Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny trójdrożne na TVM'ach (MDCS projekt)

sublove 22 Sty 2005 00:13 16342 43
  • Witam.

Nie będę się zbytnio rozpisywał bo jutro mam zjazd i muszę się wyspać... :)

Kolumny trójdrożne wykonane według projektu MDCS'a z małą zmianą...
    (www.mdcs.prv.pl)

Konstrukcja wykonana w pełni po czesku :)

OBUDOWA:

70 litrów netto. Wykonana z płyty wiórowej 18mm. Klejona na wikol i skręcana na wkręty do karton-gipsu. Wyszpachlowana szpachlówką wykańczającą samochodową z dodatkiem włókna szklanego. Całość wyszlifowana na glanc :D Okleina drewnopodobna samoprzylepna.
    Obudowa zamknięta.

GŁOŚNIKI:

1. ARV 104-04/8
    2. ARP 150/8
    3. 2xARN 226-03/4

Wypadkowa impedancja kolumny (jak nie trudno się domyśleć) 8Ω

WYGŁUSZENIE:

Wełna mineralna Rockwool klejona na wikol. Całość wygłuszona prócz przedniej ścianki. Grubosć naniesionej warstwy: ok. 2cm.

ZWROTNICA:

Janbo, model "botes" o podziałach 520/5400.

W odróżnieniu od kolumn MDCS'a nie zastosowałem niskotonowców serii 226-07. Niestety miałem problemy z dostępnością tego głośnika. 226-03 spisuje się tutaj bardzo dobrze, ma co prawda większy QTS ale zamknięta obudowa dobrze mu służy :)

Dodałem mały bajerek w postaci diody LED włączonej równolegle z głośnikiem średniotowym. Obsadzona jest pod głośnikiem niskotonowym (tam zwykle bywa BR:) ) Dioda jest połączona w szeregu z drugą diodą (schowaną wewnątrz obudowy). Z tyłu głośnika, obok terminalu, znajduje się wyłącznik którym w każdej chwili można odłączyć diodę, np. w razie napędzania kolumn większą mocą... :)

To póki co byłoby na tyle, w razie pytań piszcie! :)

Pozdrawiam!

Fajne!
  • #3 22 Sty 2005 10:12
    linx
    Poziom 21  

Witam
    No nieźle, jaki wyszedł kosztorys :?: Ta diodka fajny bajer. Czym to napędasz :?:

• #4 22 Sty 2005 11:44
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Caly czas namawiam do maksymalnego zblizania centr austycznych - szczegolnie sredniotowca z kopulka, naprawde, ma to sens akustyczny i ladnie wyglada - wysmukla konstrukcje...

• #5 22 Sty 2005 22:23
    IrekKo
    Poziom 32  

Napisz jak brzmi całość i czym to napędzasz.
    Szczególnie interesuje mnie brzmienie wysokotonowca.

• #6 22 Sty 2005 23:37
    sublove
    Poziom 15  

Tymczasowo napędzam to moją własną konstrukcją wzmacniacza 2.1 w którym siedzą TDA1554Q i TDA7294. Kolumny są napędzane 1554Q oczywiście. Wiem, że teoretycznie to o wiele za mało ale ta kostka potrafi ładnie wstrząsnąć kolumną i to nie koniecznie w przypadku gałki głośności ustawionej na max... :)
    W przyszłości mam zamiar kupić amplituner.

Glośnik wysokotonowy bardzo, ale to bardzo dobrze sie spisuje. Co prawda można wyczuć różnicę w skuteczności poszczególnych głośników ale według mnie tylko na korzyść brzmienia. Taka konfiguracja naprawdę (tak jak napisał MDCS) jest przeznaczona dla ludzi którzy lubią słuchać muzyki.
    Bas jest szybki, nie schodzi zbyt nisko ale jest bardzo przyjemny dla ucha. Posiadam z resztą subwoofer który w pełni to rekompensuje...:)

Pełnego kosztorysu jeszcze nie zrobiłem. Ale koszt jednej sztuki to mniej więcej:

2x ARN = 98 zł
    1x ARP = 49 zł
    1x ARV = 49 zł
    Obudowa - 1,3 m2 = 35-40 zł
    Okleina - niestety nie pamiętam ceny :(

Tak jak napisał MDCS, można tu zmieścić się w kwocie 700 zł za komplet 2 kolumn.

• #7 23 Sty 2005 15:48
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ten sredniotonowy to zdecydowanie najlepszy wybor - jest naprawde dobry. Calosc, przy dobrze dobranej zwrotnicy, moze juz konkurowac w zakresie do 2 kzl za pare bez wstydu ;)

• #8 26 Sty 2005 14:03
    waper
    Poziom 11  

a ja mam pytanie jak polaczyles 2 niskotonowe zeby wyszlo Ci 8Ω

• #10 26 Sty 2005 20:24
    sublove
    Poziom 15  

:) Właśnie tak. A jeśli bym podłączył równolegle to bym miał 2 Ω... :)

• #11 05 Lut 2005 20:26
    waper
    Poziom 11  

a ja mam pytanie czy tłumiles wysoko lub srednio-tonowca ?? jesli tak to jak, jesli nie to czy nie "zasłania" to basu ?

• #12 05 Lut 2005 20:54
    IrekKo
    Poziom 32  

Głośniki średniotonowy i wysokotonowy nie powinny grać głośniej, bo dwa basowe mają większą efektywność niż jeden (o 3dB).

• #13 05 Lut 2005 21:01
    waper
    Poziom 11  

i jeszcze jedno pytanie

jakie sruby pasują do glosnikow tesli ? chodzi mi o rozmiar Mx

• #14 06 Lut 2005 00:57
    sublove
    Poziom 15  

Ja osobiście nie stosowałem śrub. Dałem wkręty do karton gipsu. One mają przewaznie jedną średnicę. MAją duży skok gwintu i dobrze je się wkreca, są poza tym czarne i pasują do głośników.

Te zwrotki BOTES mają tłumik wbudowany.
    Czy oby wzrost efektywności o 3dB nie zachodzi tylko w przypadku równoległego łączenia głośników? JEśli nie to mnie poprawcie.

• #15 06 Lut 2005 18:54
    czarek18
    Poziom 24  

Witam niechce sie czepiać ale wata szklana na wygłuszenie to nie zbyt dobry pomysł a dlatego że sie pyli.Robiłem w Rockwoolu wiem coś o tym.Ale fajne kolumienki ci wyszły.Pozdro i więcej takich konstrukcji

• #16 06 Lut 2005 19:35
    IrekKo
    Poziom 32  

To jest obudowa zamknięta (szczelna), więc nie powinno nic pylić. :)

• #17 07 Lut 2005 17:50
    Jurgen40
    Poziom 16  

Jeszcze może wymiary byś podał ? Jeżeli nie są tajemnicą , oczywiście .

• #18 07 Lut 2005 23:55
    micas7
    Poziom 14  

O ja-myślałem że to mój dom-mam takią samą wykładzinę i taką samą tapetę...i taki sam bałagan....a co do kolumienek-nieciekawy projekt-lepiej było z tych samych przetworników zrobić D'appolito i tak jak juz pisano zblizyć centra akustyczne...do tego dosć duża kolumna wykonana z wiórówki 18 bez wzmocnien wewnętrznych....mnóstwo podbarwień widzę...

• #19 08 Lut 2005 00:13
    sublove
    Poziom 15  

No bajzel mały był podczas montażu... :)

...tak czytam o tych wzmocnieniach i wydaje mi się, że to lekka przesada.
    Owszem rozumiem wzmocnić subwoofer w którym miota jakiś 200-300 watowy głośnik. Rozumiem też sens wzmocnienia konstrukcji która jest zbudowana np. z 12mm sklejki (z resztą większość producentów nawet takiej nie wzmacnia). Przecież drgania wywołane przez głośniki rzędu takich, na jakich zbudowałem kolumny nie powodują, Bóg wie jakiego, "spustoszenia" wewnątrz obudowy. Jeśli już chodzi o podbarwienia, to za zaistnienie takowych bardziej bym winił elementy znajdujące się wewnątrz kolumny, np. zwrotnica albo właśnie dodatkowe wzmocnienia.

To tylko moje zdanie, pozdrawiam!

PS. Wymiary to 25x28,6x120cm.
    Co do pylenia: Dziś musiałem na chwilę zajrzeć do kolumny. Po wyjęciu głośnika nie zauważyłem ani kawałeczka wytłumienia oderwanego od obudowy. Nic też sie nie pyliło. Tak jak napisał kolega wczesniej, to jest zamknięta obudowa i nie ma w niej takiej cyrkulacji powietrza jak np. w BR, co z kolei nie powoduje pylenia.

• #20 08 Lut 2005 00:19
    micas7
    Poziom 14  

Proponuje prosty test-przyłóż dłoń do ścianek i puść jakąc muzykę,a jeszcze lepiej sweep od jakichś 30 do powiedzmy 8000Hz...jeśli nic nie poczujesz na dłoni-przyłóż ucho/stetoskop....jeśli usłyszysz cokolwiek to znaczy że ścianki drgają....jeśli usłyszysz(lub poczujesz)przy pewnych częstotliwościach że "grają" głośniej-to może to być ich własny rezonans...idealnie nie powinieneś słyszeć nic...lub prawie...

• #21 08 Lut 2005 22:24
    Deamon :)
    Poziom 21  

Witam! ja tez sie przyczepie do rozstawienia glosniczkow ;) sam mam takie kolumienki i staralem sie glosniki zblizyc do siebie... wedlug mnie jest estetyczniej, no i ta kopulka przydalaby sie blizej gornej krawedzi obudowy. Co do brzmienia to napewno gra super bo sam mam takie sprzecicho w domku od roku i wiem co mowie ;)
    Pozdrawiam

• #22 31 Mar 2005 23:06
    piterek-23
    Poziom 30  

Witam
    Czy mozna zbudowac takie kolumny, ale dac basowe na bocznej sciance ??
    Czy to cos zmienia w odsluchu ??

pozdrawiam

• #23 01 Kwi 2005 09:43
    ALTON
    Poziom 38  

piterek-23 pytałes o to samo w innym poście kolumny deamona.Nie daje sie głośników nisko tonowych na boczne ściany bo kierunkowość sie psuje i bedzie to grało tragicznie.Tutaj głośniki są ciete od 800Hz więc bez problemu będzie słyszeć gdzie są niskotonówki.

• #24 01 Kwi 2005 17:54
    !ron
    Poziom 21  

Fajnie ci wyszły te kolumienki, na dobrych przetwornikach jakimi są Tesle, no i do tego obudowa zamknieta to pewnego rodzaju odejscie od stereotypu BR, dobrze że się wybiłeś

• #25 15 Cze 2005 10:27
    Mietki
    Poziom 15  

mnie osobiscie bardzo podoba sie takie ułozenie przetworników !!
    Kolumny pewnie ładnie wymiataja ( w pozytywnym znaczenieniu nie łubu dubu) w te wakacje postram sie miec takie same pytanie czy jak bedemiął zwrotnice czy czeba jakies tranzystorki podpinac albo cos do wysokotonowego

• #26 15 Cze 2005 15:23
    saczek_xtrm
    Poziom 17  

sublove

ludzie!!! uwaga na wełny mineralne. One pylą i są przesłanki że są rakotwórcze!! Bezpieczniej użyć waty technicznej lub watoliny, jeszcze lepiej wełny owczej lub specjalnej gąbki.

• #27 19 Cze 2005 14:51
    TTOM
    Poziom 11  

jesli chodzi o stosowanie welny to pisze juz 2 raz - jesli ktos wybiera bass reflex - nie stosuj welny - pylenie dotyczy tak malych wlókienek że widzac je tylko pod swiatlo a i tak sie je wdycha

2 sprawa - dlaczego wybrałeś zamkniętą - mdcs zrobił projekt w br z ograniczona rolą otworu - co przemawialo za zamknieciem obudowy /podmiana głośników której dokonałeś ?

czy możesz powiedziec jakie zmiany niesie w tym przypadku zamiana br na zamknietą - chodzi mi o odczuwalne zmiany w brzmieniu

3 sprawa - moze ktos robiąc kolumny skusi sie na pokrycie obudowy czyms innym niz fornir lub okleina - tylko problem co wybrac - może kolorowa żywica + polerowanie. Pomijam tutaj problem kasy - wiadomo że byłoby to droższe.

poz tym ode mnie 5 za fajne kolumny

• #28 25 Cze 2005 16:00
    leszekgie
    Poziom 10  

...no dobra,przyznam się,że jestem kompletnym matołem w tych sprawach,ale podobają mi się te kolumny i sobie zrobię takie same(dwie sprawne ręce mam),chodzi mi tylko o dokładne wymiary tego cacka i czy jest sens zamiany głośników na Tonsilowskie(może taniej) i jaka dokładnie ma być zwrotnica?Będę wdzięczny za odpowiedż oczywiście pozytywną :roll:

• #29 26 Cze 2005 18:01
    Dh12
    Poziom 10  

No pogratulowac tylko bardzo udanego efektu :)
    Zrobilem podobne (ciut wieksze i z BR na arv104, arp150 i dwoch arn6614)... wlasnie- doszlismy ze znajomym do wniosku ze te arn6614 beda lepiej graly, ale nie mialem ani kasy, ani zapalu, zeby testowac obie kombinacje :)

Hm zazdroszcze w kazdym razie wykonczenia- ja pozostalem na czarnej farbce, ale moze w wakacje siekne jakas okleine :) Ta Twoja to taka folia, czy takie cos co sie zelazkiem prasuje?

Jak dasz mocniejszy naped, to napewno bedziesz super zadowolony (nie twierdze, ze teraz nie jestes- bo napewno zajawka spora) - moj amplituner w trybie stereo daje 100W na kanal, wiec rozbujac je troche mozna - podloga sie trzesie, sufit wali, a kolumienki jak gdyby nigdy nic :)) Aha... w zaleznosci od podlogi polecam jakies kolce, lub nozki.

Super sprzecik! Pozdrawiam.

• #30 26 Cze 2005 22:15
    leszekgie
    Poziom 10  

...chłopaki,powiedzcie jeszcze mi coś o zwrotnicy,za jaką oryginalną muszę się oglądać?Z wiadomych względów nie chcę się bawić w robienie czegoś takiego....dzięki

Dodano po 30 [minuty]:

Aha jeszcze jedna sprawa,zgodnie z wymiarami 28,6 to jest szerokość czy głębokość?Na razie dam Wam spokój,jutro się biorę za meblościankę(haha)Narka chłopaki...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME