować.

• #8 11 Sie 2012 23:07
    Karolo1001
    Poziom 14  

Witaj
    Pod tranzystory mogłeś zastosować podkładki sylikonowe a nie kawałek jakiejś taśmy. Tranzystory powinny być posmarowane pastą temperaturo przewodzącą. Przez złe odprowadzenie ciepła przy większej mocy mogą paść tranzystory. Reszta ok .

• #9 12 Sie 2012 11:20
    kubekx23345
    Poziom 9  

Witam
    Poprawił bym te przewody przy tranzystorach...
    Jakie zabezpieczenie zastosowałeś można prosić o schemat ?

• #10 12 Sie 2012 13:30
    398216
    Usunięty  
  • #11 12 Sie 2012 14:11
    pawel13t
    Poziom 17  

Dziękuję za komentarze i porady.
    Praktycznie na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi. Mogę jedynie potwierdzić, co do twierdzenia kolegi Karolo1001, jest to specjalna podkładka pod tranzystory.
    Tranzystory na kablach z kilku powodów: raz ze tak jak napisał dj-MatyAS radiator miałem taki, że otwory nie byłyby idealnie między żeberkami. A po 2. takie rozwiązanie jest m. in. w Radmorze 5412 który posiadam i w niczym to nie przeszkadza.
    Taśma malarska została na tyle panelu przedniego jeszcze ze szpachlowania, jakoś zapomniałem o niej, ale to żaden problem odkleić;)
    Co do śrub takie miałem, w następnej konstrukcji postaram się bardziej na to zwrócić uwagę.
    Napisy, tu moja koncepcja sprawdziła się już w kilku moich wzmacniaczach, ale muszę się "przestawić" na metodę pisaka olejowego.
    Pozdrawiam pawel13t

• #12 12 Sie 2012 14:30
    398216
    Usunięty  
  • #13 12 Sie 2012 17:35
    szympek;)
    Poziom 20  

Bardzo ładny wzmacniacz. Zapodał byś schemacik..
    dj-MatyAS wydaje mi się że takie przyklejane literki można by było kupić w papierniczym...

• #14 12 Sie 2012 19:06
    398216
    Usunięty  
  • #16 12 Sie 2012 20:54
    szympek;)
    Poziom 20  

dj-MatyAS napisał:
    szympek;) napisał:
    wydaje mi się że takie przyklejane literki można by było kupić w papierniczym...
    dj-MatyAS napisał:
    Nie mam żadnych informacji czy nadal są gdzieś dostępne

Zapodałem temat, bo właśnie dość dawno nie widziałem nigdzie. Proszę o SPRAWDZONE informacje.

Jakieś pół roku temu kupowałem takie u mnie w papierniczym...
    Ładne opisy wychodzą jeżeli pomalujemy całą obudowę na biało, przykleimy te literki, pomalujemy na czarno a następnie delikatnie igłą zerwiemy te literki..

• #17 12 Sie 2012 21:01
    398216
    Usunięty  
  • #18 12 Sie 2012 21:10
    pawel13t
    Poziom 17  

Adzik94 masa z wejść i wyjść jest połączona przy gniazdach RCA, i 1 kablem wędruje w kierunku potencjometru a następnie końcówki. Masy wszystkich kabli ekranowanych również są połączone z masą.
    szympek;) schemat jest ogólnodostępny, m. in na elektrodzie w tym temacie: Link
    Pozdrawiam pawel13t

• #19 12 Sie 2012 21:58
    1078231
    Usunięty  
  • #20 12 Sie 2012 22:05
    398216
    Usunięty  
  • #21 12 Sie 2012 22:15
    1078231
    Usunięty  
  • #22 12 Sie 2012 22:22
    398216
    Usunięty  
  • #23 12 Sie 2012 22:23
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Nie podoba mi się tylko gałka. Jednolicie czarna i duża byłaby ładniejsza. Ale poza tym to całkiem zgrabny wzmacniacz. Co do napisów na panelu, to nakleić literki, pomalować na czarno, pokryć cienką warstwą parafiny czy czegoś podobnego, zdjąć literki, pomalować na biało, usunąć tę warstwę, całość pokryć bezbarwnym lakierem. Opis powinien wyjść elegancko...

Ciekawi mnie, jak zrobiłeś panel przedni. Mam obudowę ze starego magnetofonu Unitry, i kusi mnie wsadzić tam coś dobrego, ale te liczne dziury jakoś mnie zniechęcają...

@Dj-MatyAS...
    Co ma zrobić ktoś bez odpowiednich narzędzi i funduszy na ich zakup? Pozostaje wiercenie dziur i śrubki z nakrętkami. Gorzej, jak ręka się omsknie i dziura bardziej rozepchana i pokrzywiona, niż kuciapka kobiety negocjowalnego afektu. Trza nowy radiator kupować wtedy, bo wstyd montować coś, co wygląda na ewidentnie uszkodzone przez nadgorliwość i brak umiejętności...

• #24 12 Sie 2012 22:41
    -DeX-
    Poziom 10  

Minimalizm na front panelu powalający.
    Podoba mi się to, że napisy są w języku polskim.
    Przewody ładnie pospinane, zachowany jako taki ład w urządzeniu.

• #25 13 Sie 2012 11:06
    szympek;)
    Poziom 20  

Motronic napisał:
    dj-MatyAS napisał:
    Ja też :). Tylko należy wziąć pod uwagę komplikację takiego mocowania - nie każdy ma gwintownik maszynowy .

Ależ nie ma z tym problemu, w zasadzie nie maszynowy, który wykonuje gwint za jednym przejściem, a gwintownik ręczny do gwintowania trzystopniowego. Co do smarowania to w aluminium smarujemy denaturatem, dobre są też mydliny.

dj-MatyAS napisał:
    Jurku - Ja to wiem, Ty to wiesz...

... my też JUŻ wiemy ;)

dj-MatyAS napisał:
    No i się wyjaśniło.
    Kolega pomylił zwykłe nalepki (wykroje liter z folii) z "suchą kalkomanią".

Czym one się różnią??

• #26 13 Sie 2012 12:18
    398216
    Usunięty  
  • #29 13 Sie 2012 12:42
    1078231
    Usunięty  
  • #30 13 Sie 2012 12:54
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Chyba jedyną możliwością zastąpienia kalkomanii z podobną jakością liter byłoby zrobienie składanych "pieczątek" ze zbiorem wszystkich potrzebnych znaków i symboli. Tak, jak kiedyś się drukowało na papierze. Składać napis w ramce, nałożyć farbę i odbić na obudowie w pożądanym miejscu. Tylko koszt takiego rozwiązania będzie stosownie wysoki...

@Motronic...
    Dzięki za informacje, na pewno mi się przydadzą...
    Swego czasu widziałem w jednym wzmacniaczu takie rozwiązanie: stalowe "bloczki" z gwintowanymi otworami wciśnięte na siłę między żeberka radiatora, i do nich za pomocą długich śrub przykręcone tranzystory. Szkoda, że nazwy i modelu wzmacniacza nie pamiętam...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME