Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 2x15w TDA2030

barek95 13 Sie 2012 19:58 15504 35
  • Wzmacniacz 2x15w TDA2030

Witam forumowiczów elektrody.

Chciał bym przedstawić mój nowy jak zarazem pierwszy projekt na tej stronie a jest nim wzmacniacz wykonany na sprawdzonych i tanich kostkach TDA2030.
    Wzmacniacz ten wyposażony jest w układ przedwzmacniacza z regulacją głośności i barwy dźwięku.

Wzmacniacz 2x15w TDA2030

Układ ten posiada niewielkie wymiary mimo tego, że na płytce znajduje się przedwzmacniacz stereofoniczny, dwie końcówki mocy a także obwody zasilania całego wzmacniacza.

Wzmacniacz 2x15w TDA2030

Transformator jaki użyłem do tego projekty to 55W 20V.
    Jak można zauważyć na zdjęciach nie ma przegrody oddzielającej transformator od wzmacniacza ale to nie przeszkadza w poprawnym działaniu wzmacniacz i jak na razie nie ma gniazda na podłączanie głośników ponieważ nie mieli w sklepie.
    Całość kosztowała ok 70zł ponieważ transformator miałem.
    Wykaz Elementów:

3x Złącze Śrubowe ARK2
    1x Goldpin 3x1

2x 1R
    2x 100R
    2x 220R
    2x 1k
    2x 3,3k
    8x 4,7k
    2x 5,6k
    2x 22k
    4x 33k
    4x 56k
    6x 100k
    4x 150k
    3x Potencjometr podwójny obrotowy 100k/A

2x 1uF MKT
    4x 2,2nF MKT
    2x 47nF MKT
    3x 100nF MKT
    2x 1uF Elektrolit
    2x 2,2uF Elektrolit
    6x 10uF Elektrolit
    2x 22uF Elektrolit
    4x 47uF Elektrolit
    1x 100uF Elektrolit
    2x 220uF/25V Elektrolit
    2x 1000uF/25V Elektrolit (dla głośnika 4ohm powinno być 2200uF)
    1x 4700uF/35V lub 2200uF/35V Elektrolit

4x 1N4007
    1x Mostek Prostowniczy 4A
    1x 7818
    4x BC547B
    2x TDA2030

Zdjęcia Projektu:

Wzmacniacz 2x15w TDA2030 Wzmacniacz 2x15w TDA2030 Wzmacniacz 2x15w TDA2030 Wzmacniacz 2x15w TDA2030 Wzmacniacz 2x15w TDA2030 Wzmacniacz 2x15w TDA2030

Fajne!
  • #2 13 Sie 2012 22:49
    poolek48
    Poziom 7  

Wzmacniacz bardzo dobrze wykonany. Przydały by się jakieś napisy nad gałkami potencjometrów.Kabelki od potencjometrów wydają trochę takie "roztrzęsione"(albo mi się wydaje), transformator jest jakoś zamocowany czy "wisi w powietrzu" i LED-y to tak tylko dla picu czy zamierzasz dorobić jakąś skalę? Jak na domowy użytek to bardzo dobry wybór sam zamierzam zrobić wzmacniacz na tych kościach.

• #3 13 Sie 2012 22:57
    indianka
    Poziom 13  

Pomimo, że projekt wydaje się być "budżetowy" to do plastikowej obudowy nijak nie pasuje front i tył ze sklejki - można by ją chociaż pomalować na czarny mat. Druga sprawa to przewody do potencjometrów - za długie i bez ekranu, można by je chociaż skręcić. No i te krzywo polutowane elementy na pcb - czy tego nie można zrobić z większą starannością? Poza tym - ważne, że działa, bo satysfakcja ze zrobienia czegoś samemu - bezcenna.

Dodano po 1 [minuty]:

poolek48 napisał:
    Wzmacniacz bardzo dobrze wykonany.

No bez przesady, czy to aby nie jest zaniżanie poziomu forum?!

Poza tym transformator umocowany na termoglucie i bezsensownie umiejscowione gniazdko wejściowe nad potencjometrami utrudniające ich regulację.

• #4 13 Sie 2012 23:14
    barek95
    Poziom 10  

Te potencjometry na kablach nic nie przeszkadzają w jakości dźwięku były wcześniej na płytce przymocowane ale je odlutowałem z powrotem bo ciężko było przykręcić je do frontu a co do wskaźnika wysterowania to będzie na pewno tylko ze mi kwasu zabrakło do zrobienia płytki wszystkie elementy już mam do niego :D

Dodano po 8 [minuty]:

A skąd wiesz ze utrudnia sprawdzałeś?

Dodano po 5 [minuty]:

A transformator nie jest na termo glucie tylko przykręcony od spodu ma 2 gwinty do przykręcania

• #5 13 Sie 2012 23:14
    indianka
    Poziom 13  

No chyba ten kabel przeszkadza a może mam przewidzenia?! Co do transformatora to zdjęcia są niedokładne i tak to na nich wygląda. Jeżeli jest inaczej, to na podstawie Twoich fotek nie da się tego stwierdzić.

• #6 13 Sie 2012 23:17
    barek95
    Poziom 10  

Ale mi nie przeszkadza jak będziesz robił sobie swój wzmacniacz to sobie zamontujesz go z tyłu.

• #7 13 Sie 2012 23:32
    indianka
    Poziom 13  

Jak to czasem mawiają:"Jedni lubią pomarańcze, inni jak im nogi śmierdzą". Polemika wydaje się być bez sensu skoro czekasz tylko na pochwały albo chcesz nabijać punkty. Z gustami się nie dyskutuje. Tylko w jakim celu zakładasz temat skoro ciężko Ci przyjąć konstruktywną krytykę! Pozdrawiam i nie zamierzam dalej uczestniczyć w tej słownej przepychance bo i nie ma o czym dyskutować. Projekt prosty do bólu, wykonany tak sobie, bez specjalnej dokładności i precyzji. I jeszcze arogancja Autora projektu. Aż się prosi o interwencję Moderatora.

• #8 13 Sie 2012 23:38
    barek95
    Poziom 10  

Mi właśnie o to chodziło ze styl ma każdy swój mi akurat tak się podobało i tak zrobiłem a ty to krytykujesz. Zrozumiałem ze elementy krzywo wlutowane i zrozumiałem ze potencjometry na kablach strasznie chaotycznie wyglądają no ale inaczej się nie dało zamontować. A fronty wybrałem dębowe ponieważ chciałem trochę pomieszać nowoczesności z klasyką. Pozdrawiam.

• #9 13 Sie 2012 23:56
    oko3g
    Poziom 17  

Czy oby czasem radiator nie jest za mały? W tosce 303 która również dysponuje mocą 2x20 jest on co najmniej 4 razy większy/

• #10 14 Sie 2012 00:02
    barek95
    Poziom 10  

Szczerze mówiąc też jestem zdziwiony ze ten radiator wystarcza nawet sprawdzałem wzmacniacz chodził coś ok 6 godz non stop i byl lekko ciepły. : D

• #11 14 Sie 2012 01:04
    Elvis1992
    Poziom 17  

Zależy do jakich głośników i w jakiej temp. pokojowej...

• #12 14 Sie 2012 09:22
    398216
    Usunięty  
  • #13 14 Sie 2012 10:02
    barek95
    Poziom 10  

Nie oczekuje pochwał . A ten wzmacniacz to jest mój pierwszy który w całości sam wykonałem wiec jestem zadowolony ze on chociaż bardzo dobrze chodzi i ze nie ma żadnego brumu. A co do obciążenia to głośnik 4omy. schemat przecież jest a rower...? jaki rower ? :D

Dodano po 11 [minuty]:

A i jeszcze może wy wiecie gdzie można wypalać napisy w drewnie na zamówienie ?

• #14 14 Sie 2012 10:17
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Jak na pierwszy raz, to nie jest tak źle.
    Ale:
    - brak ekranowanych przewodów,
    - brak zabezpieczenia przed zwarciem,
    - obudowa troszkę mała w tym przypadku,
    - przydało by się na obudowie złącze do podłączania głośników,
    - co mają robić te LEDy?,
    - połączenia w których jest napięcie sieciowe staraj się jeszcze lepiej zaizolować,
    - trafo jak i elementy z napięciem sieciowym w przyszłości starać się oddalić od reszty układu.

• #15 14 Sie 2012 10:26
    redliniak1996
    Poziom 15  

Albo mi się wydaje albo nagwintowałeś mostek prostowniczy. Po co? A jak byś dal za duży gwint i go uszkodził?

• #16 14 Sie 2012 10:37
    barek95
    Poziom 10  

- przewód ekranowany był w sygnale ale tak jakby był gorszy dźwięk nie wiem czemu
    -bezpiecznik jest ale na zdjęciach go nie było ponieważ nie był jeszcze zamocowany ale dziś się postaram wstawić zdjęcia z poprawionym wzmacniaczem.
    -tak obudowa jest mała ale to był mój wybór ponieważ chciałem by był on jak najmniejszy ale przy składaniu żałowałem tego :D
    -tak złącze będzie ale jak pisałem w poście nie mieli w sklepie :P
    -ledy są zamontowane do wskaźnika wysterowania na lm3915 który dziś będę robił. musiałem trochę poczekać ponieważ w sklepie skończył się kwas i nie mam jak wytrawić płytki.
    -czyli przegroda jest konieczna ? Jeśli tak ta ja dziś zamontuje.
    Pozdrawiam:)

Dodano po 2 [minuty]:

Nie mostka nie gwintowałem w mostku była po środku dziurka na przykręcanie i jest przykręcony do obudowy.

Dodano po 58 [sekundy]:

I przepraszam za zdjęcia bo z nich jest ciężko cos wypatrzeć no ale cóż taki mam aparat :)

• #17 14 Sie 2012 10:49
    pawel13t
    Poziom 17  

Zrobiłem 2 wzmacniacze na TDA2030, jeden jest opis na elektrodzie: Link i uważam, że jest lepszy od tego, a mimo to prezentacje dałem w poczekalni, by nie zaniżać poziomu elektrody.
    Czemu obudowa taka akurat? Można było kupić za kilka groszy uszkodzony np. tuner i obudowę przerobić, wyglądało by to o niebo lepiej, ew. jeżeli nie chciałbyś kupować to robiona, jak np. moja (2 wzmacniacz na TDA2030):
    Wzmacniacz 2x15w TDA2030 Wzmacniacz 2x15w TDA2030

Płytki również gotowe tak? Kolegi Mirley?
    Ale jak na początek jest ok, jakością nie grzeszy ta kostka.

• #18 14 Sie 2012 10:55
    konel83
    Poziom 15  

Wzmacniacz całkiem mi się podoba, co prawda lekki chaos w środku :)
    Ale mam jedna uwagę, wydaje mi się że część otworów na płytce została wywiercona zbyt dużym lub tępym wiertłem ponieważ miedź wokół nich wybrzuszyła się do góry. Co prawda zdjęcie jest dość niskiej jakości i trudno to zauważyć. Ale polecam odwiedzić jakiś sklep(nawet elektroniczny) i kupić sobie wiertła, najlepiej kobaltowe(na dłużej wystarczają, bo zwykłe po 30-40 otworach są tak tępe że nadają się do wyrzucenia). Ja w sklepie z elektroniką dostałem wiertła od 0,5 mm do 1,5 mm. A ze względu że wiertła są dość tanie to ja od razu kupuje po kilka szt. z każdego rodzaju. Sam miałem dokładnie taki sam problem i potem raz że trudno coś przylutować, bo cyna z nóżki nie potrafi się zlać z miedzią z padu, to jeszcze czasem się tak przewierci że zostanie oderwany kawałek miedzi z padu. W programie w którym robisz płytki, na pewno da się ustawić rozmiar otworów, albo przynajmniej sprawdzić jaki mają, dlatego też warto to wykorzystać i zgrać rozmiar otworu z rozmiarem wiertła. Wiem że finalnie tego nie widać i działa bez tej zabawy, natomiast osobiście mam dużo satysfakcji jak wiem że to co zrobiłem jest dopieszczone na tip top :)

• #19 14 Sie 2012 11:43
    Elvis1992
    Poziom 17  

konel83 napisał:
    Wzmacniacz całkiem mi się podoba, co prawda lekki chaos w środku :)
    W programie w którym robisz płytki, na pewno da się ustawić rozmiar otworów, albo przynajmniej sprawdzić jaki mają, dlatego też warto to wykorzystać i zgrać rozmiar otworu z rozmiarem wiertła.

A w jakim programie ty robisz płytki ?

• #20 14 Sie 2012 11:58
    gavron04
    Poziom 21  

Eagle posiada taką 'funkcję' :). Poza tym, PCB jest od Mirleya.

• #21 14 Sie 2012 12:17
    barek95
    Poziom 10  

Tak jak gavron04 powiedział PCB jest od Mirleya a własne płytki projektuje w Eagle.

• #22 14 Sie 2012 12:21
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

dj-MatyAS napisał:
    Przy takim zasilaniu jakie masz ten wzmacniacz może oddać maksymalnie po 13 W na 4 omy.

barek95 napisał:
    Transformator jaki użyłem do tego projekty to 55W 20V.
    Co daje ok. 28V, a to już prawie max dla tych układzików. Powiem szczerze, że na początku przygody z audio też składałem na tym wzmacniacz i nie wierzę, że on ma to katalogowe niby 18W/4ohmy. Nie mierzyłem wtedy mocy, ale miałem porównanie z AMATOREM 2x10W, na korzyść tego drugiego. Teraz omijam te TDA z daleka, może jako wzmacniacz słuchawkowy się nadają. Ale każdy jakoś zaczynał.

• #23 14 Sie 2012 12:28
    barek95
    Poziom 10  

Przepraszam nastąpiła pomyłka napięcie 20V to jest już po wyprostowaniu i po przefiltrowaniu napięcia. A w układ wchodzi jeszcze stabilizator na 18 v wiec napięcie nie podskoczy powyżej. Przepraszam jeszcze raz za tą pomyłkę.

• #24 14 Sie 2012 12:31
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

To kaplica totalne, może z 2X5W na 4ohmy osiągniesz. Ale jak audio do komputera, to wystarczy.

• #25 14 Sie 2012 12:41
    barek95
    Poziom 10  

no mi to do kompa jest tylko potrzebne nigdzie indziej ale jesli chodzi o ten stabilizator to on jest w projekcie oryginalnie zamontowany. Pozdrawiam

• #27 14 Sie 2012 12:46
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Ten stabilizator jest tam najmniej ważny. Bez niego też powinno działać tak samo. Jedynie w razie przydźwięku dołożyć do mostka od strony masy i AC dwa kond. 47nF.

• #28 14 Sie 2012 13:33
    konel83
    Poziom 15  

Ja projektuje w Eagle, wersja demo pozwala na realizacje całkiem sporych projektów.

10X8 cm... ,jak to jest dużo...
    A tak w ogóle - proszę trzymać się tematu.
    W DiY nie są potrzebne informacje Kolegi o używaniu, bądź nie , EAGLE'a.
    (dj-MatyAS)

• #29 14 Sie 2012 19:23
    benek161
    Poziom 21  

A ta linijka diodowa to niby wskaźnik wysterowania? Wiec jak to jest podłączone bo na zdjęciach raczej nie widać...
    Plastikowa obudowa moim zdaniem szpeci biurko ale jak kto woli.
    Ogólnie słabo, ale nie od razu Kraków zbudowano, ważne że coś działasz a nie jak większość dzisiejszych dzieciaków idzie na łatwiznę, kupując wszystkomające radyjka.

Trudności ze zrozumieniem słowa pisanego?

barek95 napisał:
    -ledy są zamontowane do wskaźnika wysterowania na lm3915 który dziś będę robił. musiałem trochę poczekać ponieważ w sklepie skończył się kwas i nie mam jak wytrawić płytki.

Czy też zwykłe lenistwo?
    (dj-MatyAS)

• #30 14 Sie 2012 21:17
    barek95
    Poziom 10  

Nie wskaźnik będzie na pewno tylko ze nie mam kwasu do zrobienia płytki na razie jest tylko na płytce stykowej:)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme