Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra tonsil- nowe życie

40neos 16 Sie 2012 23:03 14766 26
  • Witam wszystkich

Pewnego dnia otrzymałem w prezencie kolumny głośnikowe Unitry Tonsila . W tegoroczne wakacje nudziłem się i wpadłem na pomysł
    regeneracji kolumn.

Kilka słów o tym zestawie. Są to dosyć nietypowe Unitry model : Zg p3t. Są z tego co słyszałem 1982 r. także trochę już lat mają. Ich stan przed regeneracją oceniłbym raczej na dobry.
    Wracając do tematu regeneracji. Całość prac składała się z 3 etapów:

1 etap- regeneracja głośników niskotonowych
    2 etap- zastąpienie kabla wychodzącego z głośnika terminalem
    3 etap- regeneracja obudowy

1. Regeneracja głośnika niskotonowego - typowa wymiana uszkodzonej membrany, cewek, resorów, nie ma się tu co więcej rozpisywać bo każdy wie na czym rzecz polega. Dodam iż ciężko dostać oryginalne części do tych GDN-ów z racji tego zastąpiłem je bardzo dobrej jakości zamiennikami.

2. Z racji tego iż chciałem aby po domu nie plątały się kable wychodzące od głośnika, zastąpiłem je terminalem. Uważam, że jest to lepsze rozwiązanie
    dające możliwość szybkiego rozłączenia kolumn. Dawniej musiałem lutować kable do wzmacniaczy

3.Regeneracja obudowy- ten etap polegał na starciu starego forniru , zaszpachlowaniu dziur i ubytków w obudowie, a następnie pomalowaniu ją emalią dosyć mocno kryjącą. Osobiście jestem zadowolony z efektu jaki udało mi się uzyskać poprzez własnoręczne malowanie kolumn w warunkach domowych
    Wymieniłem także w środku obudowy kabel łączący terminal z głośnikiem na zdecydowanie grubszy i przeznaczony specjalnie do audio. Poprawek także wymagała mata wygłuszająca, którą przykleiłem od nowa klejem butaprenem.

Ostatnim i chyba najprzyjemniejszym etapem było złożenie całości do ,,kupy".

Oto efekt końcowy:

Unitra tonsil- nowe życie Unitra tonsil- nowe życie Unitra tonsil- nowe życie Unitra tonsil- nowe życie Unitra tonsil- nowe życie Unitra tonsil- nowe życie

Nie mam niestety fotek gdy kolumny były w rozbiórce

Podsumowując

Koszt jaki musiałem wydać :

- części do niskotonowca 80 zł
    - emalia puszka 9 zł
    - wkręty do terminalów, pędzel i małe drobiazgi 6 zł
    - duma z wykonanej pracy - bezcenna ;)

Jest to moja pierwsza relacja na elektrodzie i proszę o subiektywną ocenę. Wiem, że nie jest to ogromny wysiłek jak w przypadku budowy nowych kolumn itd,
    ale liczą się ambicje i chęci do zrobienia czegoś pożytecznego na wakacjach:) :D :D

Fajne!
  • #2 17 Sie 2012 11:03
    fuutro
    Poziom 43  

Nie chodzi Ci przypadkiem o obiektywną ocenę? ;)

Wygląda nieźle jednak mogłeś próbować też z okleinami, w tym fornirem.

• #3 17 Sie 2012 11:16
    Areek2
    Poziom 21  

Co to za wysokotonówka?
    Mógłbyś dać dokładniejsze zdjęcia ww. głośnika, np. po zdjęciu siateczki ochronnej? Zwrotnice też miło widziane.
    Nie kojarzę modelu, google milczy. Czy to nie czasem kolumny od jakiejś wieżyczki?

• #4 17 Sie 2012 11:28
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Efekt końcowy bardzo ładny, a i membrany bardzo zbliżone do oryginały. Daję fajne.

• #5 17 Sie 2012 11:54
    Misiek1233
    Poziom 18  

Niezły początek Kolego 40neos ;)

Też jestem zwolennikiem "reanimowania" przyzwoitych sprzętów a nie skazywania na chińskie zastępstwo. Powodzenia.

• #6 17 Sie 2012 12:26
    Shadowix
    Poziom 25  

Reanimacja widzę udana, ładne wykończenie i plus za terminal.
    Też nie lubię, jak za kolumną mi się kable ciągną. ;]
    Ramki na głośnik miałeś w takim dobrym stanie, czy gdzieś je kupiłeś?

• #7 17 Sie 2012 12:38
    40neos
    Poziom 13  

fuutro - tak pomyliłem słowa, miało być obiektywną :D

Areek2 - niestety nie mam zdjęcia wysokotonówek po zdjęciu osłony.

Shadowix - ramki nie były w takim dobrym stanie, wymagały poprawek, wyczyszczenia itd, ale są oryginalne z tych kolumn.

Dzięki wszystkim za miłe oceny ;)

Mam jeszcze zamiar za niedługo stworzyć sobie monitorki to także wrzucę relację ;)

• #8 17 Sie 2012 15:11
    Mark II
    Poziom 19  

Wysokotonowe są tam dwa: GDW 9/15 i jakaś mutacja GDW6,5/1,5 lub GDW5/40.
    Ogólnie zestawy bardzo budżetowe, ale też czasy w których powstały były siermiężne.
    Jako niskotonowy montowano GD20/20 z papierowym zawieszeniem membrany, ale w tych kolumnach chyba fabrycznie zastosowano GDN 20/40. Głośniki wysokotonowe tych zestawów miały, niezależnie od odmiany, membrany stożkowe wykonane z papieru.

• #9 17 Sie 2012 18:11
    40neos
    Poziom 13  

Jeżeli chodzi o niskotonowce to są to GDN 20/35/1.

Kolumny grały na wzmacniaczu Unitra DIORA ws354, który pomimo ratowania rozleciał się na dobre. Aktualnie zachowała się z niego obudowa oraz trafo, które planuje wykorzystać w przyszłości.

Aktualnie kolumny od czasu do czasu użytkuje w celu posłuchania muzyki na PRL-owskim radiu o nazwie ZODIAK.

• #10 18 Sie 2012 11:12
    viruz997
    Poziom 16  

Areek2 napisał:

Nie kojarzę modelu, google milczy. Czy to nie czasem kolumny od jakiejś wieżyczki?

Dokładnie i ja myślę że są kolumny od jakiejś wieżyczki a dokładnie wieży Sanyo - posiadam w domu takie same kolumny. Mogę się domyślać że jedyne co zrobiono w tych kolumnach to wymiana głośnika niskotonowego na GDN-a i naklejenie naklejki Unitry.

Czy są jakieś inne kolumny Unitra-Tonsil z plastikowymi obręczami przy głośnikach?

Co do odnowienia kolumn mogę powiedzieć - OK.

• #12 18 Sie 2012 16:25
    James596
    Poziom 20  

Wersja z papierowym głośnikiem 25W miała oznaczenie ZgP-25, i to właśnie te były sprzedawane z wieżą Sanyo.

Natomiast kolumny autora, to nic innego jak ZgP-35... jeśli dobrze wpatrzeć się w naklejkę, widnieje na niej właśnie to oznaczenie. Głośniczek 20/35 tylko to potwierdza.

• #13 18 Sie 2012 19:03
    40neos
    Poziom 13  

Nie jestem pewien czy one są od wieżyczki ponieważ dostałem te kolumny od kogoś kto twierdził, że grały ze wzmacniaczem, którego nazwę podawałem wcześniej.

Możliwe iż macie rację, ale nie są to na pewno jakieś chińskie podróbki tylko Tonsile ;)

• #14 18 Sie 2012 20:27
    Brivido

Poziom 27  

Nie wiem czy wszelkie renowacje nadają się do DIY ;)
    Co do głośnika, membrany też były uszkodzona w nich?

• #15 18 Sie 2012 21:42
    40neos
    Poziom 13  

W obu przypadkach membrany były uszkodzone, a w 1 cewka. Z racji tego iż wziąłem się za to porządnie to wymieniłem i cewki, resory, membrany i kopułki :D

• #16 18 Sie 2012 23:24
    pawel01
    Poziom 24  

Mam też takie kolumny i tez wymagają regeneracji bo membrany popękane i "pierdzą" po dodaniu basu. U mnie pisze Unitra Uniwersum.

• #17 19 Sie 2012 22:21
    zygfryd.W
    Poziom 20  

Plastikowe pierścienie maskujące miało wiele modeli, Mildton-y Alton-y i wiele innych, takie same miały Space.
    A regeneracja nie powiem wyszła bardzo dobrze:) Unitra miała to do siebie że wiele jej wyrobów miało zmienione marki:) W wielu zagranicznych zestawach występowały nasze rodzime konstrukcje pod zmienioną nazwą, np mój wzmacniacz ws315 w oryginale posiadał panel czarny sprzedawany na rynek zagraniczny bez loga unitry, nie wiem czy były też z logiem, w każdym bądź razie wszystkie napisy były po ang.

Dodano po 16 [sekundy]:

Plastikowe pierścienie maskujące miało wiele modeli, Mildton-y Alton-y i wiele innych, takie same miały Space.
    A regeneracja nie powiem wyszła bardzo dobrze:) Unitra miała to do siebie że wiele jej wyrobów miało zmienione marki:) W wielu zagranicznych zestawach występowały nasze rodzime konstrukcje pod zmienioną nazwą, np mój wzmacniacz ws315 w oryginale posiadał panel czarny sprzedawany na rynek zagraniczny bez loga unitry, nie wiem czy były też z logiem, w każdym bądź razie wszystkie napisy były po ang.

Dodano po 5 [minuty]:

• #18 20 Sie 2012 14:47
    prisonhunter
    Poziom 10  

Mam takie same, tylko inaczej się nazywają - "Renkforce LB-6090".
    Zamiast je zregenerować kupiłem nowy głośnik niskotonowy.

• #19 20 Sie 2012 16:21
    blade13
    Poziom 14  

Mialem kiedys takie same kolumny, fajnie grały. Mam chyba nawet gdzies jeszcze pierscienie na glosniki niskotonowe :) A co do regeneracji to nawet ladnie wyszlo...

• #20 20 Sie 2012 16:40
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

zygfryd.W napisał:
    Unitra miała to do siebie że wiele jej wyrobów miało zmienione marki:)
    Nie zmienione. Tonsil robił po prostu sprzęt dla innych marek. Lepiej za granicą wyglądał Thomson niż Tonsil.
    40neos napisał:

Nie jestem pewien czy one są od wieżyczki ponieważ dostałem te kolumny od kogoś kto twierdził, że grały ze wzmacniaczem, którego nazwę podawałem wcześniej.
    Żadna wieża. To były budżetowe zestawy dostępne samodzielnie. Są to popularne zestawy ZgP 35-8-685.
    40neos napisał:
    Poprawek także wymagała mata wygłuszająca, którą przykleiłem od nowa klejem butaprenem.
    Nie butapren. Rozpuszczalniki zawarte w buteprenie, mogą doprowadzić do uszkodzenia pianki zawieszenia oraz do rozklejenia głośnika. Tę matę możesz wymienić na inne wytłumienie.
    Gdzie kupiłeś podzespoły do GDNa ?
    Te terminale wyglądają słabo. Jakoś nie pasują mi do tych kolumn. Nie ucieka przy nich powietrze ?

• #21 20 Sie 2012 22:23
    1981288
    Usunięty  
  • #22 21 Sie 2012 21:04
    Jacek1234gml
    Poziom 11  

Brivido napisał:
    Nie wiem czy wszelkie renowacje nadają się do DIY ;)
    Co do głośnika, membrany też były uszkodzona w nich?

oczywiście że nadają się, spotkałem wiele renowacji które wniosły wiele pomysłów i technik pracy do mojego warsztatu.

brawo za renowację i pozostawienie ich w stanie oryginału;)

• #23 23 Sie 2012 01:48
    artur00
    Poziom 25  

Nie obraź się, doceniam ile czasu w "to" włożyłeś.
    Moim zdaniem to raczej dewastacja niż regeneracja, kolumny po Twojej ingerencji wyglądają tragicznie, strach pomyśleć jak grają.
    Pozwoliłem sobie nanieść na Twoje zdjęcie czerwone kółeczka, z którymś się nie zgadzasz ?

Malować kolumny emalią ? Jak by to było w latach 80-tych ubiegłego wieku, to ok. Dziś byle jaki fornir to chyba nie luksus.
    Terminale to chyba przykręciłeś odwrotnie, plus po lewej.
    Wkręty do terminali to nie wkręty do płyt gipsowo-kartonowych ?
    Jakieś linie wytrasowałeś wokół terminala, ale naklejki znamionowej nie udało się przykleić prosto.
    Ogólnie moim zdaniem z którym oczywiście nie musisz się zgadzać to jest to tragedia.
    Następnym razem jak będziesz się podejmował podobnego "dzieła" zapytaj o radę.
    Jest na forum kilku dobrych fachmanów.
    Jak to mówią nie myli się tylko ten co nic nie robi.
    Czekam na następną pracę z Twojej strony. Powodzenia.

• #24 23 Sie 2012 22:02
    Jacek1234gml
    Poziom 11  

Nie wprawiony w stolarce człowiek bez odpowiednich narzędzi mógłby nie zbyt estetycznie wykonać takie ofornirowanie?
    Ktoś mówił o okleinie. to też nie wyglądało by zbyt ładnie, sam miałem skrzynki oklejone, kąty i naroża nie wyszły zbyt ładnie. Czarna emalia wcale nie wygląda tak tragicznie, i tak jak pisałem wyżej jest zbliżone do oryginału.

Lecz faktem jest to że wkręty do karton-gipsu to trochę nie elegancko.

• #25 23 Sie 2012 22:20
    Areek2
    Poziom 21  

Cytat:
    Nie wprawiony w stolarce człowiek bez odpowiednich narzędzi mógłby nie zbyt estetycznie wykonać takie ofornirowanie?

Bez pędzla, wałka do ciasta, nożyka do tapet, drewnianego klocki i papieru ściernego zapewne tak :P Choć i bez niektórych z tych "narzędzi" dałoby radę. Polak potrafi ;)

• #26 23 Sie 2012 22:49
    Brivido

Poziom 27  

Racja, może kiedyś zainwestuję w jakieś ściski jak będę częściej to robił :D

• #27 23 Sie 2012 23:02
    Areek2
    Poziom 21  

Dlatego ja wolę kleić na Patex universal i tańsze zamienniki. Niby ma swoich przeciwników, ale jest szybki i nigdy nie robią się pęcherze ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME